maša
18.08.09,16:21
Dobrý deň poraďáci, požiadala ma známa o vedenie účtovníctva. Založila si obchod na živnosť, dostala dotáciu z ÚP. Chcem sa s vami poradiť, čo je pre ňu výhodnejšie, či keď jej budem robiť JÚ alebo PÚ. Pre mňa je jednoduchšie PÚ, s tým mám viacej skúseností, v JÚ som nováčik, vediem ho len sebe. Predávať bude len cez registračnú pokladňu, takže na konci roka by nemala mať problém v tom, že tržbu súvisiacu s daným obdobím nedostane, teda že by jej vznikli neuhradené pohľadávky. Je ešte niečo, prečo by bolo pre ňu výhodnejšie viesť jej živnosť v JÚ? Ďakujem za rady, Maša :)
Lianka
18.08.09,14:25
Podla mna si treba odpovedat na viacero otazok:

- co je vyhodnejsie pre nu? Je rozdiel v prijmoch/vynosoch a vydavkovkoch/nakladoch v JU a PU - na toto si si ciastocne odpovedala (nespominas vydavky, v JU danovy naklad po uhrade),
- cena za uctovn. pri PU je zvacsa vyssia, nakolko je klientka ochotna akceptovat tebou ponuknutu cenu,
- za otazku stoji aj to, co ty ovladas lepsie JU alebo PU, resp. ci by si bola ochotna sa kvoli nej ucit/zlepsit v JU...

Zatial tolko ma napadlo :).
maša
18.08.09,15:09
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Samozrejme že by som bola ochotna zlepšiť sa aj v JÚ. Len sa mi to PÚ zdalo jednoduchšie, keby časom chcela prejsť aj na platiteľa dph. O JÚ je na porade naozaj toho dosť. Ešte ma ale zaskočila ďalšia vec, že aj keď hovorím že ovládam PÚ, nikdy som sa nestretla s nákupom tovaru pred začatím podnikania, v jej prípade cca mesiac dopredu. To by sa ako zaradilo v PÚ? Ďakujem
andreaS
18.08.09,15:20
vedenie JU vs PU nema nic spolocne ci subjekt (nie) je platitelom dph :)