Luna
10.08.05,13:32
Prosím o radu skúsenejšie mzdárky.Vo firme sa 2 nerobilo pre nedostatok surovín,zamestnanci ostali doma. Ako ich mám zaplatiť.

1,Dočítala som sa,že náhrada mzdy v sume priemerného zárobku patrí zamestnancovi ,ktorý nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok v dodávke surovín atď.

2,Náhrada mzdy v sume určenej dohodou,najmenej 60% priemer.zárobku patrí zamest.,ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody,pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu.

Mám to platiť tou istou priemerkou ako dovolenku?
Hronská Iveta
10.08.05,11:40
Prosím o radu skúsenejšie mzdárky.Vo firme sa 2 nerobilo pre nedostatok surovín,zamestnanci ostali doma. Ako ich mám zaplatiť.

1,Dočítala som sa,že náhrada mzdy v sume priemerného zárobku patrí zamestnancovi ,ktorý nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok v dodávke surovín atď.

2,Náhrada mzdy v sume určenej dohodou,najmenej 60% priemer.zárobku patrí zamest.,ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody,pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu.

Mám to platiť tou istou preimerkou ako dovolenku?
- áno, jedná sa o tú istú priemerku, ktorá je vypočítaná ako priemerka na dovolenku.
- treba len posúdiť, o ktoré ustanovenie §142 ZP sa priamo u Vás jedná, teda či o ods.1, alebo o ods.4:

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60%jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
Luna
10.08.05,12:26
U nás nie je zástupca zamestnancova išlo o nedostatok surovín, Čiže zamestnancom platím 100% priemerky alebo 60% z priemerky?
liba2
10.08.05,12:59
[QUOTE=Hronská Iveta]- áno, jedná sa o tú istú priemerku, ktorá je vypočítaná ako priemerka na dovolenku.
- treba len posúdiť, o ktoré ustanovenie §142 ZP sa priamo u Vás jedná, teda či o ods.1, alebo o ods.4:
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
---------------------------------
V tvojom prípade ide o ods. 1, teda 100%.
Luna
10.08.05,13:12
Liba2 ďakujem. Pýtam sa preto lebo sa mi zdá divné,že keď je kolektív.zmluva tak 60% a keď nie je tak 100%. Tak mám potom všetko Ok.