Bezmena
19.08.09,11:32
ahojte, vie mi niekto poradiť? minulý rok som zložila zálohu na byt, avšak zo zmluvy som odstúpila, začo som zaplatila pokutu. Do dnešného dňa sa mi nepodarilo vymôcť zaplatenú zálohu, pričom dlžník tvrdí, že ju už použil a nemá mi to z čoho vrátiť, neviem ako ďalej, či čakať alebo to dať na súd? Ale tomu by som sa radšej vyhla. Ak viete poraďte - ďakujem
Stanislav 1975
19.08.09,09:51
ahojte, vie mi niekto poradiť? minulý rok som zložila zálohu na byt, avšak zo zmluvy som odstúpila, začo som zaplatila pokutu. Do dnešného dňa sa mi nepodarilo vymôcť zaplatenú zálohu, pričom dlžník tvrdí, že ju už použil a nemá mi to z čoho vrátiť, neviem ako ďalej, či čakať alebo to dať na súd? Ale tomu by som sa radšej vyhla. Ak viete poraďte - ďakujem

Z jeho prístupu je jednoznačne vidieť, že sa ti zbytok peňazí ani nepokúša vrátiť-keď ti natvrdo povie, že "nemá", to je znak toho, že ani s tebou nechce a nebude diskutovať-takže jedine už súd...:mad:
Zita5
19.08.09,09:55
Treba pozrieť , ako je postavená zmluvná dohoda , že či ste nepodpísali , že v prípade odstúpenia od zmluvy záloha prepadá v prospech predávajúceho.
Stanislav 1975
19.08.09,09:58
Z jeho prístupu je jednoznačne vidieť, že sa ti zbytok peňazí ani nepokúša vrátiť-keď ti natvrdo povie, že "nemá", to je znak toho, že ani s tebou nechce a nebude diskutovať-takže jedine už súd...:mad:

Proste ho treba vyzvať doporučenou zásielkou(najlepšie s návratkou), aby vyplatil dlžnu sumu a ak tak neurobí(čo predpokladám, že neurobí),tak treba dať podanie na súd, nemá zmysel čakať, už aj ten súd sa neukončí hneď a zbytočne by si dlho čakala na peniažky...
Stanislav 1975
19.08.09,09:59
Treba pozrieť , ako je postavená zmluvná dohoda , že či ste nepodpísali , že v prípade odstúpenia od zmluvy záloha prepadá v prospech predávajúceho.

pravdepodobne nie, zadávateľka tvrdí, že pokutu už uhradila...,hmhm
Bezmena
19.08.09,10:01
To v zmluve nemám, no prišla som už o určitú hotovosť, ktorá bola v zmluve dohodnutá, že v prípade od ostúpenia mojou vinou o ňu prídem. Ďalej sme boli dohotnutí, že kúpnu sumu budem dávať na 3x, a z toho som jednu časť zaplatila - to je tá záloha, čo som spomínala, že nemôžem dostať
Stanislav 1975
19.08.09,10:02
To v zmluve nemám, no prišla som už o určitú hotovosť, ktorá bola v zmluve dohodnutá, že v prípade od ostúpenia mojou vinou o ňu prídem. Ďalej sme boli dohotnutí, že kúpnu sumu budem dávať na 3x, a z toho som jednu časť zaplatila - to je tá záloha, čo som spomínala, že nemôžem dostať

jedine ten súd...:mad:
Bezmena
19.08.09,10:07
Od toho ma však viacerí odhovárajú, že je to zdĺhavé, a vraj mi to môže splácať aj niekoľko rokov. Neviem ako nato, ale chcela by som ho nejak postrašiť...ale asi je to na právnika
Stanislav 1975
19.08.09,10:09
Od toho ma však viacerí odhovárajú, že je to zdĺhavé, a vraj mi to môže splácať aj niekoľko rokov. Neviem ako nato, ale chcela by som ho nejak postrašiť...ale asi je to na právnika

tak čakaj a peniažky neuvidíš nikdy...-súd je síce zdlhavý,ale aspoň máš nejakú šancu na vymoženie tej zálohy,ale pokial budeš čakať, tak nedostaneš nič...
Xanti
19.08.09,10:11
Od toho ma však viacerí odhovárajú, že je to zdĺhavé, a vraj mi to môže splácať aj niekoľko rokov. Neviem ako nato, ale chcela by som ho nejak postrašiť...ale asi je to na právnikaPoslať mu pekný list, v ktorom ho vyzveš na vyplatenie ( vrátenie ) zálohy na byt.
A upozorni ho na to, že ak tak neurobí do určeného termínu ( kt. mu uvedieš v liste ) budeš nútená na neho podať trestné oznámenie na polícii pre podvod a bezdôvodné obohatenie sa. Verím, že tá suma čo Ti dlhuje je tak vysoká ( niekedy to bolo viac ako 8000 sk, teraz neviem ) , že je to už aj trestný čin.
Polícia zvyčajne zaberie, a ak bububu nezabere. Tak treba ísť naozaj na políciu.
A čo sa týka toho, že on tie peniaze použil to ťa nemá čo zaujímať. Sú to tvoje peniaze a môže zobrať úver aby Ti ich vrátil.
Bezmena
19.08.09,10:20
to sa mi zdá rozumné, i keď myslím, že som mu už list o vrátenie dlžnej sumy s termínom napísala, avšak bez vyhrážok. potom mi časť dlžnej sumy zaplatil - asi aby ma umlčal no a odvtedy cca 1/2 roka nič.
Xanti
19.08.09,10:21
No ako sa povie na hrubé vrece , hrubá záplata.
A bez výhražok to asi nepôjde. Držím palec.
vitamin_r
19.08.09,10:24
lepsi postup: (zhruba - nechce sa mi hladat §)

1. poslat dodatocny termin na splnenie co je v zmluve (s navratkou)
2. poslat odstupenie od zmluvy (s navratkou) z dovodu ze nebolo splnene ani po poskytnuti dodatocnej lehoty
3. dat navrh na sud vydanie platobneho rozkazu na vydanie bezdovodneho obohatenia + ziadat trovy (sud by mal vydat platobny rozkaz a o 15 dni mas exekucny titul ak nepoda odpor)

na policiu je to zbytocne, mozno sa zlakne, mozno nie, a ak nie tak policia ti napise ze ide o obcianskopravnu vec.
Stanislav 1975
19.08.09,10:26
to sa mi zdá rozumné, i keď myslím, že som mu už list o vrátenie dlžnej sumy s termínom napísala, avšak bez vyhrážok. potom mi časť dlžnej sumy zaplatil - asi aby ma umlčal no a odvtedy cca 1/2 roka nič.

Vidieť, že v tom vie chodiť- tým, že ti časť dlžnej sumy zaplatil sa on poistil, v prípade súdneho sporu bude pravdepodobne operovať tým, že ukázal dobrú volu splácať svoj dlh...( to sa tak robí...)
Xanti
19.08.09,10:26
lepsi postup: (zhruba - nechce sa mi hladat §)

1. poslat dodatocny termin na splnenie co je v zmluve (s navratkou)
2. poslat odstupenie od zmluvy (s navratkou) z dovodu ze nebolo splnene ani po poskytnuti dodatocnej lehoty
3. dat navrh na sud vydanie platobneho rozkazu na sud z dovodu vydania bezdovodneho obohatenia + ziadat trovy

na policiu je to zbytocne, mozno sa zlakne, mozno nie, a ak nie tak policia ti napise ze ide o obcianskopravnu vec.NO pokiaľ tam ide o vyššiu škodu, nepoviem presne koľko tak to je trestný čin a nemôže polícia odbiť na občiansko právnu vec. Zadržuje jej bezdôvodne prachy. Dúfajme, že bububu zabere.:D
Stanislav 1975
19.08.09,10:28
NO pokiaľ tam ide o vyššiu škodu, nepoviem presne koľko tak to je trestný čin a nemôže polícia odbiť na občiansko právnu vec. Zadržuje jej bezdôvodne prachy. Dúfajme, že bububu zabere.:D

ťažko povedať ako by to polícia brala...tam je viac možností...
vitamin_r
19.08.09,10:29
NO pokiaľ tam ide o vyššiu škodu, nepoviem presne koľko tak to je trestný čin a nemôže polícia odbiť na občiansko právnu vec. Zadržuje jej bezdôvodne prachy. Dúfajme, že bububu zabere.:D

nezaplatenie penazi, aj keby slo o miliony, nie je samo o sebe trestnym cinom. potrebujes UMYSEL, t.j. ze VEDEL a CHCEL pri uzatvarani zmluvy ze si tie peniaze ponecha - teda ze ju uviedol do omylu - tr.c. podvodu.
Xanti
19.08.09,10:31
nezaplatenie penazi, aj keby slo o miliony, nie je samo o sebe trestnym cinom. potrebujes UMYSEL, t.j. ze VEDEL a CHCEL pri uzatvarani zmluvy ze si tie peniaze ponecha - teda ze ju uviedol do omylu - tr.c. podvodu.Ano máš pravdu, zadávateľka chcela spôsob ako postrašiť. Takto ako som napísala postrašiť môže. :D:D
vitamin_r
19.08.09,10:32
Ano máš pravdu, zadávateľka chcela spôsob ako postrašiť. Takto ako som napísala postrašiť môže. :D:D

a teraz si predstav ze by ten na koho podala TO by nasiel tuto temu a takto by dokazal preukazat ze UMYSELNE na neho privodila trestne stihanie aj ked VEDELA ze to co urobil nie je trestnym cinom.

ako sa to vola? krive obvinenie?
Stanislav 1975
19.08.09,10:36
a teraz si predstav ze by ten na koho podala TO by nasiel tuto temu a takto by dokazal preukazat ze UMYSELNE na neho privodila trestne stihanie aj ked VEDELA ze to co urobil nie je trestnym cinom.

ako sa to vola? krive obvinenie?

toto nehrozí, sú tu len nicky a žiadne identifikačné údaje osob, takže nič takéto nehrozí...
To je to isté ako istého času xanti a alla strašne na mňa chceli dávať trestné oznámenie že ich ohováram či čo a nick nemožeš ohovárať...
Xanti
19.08.09,10:38
a teraz si predstav ze by ten na koho podala TO by nasiel tuto temu a takto by dokazal preukazat ze UMYSELNE na neho privodila trestne stihanie aj ked VEDELA ze to co urobil nie je trestnym cinom.

ako sa to vola? krive obvinenie?
Vieš na polícii by jej povedali áno alebo nie. Možno by od nej to trestné prijali, keby vysvetlila situáciu a možno nie.
O tom nerozhodujeme ani ty ani ja, vieš nejdem hlavou proti múru a určite by som na polícii sa snažila vysvetliť problém aký mám. Oni by nasmerovali. Btw. asi ťažko by sa dopracovala ku krivému obvineniu, lebo dotyčný naozaj jej peniaze zadržiava.
A čo sa týka toho trestného činu, tak som písala, že niekedy to bolo ohraničené tj. nad 8000 sk teraz neviem presne to bol trestný čin. Pri úmysle, tá škoda nemusí byť v tejto výške. Stačí preukázať úmysel a trestný čin podvodu je aj za 100 sk...
Tak nejako mi to vysvetlovali svojho času policajti. A kedže som sa pýtala, tak ma nasmerovali k riešeniu. Zvyčajne bububu pomôže. Nehovor, že nie. :eek:
vitamin_r
19.08.09,10:39
toto nehrozí, sú tu len nicky a žiadne identifikačné údaje osob, takže nič takéto nehrozí...
To je to isté ako istého času xanti a alla strašne na mňa chceli dávať trestné oznámenie že ich ohováram či čo a nick nemožeš ohovárať...

ale urcite sa uchovava aj tvoja IP adresa ktoru musi tvoj internetovy provider uchovavat podla zakona 6 mesiacov. a tvoj poskytovatel internetu pozna tvoje osobne udaje.

nehovorim ze je to pravdepodobne ale naco zbytocne vyrabat problemy ked sa to da riesit cisto sudnou cestou.
Bezmena
19.08.09,10:39
neviem v čom je to krivé obvinenie, chcem len to čo si neprávnom niekto zadržiava, viem sa vžiť ak do toho, že niekto nemá a čakám... no neviem, ako môže niekdo minúť - použiť niečo, čo nie je vlastne ani jeho. Aj v obchode keď si chcete niečo kúpiť tak zložíte zálohu, aby vám to podržali, to je jednoducho obchod, chcem len svoje
Xanti
19.08.09,10:40
toto nehrozí, sú tu len nicky a žiadne identifikačné údaje osob, takže nič takéto nehrozí...
To je to isté ako istého času xanti a alla strašne na mňa chceli dávať trestné oznámenie že ich ohováram či čo a nick nemožeš ohovárať...Stano čo tu riešiš? Si úplne mimotemy nájdi sa prosím. Díky
Stanislav 1975
19.08.09,10:40
Alebo treba osloviť nejakú vymáhačskú firmu-:cool::cool::cool:-oni to už vedia ako vymáhať dlhy...
vitamin_r
19.08.09,10:41
Vieš na polícii by jej povedali áno alebo nie. Možno by od nej to trestné prijali, keby vysvetlila situáciu a možno nie.
O tom nerozhodujeme ani ty ani ja, vieš nejdem hlavou proti múru a určite by som na polícii sa snažila vysvetliť problém aký mám. Oni by nasmerovali. Btw. asi ťažko by sa dopracovala ku krivému obvineniu, lebo dotyčný naozaj jej peniaze zadržiava.
A čo sa týka toho trestného činu, tak som písala, že niekedy to bolo ohraničené tj. nad 8000 sk teraz neviem presne to bol trestný čin. Pri úmysle, tá škoda nemusí byť v tejto výške. Stačí preukázať úmysel a trestný čin podvodu je aj za 100 sk...
Tak nejako mi to vysvetlovali svojho času policajti. A kedže som sa pýtala, tak ma nasmerovali k riešeniu. Zvyčajne bububu pomôže. Nehovor, že nie. :eek:

mas pravdu, ale naco to riesit cez zdlhave trestne konanie a nasu excelentnu policiu ktora vie ze ma sluzit obcanom ked sa da podat jednoducho zaloba na sud.
Stanislav 1975
19.08.09,10:41
Stano čo tu riešiš? Si úplne mimotemy nájdi sa prosím. Díky

ale však ja som to použil len ako príklad,porovnanie-ok, už to neriešim-:):):)
vitamin_r
19.08.09,10:42
dalsia vec - za odstupenie od zmluvy nemozete platit pokutu. pokuta za plati za porusenie zmluvy, odstupenie je VYKON PRAVA a vykon prava nemoze byt porusenie zmluvy.

mali by ste sa obratit na advokata.
Xanti
19.08.09,10:44
mas pravdu, ale naco to riesit cez zdlhave trestne konanie a nasu excelentnu policiu ktora vie ze ma sluzit obcanom ked sa da podat jednoducho zaloba na sud. Máš pocit, že som zadávateľku posielala na políciu? Ja som jej v prvom rade napísala, aby v liste uviedla, že bude nútená ísť na políciu.
Ako jasne tvoj spôsob je tiež fajn čo si navrhol.
lepsi postup: (zhruba - nechce sa mi hladat §)

3. dat navrh na sud vydanie platobneho rozkazu na vydanie bezdovodneho obohatenia + ziadat trovy (sud by mal vydat platobny rozkaz a o 15 dni mas exekucny titul ak nepoda odpor) ale ak podá odpor tak sa to bude ťahať tiež dlho. Btw. ak aj polícia to prevezme na prešetrenie a príde mu predvolánka vo veci neodôvodného obohatenia sa, myslíš že na neobačí? Myslím , že áno.

Bezmena, držím palce aby sa Ti podarilo čím skôr dostať k tvojim peniazom.
Xanti
19.08.09,10:47
dalsia vec - za odstupenie od zmluvy nemozete platit pokutu. pokuta za plati za porusenie zmluvy, odstupenie je VYKON PRAVA a vykon prava nemoze byt porusenie zmluvy.

mali by ste sa obratit na advokata.Ak má v zmluve napísané, že za odstúpenie, zrušenie zaplatí toľko a toľko tak aký výkon práva?
Aj v cestovke ked zaplatíš zájazd a chceš ho zrušiť tak platíš pokutu ( či ako sa tomu nadáva ) za zrušenie.
Je to zmluvná podmienka.
Bezmena
19.08.09,10:48
neviem to presne ako to bolo v zmluve, ale bolo to niečo ako odškodné za vypovedanie zmluvy... ale podľa všetkého asi budem musieť nájsť nejakého slušného právnika - neporadíte?
vitamin_r
19.08.09,10:49
Ak má v zmluve napísané, že za odstúpenie, zrušenie zaplatí toľko a toľko tak aký výkon práva?
Aj v cestovke ked zaplatíš zájazd a chceš ho zrušiť tak platíš pokutu ( či ako sa tomu nadáva ) za zrušenie.
Je to zmluvná podmienka.

to co ty hovoris je odstupne. t.j. ked chcem odstupit bez udania dovodu.

ale predsa nie je mozne aby niekto platil pokutu lebo odstupil od zmluvy lebo druha strana porusila zmluvu tym ze si nesplnila svoj zavazok. to nejde len proti zakonu ale proti zdravemu rozumu.
vitamin_r
19.08.09,10:51
Máš pocit, že som zadávateľku posielala na políciu? Ja som jej v prvom rade napísala, aby v liste uviedla, že bude nútená ísť na políciu.
Ako jasne tvoj spôsob je tiež fajn čo si navrhol. ale ak podá odpor tak sa to bude ťahať tiež dlho. Btw. ak aj polícia to prevezme na prešetrenie a príde mu predvolánka vo veci neodôvodného obohatenia sa, myslíš že na neobačí? Myslím , že áno.

Bezmena, držím palce aby sa Ti podarilo čím skôr dostať k tvojim peniazom.

urcite by som tam nepisal ze bude nutena ist na policiu. sikovny podvodnik by podal na nu TO za natlak skor ako by jej prisla navratka.
Bezmena
19.08.09,10:51
no ja som porušila prvá zmluvu, lebo som prvá odskočila, žiaľ nebol v nej termín vrátenia dlžnej sumy voči druhého účastníkovi obchodu
Xanti
19.08.09,10:52
to co ty hovoris je odstupne. t.j. ked chcem odstupit bez udania dovodu.

ale predsa nie je mozne aby niekto platil pokutu lebo odstupil od zmluvy lebo druha strana porusila zmluvu tym ze si nesplnila svoj zavazok. to nejde len proti zakonu ale proti zdravemu rozumu.
Bezmena sa sama rozhodla zrušiť zmluvu, tj. bez dôvodu. Tak dedukujem z jej písania. Takže porušila ona zmluvné podmienky, lebo nesplnila svoj záväzok kúpiť byt.
minulý rok som zložila zálohu na byt, avšak zo zmluvy som odstúpila,
Ja viem o čom píšem, len ty skús trošku lepšie čítať. ;):D
Xanti
19.08.09,10:54
Vidíš vitamin_r sama píše
no ja som porušila prvá zmluvu, lebo som prvá odskočila, žiaľ nebol v nej termín vrátenia dlžnej sumy voči druhého účastníkovi obchodu, takže predávajúci mal nárok na časť peňazí, podla zmluvy. Ale zvyšok jej mal neodkladne vrátiť.
vitamin_r
19.08.09,10:54
Bezmena sa sama rozhodla zrušiť zmluvu, tj. bez dôvodu. Tak dedukujem z jej písania. Takže porušila ona zmluvné podmienky, lebo nesplnila svoj záväzok kúpiť byt.
Ja viem o čom píšem, len ty skús trošku lepšie čítať. ;):D

ja za to nemozem ze to tam jasne neuviedla. snazim sa nededukovat veci o ktorych si nie som isty.

odstupit mozno od zmluvy z vela dovodov - takze si nemyslim ze som to ja kto potrebuje lepsie citat.
Xanti
19.08.09,10:56
ja za to nemozem ze to tam jasne neuviedla. snazim sa nededukovat veci o ktorych si nie som isty.

odstupit mozno od zmluvy z vela dovodov - takze si nemyslim ze som to ja kto potrebuje lepsie citat.Prepáč uviedla to v zadaní, že ona odstúpila od zmluvy. V zmluvách sa zvyčajne napíšu dôvody kedy je to možné urobiť zadarmo. Ak by nemala platiť pokutu, tak by sa aj pýtala ako dosiahnuť vrátenie celej zálohy. Ale toto je mimotemy Nehádajme sa skúsme pomôcť zadávateľke. :D