fifi284
18.08.09,19:47
Neviem, či si niekto prečíta môj - náš problém, ale ak by sa našiel niekto, kto by vedel poradiť, bola by som veľmi vďačná.
Priateľ je zamestnaný ako technik a má podnpísanú zmluvu na dobu neurčitú. Tarifnú mzdu má spísanú na 17.000,- SK a osobné ohodnotenie od 0 - 5300,- SK. Posledný pol rok prešla firma na 3dňovú výrobu a tým pádom dala firma ženám na výrobných pásoch podpísať dodatok k zmluve, o znížení prac. času a tým pádom aj mzdy. Technici takýto dodatok nepodpisovali, chodia do práce riadne 5 dní v týždni, teda platí ich pôvodná zmluva. Napriek tomu sa mu však mzda znížila na cca 13 700,-SK v čistom. Nevieme ako riešiť tento problém, ale podľa nás to nie je takto celkom v poriadku, že na základe ničoho prišiel aj o osobné ohodnotenie a aj časť mzdy. Dá sa v tomto prípade obrátiť na nejaký úrad, alebo ????? :confused: Ak by sa niekto predsa našiel s nejakou radou, tak mu veľmi pekne ďakujem.
majoneza
18.08.09,21:54
V zmluve, dohodol na hrubu mzdu 17000 korun? - minus 14 percent do zamestnaneckych odvodov a potom nejake peniaze na dan ostava asi 13700 Sk. Este na vyplatne pasky ma hrubu mzdu 17000 Sk (teda okolo 560-570 EUR)? Zda sa mi, ze spravne to ratali.

Zmena je, ze kazdy mesiac dostava nulu za osobne ohodnotenie? Nie som si isty, ale vzdy som si myslel ze sef/firma moze dat co chce, a nemusi to odovodnit, a nemusi to byt ferove. Mozno niekto ma opravi, ale cez urady a pravnikov sa nikam nedostanete v tomto pripade bohuzial. Jedine co ostava, je hladat lepsie platene pracovne miesto v inej firme.

Este jedna vec, ratal som to 13700 len tak na kalkulacke, ale zda sa mi ze nestahuju peniaze za stravenky. Dostava stravenky? (alebo maju jedlo vo firme?) Ak nie, tak mozno ma pravo na nich a to Vam zlepsi situaciu.
tetrisss
19.08.09,04:27
Zrejme je to tak, mzda je podpisovana na sumu bez odvodov, zamestnavatel za odvody nemoze, na osobne ohodnotenie ziadny pravny narok nie je, aj ty pises, ze zmluvu ma od nuly az... Je kriza, tak to treba brat, ale kazdopadne je moznost zmenit zamestnanie.
veronikasad
19.08.09,04:28
Neviem, či si niekto prečíta môj - náš problém, ale ak by sa našiel niekto, kto by vedel poradiť, bola by som veľmi vďačná.
Priateľ je zamestnaný ako technik a má podnpísanú zmluvu na dobu neurčitú. Tarifnú mzdu má spísanú na 17.000,- SK a osobné ohodnotenie od 0 - 5300,- SK. Posledný pol rok prešla firma na 3dňovú výrobu a tým pádom dala firma ženám na výrobných pásoch podpísať dodatok k zmluve, o znížení prac. času a tým pádom aj mzdy. Technici takýto dodatok nepodpisovali, chodia do práce riadne 5 dní v týždni, teda platí ich pôvodná zmluva. Napriek tomu sa mu však mzda znížila na cca 13 700,-SK v čistom. Nevieme ako riešiť tento problém, ale podľa nás to nie je takto celkom v poriadku, že na základe ničoho prišiel aj o osobné ohodnotenie a aj časť mzdy. Dá sa v tomto prípade obrátiť na nejaký úrad, alebo ????? :confused: Ak by sa niekto predsa našiel s nejakou radou, tak mu veľmi pekne ďakujem.
kalkulačku na výpočet čistej mzdy nájdeš tu :

http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy.php

osobné ohodnotenie je nenárokovatelná zložka mzdy. Dodržiavanie zákonníka práce kontroluje Inšpekcia práce.
fifi284
20.08.09,10:13
V zmluve má písanú základnú mzdu 17000 SK. To pochopím, že osobné ohodnotenie teraz zrejme nedostane, ale keď mu hodiny ostali tak ako ich mal predtým, prečo zarobí o 4000 SK menej. No nič. Ďakujem za radu, dnes ešte preštudujem výplatné pásky a porovnám so staršími... Uvidíme... Ešte raz ďakujem.
babi2
20.08.09,10:19
V zmluve má písanú základnú mzdu 17000 SK. To pochopím, že osobné ohodnotenie teraz zrejme nedostane, ale keď mu hodiny ostali tak ako ich mal predtým, prečo zarobí o 4000 SK menej. No nič. Ďakujem za radu, dnes ešte preštudujem výplatné pásky a porovnám so staršími... Uvidíme... Ešte raz ďakujem.
Ak má v zmluve základnú mzdu 17000, tak potom tých cca 13700,- čo uvádzaš je v čistom po znížení o odvody do SP a ZP a odpočítaní dane
mzdarka renca
20.08.09,10:21
V zmluve má písanú základnú mzdu 17000 SK. To pochopím, že osobné ohodnotenie teraz zrejme nedostane, ale keď mu hodiny ostali tak ako ich mal predtým, prečo zarobí o 4000 SK menej. No nič. Ďakujem za radu, dnes ešte preštudujem výplatné pásky a porovnám so staršími... Uvidíme... Ešte raz ďakujem.

Preto, lebo nemá priznané to osobné ohodnotenie. Keď firma nemala problémy, tak to osobné ohodnotenie priznané mal. Je to len tým.
Sabadka
20.08.09,11:11
V zmluve má písanú základnú mzdu 17000 SK. To pochopím, že osobné ohodnotenie teraz zrejme nedostane, ale keď mu hodiny ostali tak ako ich mal predtým, prečo zarobí o 4000 SK menej. No nič. Ďakujem za radu, dnes ešte preštudujem výplatné pásky a porovnám so staršími... Uvidíme... Ešte raz ďakujem.

Základná mzda: 17.000,--Sk cca 565 €
odvody do ZP a SP 13,4¨% -2278,--Sk -76 €
----------------------------------------------------------------
Základ dane 14722,-- Sk 489 €
Nezdanitená časť ZD: -10107,--SK - 335 €
--------------------------------------------------------------------
Suma pre výpočet dane: 4615,--Sk 154 €
Preddavková daň 19¨% 877,--Sk 29€

Hrubá mzda: 17000,-- 565 €
odvody do ZP a SP 13,4¨% -2278,--Sk -76 €
Preddavková daň 19% - 877,-- Sk -29 €
------------------------------------------------------------------
Čistá mzda k výplate 13845,-- Sk cca 460 €

Zaokrúhľovala som v oboch menách nahor a samozrejme tam nie je daňový bonus na dieťa.
Takže má vyplácanú mzdu určenú v pracovnej zmluve, akurát tam nemá osobné ohodnotenie, ktoré píše že má v pracovnej zmluve určené od 0-5300 Sk ak si dobre pamätám.

PS: Dúfam, že je to čitateľné
mzdarka renca
20.08.09,11:18
Nemá aj nejaké zrážky, napr, za stravné lístky, DDS a pod.
fifi284
20.08.09,12:49
zrážky zo mzdy nemá, ani stravné lístky, lebo v práci majú obed. Ďakujem každému za odpoveď, už v tom začínam mať jasno.
Ešte by som sa chcela opýtať, ale to neviem, či patrí sem, alebo by som si mala nájsť iný okruh. Ak by chcel začať podnikať na živnosť, aký je postup?
ivka70
20.08.09,13:03
zrážky zo mzdy nemá, ani stravné lístky, lebo v práci majú obed. Ďakujem každému za odpoveď, už v tom začínam mať jasno.
Ešte by som sa chcela opýtať, ale to neviem, či patrí sem, alebo by som si mala nájsť iný okruh. Ak by chcel začať podnikať na živnosť, aký je postup?

http://www.porada.sk/t115419-zalozenie-zivnotsi-zaciatocnik.html

http://www.porada.sk/t103189-zalozenie-zivnosti-dotacia.html

http://www.porada.sk/t94830-zivnost-uplny-novacik.html

http://www.porada.sk/t96459-zaciatocnik-v-podnikani.html

a podobne .. skus dat vyhladat na porade
fifi284
20.08.09,13:56
Ďakujem vééľmi pekne. Ešte sa tu moc nevyznám :)