ltomsa
19.08.09,10:53
Ahojte, neviem si rady s účtovaním nadstavby 8 bytových jednotiek na starom bytovom dome. Neviem či tie nové byty majú charakter HIM-ky, alebo charakter výrobku, alebo tovaru. Tie bytové jednotky sa budú predavat záujemcom, čiže nie sú pre vlastnú potrebu. Nemá s tým niekto skúsenosti ? Či sa to účtuje cez 042, potom 021 a potom predaj 541-641, alebo ako tovar 131,132 a potom predaj 504-604, alebo cez nedokončenú výrobu. A čo s tými bytmi, čo sa nepredajú k 31.12.2009, na akom účte zostávajú ?
betka
26.08.09,12:57
1. V žiadnom prípade nie tovar-tovar sa predáva v nezmenenom stave, neopravuje sa, nezhodnocuje sa.

2. Dostali ste stavebné povolenie na nadstavbu, to znamená, pri štúdiu zadania, že ste vlastníkom nehnutelnosti ako subjekt XY, ktorý dostal stavebné povolenie na uvedenú nadstavbu.
Bytový dom niekto vlastní, pravdepodobne Váš subjekt XY, a prenajíma ho nájomcom, keďže vidím čísla účtov.......

Obstarávanie TZ by som účtovala v prípade ako vlastník bytového domu, na účte 042 (plus súvisiace aktivácie, ak je na úrovni vlastných nákladov), externé dodávky 042.

Ja ešte neviem, ja mám plán, ja možem obstarávať za nejakým účelom: buď predám, buď prenajmem..... tu rozmýšlam nad 042

3. Človek može rozmýšlať nad zásobami vlastnej výroby, pokial je výrobný cyklus od vynaloženia nákladov až po realizáciu dlhý (teoria hovorí viac ako jeden deń). Máme tri etapy? vynaloženie nákladov, výroba, predaj.Prírasz´tky zásob vlastnej výroby12x/61x.

Zo zadania, ak by bol jasný predmet podnikatelskej činnosti, už vieme skor špecifikovať, čím sa zaoberáte.

((išla by som smerom cez 042 (ja by som išla, vy možete mať iný názor, ja si možem povedať a obhájiť, budem prenajímať , pokial by som bala vlastník bytového domu, a ešte nemám 100% ciel. ;)

Všetko závisí od ja, ak mám jasný ciel predávať teraz, je zložitejšie rozmýšlanie. ;);););););)