aldebran
18.08.09,09:47
Dobrý deň.
Chcel by som poprosiť niekoho o radu - či má zmysel zakladať živnosť ...

Situácia je nasledovná:
-pracujem v trvalom pracovnom pomere,
-zároveň mám aj vedľajší pracovný pomer na dohodu , kde mesačne dostávam príjem (300€).
-okrem toho mávam príležitostné pracovné ponuky - cca 3-4x do roka (sumy okolo 200- 300€).

Tu práve občas vzniká problém pretože nie každý je ochotný robiť zmluvy o vykonaní práce a zväčša mi automaticky chcú vystaviť faktúru. Zároveň je to aj limitujúci faktor, pretože už sa mi stalo že som bol odmietnutý keďže neviem vystaviť faktúru za prácu. Jediné náklady súvisiace s vykonaním práce sú cestovné náklady (využívam vlastné auto na dopravu). Zároveň by bolo možné zmeniť formu vedľajšieho pracovného pomeru a realizovať ju práve cez živnosť.

Zvažujem teda či sa vôbec do takéhoto niečoho púšťať - ak áno, tak čo by to následne obnášalo - povinnosti platiť odvody, dane... skúste ma prosím Vás zorientovať.
Ďakujem.
veronikasad
18.08.09,07:54
Dobrý deň.
Chcel by som poprosiť niekoho o radu - či má zmysel zakladať živnosť ...

Situácia je nasledovná:
-pracujem v trvalom pracovnom pomere,
-zároveň mám aj vedľajší pracovný pomer na dohodu , kde mesačne dostávam príjem (300€).
-okrem toho mávam príležitostné pracovné ponuky - cca 3-4x do roka (sumy okolo 200- 300€).

Tu práve občas vzniká problém pretože nie každý je ochotný robiť zmluvy o vykonaní práce a zväčša mi automaticky chcú vystaviť faktúru. Zároveň je to aj limitujúci faktor, pretože už sa mi stalo že som bol odmietnutý keďže neviem vystaviť faktúru za prácu. Jediné náklady súvisiace s vykonaním práce sú cestovné náklady (využívam vlastné auto na dopravu). Zároveň by bolo možné zmeniť formu vedľajšieho pracovného pomeru a realizovať ju práve cez živnosť.

Zvažujem teda či sa vôbec do takéhoto niečoho púšťať - ak áno, tak čo by to následne obnášalo - povinnosti platiť odvody, dane... skúste ma prosím Vás zorientovať.
Ďakujem.
Pri práci na dohodu, resp. vedľajší PP ti zdaňujú celú sumu. Ak budeš mať živnosť, môžeš si uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %.Zdaníš len rozdiel

Na druhej strane, ak tvoj príjem prekročí 12-násobok min. mzdy, staneš sa povinným platitelom odvodov do SP z min. mzdy
aldebran
18.08.09,08:34
To znamená že aj napriek tomu že zamestnavateľ platí za mňa odvody ak suma príjmu za rok (aj zo zamestnania a aj s podnikania) prekročí 12- násobok...(čo aj prekročí) , musím platiť minimálne odvody (to znamená 295,50 eur) - aj keď môj príjem z podnikania by bol len niečo viac ako suma za odvody :-) ... paráda. Alebo sa mýlim?
Xanti
18.08.09,08:38
To znamená že aj napriek tomu že zamestnavateľ platí za mňa odvody ak suma príjmu za rok (aj zo zamestnania a aj s podnikania) prekročí 12- násobok...(čo aj prekročí) , musím platiť minimálne odvody (to znamená 295,50 eur) - aj keď môj príjem z podnikania by bol len niečo viac ako suma za odvody :-) ... paráda. Alebo sa mýlim?Nie príjem zo živnosti nesmie prekročiť 12 násobok.
Nezrátava sa ti príjem zo živnosti a zo zamestnania na tento účel.
veronikasad
18.08.09,14:27
To znamená že aj napriek tomu že zamestnavateľ platí za mňa odvody ak suma príjmu za rok (aj zo zamestnania a aj s podnikania) prekročí 12- násobok...(čo aj prekročí) , musím platiť minimálne odvody (to znamená 295,50 eur) - aj keď môj príjem z podnikania by bol len niečo viac ako suma za odvody :-) ... paráda. Alebo sa mýlim?
Sledujú sa len príjmy=tržby zo živnosti. Minimálny odvod do SP je 89,70€/mes. Ak by si dosiahol vysoký zisk, odvody môžu byť aj vyššie.
a-lena
19.08.09,07:12
Ak budeš mať stále trvalý pracovný pomer, tak po založení živnosti :
zdravotné poistenie a sociálne poistenie prvý rok neplatís, potom podľa príjmu - podľa daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

Výdavky si môžeš uplatňovať buď :
paušálne - buď 40 % alebo u niektorých zákonom vymenovaných profesií - 60 % (neviem čo robíš)
alebo si viesť jednoduché účtovníctvo (alebo si ho dať niekomu urobiť) - vtedy môžu byť aj vyššie podľa skutočných dokladov. Musia však súvisieť s činnosťami v živnostenskom liste a byť v súlade so zabezpečením príjmov. Napr. nemôžeš si kúpiť nejaký grafický program do PC, keď budeš vykonávať prácu inštalatéra.

Ak používaš na cestovné vlastné osobné auto, nemusíš ho mať vložené do podnikania, môžeš si nevyhnutné výdavky uplatňovať, musí však zaplatiť za auto zaplatiť daň z motorového vozidla (aj keď je súkromné).

Píšeš že máš problém s vystavením faktúry. To dnes nie je v ére internetu problém. Vzor nájdeš aj na porade. Veľa vzorov nájdeš aj keď si zadáš "faktúra" do Googlu.

S dohodami mimo pracovného pomeru máš "problém" preto, lebo zamestnávateľa Ťa musia najneskôr jeden deň pred začiatkom prihlásiť do Sociálnej poisťovne - následne zasa v termíne odhlásiť a platiť za Teba zákonom určené odvody. Je to pre nich pracnejšie, drahšie a majú z nej vyplývajúce aj niektoré povinnosti ako u zamestnanca (podľa Zákonníka práce). V každom prípade je živnosť pre zamestnávateľa POHODLNEJŠIE.

A čo sa týka dane, tú z dohôd platíš hneď. Pri živnosti je to príjem z podnikania - vypočítaš si ju až v ďalšim kalendárnom roku pri daňovom priznaní do 31.3.
Kennard
17.09.09,07:43
Výdavky si môžeš uplatňovať buď :
paušálne - buď 40 % alebo u niektorých zákonom vymenovaných profesií - 60 % (neviem čo robíš)


Ako to funguje?

Ak mam napr. internet ktory pouzivam pri praci a platim zan 1000SK mesacne mozem si dat do nakladov 400SK mesacne?
veronikasad
17.09.09,07:46
Ako to funguje?

Ak mam napr. internet ktory pouzivam pri praci a platim zan 1000SK mesacne mozem si dat do nakladov 400SK mesacne?
Nie, takto to nefunguje. Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, nepreukazuješ skutočné výdavky.
Tvojim daňovým výdavkom je 40 alebo 60 % z dosiahnutých príjmov /závisí od druhu živnosti/ + zaplatené poistné do zdrav. a sociálnej posťovne
Xanti
17.09.09,08:02
Ako to funguje?

Ak mam napr. internet ktory pouzivam pri praci a platim zan 1000SK mesacne mozem si dat do nakladov 400SK mesacne?
Nie nie takto to nefunguje... :D:D:D

Príklad :
nechceš robiť účtovníctvo tak si povieš, že výdavky budeš uplatňovať paušalne
máš živnosť zarobíš ročne .........10 000 €
výdavky 40% paušál ................. 4 000 €
základ dane v prvom roku .......... 6 000 €

No ale ty máš náklady na svoju činnosť 12 x 33 € za internet tj. 396 € a žiadne iné výdavky nemáš.
Nie je ti lepšie spraviť paušalne výdavky kde DU neskúma či si naozaj vynaložil na podnikanie 4000 eur. A bločky od internetu môžeš vyhodiť ( obrazne povedané, lebo nikto nebude kontrolovať pri paušalných výdavkoch ) :D:D:D:D

Pri robení účtovníctva by to vyzeralo takto
máš živnosť zarobíš ročne .........10 000 €
výdavky internet 12x33 ................396 €
základ dane v prvom roku .......... 9 604 €

Je rozdiel platiť daň 19% zo sumy 6000 € a zo sumy 9604 €. :D

Skús sa pohrať s tabulkou čo som prilepila na poradu http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html hádam bude Ti jasnejšie, ako to funguje.
Xanti
17.09.09,08:13
Ešte doplním.
Teraz viac menej čo zarobíš na dohodách tak všetko je zdanené 19%, ak budeš mať živnosť tak uchrániš pri paušalnych výdavkoch pred zdanením 40 % z príjmu.
Kennard
20.09.09,17:08
Dakujem vam Veronika a Xanti.

Pomohlo mi to zorientovat sa a lepsie pochopit tento problem.