Natalka12
18.08.09,12:58
Dobrý deň,
sme v rozovodovom konaní a keďže s bývalým(čoskoro) sa nedá na ničom dohodnúť, bola som nútená podať na súd na radu právničky návrh na predbežné opatrenie na užívanie mot. vozidla, ktoré máme v BSM.Súd vyhovel a vydal PO, v ktorom určil týždne, kedy a kde si máme auto odovzdávať a kedy a kto ho môže používať.Lenže ex si z toho nerobí nič a PO nerešpektuje naďalej auto predo mnou schováva.Právnička mi povedala, že to nie je tresný čin a ani priestupok.tak isto mi povedal aj exekútor, keď som s obrátila naňho.Prosím Vás viete mi poradiť, čo vydané PO je len zdrap papiera! ?Načo sa potom vydávajú, keď sa nemusia dodržiavať?Ďakujem.
hanelie
18.08.09,12:00
právnička má pravdu......ale je tu takáto možnosť: ak manžel nerešpektuje predbežné opatrenie, treba podať návrh na výkon rozhodnutia o predbežnom opatrení, ak nerešpektuje ani výkon rozhodnutia, dopúšťa sa trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia
Natalka12
18.08.09,17:07
ako sa prosím Vás dáva návrh na výkon rozhodnutia o predbežnom opatrení?trvá to dlho?
hanelie
19.08.09,06:09
návrh na výkon rozhodnutia sa podáva na súde, kde bolo riešené predbežné opatrenie,

okrem všeobecných náležitosti / nacionále - navrhovateľ, odporca, číslo spisu konania o predbežnom opatrení,
ďalej obsahuje podrobný opis situácie - dôvodov prečo sa podáva návrh na výkon rozhodnutia / nerešpektovanie PO - akým spôsobom /
musí byť jasne, čoho sa navrhovateľ /vy/ domáha
viac: § 79 občiansko - súdneho poriadku
Natalka12
15.09.09,14:54
Dobrý deň,
dala som už návrh na výkon rozhodnutia.A čo ďalej?, keď sa stále neviem dostať k autu.Dotyčný to úplne ignoruje.Právnička mu poslala aj informáciu o vydaní PO.ne povedala, že mám kontaktovať exekútor, lebo ten zabezpečuje výkon rozhodnutia.Tak som sa s jedným rozprávala, a ten mi povedal, že nevie si predstaviť ako by to mal zabezpečiť.POvedal mi, či má to auto ísť hľadať ?A každý párny týždeň nariadiť, aby parkoval pred domom?Že s takým prípadom sa ešte nestretol.
hanelie
15.09.09,15:06
treba počkať na súdne rozhodnutie, ktoré obdrží aj odporca -
hanelie
15.09.09,15:56
trestné právo:

marenie výkonu rozhodnutia
§ 365

(1) Kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia súdu alebo iného štátneho orgánu tým, že

a) bez povolenia a bez vážneho dôvodu sa po dobu výkonu trestu zákazu pobytu zdržiava v mieste alebo obvode, na ktoré sa tento trest vzťahuje, alebo nedodržiava obmedzenia a povinnosti, ktoré mu uložil súd v súvislosti s výkonom tohto trestu,

b) bez povolenia a bez vážneho dôvodu sa neoprávnene zdržiava na území Slovenskej republiky, hoci mu bol uložený trest vyhostenia alebo mu bol pobyt na území Slovenskej republiky zakázaný,

c) vykonáva činnosť, na ktorú sa vzťahuje rozhodnutie súdu alebo iného štátneho orgánu o zákaze činnosti,

d) dopustí sa závažného konania, aby zmaril účel ochranného liečenia alebo ochrannej výchovy, ktoré mu uložil súd alebo inak, najmä útekom z ústavu, výkon takých rozhodnutí podstatne sťažuje alebo

e) dopustí sa závažného konania, aby zmaril účel väzby alebo trestu,

potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.

(2) Kto zmarí alebo podstatne sťaží v trestnom konaní výkon rozhodnutia súdu alebo iného štátneho orgánu tým, že

a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, scudzí alebo odstráni vec, ktorej sa také rozhodnutie týka alebo

b) ujde stráži, z väzby alebo z výkonu trestu odňatia slobody alebo pri takomto úteku inému pomáha,

potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(3) Kto po tom, čo sa proti nemu bezvýsledne použili opatrenia v občianskom súdnom konaní smerujúce k výkonu rozhodnutia súdu alebo súdom schválenej dohody o výchove maloletých detí, marí výkon takého rozhodnutia alebo dohody, alebo kto marí výkon predbežného opatrenia uloženého v občianskom súdnom konaní na ochranu osôb ohrozených násilím, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Xanti
15.09.09,15:58
trestné právo:

marenie výkonu rozhodnutia
§ 365

(1) Kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia súdu alebo iného štátneho orgánu tým, že

a) bez povolenia a bez vážneho dôvodu sa po dobu výkonu trestu zákazu pobytu zdržiava v mieste alebo obvode, na ktoré sa tento trest vzťahuje, alebo nedodržiava obmedzenia a povinnosti, ktoré mu uložil súd v súvislosti s výkonom tohto trestu,

b) bez povolenia a bez vážneho dôvodu sa neoprávnene zdržiava na území Slovenskej republiky, hoci mu bol uložený trest vyhostenia alebo mu bol pobyt na území Slovenskej republiky zakázaný,

c) vykonáva činnosť, na ktorú sa vzťahuje rozhodnutie súdu alebo iného štátneho orgánu o zákaze činnosti,

d) dopustí sa závažného konania, aby zmaril účel ochranného liečenia alebo ochrannej výchovy, ktoré mu uložil súd alebo inak, najmä útekom z ústavu, výkon takých rozhodnutí podstatne sťažuje alebo

e) dopustí sa závažného konania, aby zmaril účel väzby alebo trestu,

potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.

(2) Kto zmarí alebo podstatne sťaží v trestnom konaní výkon rozhodnutia súdu alebo iného štátneho orgánu tým, že

a) zničí, poškodí, urobí neupotrebiteľnou, zatají, scudzí alebo odstráni vec, ktorej sa také rozhodnutie týka alebo

b) ujde stráži, z väzby alebo z výkonu trestu odňatia slobody alebo pri takomto úteku inému pomáha,

potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(3) Kto po tom, čo sa proti nemu bezvýsledne použili opatrenia v občianskom súdnom konaní smerujúce k výkonu rozhodnutia súdu alebo súdom schválenej dohody o výchove maloletých detí, marí výkon takého rozhodnutia alebo dohody, alebo kto marí výkon predbežného opatrenia uloženého v občianskom súdnom konaní na ochranu osôb ohrozených násilím, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. mimotemy To by som chcela vidieť súd, čo by odsúdil matku za marenie výkonu rozhodnutia súdu. A mnohé matky maria toto rozhodnutie lebo deti nedávajú otcom podľa časov určených súdom :eek::mee::mee::mee: bez vážnych dôvodov . A nič sa im nestane.
hanelie
15.09.09,16:15
porusovanie predbezneho opatrenia nie je trestnym cinom
máš pravdu -:)
ale čítaj pozorne celý príspevok
Natalka12
15.09.09,16:48
Odporcovi bolo PO zaslané súdom doporučene.Ten ho naschvál na pošte nevyzdvihol.Vrátilo sa na súd po niakej dobe späť.Potom sme čakali, kým vyprší lehota na odvolanie.Potom dala moja právnička potvrdiť vykonateľnosť.Ja už naozaj neviem, čo robiť , ako sa dostať k autu.Však aj ja som naň prispela a nemôžem ho používať. A už som urobila všetko možné, a mám aj to PO...A asi nič som nedosiahla.čo by ste poradili ešte?
Xanti
15.09.09,16:52
Môžem otázku?
Manžel ( skoro ex ) skrýva vozidlo. To značí, že ho má niekde v garáži? Alebo ho aj používa a chodí ním do práce?
Ak by chodil do práce, tak každé auto má dva sady klúčov, treba skúsiť si to auto vziať v čase ked je na to nárok ( ale bude asi problém s dokladmi ).