Miloš Kišš
19.08.09,12:32
Chcel by som poprosit o radu, ake strmienka mam dat do zakladov domu s hlbkou 70cm a sirkou 60cm betonu, neviem dlzku a ako ich tam umiestnit, radili mi 5cm od kraja zakladu na jednu aj druhu stranu, dakujem :)
220870
19.08.09,10:58
Strmienka sa bežne do základov nedávajú.Základový betón sa armuje len vtedy ak je to dané v projektovej dokumentácii.Ak si tam predsa len chcete svojpomocne umiestniť nejakú armatúru aj keď nie je vyložene vykreslená v projektovej dokumentácii,tak vám určite postačí ak na spodok základov poukladáte min 12 mm roxory dva ks súbežne po celom obvode základov ,tak ako písete 5 cm od kraja základu na jednu aj druhú stranu.
Viac ako roxor vám pomôže ak poriadne zhutníte základové špáry.
ciners
19.08.09,11:16
Tych 70cm, to je hlbka vykopu? Bude okolo domu este najaka navazka? Lebo tych 70cm je potom malo. Zakladove pasy su pod stenou, ci mate aj stlpy? Dom je jednopodlazny?
Tie strmienka v zakladoch nie su bezna zalezitost, ak ide o maly rodinny domcek, dajte 12ky 2 na spodok a 2 na vrch, to je len taka poistka, stava sa,ze sa zaklad potrha od zatazenia dopravou. Tych 5cm je krytie betonu v zemine, to je ok.
Tak trosku bokom: roxor je konkretna polska vystuz, u nas sa toto slovo nejako vseobecne zauzivalo, ale nie kazde zelezo je roxor :) to len taka poznamka, ak by to niekoho zaujalo :D
Miloš Kišš
19.08.09,11:26
70cm ma byt beton a pod to este 10cm strkove lôzko, dom je jednopodlazny s rozmermi 14,5m x 7,5m, čize maly, dakujem za radu :)
ciners
19.08.09,11:39
70cm je potom malo, dajte 90 az 100 kvoli premrzaniu. Je na to norma, nie je to moj vymysel a ma to fakt opodstatnenie. Tie strmienka netreba, peniazky sa zidu inde :)
Miloš Kišš
19.08.09,11:58
no ja neviem, ved velky dom to nie je a co stavali volakedy väčšie domy, davali este mensie zaklady a domy im stoja, ten dom nema ani nosnu stenu, to je fakt maly dom, nechcem zbytočne investovat ak nemusim...
ciners
19.08.09,12:15
Ja nevravim sirsie ale hlbsie a tych 90cm je tuna nezamrzna hlbka- bezpecna. Nespekuluj, s tym sa neoplati zahravat, dom bude stat aj keby si na taky maly domek zaklady nedal zidne,len bude sama puklina
chandler
19.08.09,12:54
no ja neviem, ved velky dom to nie je a co stavali volakedy väčšie domy, davali este mensie zaklady a domy im stoja, ten dom nema ani nosnu stenu, to je fakt maly dom, nechcem zbytočne investovat ak nemusim...

preto sa tie stare domy rozpadavaju a vela z nich spadlo este ked to boli nove domy :) ty uz teraz vidis len tych par co nahodou ostalo :)

inac povedat o dome s rozponom 7,5 metra ze je to maly dom, je prejav megalomanstva :) budes mat vedla neho aj maly bazenik? 25tku? :)
chandler
19.08.09,12:55
70cm je potom malo, dajte 90 az 100 kvoli premrzaniu. Je na to norma, nie je to moj vymysel a ma to fakt opodstatnenie. Tie strmienka netreba, peniazky sa zidu inde :)


vidis, hovoril som ti ake problemy sa tu riesia :) ak sa dobre pamatam bol tu uz niekto kto chcel davat 50 cm :)
220870
19.08.09,13:27
A ten môj ich má 40cm pod zemou 20 cm nad a stojí 60rokov:o
a to vraj vtedy nebol cement dostať a šetrilo sa ako sa len dalo:mad:Dedo vravel ,že na cement bol na konskom povoze v 1951-vom cca80km priamo v cementárni.Cesta tam mu trvala dva dni dva týždne čakal v rade a potom 4 dni domov.:eek:
sem tam nejaká prasklinka sa nájde :mee:
ak nebude nejaké to zemetrasníčko alebo trochu viac vody tak ma to snáď prežije.:rolleyes:
ciners
19.08.09,13:44
Zase je to o celkovom povedomi. Dnes mame ine poznatky a aj tak ich nevyuzivame. Nasi dedovia stavali ako vedeli, povojnove obdobie sa s dneskom neda porovnat. My dnes mame totalne ine moznosti, celosvetovy trend je uplne niekde inde, malometrazne domy, uspora energie, pouzivanie materialov z obnovitelnych zdrojov atd. My slovaci usetrime na zakladoch, na vencoch, na tehle a potom si kupime zlate klucky a ked kde tu cosi pukne,kazdy sa cuduje. Tieto slova v podstate neadresujem nikomu konkretne,len tak trosku sa treba zamysliet,co my dnes mame k dispozicii, hlavne technologie a poznatky.
Miloš Kišš
19.08.09,13:53
no osobne si myslim ze je maly, pretoze to je aj s garazou, a je tam iba jedna detska, takze velky dom ako obytny priestor to nie je a prečo by tam mal byt bazen som nepochopil, tento dom zaberie 95% pozemku na sirku
chandler
19.08.09,21:02
to je tak ze 7.5 metrovy rozpon (medzi nosnym murom) je vela, velke stavby mavaju tolko. 10 poschodove administrativne budovy a tak. mat tolko na rodinnom dome mozes. ale nemozes hovorit ze je to maly dom a preto moze mat male zaklady.

ako bolo vyssie povedane, stavia sa rozne, su aj kamenne domy postavene priamo na zemi a stoja uz 100 rokov. lenze u nas uz vyse 200 rokov nebolo vacsie zemetrasenie :)

naozaj usetrit par korun na zakladoch a potom plakat, ze kvoli zemetraseniu mi znicilo parkety za pol mil. sa mi zda zvrhle :)
pivko
20.08.09,12:42
70cm ma byt beton a pod to este 10cm strkove lôzko, dom je jednopodlazny s rozmermi 14,5m x 7,5m, čize maly, dakujem za radu :)
Nakoľko idem nakupovať štrk na stavbu tak by ma zaujímalo aky štrk je najvhodnejší na štrkové ložko a aky na betón do DTčiek ?
radek666
20.08.09,19:38
Nakoľko idem nakupovať štrk na stavbu tak by ma zaujímalo aky štrk je najvhodnejší na štrkové ložko a aky na betón do DTčiek ?

na betón je najlepší plavený štrk. aký betón máš napísané v projekte statiky. Na lôžko je najlepší drvený kameň lebo plavený štrk pod žabou "pláva", drvený kameň sa dusaním do seba zakliesňuje.

Radek
pivko
21.08.09,03:33
na betón je najlepší plavený štrk. aký betón máš napísané v projekte statiky. Na lôžko je najlepší drvený kameň lebo plavený štrk pod žabou "pláva", drvený kameň sa dusaním do seba zakliesňuje.

Radek
Betón do základovych pásov mám tr. c 12/15 a ten ďrvený kameň akú frakciu?
radek666
21.08.09,06:09
Betón do základovych pásov mám tr. c 12/15 a ten ďrvený kameň akú frakciu?

Základová škára pasov a pätiek by mala byť v nezamŕzajúcej hĺbke (minimálne 0,8 m). Hrúbka základovej betónovej dosky by mala byť 100 až 150 mm, je vhodné vystužiť ju oceľovou kari sieťou s rozmermi 150 × 150 × 6 mm. Tieto základy sa aplikujú buď priamo na zeminu, alebo na zhutnený štrkový násyp (lomový kameň) s frakciou 16 až 32 a s výškou 100 až 200 mm.

Pouzivaju sa frakcie s co najvacsim priestorom medzi zrnami a sucasne s co najvacsou sudrznostou (lomovy kamen). Pouziva sa separacna folia aby sa vam do medzier strku nevylialo cementove mlieko.

Radek
ciners
21.08.09,06:41
Nezamrzna hlbka pre strkovite a piescite zeminy 0,8 az 1,2m, pre jemnozrnne zeminy (ily,hliny) az 1,6m, problem nie je len premrzanie ale aj vysychanie pocas leta v jemnozrnnych zeminach.
Drvene kamenivo je vhodne kvoli drenaznej funkcii, tu netreba sachovat s nejakymi pevnostami, zhutnit sa da aj hlina tak,ze do nej nepichnes kolik, ale ta nesplna drenaznu funkciu, aby voda nevzlinala k podkladovemu betonu. Podlkadovy beton je to, co vy volate zakladova doska. Zakladova doska sama o sebe je druh plosnych zakladov a je to uplne cosi ine.
radek666
21.08.09,09:51
Nezamrzna hlbka pre strkovite a piescite zeminy 0,8 az 1,2m, pre jemnozrnne zeminy (ily,hliny) az 1,6m, problem nie je len premrzanie ale aj vysychanie pocas leta v jemnozrnnych zeminach.
Drvene kamenivo je vhodne kvoli drenaznej funkcii, tu netreba sachovat s nejakymi pevnostami, zhutnit sa da aj hlina tak,ze do nej nepichnes kolik, ale ta nesplna drenaznu funkciu, aby voda nevzlinala k podkladovemu betonu. Podlkadovy beton je to, co vy volate zakladova doska. Zakladova doska sama o sebe je druh plosnych zakladov a je to uplne cosi ine.

ak som to správne pochopil tak pod zakladové pásy nemusíš dávať ten lomový kameň??? (len v prípade že sa tam objavý povrchová voda??? ak nie možeš položiť základové pásy priamo na hlinu???). Potom sa dáva kamenivo len pod základovú dosku???

Radek
ciners
21.08.09,10:08
Mozes dat pasy rovno na hlinu, je to bezna vec.
radek666
21.08.09,10:28
Mozes dat pasy rovno na hlinu, je to bezna vec.

1. ked tam bude tá voda tak tam treba tú drť???
2. pod základovú dosku lomovú drť???
3. akú frakciu???
ciners
21.08.09,10:53
Voda tam je tak ci tak, je to kvoli kapilarnemu vzlinaniu vody. Dava sa aj podkladovy beton, niekedy strk,niekedy nic, podla toho potom zvolis napriklad krytie vystuze. Zaklady sa bezne lezu na "holu" zem, podstatna je zakladova spara. S tou frakciou to tiez netreba prehanat, aku zozenies za rozumnu cenu (nemyslim balvany :) ),taku treba dat, aj tak ide do podkladoveho betou sietovina. Podstatne je, aby tieto podklady boli zhutnene.
pivko
22.08.09,04:19
ak som to správne pochopil tak pod zakladové pásy nemusíš dávať ten lomový kameň??? (len v prípade že sa tam objavý povrchová voda??? ak nie možeš položiť základové pásy priamo na hlinu???). Potom sa dáva kamenivo len pod základovú dosku???

Radek
Teraz som z toho jeleň:D Asi si chcel napísať že kamenivo sa dáva len do základovej škáry a nemusí sa dávať pod základovu dosku. Správne?
radek666
22.08.09,19:11
Teraz som z toho jeleň:D Asi si chcel napísať že kamenivo sa dáva len do základovej škáry a nemusí sa dávať pod základovu dosku. Správne?

z čoho??? napísal som dobre.
základová škára = zakladový pás (zvislá konštrukcia)netreba tam dávať lomový kameň pokal nemá plniť funkciu drenáže. Inak sa beton može priamo liat na zhutnemú zeminu.

Základová doska (vodorovná konštrukcia) pod nu sa lomový kamen dáva a takisto sa zhutnuje. na to ide betón.

Chápeš;)

Radek
pivko
23.08.09,08:43
Základová škára pasov a pätiek by mala byť v nezamŕzajúcej hĺbke (minimálne 0,8 m). Hrúbka základovej betónovej dosky by mala byť 100 až 150 mm, je vhodné vystužiť ju oceľovou kari sieťou s rozmermi 150 × 150 × 6 mm. Tieto základy sa aplikujú buď priamo na zeminu, alebo na zhutnený štrkový násyp (lomový kameň) s frakciou 16 až 32 a s výškou 100 až 200 mm.

Pouzivaju sa frakcie s co najvacsim priestorom medzi zrnami a sucasne s co najvacsou sudrznostou (lomovy kamen). Pouziva sa separacna folia aby sa vam do medzier strku nevylialo cementove mlieko.

Radek
Tá separačná fólia sa používa do základových pásov a aj pod základovú platňu?
paloo
23.08.09,13:55
Tak to ma to ilové podložie veru neteší,160 cm je dosť:confused:
radek666
23.08.09,18:58
Tá separačná fólia sa používa do základových pásov a aj pod základovú platňu?

do základových pásov ake len ked je na spodu lomový kamen kvôli drenáži. dáva sa medzi lomový kameň a betón aby ti cementové mlieko nezatieklo medzi kamienky. potom by to nemalo drenážnu funkciu. Pod základovú deku už nemusíš tá býva už na úrovňou terénu ale foliu nemusíš dávať ani do zakladových pásov ak ideš priamo na zhutnenú zeminu.

Radek
yahman
26.08.09,14:35
Takže odporúčam radšej spraviť tie základy o niečo hlbšie. Čo sa týka železa, v základoch nemá žiadny význam, pokiaľ bude použitý betón štandardnej kvality. Železo sa dáva na deky a preklady, nie do základov nízkych domov.
ciners
26.08.09,16:54
Takže odporúčam radšej spraviť tie základy o niečo hlbšie. Čo sa týka železa, v základoch nemá žiadny význam, pokiaľ bude použitý betón štandardnej kvality. Železo sa dáva na deky a preklady, nie do základov nízkych domov.

Ak je dom dlhy a nosne steny idu aj kolmo na zaklady obvodovych stie, dal by som tam to zelezo, tam sa rokmi spravi trhlina, zaklad sa casom moze ustrihnut a ma nejake to minimalne percento vystuzenia zmysel aj pri zatazeni od dopravy, ak mate pri dome frekventovanejsiu cestu.
mendo933
27.08.09,15:51
mne napr. statik naprojektoval do rohov zelezo ale to len "L-ka" zelezo -pruty sa este dava pri napojeni DT
alltracboy
19.11.09,10:24
Ako sa robia zaklady domu? Ked mam v projekte zaklady hlboke celkovo (po vrch deky) 80cm, a cela ta dlzka je akoze zaizolovana, ako to spravit? Videl som ze skoro kazdy len vykope pas bagrom, naleje tam beton na to par radov strateneho debnenia a deku. do akej vysky ma byt ten beton ktory je uplne za spodu? Urcite to nechcem salovat len kvoly tomu aby som zateplil zaklady po celej hlbke.
pivko
19.11.09,10:37
Ako sa robia zaklady domu? Ked mam v projekte zaklady hlboke celkovo (po vrch deky) 80cm, a cela ta dlzka je akoze zaizolovana, ako to spravit? Videl som ze skoro kazdy len vykope pas bagrom, naleje tam beton na to par radov strateneho debnenia a deku. do akej vysky ma byt ten beton ktory je uplne za spodu? Urcite to nechcem salovat len kvoly tomu aby som zateplil zaklady po celej hlbke.
Už sa totu rozoberalo x krát tak žeš študuj. Počítaj asi tak že min. nezamrzná hĺbka je 90cm. Ja som teraz betonoval a lial som v zemi 80cm + po 0 /terén/ bude ešte jedna debniaca tvárnica 25cm Tak že celkovy základ v zemi 105 cm.
A nezamrzná hĺbka závisí od toho či staviaš na Štrbskom Plese ,alebo v Hurbanove.
alltracboy
19.11.09,10:53
ty ocividne na strbskom plese, lebo ja si nepamatam ze by tu niekedy zamrzla zem viac ako 40cm.

otazka bola ale ohladne zaizolovania zakladov, nie hlbky. Keby som to spravil ako ty, tak ten zaklad ani nezaizolujem.
vladoziak
19.11.09,15:27
Nezamrzajucu hlbku ovplyvnuje poloha oblasti a druh pody.
Pivko Vy mate zakladovy pas vysoky 80 cm?
220870
19.11.09,16:08
ty ocividne na strbskom plese, lebo ja si nepamatam ze by tu niekedy zamrzla zem viac ako 40cm.

otazka bola ale ohladne zaizolovania zakladov, nie hlbky. Keby som to spravil ako ty, tak ten zaklad ani nezaizolujem.
Zámrzna hĺbka základov sa nepočíta tak ,že sa meria do akej hĺbky zamrzne zem pár metrov od domu.Betónový základ ktorý nieje obalený izoláciou je omnoho lepším vodičom tepla( v tomto prípade chladu ) ako okolitý terén.Takže aj blízke okolie takýchto základov zamrzne do väčšej hĺbky.
ciners
19.11.09,16:27
Nejde len o nezamrznu hlbku,ide aj o hlbku presychania.
Hlbka zakladov taisto pozitivne ovplyvnuje unosnost zakladov. Zeminy sa porusuju prekrocenim smykovych napati na "takom kline" ktory ohranicuje aj hlbka zalozenia, tak s tym radsej necachrujte a dajte to podla projektu od statika.
alltracboy
19.11.09,18:54
keby som mal spravit tie zaklady podla projektu, tak musim vybagrovat jamu hlboku 80cm a tak siroku aby som tam spravil krasne bednenie ktore ked sa da potom prec, tak sa tam pekne nalepi XPS az po spodok- co je absolutne nerealne. chcem dat izolaciu co najhlbsie, ale neviem ako na to. vela ludi proste len vybagruje janu, naleje tam beton a par radov tvarnic a tych par radov zaizoluje. Ale to nieje cela hlbka zakladov. zaklady som chcel robit podla projektu samozrejme, ale zatial co som videl stavby tak kazdy to robi tak ako som pisal. Preto by som rad videl co najviac fotiek z tej vystavby alfy pokial sa da.
ciners
19.11.09,19:17
My mame u alfu na svahovitom terene, tak je tam dost radov tvarnic, nie len dva. Meter od koty 0,000 smerom dolu budeme izolovat extrudakom. Na bager zabudni, tieto smiesne zklady u nas kopali traja ludia nejake 2dni(aj to necele 2dni a neviem kolko z toho bolo triezvi). Lopatou a rylom sa to da opracovat tak, ze vlozis polystyren do vykopu a potom tvarnice, ktore pojdu nad rastly teren dolepite.
alltracboy
20.11.09,06:22
problem je ze u mna nebude mat kto kopat, a keby som najal nejakych krcmovych majstrov tak bohvie ako by to dopadlo.v dedine je niekto s minibagrom tak uvidim. osobne si myslim ze tak presne vykopy sa nedaju spravit realne aby ten polystyren bol pekne rovno v hranici podorysu. Ale skusim nieco vymysliet
vladoziak
20.11.09,07:40
A co keby ste vybetonovali pasy napr.40 az 50 cm vysoke a na zbytok potiahli DT v sirke muriva a tie by boli sucast zakladov.Na tie by sa potom nalepila izolacia a zahrnula zeminou,lebo ked ju date do pasov tak ju musite dobre zaistit lebo ju moze vyplavit
alltracboy
20.11.09,10:20
A co keby ste vybetonovali pasy napr.40 az 50 cm vysoke a na zbytok potiahli DT v sirke muriva a tie by boli sucast zakladov.Na tie by sa potom nalepila izolacia a zahrnula zeminou,lebo ked ju date do pasov tak ju musite dobre zaistit lebo ju moze vyplavit
no tak nejak som si to predstavoval, len v projekte si pisane zaklady asi 68cm a mur 38cm. A neviem kolko vyskovych cm musi byt betonu a kolko tvarnic. nechcem mat dom moc vysoko nad zemou.. je to bungalov. keby som mohol zaizolovat zaklady aspon 30-40cm pod zem, to by som bol rad. Ale to by ostalo na beton napriklad len 30-40cm. cital som tu knihu pozemne stavby, ale nic tam o tom nieje. otazka vlastne je, ci je vobec potrebne izolovat zaklady po celej vyske.. pockam na foto od cinersa a inych ludi co stavaju alfu a uvidim.
vladoziak
20.11.09,10:44
neviem ci to bude dobre ale vyska pasu sa rata podla uhla roznasania zakladu
navod mozno pomoze
http://postavdom.webnode.sk/news/nieco-o-zakladoch/
vladoziak
20.11.09,10:48
a tvarnic co hrdlo raci ja som daval 4 rady 30 cm tvarnic plus deka a zalieval som ich na jeden krat bez problemov,vyska tvarnic bola 20 cm
alltracboy
20.11.09,11:14
vladoziak
20.11.09,11:24
tak potom neviem,
a co brani dat mur na stred zakladu,ved to nebude nik vidiet a podla mna je lepsie riesenie mur na strede ako na kraji zakladu
alltracboy
20.11.09,12:01
v technickej sprave je len pisane "zakladove pasy su jednostranne rozsirene o 300mm proti hrubke stien"
chandler
20.11.09,15:06
v technickej sprave je len pisane "zakladove pasy su jednostranne rozsirene o 300mm proti hrubke stien"


dat zaklad na stred je v prospech bezpecnosti tak kludne mozes.
je to menej vyhodne ohladom zateplenie, ale podla mna to bude v pohode stacit.
alltracboy
20.11.09,17:06
dat zaklad na stred je v prospech bezpecnosti tak kludne mozes.
je to menej vyhodne ohladom zateplenie, ale podla mna to bude v pohode stacit.
opytam sa inak.. do akej hlbky by stacilo na zapadnom slovensku zaizolovat zaklady?
220870
20.11.09,17:54
Záleží od toho čo chcete s tým zaizolovaním dosiahnúť.Môj osobný názor je taký že pokiaľ nemáte pivnicu tak izolácia základov pod úrovňou zeme sú vyhodené peniaze.
alltracboy
20.11.09,19:20
ja by som to najradsej ani nerobil, ale je to v projekte. pokial nebudem davat izolaciu na mury, tak by som nechcel dat ani na zaklady aby to neodstavalo.
gloria
21.11.09,09:31
my sme tiež teraz riešili, ako zaizolovať základy. máme to v projekte, ale nevedeli sme ako to reálne spraviť (naši murári o tom v živote nepočuli). v projekte sú základové pásy 90cm + 15cm štrkové lôžko a deka 15 cm. sme pod terénom. tak sme vykopali hlbšie pásy (cca 130 cm), dali štrk a beton podľa projektu, tri rady DTčiek a teraz pôjde deka. takže zaizolované budeme mať tie DTčka a deku - dokopy 84 cm, z čoho po úprave terénu bude 60 cm v zemi.
vladoziak
21.11.09,11:51
Gloria predokladam,mate katalogovy projekt?Asi ano lebo 90 cm vysoke pasy je nehorazne vela a ten beton zbytocne zatazuje zakladovu skaru ale co uz mate hotovo.
Ako sa zatepluju zaklady,co takto mate to aj s teplotnymi priebehmi
http://stavba.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4470
pivko
22.11.09,12:28
Nezamrzajucu hlbku ovplyvnuje poloha oblasti a druh pody.
Pivko Vy mate zakladovy pas vysoky 80 cm?
Áno veď tak to mám aj v projekte.
vladoziak
22.11.09,13:57
aj ja som mal v projekte 1 meter vysoke a robil som ich na 50 cm,to je chyba katalogovych projektov,ze maju take vysoke zakladove pasy
marjankaj
22.11.09,14:49
neviem ci to bude dobre ale vyska pasu sa rata podla uhla roznasania zakladu
navod mozno pomoze
http://postavdom.webnode.sk/news/nieco-o-zakladoch/


Neviem ako si prišiel na túto stránku, k základom pod domy by sa mali vyjadrovať ľudia, ktorí tomu naozaj rozumejú. A nie "obyčajní ľudia", ktorí to možno iba videli z rýchlika. Kto má stavebnú priemyslovku, musí zbadať nezrovnalosti.
Hĺbka základu(základy sa stavajú do hĺbky a nie do výšky) sa určuje predovšetkým podľa únosnosti podložia(podľa toho sa vypočíta šírka základového pásu) a po druhé musí byť väčšia ako nezamŕzajúca hĺbka(tá býva okolo 80 cm, pozri napr.link.) http://mojdom.zoznam.sk/cl/113380/Zakladanie-stavieb
Ak chcete stavať, prečo sa neopýtate odborníkov stavbárov?

Tu z tohto linku vychádza hĺbka základu 25,98 cm. To chcete považovať za serióny článok?
http://postavdom.webnode.sk/o-nas/
Sme obyčajní ľudia,ktorí su vo fáze stavania domu a počas prípravy sa vyskytli situácie,keď informácie,ktoré sme potrebovali boli nesúrode a tak sme sa rozhodli dať tieto informácie na jednú stránku.

Ešte som na tejto stránke našiel toto. Kto vám bude ručiť, ked sa vám to popraská alebo zrúti? http://postavdom.webnode.sk/
Upozornenie návštevníkom

Články nie sú odborné,sú len súhrnom skúsenosti ľudí,ktorí už postavili alebo sú v realizácii svojich domov.Články sú určené na to,aby ste boli informovaní o rôznych spôsoboch výstavby a bude sa snažiť Vás upozorniť na chyby pri stavaní domov.
pivko
22.11.09,18:03
aj ja som mal v projekte 1 meter vysoke a robil som ich na 50 cm,to je chyba katalogovych projektov,ze maju take vysoke zakladove pasy
Ja mám na to taký názor buď na to mám ,alebo nestaviam , nebudem škrtiť a najma nie na základoch. mne pri zalievani pásov robilo 10cm hĺbky rozdiel 4m3 t.j. pri cene betónu 68 EUR/m3 = 272 EUR je to zanedbateľná suma :--- pri sume , ktorú som ochotný investovať do svojeho domu ktorý chcem aby slúžil aj mojim deťom:D
A také ako ty 50cm som robil pod drevený záhradný domček.
marjankaj
22.11.09,19:04
aj ja som mal v projekte 1 meter vysoke a robil som ich na 50 cm,to je chyba katalogovych projektov,ze maju take vysoke zakladove pasy

Ak si si to dovolil u seba, to neznamená, že to tak bude správne a aj ostatní by sa tým mohli riadiť. Na to sú technické normy. Bližšie pozri link
http://www.antar.sk/Stavajte/priloha23/clanok16.htm
Prečítaj si aj etiketu porady bod 14.
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

Vplyvom sezónneho premŕzania pôdy v zimnom období vznikajú v pôde sily, ktoré spôsobujú vzdúvanie (zdvíhanie) povrchu pôdy, a tým aj základovej konštrukcie. Zamrznutá zemina zdvihne základy a v jarnom období, po roztopení ľadu dochádza následne k ich poklesu. Na základoch sa potom prejavia závažné poruchy. Preto pri zakladaní nepodpivničených stavieb rodinných domov musia ich plošné základy ležať v tzv. nezámrznej hĺbke, ktorá je min. 800 mm pod povrchom terénu (STN 73 1001). Pri zeminách, ktoré môžu vysychať z dôvodu zmrašťovania (hliny a íly s vysokou, veľmi vysokou a extrémne vysokou plasticitou) je vhodné hĺbku založenia voliť min. 1600 mm pod upraveným povrchom terénu. Na základy v pôde chránenej proti premŕzaniu a u základov dočasných stavieb môže byť hĺbka založenia 400 mm.
ciners
22.11.09,19:18
Pekny clanok pani Miklosiovej, ale ti KPSkari tiez vedia o zakladani.....Mna ide roztrhnut,ked vidim,ako studakov buzeruju za to,ako kreslit zaklady a ako ich olepit polystyrenom,ale o tom, ako ich dimenzovat sami nevedia :)
chandler
23.11.09,07:44
ak tomu spravne rozumiem tak on ma 50cm beton a na tom betonove DT (hoci tam maju dost zasadnu chybu ked pocitaju hrubku DTcka a nie toho betonu v nej) aby sa dostal do spravnej hlbky.
ten clanok nie je zase tak uplne odveci, aspon sa potom nestane, ze meter siroky zaklad spravia vysoky 30 cm a na ta to daju DTcka :)
marjankaj
23.11.09,08:41
ak tomu spravne rozumiem tak on ma 50cm beton a na tom betonove DT (hoci tam maju dost zasadnu chybu ked pocitaju hrubku DTcka a nie toho betonu v nej) aby sa dostal do spravnej hlbky.
ten clanok nie je zase tak uplne odveci, aspon sa potom nestane, ze meter siroky zaklad spravia vysoky 30 cm a na ta to daju DTcka :)

To je síce pravda, ale keď sa má dodržať min. hĺbka základovej škár 80 cm, tak niečo také ani nehrozí. Ten výpočet by mal opodstatnenie snáď iba ak by tie základy boli menej hlboké. Ale potom by si mohol ten betón vystužiť armatúrou a bolo by to OK. Ale nie čo sa týka hĺbky základovej škáry.
vladoziak
23.11.09,11:53
Šírka základového pásu sa vypočíta podľa únosnosti pôdy a podľa váhy čo budú niesť plus vlastná hmotnosť pásov,musia však byť širšie ako múr,ktorý bude na nich stáť.Hĺbka základových pásom musí byť taká aby základová škára bola v nezamŕzajúcej hĺbke,u nás je to rôzne,záleži to od polohy a od podložia - ta hlbka je tam snad jasne definovana a HLBKA A VYSKA PASU SU DVE ROZDIELNE VECI TAKZE CITAT
samozrejme.ze potom sa pokracuje uz DT alebo salungom na sirku muru a tak aby sa dostal nad zem
vladoziak
23.11.09,12:37
marjankaj
takze podla Vas hlbku zakladov urcuje unosnost podlozia,kopem do hlbky a beton lejem do vysky alebo naopak?
a ten clanok v moj dom mal akoze co dat reklamu?
v nezamrzajucej hlbke je zakladova skara a nic ine
a ten clanok s antaru obrazok - " a " ta vyska h aka bude?
alltracboy
23.11.09,12:41
no jo, ale kolko musi byt betonu na vysku.. minimalne.. a kolko moze byt tvarnic? ked sa spravi zakladova skara napriklad 80cm na hlbku a 600 na sirku a chcem zaizolovat do hlbky 40cm pod zem tak staci 40cm betonu a zvysok debniace tvarnice? a ked ano tak ake siroke tvarnice pod mur 38cm? napriklad kolegovy vykopali skaru, nasypali strk, polozili zemniaci pas, zaliali betonom, dali jeden rad tvarnic, na to karirohoz, zasalovali a zaliali deku.
vladoziak
23.11.09,12:57
debniace tvarnice siroke ako mur davate 38 tehlu tak 40 tvarnice.kolko to uy je na Vas kolko chcete ist do vysky
Ja som robil pasy vysoke 50 cm,na to 4 rady DT 30 sirokych a 20 vysokych,na to 15 cm podkladny beton,v podkladnom betone je kari 5x150x150

A ESTE K CLANKOM V MOJDOM.ZOZNAM.SK podla tohto mam na nich svoj nazor
clanok v mojdom http://mojdom.zoznam.sk/cl/96327/Na-pevnych-nohach-%E2%80%93-zakladanie-rodinnych-domov-(1.-cast)

a odkial cerpaju http://www.ostrovskeho.sk/sou/podlahar_sk/zaklad.htm

takze ozaj casopis ako sa patri vzkradanie clankov
ciners
23.11.09,13:10
vyska zakladu je podla sirky a roznasacieho uhla pre rozne materialy a vyska nie je rovna hlbke zalozenia, pri RD moze byt,ale vseobecne to neplati
vladoziak
23.11.09,19:40
Ja mám na to taký názor buď na to mám ,alebo nestaviam , nebudem škrtiť a najma nie na základoch. mne pri zalievani pásov robilo 10cm hĺbky rozdiel 4m3 t.j. pri cene betónu 68 EUR/m3 = 272 EUR je to zanedbateľná suma :--- pri sume , ktorú som ochotný investovať do svojeho domu ktorý chcem aby slúžil aj mojim deťom:D
A také ako ty 50cm som robil pod drevený záhradný domček.

Maje zaklady pod dreveny domcek zakladova skara v hlbke 1,2 metra pasy siroke 60 cm a vysoke 50 cm na tom 4 rady DT v pocte 360 ks,podkladny beton hruby 15 cm.
Spotreba materialu
-beton vsetok 38 metrov kubickych
-DT 30x20x50 360ks
-lomovy kamen frakcia 16-32 18 ton
-ocel pr.10 48 metrov
pr.5 40metrov
-kari siet 5x150x150 14 ks rozmer 2x3 metre
-dosky na salovanie
-pozicanie vibracnej dosky 170 kg niekolko hodin neviemm presne kolko

ESTE SA VAM ZDAJU NA DREVENY DOMCEK
ciners
23.11.09,20:22
Hej zdaju sa mi na dreveny domcek,lebo ten dreveny domcek je na nerovnomerne sadanie este nachylnejsi ako murovany
petmac
23.11.09,20:57
Chcel by som poprosit o radu, ake strmienka mam dat do zakladov domu s hlbkou 70cm a sirkou 60cm betonu, neviem dlzku a ako ich tam umiestnit, radili mi 5cm od kraja zakladu na jednu aj druhu stranu, dakujem :)

No na zaklady pod RD je hlbka 700mm malo, mali by ste ist do nezamrznej hlbky 1,25m, predidete praskaniu murov, ked je zmena pocasia - dvihanie a klesanie. Ovsem podla geologie sa to da prehodnotit - Ak je strkove podlozie staci 800mm. To Vam mal navrhnut statik. A neviem naco chcete klast do zakladov strmienka? Mal by tam ist prosty beton B15. Iba ked tam mate žb rost tak kladiete zelezo...
petmac
23.11.09,21:11
Maje zaklady pod dreveny domcek zakladova skara v hlbke 1,2 metra pasy siroke 60 cm a vysoke 50 cm na tom 4 rady DT v pocte 360 ks,podkladny beton hruby 15 cm.
Spotreba materialu
-beton vsetok 38 metrov kubickych
-DT 30x20x50 360ks
-lomovy kamen frakcia 16-32 18 ton
-ocel pr.10 48 metrov
pr.5 40metrov
-kari siet 5x150x150 14 ks rozmer 2x3 metre
-dosky na salovanie
-pozicanie vibracnej dosky 170 kg niekolko hodin neviemm presne kolko

ESTE SA VAM ZDAJU NA DREVENY DOMCEK

Sirka zakladov by vam stacila aj 450mm, podkladny beron staci 100mm, neviem naco tam davate DT, lepsie je zasalovat debnenim a odliat betonom. Zbytocne predrazujete zaklady DT a ocelou.
mendo933
24.11.09,05:25
Sirka zakladov by vam stacila aj 450mm, podkladny beron staci 100mm, neviem naco tam davate DT, lepsie je zasalovat debnenim a odliat betonom. Zbytocne predrazujete zaklady DT a ocelou.

to ci staci 45cm ci nie, predsa urci statik v statickom vypocte nie? Ja by som to takto od oka na forum nestrielal.
Mat salovacie dielce, kubiky dosiek+ tesara z rodiny tiez neriesim DT. V ostatnych pripadoch je vyhodnejsie DT. DT nieje az taka palka
petmac
24.11.09,19:07
to ci staci 45cm ci nie, predsa urci statik v statickom vypocte nie? Ja by som to takto od oka na forum nestrielal.
Mat salovacie dielce, kubiky dosiek+ tesara z rodiny tiez neriesim DT. V ostatnych pripadoch je vyhodnejsie DT. DT nieje az taka palka



Moj kolega je statik :-) A pri poschodovych domcekoch navrhoval 450mm, jasne ze to vyposital. Zalezi aj od geologie. Odporucam aspon ukazat projekt statikovi, nech to posudi a navrhne zaklady, nie z brucha pri budovani. Na to je isty postup.
mendo933
24.11.09,19:42
Nemam katalog a môj projekt ratala staticka na dany dom tak nemusim improvizovat a ani pochybovat
ciners
24.11.09,19:46
Pri zkladoch RD skor treba dodrzat urcite konstrukcne zasady a nevymyslat. Tam ani tak strasne nejde o unosnost, ak je to podla odborne spravenych urcitych zasad, tak nie je problem. problem je, ze ludia este aj tie konstrukcne zasady chcu "vylepsovat". Tie zasady su hlavne ta hlbka zalozenia, urcita sirka zakladu, ludovo povedane overena, nech to am vsetko hlavu a patu. RD su 1.geotechnicka kategoria, t.z. vsetko total jednoduche, ani geologicky prieskum sa nerobi, len dobry stati obhliadne pri vykopoch zeminu a priamo tam "zbrucha" rozhodne o sirke zakladu. Takze rada od statika: "NEVYLEPSOVAT" :)
alltracboy
25.11.09,05:18
ja len cakam kedy niekto napise nejake vseobecne zasady zakladania domu.. pekne vrstvu po vrstve co vykopat, polozit, zasypat...naliat
vladoziak
25.11.09,07:22
ja len cakam kedy niekto napise nejake vseobecne zasady zakladania domu.. pekne vrstvu po vrstve co vykopat, polozit, zasypat...naliat

to sa neda len tak napisat,naúpisem ako som ich robil ja svojpomocne:
1.Zhrnutie 30 cm ornice spod celeho buduceho domu
2.Vymeranie domu,robil som to so zenou sam
3.Vykop ryh strojom 70 cm do hlbky a ulozenie zemiacej pasoviny FeZn 30/4
4.Vyliatie betonu do vysky 50 cm -beton B15 alebo po novom C12/15 2 domiesavace
5.Napichanie roxorov pre buduce previazanie zakl. pasu a DT
6.Ulozenie DT,väzba ako pri tehle,kazda tvarnica bola prilepena najlacnejsim lepidlom co bolo dostat kupit
7.Vyliatie tvarnic betonom pomocou pumpy,ja som vylieval 4 vrstvy na jeden krat ziaden problem,DOLEZITE ZIADAJTE V BETONARKE SPOMALOVAC TOKU BETONU,je to ocelova rura v tvare S a sposobeje,ze beton tecie rovnomernejsie.
8.Ulozenie vody a lezatej kanalizacie.
9.Navoz vykopovej zeminy a jej postupne ubijanie,ja som ju nechal odlezat a kazdy den do toho lialo tak som mal prirodnu ubijaciu zabuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
10.navoz lomoveho kamena a ubitie vibracnou doskou 170 kg,pozicana v OTS
11.Urobenie salungu na podkladny beton,vrch salungu vodorovne kvoli buducemu murovaniu
12.Ulozenie kari sieti a vyliatie betonu na dosku,beton B15.
13.Dali sme si po pol deci na ukoncenie roboty.

Neberte to ako navod aby som nebol obvineny,ze navadzam na tresny cinhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Su to zaklady pod dreveny domcek,ze PIVKO
TomasHC
25.11.09,07:51
to sa neda len tak napisat,naúpisem ako som ich robil ja svojpomocne:
1.Zhrnutie 30 cm ornice spod celeho buduceho domu
2.Vymeranie domu,robil som to so zenou sam
3.Vykop ryh strojom 70 cm do hlbky a ulozenie zemiacej pasoviny FeZn 30/4
4.Vyliatie betonu do vysky 50 cm -beton B15 alebo po novom C12/15 2 domiesavace
5.Napichanie roxorov pre buduce previazanie zakl. pasu a DT
6.Ulozenie DT,väzba ako pri tehle,kazda tvarnica bola prilepena najlacnejsim lepidlom co bolo dostat kupit
7.Vyliatie tvarnic betonom pomocou pumpy,ja som vylieval 4 vrstvy na jeden krat ziaden problem,DOLEZITE ZIADAJTE V BETONARKE SPOMALOVAC TOKU BETONU,je to ocelova rura v tvare S a sposobeje,ze beton tecie rovnomernejsie.
8.Ulozenie vody a lezatej kanalizacie.
9.Navoz vykopovej zeminy a jej postupne ubijanie,ja som ju nechal odlezat a kazdy den do toho lialo tak som mal prirodnu ubijaciu zabuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
10.navoz lomoveho kamena a ubitie vibracnou doskou 170 kg,pozicana v OTS
11.Urobenie salungu na podkladny beton,vrch salungu vodorovne kvoli buducemu murovaniu
12.Ulozenie kari sieti a vyliatie betonu na dosku,beton B15.
13.Dali sme si po pol deci na ukoncenie roboty.

Neberte to ako navod aby som nebol obvineny,ze navadzam na tresny cinhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Su to zaklady pod dreveny domcek,ze PIVKO

Este by som doplnil roxor do drazok na DTckach ;) Plus zaliat cca 5 cm od vrchu (najvyssia rada) aby sa to lepsie spojilo s dekou - samozrejmostou je vibrovat (staci aj fi12 roxor a poriadne beton v DT "ponatriasat"

Pridavam aj jeden zlepsovak - narezat si roxor fi5 alebo fi6 na cca 20cm kusky a nastrkat do betonu v DT z vonkajsej strany - potom sa o to efektne da pridrotovat salung - dost to urychli salovanie deky ;)

http://lh5.ggpht.com/_7fQ9N7Togps/SUPL_LKdCJI/AAAAAAAAA84/oWXdclDyURc/s640/DSCF1754.JPG
vladoziak
25.11.09,08:10
Sorry zabudol som na tu 5 roxor aj ked podla mna to zelezo tam nema ziadny vyznam tlak bude zhora a nie z boku,ale dal som ho pre pokor duse.
Ja som nevybroval iba svokor sem tam popichal do betonu roxorom .
DT som zaliaval do polovice,myslim vrchnu radu.
ciners
25.11.09,08:25
Keby sme takto odliali DT, ako je na tom obrazku, tak moj otec, statik cez mosty a podobne srandy, po 30rokoch budovania dialnic, atomiek a neviem coho vsetkeho, tak by mi odrazil hlavu aj s krkom :D
Potom sa necudujem, ze vsetko ludia olepuju polystyrenom, ked je to krive jak.......
A tie obrovske kamene v tom betone, to sa ma ako potom previazat s dalsim betonom? Povrch ma byt zdrsneny, nie kamen na kameni trciaci z betonu :D
ciners
25.11.09,08:29
K vystuzi: ROXOR je len nazov nejakej konkretnej polskej vystuze.
fi 10, 12 a neviem kolko nic nehovori..... Vypovedne je fiR12, fiV12, to su pevnostne triedy osele, mozete pisat aj S420,S500 to je zase podla eurokodu.
Vystuzovanie jednotlivych prvkov ma presne zasady, toto vreviazanie betonu a DT?????? prevezuje sa,ale nie takto....
vladoziak
26.11.09,13:38
Keby sme takto odliali DT, ako je na tom obrazku, tak moj otec, statik cez mosty a podobne srandy, po 30rokoch budovania dialnic, atomiek a neviem coho vsetkeho, tak by mi odrazil hlavu aj s krkom :D
Potom sa necudujem, ze vsetko ludia olepuju polystyrenom, ked je to krive jak.......
A tie obrovske kamene v tom betone, to sa ma ako potom previazat s dalsim betonom? Povrch ma byt zdrsneny, nie kamen na kameni trciaci z betonu :D

-pridem do stavebnin a budem si pytat vystuz v takej a takej triede podlatakej a takej normy,budu sa divat na mna ako na vola,ked kupim 16 roxor kazdy vie o co sa jedna je to ludovy nazov na ocel do betonu a nik nevie ze povodne je z polska
-vyliate to nema najlepsie ale ani najhorsie ta vystuz je tam aj tak na dve veci a to clovek nemusi ani budovat atomky a ani bajkonur alebo podobne stavby-
-zeby ludia zaklady olepovali polystyrenom kvoli tomu,ze su krive a nie kvoli tepelnej izolacii aby odsranili tepelny most na pate muru,toto napise statik a statikov syn divne
ciners
26.11.09,18:07
-pridem do stavebnin a budem si pytat vystuz v takej a takej triede podlatakej a takej normy,budu sa divat na mna ako na vola,ked kupim 16 roxor kazdy vie o co sa jedna je to ludovy nazov na ocel do betonu a nik nevie ze povodne je z polska
-vyliate to nema najlepsie ale ani najhorsie ta vystuz je tam aj tak na dve veci a to clovek nemusi ani budovat atomky a ani bajkonur alebo podobne stavby-
-zeby ludia zaklady olepovali polystyrenom kvoli tomu,ze su krive a nie kvoli tepelnej izolacii aby odsranili tepelny most na pate muru,toto napise statik a statikov syn divne

O tepelnych mostoch ma poucovat fakt nemusis, cele to bolo myslene trosku inak. A to, ze si potrpime na nejaku kvalitu prace, tak tak isto si potrpia napriklad uctovnici na tomto fore a keby videli nieco obdobne z ich fachu, tiez nebudu pritakavat,ze je to vsetko ok. Nie je to odliate najhorsie, ale ked sa "nie najhorsie" spravi vsetko,tak sa to kopí a vysledny efekt vyzera strasne.
A odkial vies, ci tam to zelezo na nic nie je? Co ak ma typek dom pri frekventovanej ceste a technicka seizmicita je dost seriozne zatazenie. Mozno tam cestu nemaju siroko daleko,ale takto to povedat nemozes, ked nepoznas okrajove podmienky.
Vsetko ma svoje pravidla, ci je to zateplovanie, vystuzovanie, murovanie a my musime robit na istotu, nie sak to drzi, sak to neplesnivie.....
ciners
26.11.09,18:24
Este maly dodatok.
Ked ma niekto z fachu kritizuje, to neznamena, ze mi chce zle. Mozno treba porozmyslat nad tym, aby sa urcite veci v buducej praci neobjavovali a clovek si dal viac zalezat.
Jesitny clovek radsej hodi utok....
Nechcel som najprv na tieto "mudrosti" o zakldani tuto moc reagovat,az ked mi to potom nedalo, coho vysledkom bola ta kritika. Geotechnika je specializacia sama o sebe, ale vidim, ze podaktori si precitaju 2 clanky a citia sa uceni. Akoby som ja poucoval lekara,ako ma operovat srdce, raz som to videl v TV, ale aspon som schopny si uvedomit, ze to nie je hra s fazulkami a zakladanie tiez nie je.
vladoziak
26.11.09,19:00
No ono ako to clovek zoberie,ja mam tiez rad poctivu a presnu robotu,ma svoje vyhody a aj nevyhody,teraz mozem murovat podla deky,lebo je rozmerovo a aj uhlovo tak ako bude na nej stat dom,ale s tymi roxorom alebo v inych prispevkoch triedam,i betonmi,ked clovek chce B 15 tak mu ju v betonarke daju,lebo znacenie je tuna prilis dlho aby z hlav ludi vyhnali a tak to bude aj s roxorom.
Ano zakladanie nie je hra s fazulkami ale ked clovek trocha rozmysla pri tom co robi tak to nie az take zlozite,samozrejme ze ked clovek ide robit na nesurodych podloziach alebo mokradi tak to uz je ina kava a tam by mal nastupit odbornik ale pokial su podmienky bezne tak nie to nic zlozite,od Vas sa mi pacil jeden prispevok,ze pokial sa budu dodrziavat zauzivane a hlavne zasady tak tie zaklady nie su az take zlozite
vladoziak
26.11.09,19:03
a este som zabudol,ten kto tu kladie otazky ma vacsinou katalogovy projekt lebo tie su vseobecne a nie vzdy dobre urobene a napr.take zaklady na aku oblast su projektovane,nik nevie
ciners
26.11.09,19:28
a este som zabudol,ten kto tu kladie otazky ma vacsinou katalogovy projekt lebo tie su vseobecne a nie vzdy dobre urobene a napr.take zaklady na aku oblast su projektovane,nik nevie

Ked niekomu poviete, nech si nekupuje katalog, lebo tam kopa veci chyba,tak Vam s kludom do oci povie, ze chcete okradat ludi a zarabat na nich na projektoch. Tak ani tak ani onak sa neda. Ja nastastie RD moc neriesim a ani v tom nevidim zmysel, pretoze obycajny clovek vas viac ustve ako velky developer, bezny clovek by vam dal euro na hodinu a chcel este to este hento. Lutujem projektantov, co z lasky k tomuto povolaniu nahanaju zakazky(aj na tuto stranku chodia taki),kde totalne prerabaju a makaju dni a noci a pritom mozu robit nieco ine, mat sa lepsie. Uprimne, od katalogovych projektov a beznych ludi Vam kazdy stavar, co ma par rokov praxe povie, nech date ruky prec.
ciners
26.11.09,19:32
No ono ako to clovek zoberie,ja mam tiez rad poctivu a presnu robotu,ma svoje vyhody a aj nevyhody,teraz mozem murovat podla deky,lebo je rozmerovo a aj uhlovo tak ako bude na nej stat dom,ale s tymi roxorom alebo v inych prispevkoch triedam,i betonmi,ked clovek chce B 15 tak mu ju v betonarke daju,lebo znacenie je tuna prilis dlho aby z hlav ludi vyhnali a tak to bude aj s roxorom.
Ano zakladanie nie je hra s fazulkami ale ked clovek trocha rozmysla pri tom co robi tak to nie az take zlozite,samozrejme ze ked clovek ide robit na nesurodych podloziach alebo mokradi tak to uz je ina kava a tam by mal nastupit odbornik ale pokial su podmienky bezne tak nie to nic zlozite,od Vas sa mi pacil jeden prispevok,ze pokial sa budu dodrziavat zauzivane a hlavne zasady tak tie zaklady nie su az take zlozite

A teraz sam uvidite, ako sa vam bude lahko s robotou nadväzovat, ked to,co je hotove je urobene presne.
Tam na tych fotkach, tu nejde o to, ze ja si zanadavam a budem hrdina, ale na to sa blbo ten polystyren lepi, blbo sa to omieta, murari to budu chciet mat po sebe pekne a to ich bude stat kopu usilia navyse. Na to clovek pride az ti murari pridu a zacnu zalamovat rukami,aku krivu vec maju omietat.
vladoziak
26.11.09,19:41
Ked niekomu poviete, nech si nekupuje katalog, lebo tam kopa veci chyba,tak Vam s kludom do oci povie, ze chcete okradat ludi a zarabat na nich na projektoch. Tak ani tak ani onak sa neda. Ja nastastie RD moc neriesim a ani v tom nevidim zmysel, pretoze obycajny clovek vas viac ustve ako velky developer, bezny clovek by vam dal euro na hodinu a chcel este to este hento. Lutujem projektantov, co z lasky k tomuto povolaniu nahanaju zakazky(aj na tuto stranku chodia taki),kde totalne prerabaju a makaju dni a noci a pritom mozu robit nieco ine, mat sa lepsie. Uprimne, od katalogovych projektov a beznych ludi Vam kazdy stavar, co ma par rokov praxe povie, nech date ruky prec.

ja osobne mam katalog,a pomenil som si tam co sa dalo bez ohrozenia statikyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif,ale predchadzalo tomu dlahe samostudium a hladani info vsade kde sa dalo.Tiez neznasam ked niekto co sa tomu rozumie ako hus pivu ide hodnotit nieco s jednej informacie,ktora je bez poznania celku nic nehovoriaca a preco mam katalog,pretoze nie som milionar a preco teda stavam dom,lebo v ziline 3 izbovy byt stoji tolkohttp://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif co ma bude stat dom lebo pozemok mam
petmac
26.11.09,20:03
Ked niekomu poviete, nech si nekupuje katalog, lebo tam kopa veci chyba,tak Vam s kludom do oci povie, ze chcete okradat ludi a zarabat na nich na projektoch. Tak ani tak ani onak sa neda. Ja nastastie RD moc neriesim a ani v tom nevidim zmysel, pretoze obycajny clovek vas viac ustve ako velky developer, bezny clovek by vam dal euro na hodinu a chcel este to este hento. Lutujem projektantov, co z lasky k tomuto povolaniu nahanaju zakazky(aj na tuto stranku chodia taki),kde totalne prerabaju a makaju dni a noci a pritom mozu robit nieco ine, mat sa lepsie. Uprimne, od katalogovych projektov a beznych ludi Vam kazdy stavar, co ma par rokov praxe povie, nech date ruky prec.


Suhlasim s tebou. Mam kopu skusenosti, priniesli katalogovy projekt a ked som videl napr. tie schody co sa nedaju urobit, vseliake kiksy ktore nemali hlavu ani patu. oni na tom pekne zarabaju, keby som ja predaval stale tie iste projekty bezo zmien za 10000-15000 tak som asi milionar. Samotny projekt komplet realizacny u nas stoji mozno okolo 60000-80000tis, podla obtiaznosti a velkosti. A investorovi staci na stavebne povolenie 25000-30000tis za projekt. Spravil som dokopy asi 100 rodinnych domov, kazdy je iny. Pride zakaznik, ukaze nacrt a poziadavky a zistime ze sa to neda nakreslit, na urade by nas vysmiali, tak ideme navrhovat studiu a potom projekt.
Ziadne katalogove domy nemaju osadenie stavby, takze statik ani netusi kde sa stavba nachadza, nevie posudit podlozie... :-) Ani vam velke zmeny nevedia zakomponovat do projektu.
pivko
29.11.09,16:18
Zajtra betonujem platňu , koľko dni a ako často ju potom treba polievať???
vladoziak
30.11.09,05:48
Zajtra betonujem platňu , koľko dni a ako často ju potom treba polievať???

pri tychto teplotach polievat nie je potrebne,polievanie sluzi na ochladzovanie betonu pocas jeho tvrdnutia ked su vysoke teploty aby ten proces neprebehol prilis rychlo potom su velke trhliny a podobne zavady
pivko
30.11.09,12:44
Dobry deň potreboval by som súrne vedieť cca cenu : za m3 - murivo nosné z bet.tvárnic PREMAC DT 40 hr.400mm s výplňou B20 / bez DPH/
základové pásy/m3/ z betónu prostého tr. B12,5-B15/C12/15/ -bez DPH
základove dosky m3 zo železobetónu tr.B20 /C16/20/
každá betonáž vykonaná betonpumpou .Potrebujem vedieť len cenu práce bez materiálu.
Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
kinetic
01.12.09,19:01
Ja som teraz robil základy na bungalov ALFA 144. Základové pásy boli vykopané cca o 10 cm viac z vonkajšej strany. Po zaliatí základov som ukladal debniace tvárnice presne podľa rozmerov uvedených v PD, a tým pádom Ti nosné steny nebudú ležať na kraji základu
alltracboy
01.12.09,19:45
cize mas v projekte debniace tvarnice?
alltracboy
05.03.10,08:22
chcel by som sa opytat, hlavne cinersa, ci je velky rozdiel v tychto dvoch typoch zhotovania zakladov. Hlavne by ma zaujimalo, ci sa nezamrzna hlbka pocita iba po spodnu hranu samotneho betonu, alebo je v nej ratane aj strkove lozko. A cca aka vyska (hrubka) betonu by mala byt v zakladovej skare aby bol zaklad ako ma byt (v zmysle, ze asi sa nebude moct spravit 10cm pas betonu a na tom debniace tvarovky nad zem, cize aka masa betonu sa musi spravit aby to bolo ok)
http://www.porada.sk/picture.php?albumid=561&pictureid=7683
alltracboy
05.03.10,08:24
mimotemymimotemya tiez mi mozete poradit, ako sa pridavaju fotky tak aby tu boli iba nahlady. SOm sice PC zdatny, ale toto som tu este nenasiel.
chandler
05.03.10,09:17
ten obrazok na lavo je dobry, na pravo je zly. moze byt ak posunies ten betonovy zaklad na stred betonovej tvarovky.
ta masa betonu musi byt 18cm na kazdych 10cm sirky vylozenia zakladu
ale menej ako 40cm by som nedaval.
nezmrzna hlbka sa pocita po beton nie strkove lozko
alltracboy
05.03.10,10:18
ten obrazok v lavo je len sen projektantov, ktory nikto nerealizuje, kazdy dava debniace tvarovky. Ok, cize posunut zakladovy pas aby bol na stred tvarovky. To je logicke vzhladom na smer sil. co s tyka nezamrzajucej hlbky.. preco by sa strk nemal brat ako nezamrzna hlbka? Voda cez neho pretecie bez problemov do nezmrznej hlbky aj ked by bol teoreticky sypany az 30 cm pod zem do nezmrznej hlbky. Niekde sa mi zdalo ze som to cital ale chcel som si to overit. Cize si to musim overit znovu.
alltracboy
05.03.10,10:39
Takze toto je predpoklad vykopu jamy 60cm na sirku a 70cm na hlbku + zhrnutie ornice 20cm. betonovy pas ma sirku 40cm , daju sa tie zaklady spravit este uspornejsie na beton? Bratislavsky kraj.

http://www.porada.sk/picture.php?albumid=561&pictureid=7684
220870
05.03.10,11:42
Beton odporúčam 60cm.Večer to nakreslím. DT-čka 250 sa už pomaly ale isto prestávaju vyrábať ,skôr sa môžete stretnúť s 220 alebo 200.Varujem vás .Máte nízky sokel!!!Ja viem že sa to takto často robí ale je to do neba volajúca hlúposť.
alltracboy
05.03.10,11:55
no vzhladom na to ze je to bungalov by som nerad mal podlahu meter nad zemou. Podla projektu je vrch dosky cca na urovni terenu. Ja chcem mat vrch zakladovej dosky nad terenom aspon tych 15cm. to DT je 250 ako celkova vyska s maltovym lozkom na zrovnanie do roviny.
alltracboy
05.03.10,14:01
toto som vygooglil na efilp:



Ak mate nesúdržnú zeminu a steny výkopov sa zosúvajú, základové konštrukcie prevediete z betónu prostého B 10 (zn. II.) o rozmere 600 x 250 mm (na štrkové lôžko) a ďalej murované z betónových H - tvaroviek vyplnené betónom železovým B 12,5 (zn. II.) šírky min 400 mm s vodorovnou oceľovou výstužou ? 8 mm v každom rade. Proti vybočeniu budú základy vystužené zvislou výstužou z ocele ? 8 mm, ktorou budú previazané každé 2 – 3 rady. Po celom obvode základov sa nakoniec vytvorí stužujúci veniec z betónu B 12,5 (zn. II.) rozmeru 150/400 mm, s pozdĺžnou oceľovou výstužou ? 6 mm a strmienkami z ocele ? 6 mm, uložených od seba osovo 250 mm.

Ak máte ílovitú zeminu a steny výkopov sú pevné, stačí vykopať základy presne na danú hrúbku ako vám určil projektant, zaliať betónom na štrkové lôžko až po úroveň terénu a pokračovať z H tvárnic.

A čo sa týka hĺbky založenia, záleží od teplotnej oblasti v ktorej je stavba prevádzaná. Dunajská streda – hĺbka základov min 600 mm, Žilina, Košice – 900 mm, Poprad, Orava – 1200 mm.
ciners
05.03.10,14:02
Podla nejakej normy, uz si presne nepamatam nazov, je pocet schodov v schodisku minimalne 3. To mas vysku 1.NP cca 45cm nad terenom a to byva taky klasicky sokel.
ciners
05.03.10,14:05
toto som vygooglil na efilp:



Ak mate nesúdržnú zeminu a steny výkopov sa zosúvajú, základové konštrukcie prevediete z betónu prostého B 10 (zn. II.) o rozmere 600 x 250 mm (na štrkové lôžko) a ďalej murované z betónových H - tvaroviek vyplnené betónom železovým B 12,5 (zn. II.) šírky min 400 mm s vodorovnou oceľovou výstužou ? 8 mm v každom rade. Proti vybočeniu budú základy vystužené zvislou výstužou z ocele ? 8 mm, ktorou budú previazané každé 2 – 3 rady. Po celom obvode základov sa nakoniec vytvorí stužujúci veniec z betónu B 12,5 (zn. II.) rozmeru 150/400 mm, s pozdĺžnou oceľovou výstužou ? 6 mm a strmienkami z ocele ? 6 mm, uložených od seba osovo 250 mm.

Ak máte ílovitú zeminu a steny výkopov sú pevné, stačí vykopať základy presne na danú hrúbku ako vám určil projektant, zaliať betónom na štrkové lôžko až po úroveň terénu a pokračovať z H tvárnic.

A čo sa týka hĺbky založenia, záleží od teplotnej oblasti v ktorej je stavba prevádzaná. Dunajská streda – hĺbka základov min 600 mm, Žilina, Košice – 900 mm, Poprad, Orava – 1200 mm.

toto ber ako vtip a bude to ok, o nic realne sa to neopiera, cisto zvasty starej mamy :(
alltracboy
05.03.10,14:31
Podla nejakej normy, uz si presne nepamatam nazov, je pocet schodov v schodisku minimalne 3. To mas vysku 1.NP cca 45cm nad terenom a to byva taky klasicky sokel.
co je to sokel? ked to beriem od vysky podlahy co je 0.0 tak podlaha bude mat tak 150-160mm, zakladova platna 100 a debniaca tvarnica 200 . to ej dokopy 460mm -vyssie to uz nepojde.. ani by som to nechcel. Skor real bude taky ze polovica tej tvarovky pojde pod zem.cize vyska podlahy tak 300 nad urovnou. Snad vie projektant preco to tak spravil. Ja to dam vyssie ako je v projekte.
Wlady
15.04.10,04:50
Ahojte. Robim lezate rozvody pred betonovanim platne a rad by som sa poradil, ci mam rovno vtiahnut el. kabel do domu, ale staci len chranicka, cez ktory ho potom prepcham. Dakujem.
alltracboy
15.04.10,05:39
chranicka staci. len s opatrne okolo nej pri zhutnovani.. aj okolo kanalizacie
Wlady
15.04.10,05:49
chranicka staci. len s opatrne okolo nej pri zhutnovani.. aj okolo kanalizacie

dikes
alltracboy
15.04.10,06:49
chranicku by som daval uz len kvoly pripadnej vymene kabla.
Wlady
15.04.10,13:44
Este by som sa rad poradil ohladom ceny polozenia lezatej kanalizacie. Oslovil som dvoch vodarov, jeden si pytal za pracu 200Eur, druhy 150Eur.
Zda sa mi to ale celkom dost za robotu na pol dna, ked vsetko budu mat pripravene.... Alebo sa mylim?
ciners
15.04.10,17:13
Ci je to vela neviem. Su 2 moznosti. Ak to cele vyfakturuju,tak budiz, ak nie,tak je to paradna ryza :D
pivko
15.04.10,18:00
Ahojte. Robim lezate rozvody pred betonovanim platne a rad by som sa poradil, ci mam rovno vtiahnut el. kabel do domu, ale staci len chranicka, cez ktory ho potom prepcham. Dakujem.
Ja som žiadnu chráničku na el.kábel nedával. Pre kábel na elektiku kľudne prevŕtam obvodový múr;)
alltracboy
15.04.10,18:00
ohladne tej chranicky som hovoril dnes s kamaratom elektrikarom. Ma vysmial s tou tenkou chranickou vrubkovanou, a dal mi chranicku pre opticke kable.. je pevna ze po nej mozu auta jazdit. vraj sa to zvykne povalovat pri cestach kde robili opticke rozvody. taka biela hadica
alltracboy
16.04.10,06:04
a co vodovodna hadica cez zaklad? ja som zohnal iba s takou tenkou stenou cca 1,5mm, vacsinou su tie hadice hrubsie.. neviem ci nezohnat inu a neobkopat zaklady kym je to este par dni mozne.
vladoziak
16.04.10,14:44
alltracboy
17.04.10,04:21
ja mam HDPE 32x2 PE100
jmss
05.08.10,18:22
Poprosím o radu hlavne od statikov: je možné porušiť základy rodinného domu, keď prechádzam nákladným autom po nespevnenej ceste, ktorá prechádza v tesnej blízkosti domu? Cesta je široká 4 m a dom je postavený cca 1-1,5 m od tejto cesty. Po tejto ceste sa jazdí minimálnou rýchlosťou a autá nie su ťažšie ako 10 t? Ďakujem.
ciners
05.08.10,18:52
Poprosím o radu hlavne od statikov: je možné porušiť základy rodinného domu, keď prechádzam nákladným autom po nespevnenej ceste, ktorá prechádza v tesnej blízkosti domu? Cesta je široká 4 m a dom je postavený cca 1-1,5 m od tejto cesty. Po tejto ceste sa jazdí minimálnou rýchlosťou a autá nie su ťažšie ako 10 t? Ďakujem.

Je to mozne
jmss
08.08.10,16:53
Ďakujem. Dá sa to nejako zistiť na 100%?
mravec19
19.08.10,06:51
Chcem sa opýtať, dali sme si spraviť cenovú kalkuláciu na základy rodinného domu 120m2 - jednopodlažný bez podpivničenia, či cena 10 tis.€ je dobrá cena - všetko spraví firma
chandler
19.08.10,07:12
Ďakujem. Dá sa to nejako zistiť na 100%?

na 100% nie. ale na 95% ano ale musis si tam zavolat statika.
alltracboy
06.09.10,12:39
co si myslite o zatepleni sokla a zakladov klasickym fasadnym polystyrenom? XPS je drahy, a pokial by sa na fasadny natiahla sietka a nopovka, tak by mohol byt dostatocne tvrdy ako XPS.
220870
06.09.10,16:26
Tam ani tak nejde o tvrdosť ale o nasiakavosť.Strodur je nenasiakavý ,klasický polystyrén 5%.Môže sa stať že vám z neho poomrźa omietka.Skúste pohľadať ceny na perimeter.
mendo933
06.09.10,18:13
co si myslite o zatepleni sokla a zakladov klasickym fasadnym polystyrenom? XPS je drahy, a pokial by sa na fasadny natiahla sietka a nopovka, tak by mohol byt dostatocne tvrdy ako XPS.

http://www.polyform.sk/sk/eps-odporucane-pouzitie

EPS 100s, sice nie optimalne , ale pouzitelne za istych podmienok.
Namiesto sietky (pod terenom) by som dal tekuti HI a na to nopovku
magor12
06.09.10,18:39
býval som v činžiaku z narušenou statikou.každý rok sa mi objavili praskliny na stenách.nie iba obvodových múroch ale aj nosných paneloch.nebola to žiadna sranda.ked sa to dalo spravit skoro zadarmo-teda za socializmu,nik z nájomníkov to nechcel riešit.iba projekty z geostatiku žilina nás vyšli na 650 000.a samotná realizácia na 1 000 000sk.na to sme sa skladali a zadlžili iba majitelia bytov.teraz už som s toho voknu ,ked sa to zastabilizovalo podarilo sa mi byt predat- ale stále pozerám kde aké domy sú a aké praskliny majú. popozeraj si hlavne vedla ciest kadial chodia nákladné autá aké sú dopraskané.železo do základov ta nevyjde draho-mne ho vypočítali na 7 000 sk ak si dobre pametám. nakoniec som nestaval ale ak budem-tak na základoch a ich armovaní by som rozhodne nešetril.tam skutočne nie.
magor12
06.09.10,18:45
Chcem sa opýtať, dali sme si spraviť cenovú kalkuláciu na základy rodinného domu 120m2 - jednopodlažný bez podpivničenia, či cena 10 tis.€ je dobrá cena - všetko spraví firma

nie som odborník ale podla mna je to drahé-dával som si robit cenové ponuky na podobný dom a základy boli lacnejšie,ale asi záleží od lokality. ja bývam v okrese nové Zámky.
alltracboy
06.09.10,18:50
http://www.polyform.sk/sk/eps-odporucane-pouzitie

EPS 100s, sice nie optimalne , ale pouzitelne za istych podmienok.
Namiesto sietky (pod terenom) by som dal tekuti HI a na to nopovku
no vidis.. ak by sa ten polystyren cely natrel asfaltovym penetrakom, tak uz asi moc nenasiakne..
mendo933
07.09.10,03:51
no vidis.. ak by sa ten polystyren cely natrel asfaltovym penetrakom, tak uz asi moc nenasiakne..

pozor na penetrak, ten asi obsahuje rozpustadla. pouzi tekutu HI napr. od Den braven den bit- neobsahuje rozpustadla a môze ist na eps
day
06.02.11,06:38
prave riesim ako postupovat pri zakladoch, na spravnu skladbu su rozne nazory, ale na jeden by som potreboval Vas nazor.

do zakladovej skary (zaklad. pasy) mam ulozit zelezny veniec, presne ako do klasickeho venca, stretol sa niekto s uvedenym riesenim? :confused:
220870
06.02.11,06:59
Zadajte projekt.Tomu čo ste napísali nerozumiem.
day
06.02.11,07:12
Zadajte projekt.Tomu čo ste napísali nerozumiem.

OK, takze,

po vykopani zakladovych pasov mam do nich polozit zelezny veniec a zaliat betonom, zelezny veniec presne ten isty ako stropny na ktory polozim pomurnicu
220870
06.02.11,07:22
Zrejme vencom nazývate armatúru z oceľových prútov " roxorov"?Oceľ sa do základov dáva vtedy ak je zlé podložie domu.V nestabilnej hline na kopci hrozí podmáčanie na íle výškové budovy a pod.Neviem kde a na akom podloží staviate vy,mrakodrap asi nie.
lutec
06.02.11,21:01
Armatúra v každom prípade do základov patrí, a sú na to nielen statické, ale aj seizmické dôvody.
Ak máte výkop v šírke 60 cm, strmienka by mali byť z každej strany o 5 menšie, tzn. š. 50 cm, výška 40 cm, profil f8 po 25 cm, do každého rohu f12 a v bežných podmienkach nič nepokazíte. V rohoch je potrebné, aby rovné prúty prešli z vonkajšieho okraja na vnútorný a opačne. Takýto armokôš sa stabilizuje 3 cm pod výškou, ktorú chcete betónovať.
Zarazila ma ešte tá hĺbka, pretože na Slovensku je nezámrzná hĺbka základovej škáry 80 cm a viac. To je dôležité dodržať, ako aj ručne začistenie strojového výkopu. V škáre nesmie zostať narušená zemina.
chandler
07.02.11,07:26
suhlasim s 220870 vacsinou sa do zakladov vystuz nedava. ale zase ak je v projekte tak na to asi nejaky dovod je, napr. aj velke otvory v stenach, alebo nieco ine.
220870
07.02.11,07:42
Cez 100 rokov sa na Slovensku používa betónový základ domu nikdy sa tu nezmyselne zbytočne do základov nepchala oceľ.A páni projektanti mali pravdu žiaden dom preto nespadol.Jediný dôvod prečo to tam pchať je asi to, že projektanti chcú viac zarobiť a nevedia to svojim umom ale nezmyslami.
lutec
07.02.11,18:48
No fajn, a kde na Slovensku sa výstuž nemusí dávať?
V oblastiach, kde hrozia záplavy, určite áno. Stačí si pozrieť v TV ako dopadli domy po opadnutí záplavovej vody. V seizmických oblastiach, určite áno. Pri zakladaní v svahoch, určite áno. V íloch, určite áno.
Skôr by bola na mieste otázka, kde nie.
A že sa tak predtým nerobilo, to je argument tých dvoch z rozprávky, čo končí "..a je to".
Cena výstuže do základov je zanedbateľná v porovnaní s rizikom možných a predvídateľných statických porúch.
chandler
08.02.11,08:48
lutec bavime sa len o rodinnych domoch.

tam sa asi naozaj hovorit o vystuzi do zakladov zo seizmickych dovodov neda.

a vobec nejde iba o vystuz do zakladov, ak davas vystuz do zakladov, tak musis robit podkladny beton a hlavne salovat zaklady a to urcite nie je zanedbatelna cena.
ciners
08.02.11,10:24
Zaklad sa navrhuje bud betonovy alebo zelezobetonovy. Podla uhla roznosu zatazenia v tychto dvoch materialoch potom vyplynie jeho vyska. Vyska zakladu a hlbka zakladovej spary su dve rozdielne veci.
Co sa tyka zosuvov pody, zaplav a seizmicity, tam musi byt v prvomr ade dobre navrhnuty zaklad z hladiska unosnosti zakladovej pody. Ked po zaplavach sadne roh domu o 20cm,tak zelezo v podobe strmienok v zakladoch mu nepomoze. Treba mat vzdy na pamati,ze pri zakladoch je vzdy prvorady geotechnicky navrh a potom navrh samotneho betonoveho alebo zelezobetonoveho telesa.
Co sa tyka seizmicity, tam je myslienka, ze zelezo cosi poriesi uplne smiesna. odozva pri seizmickej udalosti zavisi od frekvencnych charakteristik domu a kedze murivo ma smykovu unosnost nula nula prd, ohybovu unosnost nula nula prd, tak aj keby zaklady ostali nepohnute, strecha nam padne na hlavu. V seizmickych oblastiach su domy stuzene smykovymi stenami alebo ramami s diagonalami.
Cize asi tolko k dohadam.
Osobne som za trochu zeleza v zakladoch kvoli nerovnomernemu sadaniu, seizmicite od dopravy a podobne, ale trochu neznamena strmienka po 25cm a kopa pozdlznej vystuze.
220870 - projektant nie je plateny od toho,kolko da zeleza a ziadneho nepoznam,co by vystuzoval takto zaklady na RD.
220870
08.02.11,18:32
Ja poznám a videl som už všeličo ,ale nebudem to rozmazávať.
lutec
08.02.11,20:21
To "chandler"
Stabilizovať výstuž pred betonážou v hornom profile výkopu je pre toho, kto to vie, alebo aspoň videl, hračka. A do základových pásov sa podkladný betón nedáva, ak áno je to zálievkový betón, ktorý rieši priestor pod výstužou.
Pásové základy sa ukončujú v praxi v úrovni zarovnaného terénu, takže bez toho šalovania, a ak treba šalovať, tak je to jedno, či tam tá výstuž je alebo nie.
A cena, jeden deň roboty navyše, posedenie pri pive a 200-300€ za železo. Tomu hovorím zanedbateľná cena.
To "ciners"
Vytráca sa nám tu podstata debaty. Ten pán "day" sa pýtal, ako so železom v základoch, ako má spraviť ten "veniec".
Asi ho teda v projekte má, len si nie je istý, či ho má spraviť a ako. Pokiaľ ide o vzdialenosť strmienok, viac ako 25cm sa v praxi nepoužíva a menej ako dať pozdĺžnu výstuž do každého rohu strmienka je triviálna zásada statiky.
K seizmicite: ak by to bolo smiešne riešiť ju výstužou, neprojektovali a nerealizovali by sa tzv. seizmické tiahla. To sa samozrejme netýka rodinných domov ale minimálne bytoviek. pri RD to rieši pozdĺžna výstuž v základoch a prepojovacích základoch. A teraz hovorím o malých otrasoch, čo spôsobujú drobné statické poruchy.
K tomu nešťastnému príkladu so záplavami a podmytým rohom...je to široká téma o tom, aké divy dokáže tlaková voda. Doporučujem pozrieť si pár domov po opadnutí záplavovej vody napr. vo Zvolenských Slatinách.
Nie som odborník na rodinné domy, v živote som ich postavil
len 5, ale tak ako nepodceňujem veľké stavby, nedoporučujem podceňovať či už zakladanie, tak aj izolácie a strechu malých rodinných domov.
ciners
09.02.11,05:57
Nehadam sa, len tvrdim,ze zaklad musi byt v prvom rade dobre zmaknuty geotechnicky. Na druhej strane suhlasim, ze nejake zelezo by som dal, pozdlzne urcite, ale tie strmene po 25cm to je vela. To tak mozno do zakladoveho pasu pod stlpami a viacstrizne strmene, ale pod stenu tak slabo zatazenu ako je na RD asi nie.
projektanti,co robia od stola maju vo zvyku dat zelezo aj do chleba, no treba ist medzi tych ludi a clovek hned zisti,ze realita je ina. 30rocna hypo, prijem dvojice po 500€, zena tehotna atd. atd. a tych 300€ navyse sa nasklada na roznych polozkach a zrazu mame noveho hypootroka :) Uz trosku prehanam.
lubluc
21.02.11,18:05
Beton odporúčam 60cm.Večer to nakreslím. DT-čka 250 sa už pomaly ale isto prestávaju vyrábať ,skôr sa môžete stretnúť s 220 alebo 200.Varujem vás .Máte nízky sokel!!!Ja viem že sa to takto často robí ale je to do neba volajúca hlúposť.

Dobrý večer,
v projekte mám podobne riešené základy t.j. nízky sokel a základová doska je len pár cm nad zemou. Moja otázka je či môžem na základy dať 1 popr. 2 rady DTčiek aby som sa dostal do väčšej výšky nad zem. Za odpoveď vopred ďakujem.
220870
21.02.11,18:06
Môžete a určite pridajte.
lubluc
21.02.11,18:23
ďakujem za rýchlu odpoveď.

čiže v podstate iba nadmurujem 2rady DTčiek, čím sa dostanem cca 44cm nad úroveň. Do vnútra navozím hlinu následne zhútnim po 15 cm vrstvách potom 5cm štrku(kameniva) zhútniť a 20 cm základová doska. Môže to tak byť? Základ bude hlboký 80cm + 44cm DT. Ď.
220870
21.02.11,20:14
Môže to tak byť.Dajte si to zapísať do projektu.
lubluc
22.02.11,08:18
Ďakujem za odpoveď.
Ešte mám jednu otázku. Je to potrebné dať zapísať do projektu a prečo?
ď.
fetya
22.02.11,17:10
lebo ked nie je napisane v projekte, ty to spravis, tak pri kolaudacii zistia, a musis to vybavit dodatocne, lebo odchylka od projektu. Radsej to daj este pred stavebnym konanim, a budes mat o jednu vec menej, ktora potom potrebuje vela nervov.
220870
22.02.11,17:20
Niekedy si to kolaudačná komisia všimne a neskolauduje vám dom.Vyzvú vás aby ste si to dali do poriadku a prídu kolaudovať nanovo a to stojí zbytočné peniaze .Ak si to dáte dopísať do projektu ako zmenu zaplatíte projektantovi pár drobných a máte pokoj s úradníkmi.
lubluc
23.02.11,21:31
ďakujem za odpoveďe
lubluc
23.02.11,21:31
odpovede
day
17.08.11,19:12
ahojte,

1. potrebujem poradit, cez roxory prestrcim hydroizolaciu,
ako ochranim HI aby si zachovala hydroizolacne vlastnosti?

2. jeden majster mi radi aby som prvy rad debniacich tvarnic ulozil na maltu,
druhy "len" na beton. ako ste postupovali?

dakujem
ciners
18.08.11,04:41
Najdes detail normalne na stranke Fatrafolu napriklad.
day
18.08.11,19:51
Najdes detail normalne na stranke Fatrafolu napriklad.

stranku som prezrel, ale ten moj detail som tam nenasiel :(
day
18.08.11,20:00
.... pri betonovani poslednej kaskady nam "dosiel" beton, t.z. zaliata je cca zo 60%, ako pokracovat, neurobi to problem, musim napojenie zaarmovat? dakujem
ciners
19.08.11,04:30
stranku som prezrel, ale ten moj detail som tam nenasiel :(
Urcite tam je, tusim posledny cad detail. Ma aj nazov prestup vystuze cez hydroizolaciu alebo tak nejako :)
day
19.08.11,04:45
dakujem, uz to stahujem
ako s tym betonom, nebude problem?
Zitulda
19.08.11,07:24
Dúfam, že moja otázka nebude mimo tému:) Nie je nutné tvarovky vypĺňať betónom B 12,5 a dávať vodorovnú výztuž 8 v každej rade a zvislú do každej tvárnice? Zvislá výztuž sa potom naviaže na podkladný betón podlahy, zvyčajne armovaný KARI sieťami,oká 100/100 a oceľ priemeru 6mm.
Tie betónové debniace tvárnice najú niektoré(ako na obr.) už aj rýhy 1 až
2 pre vodorovnú výztuž http://www.leier-baustoffe.sk/images/beton_zsaluzoelem.jpg
My sme sme v mnohých projektoch RD ale aj bazénov s nepravideľným tvarom betónové tvárnice používali ako základové murivo, ale za podmienok vyššie uvedených.
Zitulda
19.08.11,08:09
Iba ako ukážku prikladám detail -rez riešenia základov z betónových debniacich tvárnic. Podotýkam, že výkres nie je v mierke a pravdepodobne si budete musieť hlavu naklonit do ľava:)...aspoň trochu si precvičíte krk:)Otočiť okopírovaný detail a oskenovaný , žiaľ, ale neviem upravovať:(