ingia
18.08.09,20:18
Prosím Vás o radu a vyjadrenie názoru, Vás ako skúseného psíčkara !!! Mám psíka JRT-fenku, 1,5 ročná, je to môj prvý psík v živote a neviem teda posúdiť či treba kastrovať, sterilizovať fenku. Psíčkari z nášho okolia hovoria všelijako. Nechcem urobiť chybu, tento nemý tvor je moje všetko. Hárala druhý krát, nespozorolala som nijaké zvlášnosti, že by mala zdravotné problémy pri háraní, alebo potom. Pri háraní je čistotná. Šteniatka v budúcnosti nechcem mať. V BA sú tieto zákroky úžasne drahé 140€, napr. v Senci 40€. Je taký cenový rozdiel OK, alebo mám mať pochybnosti o lekárovi, že prečo platiť tak málo??? Ale lekár zo Senca ako jediný (to som obvolala dosť lekárov a informovala sa), má psíka po operácii 24 hodín na pozorovanie. Ostatní v BA po 2 hodinách púšťajú psíkov domov. Prosím Vás aj o vaše skúsenosti. Ďakujem!!!
Tara1
18.08.09,20:00
Prvé, čo ma napadlo, pýtam sa prečo ju chceš dať operovať, keď nemá žiadne problémy pri háraní? Mala som dve fenky, každá mala svoje zvláštnosti počas tohto obdobia. Ale všetko je v pohode, ak ako hovoríš je čistotná. Vtedy ich treba veľa zamestnávať, chodiť na prechádzky. Prečo ju vystavovať bolesti? A možno aj nejakým komplikáciám. Tešte sa spolu, s fenkami je to ako s nami ženami a tiež sa nedávame operovať, keď nechceme mať deti.
ingia
19.08.09,04:16
Vieš, ja sa len pýtam, keby som bola presvedčená, urobím to a nepíšem na poradu a neradím sa. Som psíčkar-začiatočník a každá rada mi je dobrá. Hlavne keď sa rozpráva o chorobách vnútorných orgánov, zápaloch, mliečnych žľazách... Nevyznám sa vtom a nechám si radšej poradiť ako niečo pokašľať.
Martin Mocko
19.08.09,04:28
Vieš, ja sa len pýtam, keby som bola presvedčená, urobím to a nepíšem na poradu a neradím sa. Som psíčkar-začiatočník a každá rada mi je dobrá. Hlavne keď sa rozpráva o chorobách vnútorných orgánov, zápaloch, mliečnych žľazách... Nevyznám sa vtom a nechám si radšej poradiť ako niečo pokašľať.

So psami je to ako s ľudmi. Taktiež existujú rôzne ochorenia ale nedá sa povedať, s ktorým ochorením majú ľudia najviac problémy. Dáš ju sterlizovať a môžu jej odísť zadné kĺby alebo chytiť nádor na iný vnútorný orgán....
Raz mi jeden veterinár hovoril, že fenka by mala mať aspoň raz za život šteniatka, že sa tak dá predísť niektorým komplikáciám s maternicou alebo také niečo. Ja sám mám fenku (má už 5 rokov). Nikdy nemala šteniatka a pri háraní psa dokonca od seba odháňa (pokiaľ náhodne vojde nejaký susedov k nám do dvora). Nemal by som to srdce ju nechať operovať, pokiaľ nemá problém.
bv_alexandra
19.08.09,04:34
My máme našu fenku už pozákrokroku.Dala som jej to urobiť, na základe informácii od veterinára a tiež info ktoré som čerpala z netu, že každým háraním sa zvyšuje riziko nádorov. A tiež som v podstate vedela že šteniatka nechceme.
Keď som to išla dať urobiť tak som pravdupoviedac nebola uplne presvedčaná či je to správna vec, ale dnes už viem že asi mi niečo našepkalo že to urobiť treba.
Pri operácii sa totižto zistila jej závažná choroba, a keby sme ju neboli dali operovať do dvoch mesiacov by umrela. Bola v ohrození života po operácii, dr jej nedával ani 24h života.
/pozn. našli jej zrasty na mechúre, ktoré bránili aby moč z obličky odchádzal do mechúra, tým sa úplne poškodila oblička, a druhú nemá. Vôbec sa jej nevyvinula a taktiež sa jej nevyvinul jeden vaječník/
Dnes je Ňufika stále s nami /klopkam tri krát na drevo/, aj ked je pravda že sa jej zdravotný stav mení velmi rýchlo a dokonca v aprili od dvoch veterinárov padol verdikt, že ju treba dať utratiť.
Vtedy sme sa ešte rozhodli že jej skúsime okrem liečby ktorú má nasadiť ľudské kvapky, a čuduj sa svete od apríla sme neboli ani na jednej návšteve lekára, ani na jednej infuzii.
Ale som sa rozpísala:D Ale je pravda že vlastne moje rozhodnutie dať ju kastrovať, jej zachránilo život.
PS: VIac menej sa obávam čo s nou urobí zima, no dúfam že bude statočná. ;):)
hanelie
19.08.09,05:31
ja som mala sučku vlčieho špica / bohužial už nie je medzi nami / mala sedemnásť rokov, na sterilizáciou som nikdy ani nepomyslela,/šteniatka nemala - počas hárania psíkov od seba odháňala / za celý život nebola nikdy chorá - takže sa prikláňam k názoru, že je to u každej sučky individuálne - záleží aj od okolností, či existuje reálna šanca na nechcenú graviditu / napr ak sa sučka pohybuje bez dozoru - hoci aj v oplotenej záhrade /
arizona
19.08.09,07:35
Netreba hľadať problémy , kde nie sú...
Pokiaľ takúto operáciu netreba robiť, kvôli nejakým vážnym zdr. problémom , tak načo taký ťažký zásah do organizmu?

Tiež mám fenku (9r) , nikdy nemala žiadne zdr. problémy kvôli háraniu. Háranie znášala bez problémov.
Iba sme počas hárania obmedzovali venčenie, lebo nás občas obťažovali psy bez vodítka.:---
AlenockaS
19.08.09,08:54
Ahoj,
mám 10 ročnú kríženku yorka, nikdy nemala šteniatka. Keď mala 6 rokov, začala som žiť s priateľom,ktorý má psíka.Samozrejme, tak sa žiť nedalo a kedže Tinke už bolo neskoro na prvé šteniatka, rozhodla som sa, priznávam s obrovskými výčitkami svedomia dať ju sterilizovať. Keď som po zákroku pre ňu prišla, veterinár mi povedal, že mala taký silný zápal maternice, že zákrok bol vykonaný v hodine 12-tej, čoskoro by bola uhynula. Potom trochu pribrala, kým sa jej ustálili hormony, ale dnes vždy keď ideme k vetrošovi ( kontrola zúbkov, očkovania, tabletky ) ju chváli, v akej je výbornej kondícii. Je malinká, strihám ju a vypadá ako šteniatko :-) To, že každá fenka by mala mať aspoň raz v živote šteniatka si myslím, že je vecou názoru....a a dnes vzhľadom na preplnené útulky som za kastráciu.
bonita
21.08.09,21:00
Ak si ju vies ustrazit, netreba ju davat sterilizovat. Ak bude starsia a mala by nejake problemy, vzdy sa to da napravit. Pripadne ak by trpievala falosnou graviditou
Co sa tyka nazoru vet., ze kazda fena by mala by mat raz steniatka, mal by si zopakovat ucivo, prip. sa dovzdelavat. Tu nejde o nazor, ale o neznalost.

Ak sa rozhodnes pre sterilizaciu radsej si vyber kvalitneho veterinara a peniaze nanho postupne naspor. Mozem odporucat jedinu ambulanciu v Ba - Popradska ul., kde robia maximalne centimetrovy rez , tym minimalna bolest a rekonvalescenia. Nepoznam vet. v senci, ale mozno je rez dlhy a radsej ju sleduje. Radsej kratsi a drahsi.

V tomto jej veku neuvazuj nad rakovinou. Na nejaku rakovinu bohuzial ti psici v mestach uz coraz castejsie umieraju.
esat
23.08.09,17:20
Ak chces predist gyn. problemom u fenky, je vhodne ak ju das sterilizovat do 1 roku veku feny. Tvoja je o pol roka starsia ,takze je to z tejto stranky neaktualne. Mytusom je , ze fena ma mat aspon raz stenata. Mam 7 rocnu fenu , nesterilizovanu a nie su s nou ziadne tazkosti. Ide len o to, ci jej vytvoris take podmienky ,aby nedoslo k neplanovanemu krytiu. Strucne - je to o zodpovednosti majitela psa. Prajem pekne chvile stravene so psom.
meggan
24.08.09,10:25
www.psiskolafalco.cz/vycvik.htm#_kastrace Skus si precitat tento clanok, snad ti pomoze pri rozhodovani. Ja mam tiez fenku a som proti kastracii.
ingia
12.09.09,13:09
Ďakujem vám za vaše odpovede, za čas ktorý ste si pre môj problém našli a poradili mi. Nedala som svoju fenku sterilizovať ani kastrovať. Veľmi mi pomohla stránka v poslednom príspevku. :) Prajem vám pekný deň !