kay2s2
18.08.09,10:38
Dobry den,
moze mat zamestnanec 2 hlavne pracovne pomery?
Napr.: zamestnanecovi konci PP (40 h/tyzdenne) k 31.8. pricom od 15.8. cerpa dovolenku. Zaroven by chcel uz od 20.8. uzatvorit PP (40 h/tyzdenne) u noveho zamestnavatela. Je to OK? Mal by byt niektory z tychto 2 HPP charakterizovany ako vedlajsi PP?
Dakujem.
veronikasad
18.08.09,08:41
Dobry den,
moze mat zamestnanec 2 hlavne pracovne pomery?
Napr.: zamestnanecovi konci PP (40 h/tyzdenne) k 31.8. pricom od 15.8. cerpa dovolenku. Zaroven by chcel uz od 20.8. uzatvorit PP (40 h/tyzdenne) u noveho zamestnavatela. Je to OK? Mal by byt niektory z tychto 2 HPP charakterizovany ako vedlajsi PP?
Dakujem.
Zákonník práce už nepozná pojem hlavný a vedľajší pracovný pomer.
Novú pracovnú zmluvu počas trvania predch. prac. pomeru môže uzatvoriť. Dôjde v mesiaci auguste k prekročeniu max. vymer. základov do poisťovní ?
kay2s2
18.08.09,08:44
To neviem. Preco je to dolezite?
liba2
18.08.09,09:04
Dobry den,
moze mat zamestnanec 2 hlavne pracovne pomery?
Napr.: zamestnanecovi konci PP (40 h/tyzdenne) k 31.8. pricom od 15.8. cerpa dovolenku. Zaroven by chcel uz od 20.8. uzatvorit PP (40 h/tyzdenne) u noveho zamestnavatela. Je to OK? Mal by byt niektory z tychto 2 HPP charakterizovany ako vedlajsi PP?
Dakujem.NIE - viď aj odpoveď od Veroniky.


Zákonník práce už nepozná pojem hlavný a vedľajší pracovný pomer.
Novú pracovnú zmluvu počas trvania predch. prac. pomeru môže uzatvoriť. Dôjde v mesiaci auguste k prekročeniu max. vymer. základov do poisťovní ?
Vzhľadom na to, že pôjde o príjem u 2 rôznych zamestnávateľov, každý si splní odvodovú povinnosť samostatne, takže toto zvýraznené nebude sledovať žiadny z nich - môj názor :)
Jana Motyčková
18.08.09,12:46
NIE - viď aj odpoveď od Veroniky.


Vzhľadom na to, že pôjde o príjem u 2 rôznych zamestnávateľov, každý si splní odvodovú povinnosť samostatne, takže toto zvýraznené nebude sledovať žiadny z nich - môj názor :)
No podľa zákona o SP by to mal sledovať zamestnávateľ, u ktorého bude nižší VZ - viď §138 ods.19 - úhrn VZ by nemal prekročiť maximálny VZ. V praxi sa to ale dosť ťažko realizuje.
promont maja
18.08.09,13:31
Ak si predstavím tvoju situáciu s dvoma 8.00 hodinovými pracovnými pomermi, ... tak mi nezostáva, iba sa pýtať ... Ako sa bude postupovať v prípade, ak by nebodaj došlo k pracovnému úrazu zapríčinenému únavou vášho zamestnanca, či chorobou z povolania ... nie sú kvôli tomu lekárske preventívne prehliadky pre zamestnávateľa tzv. povinnosťou ( pracovné lekárstvo)?

Prečo potom Zákonník práce povoľuje denný pracovný fond iba 8 hodín, resp. + nadčasy.

Ja by som na tvojom mieste porozmýšľala, ako by som ochránila záujmy tvojho zamestnávateľa, a vypracovala by som internú smernicu minimálne o tom, že takýto druhý tzv. hlavný pracovný pomer by mal nahlásiť každý takýto zamestnanec, s tým, že by som z toho vyvodila nejaké závery, a keď sa nad tým ďalej zamýšľam, asi by sa to bez súhlasu zamestnávateľa konieckoncov nezaobišlo ... aj keď to zaváňa socíkom ...

Možno sa ti nebude páčiť, že tak rozmýšľam, ale u mňa je to už akási profesionálna deformácia... vždy je lepšie dopredu myslieť na všetky zápory .. a hľadať proti nich čo najlepšiu obranu ... pretože pri problémoch, ak nastanú, ti práve tí ľudia, ktorí majú opačný názor, ako máš napr. teraz ty, t. j. ja, ľudovo povedané zaprú aj nos medzi očami a budú veľmi prekvapení, o čom to ty hovoriš .... akoby to prvý krát počuli ..

a keď sa na ešte pozerám z iného uhla pohľadu, neboli dovolenky hlavne preto vymyslené, aby sa predchádzalo týmto pracovným úrazom a chorobám z povolania, z dôrazom nato, aby si si aspoň 1/2 jej výmery vyčerpala naraz ...

Neviem, čo si o tom myslia ostatní, ale, ak už má toto niekto vymyslené, tak mu budem aj ja vďačná, ak to podá ďalej ...
vema
27.08.09,14:12
Od 1.9.2009 chcem mať dva pracovné pomery. V pôvodnej firme budem pracovať na skrátený úvazok asi 5 hodin denne a v novej, teda v druhej firme 3 hodiny denne. Môj zárobok bude spolu cca 650€. Odvody budem platiť s jednotlivých súm. Výhlasenie podpíšem len u jednej z nich. Dovolenku neviem ako, poradíte? Zabudla som na niečo dôležité? Môže to tak byŤ. Dôchodok sa mi bude počítať z oboch firiem? Ďakujem za pomoc.
veronikasad
27.08.09,14:25
Od 1.9.2009 chcem mať dva pracovné pomery. V pôvodnej firme budem pracovať na skrátený úvazok asi 5 hodin denne a v novej, teda v druhej firme 3 hodiny denne. Môj zárobok bude spolu cca 650€. Odvody budem platiť s jednotlivých súm.áno Výhlasenie podpíšem len u jednej z nich. áno Dovolenku neviem ako, poradíte? máš nárok na náhradu mzdy počas dovolenky v každej firme podľa úväzku - dlžka dovolenky podľa počtu odpracovaných rokov, je v obidvoch firmách rovnaká.Zabudla som na niečo dôležité? Môže to tak byŤ. Dôchodok sa mi bude počítať z oboch firiem? áno Ďakujem za pomoc.
Odpoveď v texte
vema
27.08.09,20:36
Odpoveď v texte
Ešte sa opýtam: Keby som mala v pôvodnej firme plný úvazok t.j. 7,5 hod denne a v druhej firme 3 hod t.j. skrátený úvazok, šlo by to? Môžem pracovať denne 10,5 hod.? Neviem, ako by to bolo, keby som si skrátila úvazok zo 7,5 hodiny na 5 hodín, z čoho by sa mi rátala dovolenka nasledujúci kvartál, aby to bolo správne? Neviem či som to napísala zrozumitelne.
veronikasad
28.08.09,08:02
Ešte sa opýtam: Keby som mala v pôvodnej firme plný úvazok t.j. 7,5 hod denne a v druhej firme 3 hod t.j. skrátený úvazok, šlo by to? Môžem pracovať denne 10,5 hod.? Neviem, ako by to bolo, keby som si skrátila úvazok zo 7,5 hodiny na 5 hodín, z čoho by sa mi rátala dovolenka nasledujúci kvartál, aby to bolo správne? Neviem či som to napísala zrozumitelne.
Náhrada mzdy počas dovolenky sa počíta z priemerného hodinového zárobku za predch. kal. štvrťrok x súčasný úväzok. Ak ti po prechode na nižší úväzok zostane dovolenka z predch. obdobia, budeš mať pri čerpaní náhradu za nižší počet hodín.
ivka70
28.08.09,08:09
Ešte sa opýtam: Keby som mala v pôvodnej firme plný úvazok t.j. 7,5 hod denne a v druhej firme 3 hod t.j. skrátený úvazok, šlo by to? Môžem pracovať denne 10,5 hod.? Neviem, ako by to bolo, keby som si skrátila úvazok zo 7,5 hodiny na 5 hodín, z čoho by sa mi rátala dovolenka nasledujúci kvartál, aby to bolo správne? Neviem či som to napísala zrozumitelne.

Ano, islo by to, mozes mat kludne 7,5 a 3 hodinovy uvazok, kazdy u ineho zamestnavatela /dokonca aj 8+8, ale to uz neviem ako sa da fyzicky zvladnut :)/
Bonjo
29.08.09,07:39
NIE - viď aj odpoveď od Veroniky.


Vzhľadom na to, že pôjde o príjem u 2 rôznych zamestnávateľov, každý si splní odvodovú povinnosť samostatne, takže toto zvýraznené nebude sledovať žiadny z nich - môj názor :)
Z VZ zamestnanca sa zaplatia odvody za zamestnávateľa u obidvoch zamestnávateľov, ale odvody za zamestnanca nemôžu prekročiť maximálny VZ, t.j. zamestnávatelia sa musia informovať vzájomne a dať si potvrdenie, ktorý zaplatil z akého a ten druhý doplatí len z rozdielu VZ do maxima. Prednosť má vyšší VZ- vid § 138 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v platnom znení.
vema
30.08.09,15:48
Z VZ zamestnanca sa zaplatia odvody za zamestnávateľa u obidvoch zamestnávateľov, ale odvody za zamestnanca nemôžu prekročiť maximálny VZ, t.j. zamestnávatelia sa musia informovať vzájomne a dať si potvrdenie, ktorý zaplatil z akého a ten druhý doplatí len z rozdielu VZ do maxima. Prednosť má vyšší VZ- vid § 138 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v platnom znení.
Áno, ďakujem za všetky odpovede, ja spolu zarobím asi 650€, čiže nebudem mať maximum nikde do soc.poisťovne, nejakú dovolenku si ešte napíšem za august a zvyšok už bude z nového priemeru x počet hodín, čo už. V pôvodnej firme si nechám 7,5 hod. pracovný čas, a vdruhej budem mať skrátený úvazok 3 hod. denne.