ivkň
19.08.09,12:24
Dobrý deň,

možno sa zaoberám pre Vás banálnou otázkou ale ja mám z toho dilemu. Sme plátcami DPH, prišla mi faktúra z ČR od neplátcu dane, ktorý nám poskytol službu- upravil nejaku súčiastku. Tá sa nám vrátila späť na SR. Chcem sa spýtať máme právo na odpočítanie dane, alebo ide o samozdanenie?

Prosím poraďte. Ďakujem
HankaS
19.08.09,10:39
Jedná sa o práce na hnuteľnom majetku.
Mietom dodania je miesto kde sa služby fyzicky vykonajú parg.15 odst.6, ale ak je odberateľ služby registrovaný pre daň v inom členskom štáte ako je štát, kde sa práce vykonali, miestom dodania je štát jeho registrácie, za splnenia podmienky, že majetok nezostane v štáte , kde sa práce vykonali parga.16 odst. 7.
To znamená že podľa hore uvedeného faktúru od českého dodávateľa samoznaníš a zároveň si uplatníš DPH.
ivkň
19.08.09,11:00
nevadí že on nie je plátcom DPH?

Čo ak by nasatala ešte taká situácia že to ostane v ČR, tá opravená súčiastka?
andreaS
19.08.09,11:06
ak je to neplatca tak neni co samozdanovat...

mam zato ze do danoveho priznania k dph to vobec nevstupi, iba zauctujes akoby bolo kupovane u nas bez dph (jasne ze do potrebnej evidencie, ci uz zahranicna dosla fa alebo pohyb v pokladni)...
ivkň
19.08.09,11:23
ak je to neplatca tak neni co samozdanovat...

mam zato ze do danoveho priznania k dph to vobec nevstupi, iba zauctujes akoby bolo kupovane u nas bez dph (jasne ze do potrebnej evidencie, ci uz zahranicna dosla fa alebo pohyb v pokladni)...
ja som to aj tak urobila, tak dúfam že to bude v poriadku, lebo sú tu rôzne články a názory a keď to človek všetko prečíta tak má z toho guláš.
Monika Kováčová
19.08.09,11:37
Zo zákona o DPH:
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby



(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

ďalej:
§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

Podľa uvedeného vyplýva povinnosť daň uhradiť, ale nie je nárok na odpočítanie dane. ;)
Treba rozlišovať pojem zahraničná osoba a osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
V zadaní sa jedná o "zahraničnú osobu".
Milan Benka
19.08.09,11:52
Zo zákona o DPH:
..............


Podľa uvedeného vyplýva povinnosť daň uhradiť, ale nie je nárok na odpočítanie dane. ;)
.....................

Monika, pozri si ešte §49/2b; a §51/1b; zák. 222/2004 Zz.

Trváš na zvýraznenom tvrdení ?
azla
19.08.09,12:28
Aby zadavateľke bolo jasné, tak to zhrniem.

Odpoveď č. 2 je správna.

Samozdanenie - podľa § 67,69 odst.4
Odpočet ........- podľa § 49, odst.2b
Vladimír Ozimý
19.08.09,12:31
nevidím dôvod prečo nevzniká nárok na odpočítanie dane? Veď ja ako osoba povinná platiť daň podľa § 69 ods. 2 posudzujem svoj nárok na odpočítanie podľa § 49 a ten má predsa platiteľ dane. t.j. ak som platiteľom dane v tuzemsku a odvediem daň nárok na odpočítanie dane mi vzniká bez ohľadu na to či zdaňujem službu od platiteľa alebo neplatiteľa v zahraničí. Nárok na odpočítanie dane nemajú len tí ktorí nie sú identifikovaní pre daň v tuzemsku ale na základe § 69 im vzniká povinnosť platiť daň.
V tomto prípade treba vykonať klasické zdanenie aj s nárokom na odpočítanie dane.
Vychádzam z podmienky že ten čo zdaňuje neposkytuje služby oslobodené od dane a neaplikuje § 49 ods.3 alebo 4.
Vladimír Ozimý
19.08.09,12:58
Aby zadavateľke bolo jasné, tak to zhrniem.

Odpoveď č. 2 je správna.

Samozdanenie - podľa § 67, odst.4
Odpočet ........- podľa § 49, odst.2b

ja len upravím že nie § 67 osd. 4 ale § 69 ods. 2
ivkň
20.08.09,06:53
takže účtovne to znamená:
zDF
služba-2500 CZK 518/321
samozdanenie?? 475?? 343/343??
HankaS
20.08.09,06:58
Učtovanie služba 518/321
Učtovanie DPH samozdanenie 395xx / 343xxx
Učtovanie DPH uplatnenie 343xx / 395xx
ivkň
20.08.09,07:17
dakujem všetkym za rady a upresnenie a pekny dnik prajem :)
azla
20.08.09,08:14
ja len upravím že nie § 67 osd. 4 ale § 69 ods. 2

Áno, chyba v č. paragrafu - správne 69.

Ja sa domnievam, že podľa § 69 odst. 4, lebo je to služba podľa § 16, odst. 7. (práce na hnuteľnom majetku)
Ak sa mýlim, tak ma z toho "vyveďte".:D
kovex
04.09.09,06:26
Dobrý deň, mám faktúru z Čiech od neplátcu dph za ubytovanie, po prečítaní príspevkov sa mi javí, že tiež samozdaním a následne odpočítam dph.

Ďakujem
kovex
04.09.09,07:27
Dobrý deň, mám faktúru z Čiech od neplátcu dph za ubytovanie, po prečítaní príspevkov sa mi javí, že tiež samozdaním a následne odpočítam dph.

Ďakujem


Posúvam, ďakujem ...
HankaS
04.09.09,07:54
Nevidím v zákone o DPH, že by sa táto služba- ubytovanie v ČR malo samozdaňovať na Slovensku.
Katarína Cigánová
04.09.09,08:55
Dobrý deň, mám faktúru z Čiech od neplátcu dph za ubytovanie, po prečítaní príspevkov sa mi javí, že tiež samozdaním a následne odpočítam dph.

Ďakujem
Čo chceš zdaňovať ? veď služba bola poskytnutá v ČR , čiže mala bazť účtoavná s českou DPH , bez tvojho nároku na odpočet . Keďže ti službu poskytol český subjekt - neplatitel DPH , tak tam samozrejme DPH nemáš . Ale v každom prípade , ak bolo ubytovanie poskytnuté v ČR , nemáš dôvod to " samozdanit".
macula
09.11.09,11:17
Ahojte,
aj ja mám jednu otázočku a to keď mi prišla fa z EÚ za prepravu ( Poľsko - Slovensko)od neplatcu DPH, samozdaňujem?