Mickya
19.08.09,09:10
Ahojte, nakolko nemam v tom jasno, prosim vas o radu.
Ak chce podnikatel vyplatit autorsky honorar, na zaklade § 43, ods. 3 pism. h), tak podnikatel, ktory vyplaca honorar, uhradi danovemu uradu 19% zrazkovu dan, ktoru vypocita zo zakladu dane = prijem brutto minus 40% pausalne vydavky. Stvrtrocne bude danovemu uradu davat hlasenia o preddavkoch.
Moze mat uzatvorenu prikaznu zmluvu v tomto pripade?
Tiez sa chcem spytat, tie 2%, ktore sa platia do umeleckeho fondu, odvadza podnikatel, ktory vyplati tento prijem?
Plati sa v tomto pripade este nejake urazove poistenie socialke? Ci nie?
Dakujem vam za pomoc.
Muška
19.08.09,09:54
Mickya a je to honorár, ktorý spĺňa nasledovné:
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)], ???

ak áno, tak počítaš nasledovne:
napr. 1000 brutto
k zdaneniu 600 EUR, tj daň 114 EUR pošleš na DU.
2% z 1000 je 20 EUR pošleš do LITA

Autorovi vyplatíš:
1000-114-20 = 866,- EUR

Z takto vyplatené honoráru už nikomu ďalšiemu neplatíš.
S autorom sa robí zmluva podľa Autorského zákona /je jedno ako ju nazveš/ ale zo zmluvy musí byť jasné, že ide o autorstvo.
Muška
19.08.09,10:12
Mickey, ale keďže ide "pravdepodobne" o nejaký príspevok do novín, časopisu alebo TV stačilo by spísať iba "dohodu" o vytvorenie takéhoto príspevku.

Ale ak ide o niečo iné /väčšie/, tak už sa to riadi podľa iných pravidiel a je to § 6 - zdaňuje si to sám autor , urobíš s ním Autorskú zmluvu /Zmluvu o dielo/ napr.
http://vaza.sk/Vzory/Autorsk%E9_pr%E1vo/Zmluva_o_vytvoren%ED_diela_a_licen%E8n%E1_zmluva.h tml a strhneš mu iba tie 2 % a odvedieš ich LITA. A ostatné je už jeho "parketa"

Napíš o čo presne ide.
Mickya
19.08.09,10:39
Dakujem Muska za promptnu odpoved, moc si mi pomohla. Hm, ale neviem momentalne, ci ide o nieco vacsie, alebo nie.. :-( Viem, ze ide o prispevky do novin. Cize neviem ako to mam presne posudzovat.
Dakujem aj velmi pekne za ten link so zmluvou. Vlastne, ale mozem sa riadit tou tvojou prvou odpovedou..?
Lianka
19.08.09,10:41
Tu je formular a postup na odvod 2% do umeleckeho fondu: http://litfond.sk/index.php/o_fonde/avizo/.
Muška
19.08.09,10:45
Mickya, ak je to príspevok do novín, tak áno, prvá moja odpoveď platí.
Mickya
19.08.09,10:49
Mickya, ak je to príspevok do novín, tak áno, prvá moja odpoveď platí.

dakujem velmi pekne, ano su to prispevky do novin.. Len som nevedela co pod tym pojmom "nieco vacsie", je myslene.. Ci nejaka kniha alebo nieco podobne..
babi2
19.08.09,10:54
Mickya a je to honorár, ktorý spĺňa nasledovné:
h) príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon136) [§ 6 ods. 2 písm. a)], ???

ak áno, tak počítaš nasledovne:
napr. 1000 brutto
k zdaneniu 600 EUR, tj daň 114 EUR pošleš na DU.
2% z 1000 je 20 EUR pošleš do LITA

Autorovi vyplatíš:
1000-114-20 = 866,- EUR

Z takto vyplatené honoráru už nikomu ďalšiemu neplatíš.
S autorom sa robí zmluva podľa Autorského zákona /je jedno ako ju nazveš/ ale zo zmluvy musí byť jasné, že ide o autorstvo.
Prepáčte mi, ale toto sa mi nezdá ak ja vyplácam niekomu honorár a strhnem mu daň, prečo by som mala rátať so 40% paušálnym nákladom? Podľa mňa mu to zdaňujem celé, a paušálne, alebo skutočné náklady si uplatňuje autor sám pri podaní DP, mýlim sa?
Muška
19.08.09,10:56
dakujem velmi pekne, ano su to prispevky do novin.. Len som nevedela co pod tym pojmom "nieco vacsie", je myslene.. Ci nejaka kniha alebo nieco podobne..
Mickya, áno všetko ostatné čo podlieha Autorského zákonu napr.:
umelecké vystúpenie, kniha, softvér, web stránka.......a pod. sa už zdaňuje podľa § 6 , tzn. že takýto príjemca sa riadi zákonmi ako každý iný podnikateľ.
Muška
19.08.09,10:57
Prepáčte mi, ale toto sa mi nezdá ak ja vyplácam niekomu honorár a strhnem mu daň, prečo by som mala rátať so 40% paušálnym nákladom? Podľa mňa mu to zdaňujem celé, a paušálne, alebo skutočné náklady si uplatňuje autor sám pri podaní DP, mýlim sa?
áno mýliš sa.
b) v odseku 3 písm. h) je príjem znížený o výdavok vo výške ustanoveného percenta pre tento príjem podľa § 6 ods. 10,
Muška
19.08.09,11:03
Prepáčte mi, ale toto sa mi nezdá ak ja vyplácam niekomu honorár a strhnem mu daň, prečo by som mala rátať so 40% paušálnym nákladom? Podľa mňa mu to zdaňujem celé, a paušálne, alebo skutočné náklady si uplatňuje autor sám pri podaní DP, mýlim sa?
Babi
- ak vyplácaš za príspevky do novín......, vtedy mu zdaníš 19 % iba zo 60 % z príjmu, 2 % odvedieš LITE a on už s tým nič nerobí /ani to nemusí priznať v DP, iba ak by chcel/. Ak by to ale priznával vo svojom DP musí počítať s tým, že v takom prípade mu z toho vyplýva aj povinnosť RZZP.
- ak vyplácaš ostatný autorský príjem /spevák, kniha, soft, ....../ už nezdaňuješ iba mu strhneš 2 % a odvedieš buď do LITA alebo SOZA. Takýto príjem musí autor sám zdaniť vo svojom DP a použije buď paušál, alebo vedie účtovníctvo. A z tohoto mu samozrejme vyplýva aj povinnosť ZP a robenie RZZP.
babi2
19.08.09,11:16
Babi
- ak vyplácaš za príspevky do novín......, vtedy mu zdaníš 19 % iba zo 60 % z príjmu, 2 % odvedieš LITE a on už s tým nič nerobí /ani to nemusí priznať v DP, iba ak by chcel/. Ak by to ale priznával vo svojom DP musí počítať s tým, že v takom prípade mu z toho vyplýva aj povinnosť RZZP.
- ak vyplácaš ostatný autorský príjem /spevák, kniha, soft, ....../ už nezdaňuješ iba mu strhneš 2 % a odvedieš buď do LITA alebo SOZA. Takýto príjem musí autor sám zdaniť vo svojom DP a použije buď paušál, alebo vedie účtovníctvo. A z tohoto mu samozrejme vyplýva aj povinnosť ZP a robenie RZZP.
Ďakujem rada sa nechám poučiť, iba som sa s tým ešte nestretla, my tiež vyplácame honoráre /nie za príspevky do novín/ a strhneme len 2%