lilly.01
19.08.09,07:58
Ahojte,

potrebujem pomoc ohladom zdravotneho poistenia.
Od roku 1998 zijem v Anglicku. Do roku 2000 som tam zila ako au-pair a od marca 2000 som tam bola zaregistrovana ako studentka. Poistenie v Anglicku si platim od roku 2003, je to komplexne poistenie, ktore zahrna aj zdraovtne poistenie.
Teraz mi dorucila Vseobecne zdravotna poistovna papier, ze nemam zaplatene zdravotne poistenie od roku 1998 do roku 2005.
Podla mojich znalosti, kym som bola v krajine ako au-pair, plati dohoda medzi statmi, ze si nemusim platit zdravotne poistenie.
1. Maju pravo ziadat odo mna doplatenie tohto poistneho za obdobie 98-03?
2. Ak ho mam zaplatene v GB od roku 03, musim ho zaplatiti aj u nas?
3. Som povinna platiti zdravotne poistenie v SR ak som tu nezila?
4. Ako je to s poistenim do Socialnej poistovne? Od skoncenia skoly som tam neprispievala, ale prispievam do fondov v GB od roku 2003.
5. Este posledna otazka. Ako je to s platenim u lekara, ked sa necham osetrit v SR, ked mam Europske poistenie vystavene v GB? U niektorych lekarov je to totiz bezproblemove, zaregistruju ma a osetria. U inych musim za vysetrenie platit.

Dakuejm za odpovede, velmi mi pomozete.

Pekny den
veronikasad
19.08.09,05:59
Máš slovenský preukaz poistenca ?
Neviem aký postup je u študentov. Pri práci v zahraničí - v krajinách EU sa predkladá v ZP pracovná zmluva so zahraničným zamestnávatelom a na základe toho je prerušené zdravotné poistenie v SR. Preukaz poistenca ZP odoberie. V prípade nutnosti ošetrenia počas pobytu v SR sa preukazuje zahraničným europskym preukazom. Lekári majú problémy s preplácaním výkonov takýchto poistencov, preto niekedy žiadajú priame platby.
Informuj sa v prísl. zdr. poisťovni. Zrejme budeš potrebovať predložiť doklad o štúdiu v zahraničí.
Lianka
19.08.09,08:00
4. Ako je to s poistenim do Socialnej poistovne? Od skoncenia skoly som tam neprispievala, ale prispievam do fondov v GB od roku 2003.

SP nie si povinna si platit v SR. Ak si ho vsak neplatis:

- nepocitaju sa ti roky do dochodku,
- neprispivas si na dochodok (ani II. pilier),
- v pripade PN nemas narok na vyplatenie nemocneskej davky,
- nebudes mat narok na podporu v nezamestnanosti.
FugAn
19.08.09,08:21
Poisťovňa má právo žiadať zaplatenie poistného do 10 rokov od povinnosti uhradiť poistné, to neplatí ak si si nesplnila oznamovaciu povinnosť do 8 dní. V prípade, že im doručíš doklad o poistení v zahraničí najlepšie ak je preložené do slovenského jazyka, mali by Ti to akceptovať. Samozrejme vyčíslia ti prípadnu zdravotnú starostlivosť, ktorú za Teba uhradili. Niekedy je to viac ako dlžné poistné. Vstupom Slovenska do EU, na ukončenie poistného vzťahu v SR, musíš mať poistenie len v národnom systéme zdravotného poistenia v GB je NHS, komerčné poistenie neplatí. Platenie výkonov v SR cez EHIC je závislé na lekárovi ako sa mu chce s tým piplať. V prípade, že zaplatiš niečo v SR, môžeš požiadať GB o preplatenie.
m.hladka
19.08.09,08:32
Navštív osobne ZP na Slovensku. Urob si kópie úhrad ZP v Anglicku a tie im zdokladuj k týmto termínom, o ktoré ťa žiadajú.
Podľa toho, čo a ako to uznaju, doplatíš rozdiely a vypíšeš odhlášku k dátumu roku 2003.
Tento problém som tiež riešila synovi, ktorý žije v Španielsku už 9 rokov. Tiež som to musela zdokladovať, našťastie stačil jeho preklad týchto dokumentov, a zvyšok som mu doplatila a odhlásila ho zo ZP.
terezamaria
19.08.09,17:07
Navštív osobne ZP na Slovensku. Urob si kópie úhrad ZP v Anglicku a tie im zdokladuj k týmto termínom, o ktoré ťa žiadajú.
Podľa toho, čo a ako to uznaju, doplatíš rozdiely a vypíšeš odhlášku k dátumu roku 2003.
Tento problém som tiež riešila synovi, ktorý žije v Španielsku už 9 rokov. Tiež som to musela zdokladovať, našťastie stačil jeho preklad týchto dokumentov, a zvyšok som mu doplatila a odhlásila ho zo ZP.

Od môjho syna, ktorý žil 1 rok v zahraničí - v Izraeli, žiadala ZP preklad dokladov od Okr.súdom určeného prekladateľa.Majú určených viacerých na Slovensku. Po preložení mu to taktiež uznali, nakoľko bol poistený v zahraničí.
FugAn
21.08.09,09:52
Myslím si, že to s tým prekladom trocha prehnala, stačilo dať tento preklad urobiť ktorejkoľvek agentúre, ktorá robí preklady.
terezamaria
21.08.09,13:03
Myslím si, že to s tým prekladom trocha prehnala, stačilo dať tento preklad urobiť ktorejkoľvek agentúre, ktorá robí preklady.
Súhlasím s Tebou, že to ZP prehnala, ale bolo to tak.Dúfam, že tak si to myslel.Nechceli ustúpiť a trvali na svojom, že to musí byť prekladateľ určený súdom.
Rozalka
04.12.09,19:38
Som trochu mimotemy, ale nechcem kvôli jednej otázke zakladať novú stránku:
Ak je niekto zverejnený na stránke ZP ako dlžník, aká cca je minimálne suma jeho dlhu?
Andyke
05.12.09,12:01
Konkrétnu minimálnu sumu nemajú určenú, ale za to na každej stránke ZP sa odvolávajú na zákon o zdrav.poistení.

Podľa § 25 ods.1 písm. c) bod 2 zákona č. 580/2004 Z. z. je zdravotná poisťovňa povinná uverejňovať a aktualizovať k 20. dňu v kalendárnom mesiaci na internete zoznam poistencov a zoznam platiteľov poistného, ktorí nezaplatili poistné za tri mesiace v kalendárnom roku, nedoplatok alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom alebo neuhradená akákoľvek časť nedoplatku z ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie v ktoromkoľvek roku.

Zdroj: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=227
Rozalka
05.12.09,13:33
Ďakujem.
Našla som v zozname jeden subjekt, s ktorým mám uzatvoriť zmluvu o predaji nehnuteľností, tak sa obávam, či to nie je nejaký podvodník.
Figuruje v zoznamoch za všetky mesiace r. 2009.
manDarinkaV
15.03.10,07:48
Poprosim vas o radu: kamarat je v ZP evidovany ako samoplatca od 4.6.2009, no od jula je PN. zaplatil odvody za 1 mesiac- v roku 2009.

Ako bude vypadat, co kde napisat do jeho rocneho zuctovania Zdravotneho poistenia? dakujem.
veronikasad
15.03.10,07:56
Poprosim vas o radu: kamarat je v ZP evidovany ako samoplatca od 4.6.2009, no od jula je PN. zaplatil odvody za 1 mesiac- v roku 2009.

Ako bude vypadat, co kde napisat do jeho rocneho zuctovania Zdravotneho poistenia? dakujem.
zadala si málo informácii - čo bolo do júna ?

Ak je poistencom VšZP - vyskúšaj tento link

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=774
manDarinkaV
15.03.10,17:27
do 3.juna bol ako osoba zaradena do evidencie uchadzacov o zamestnanie- (od 20.7.2005)

je poistencom Všzp,
v r.2009 zaplatil len 1x 26,74e ale PN bol az do konca kalendarneho roku.
Jana Motyčková
15.03.10,19:26
Ak nemal žiadne príjmy, rzzp nepodáva. PN mal do ZP nahlásiť.
manDarinkaV
16.03.10,05:17
no prijmy nemal, len on ho chce silou mocou podat ze vraj kvôli tomu, aby mu poistovna preplatila spät aj ten jeden mesiac co zaplatil.., pretoze nebol evidovany ani mesiac ked zostal PN..

Keby to bol bezny pripad, vedela by som co s tym, ale toto je uz na moje znalosti z tejto problematiky moc,

zatial dakujem vsetkym,ktorí sa mi tu snazite pomocť.
Jana Motyčková
16.03.10,07:10
PN mal až od júla, neviem ktorého. Čiže minimálne za obdobie od 4.6. do konca júna platiť mal a to mu ani nevrátia. Platba za jún mala byť 24,07, zaplatil 26,74, rozdiel je 2,67. Sumy do 3 € z rzzp sa nevyrovnávajú. Teda ak si urobí rzzp, nič mu poisťovňa nevráti. Ak chce vrátiť tých 2,67 € (ak je PN od 1.7.), tak nech si vyžiada vrátenie preddavku zaplateného bez právneho dôvodu bez robena rzzp, potom mu tých 2,67 možno vratia.

Ak by silou-mocou chcel to rzzp robiť, tak na C.
manDarinkaV
17.03.10,16:42
Sorry ze otravujem znovu, no 1.krat boli mi poskytnute zle info- (bolo to sprostredkovane)
Ten dotycny bol do 3.6. na urade prace.
od 4.7. bol samoplatca-vo Všzp
vsetky mesiace - 07-12/2009 ma zaplatene,
od 7.9.2010- do konca roku bol PN.

?????
manDarinkaV
17.03.10,16:44
no samozrejme ze uz som sa az moc stotoznila s rokom 2010, malo tam byt ze je PN od 7.9.2009.
Jana Motyčková
18.03.10,08:01
A poberal nemocenské? Lebo ak nie, tak platí zdravotné poistene aj počas PN.