milanr
10.08.05,14:07
Chcem sa opýtať poraďákov aké majú skúsenosti s nahlasovaním zmeny kategórie poistenca. Zamestnanec je v trvalom pracovnom pomere a požiada si od dovŕšenia dôchodkového veku a vyplácanie SD, pracuje naďalej. Kedy nahlásite zmenu na RL do SP až keď vám prinesie Rozhodnutie o priznaní dôchodku, alebo hneď po požiadaní o SD ? Nakoľko tam je časový nesúlad aj 3-4 mesiace a dôchodok mu bude priznaný spätne. Konzultovala som to aj s pobočkou SP a tam mi povedali, že ako chcem ?! Môžem nahlásiť hneď alebo až po priznaní SD. To iste povedali aj v ZP s tým, že musí k zmene poistenec priložiť kópiu Rozhodnutia. Mne ide o to, aby to bolo O.K., keď prídu zo SP na kontrolu.
milanr
11.08.05,04:55
Dúfala som, že sa niekto ozve, kto už riešil podobný problém. Ale iste všetci máte svoje skúsenosti s pracovníčkami za oknienkom v SP, čo deň a zamestnanec to iný názor. Nikde som sa v zákone nedočítala do kedy je zamestnávateľ túto zmenu povinný ohlásiť. Zatiaľ to asi nechávam tak, keď zamestnanec predloži Rozhodnutie potom to budem riešiť.
liba2
11.08.05,05:35
Chcem sa opýtať poraďákov aké majú skúsenosti s nahlasovaním zmeny kategórie poistenca. Zamestnanec je v trvalom pracovnom pomere a požiada si od dovŕšenia dôchodkového veku a vyplácanie SD, pracuje naďalej. Kedy nahlásite zmenu na RL do SP až keď vám prinesie Rozhodnutie o priznaní dôchodku, alebo hneď po požiadaní o SD ? Nakoľko tam je časový nesúlad aj 3-4 mesiace a dôchodok mu bude priznaný spätne. Konzultovala som to aj s pobočkou SP a tam mi povedali, že ako chcem ?! Môžem nahlásiť hneď alebo až po priznaní SD. To iste povedali aj v ZP s tým, že musí k zmene poistenec priložiť kópiu Rozhodnutia. Mne ide o to, aby to bolo O.K., keď prídu zo SP na kontrolu.Mám skúsenosť z februára 2005, ale to neznamená, že to tak musí byť. Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok (osobne v SP) a pri tom "rokovaní" mu dali podpísať reg. list ako zmenu kategórie poistenca (bol to konateľ, mal so sebou pečiatku, tak to hneď aj podpísal a bolo). Teda priniesol na druhý deň RL vyplnený, podpísaný za firmu aj prevzatie SP. Z toho vyplýva, že ku zmene dochádza dňom odchodu do dôchodku a treba poslať RL. Doručenie Rozhodnutia a úhrada dôchodku spätne nie sú rozhodujúce. Asi tak.