BUK
19.08.09,19:36
Poprosím Vás o radu v nasledovnom prípade:
Živnostník - platca DPH skončil podnikanie a chce predať budovu s pozemkom za zostatkovú cenu platcovi DPH. Budovu kúpil v čase, keď nebol platcom DPH. Keď sa stal platcom DPH vykonal na budove rekonštrukčné práce, z ktorých si uplatnil DPH.
Musí pri predaji vyčísliť DPH z celej zostatkovej hodnoty, aj keď ju kúpil bez DPH?
Ako by to bolo v prípade, keby budovu len preradil do osobného vlastníctva?
Mám v tom totálny chaos. Vopred ďakujem za radu.
pavol54
19.08.09,18:19
myslím si že z hľadiska účtovania dph nezáleží či ide o budovu alebo kilo jablk
ak niečo vchádza do účtovníctva bez dph tak nie je čo odrátať na vstupe ak vychádza z účtovníctva von tak si nabalí dph a tá ide pekne štátu.
BUK
21.08.09,04:36
poprosím Vás, vyjadrite ešte niekto názor na tento účtovný problém. Vopred veľká vďaka
Vladimír Ozimý
21.08.09,04:52
Poprosím Vás o radu v nasledovnom prípade:
Živnostník - platca DPH skončil podnikanie a chce predať budovu s pozemkom za zostatkovú cenu platcovi DPH. Budovu kúpil v čase, keď nebol platcom DPH. Keď sa stal platcom DPH vykonal na budove rekonštrukčné práce, z ktorých si uplatnil DPH.
Musí pri predaji vyčísliť DPH z celej zostatkovej hodnoty, aj keď ju kúpil bez DPH?
Ako by to bolo v prípade, keby budovu len preradil do osobného vlastníctva?
Mám v tom totálny chaos. Vopred ďakujem za radu.

predaj stavby rieši § 38 zákon č. 222/2004 Z.z. dôležitým aspektom je čas prvej kolaudácie. Či prešiel časový úsek dlhší ako 5 rokov. Ak áno potom platiteľ dane sa môže rozhodnúť predmetné plnenie zaťažiť s daňou alebo ho oslobodiť. Takže odpvedzte si na otázku prvej kolaudácie a potom si dáte odpoveď či môžte predať bez DPH alebo nie. Podotýkam prvá kolaudácia sa vzťahuje na budovu nie na kúpu, t.j. vy ste to mohli kúpiť pred 3 rokmi ale prvá kolaudácia na budove mohla byť pred 15 rokmi...
BUK
21.08.09,05:14
prvá kolaudácia bola pred viac ako 5 rokmi
BUK
24.08.09,05:37
Poprosím Vás o radu v nasledovnom prípade:
Živnostník - platca DPH skončil podnikanie a chce predať budovu s pozemkom za zostatkovú cenu platcovi DPH. Budovu kúpil v čase, keď nebol platcom DPH. Keď sa stal platcom DPH vykonal na budove rekonštrukčné práce, z ktorých si uplatnil DPH.
Musí pri predaji vyčísliť DPH z celej zostatkovej hodnoty, aj keď ju kúpil bez DPH?
Ako by to bolo v prípade, keby budovu len preradil do osobného vlastníctva?
Mám v tom totálny chaos. Vopred ďakujem za radu.


Zhrniem to ešte raz:
1. platca DPH predáva budovu spolu s pozemkom. Kolaudácia bola pred viac ako 5 rokmi. Budovu aj pozemok môže predať oslobodenú od DPH podľa § 38
2. Došlo k zmene účelu použitia budovy. Budova bola kúpená od neplatcu DPH. Rekonštrukcia sa podľa zákona o DPH posudzuje samostatne. Z rekonštrukcii musí urobiť úpravu DPH.
3. Ak by živnostník uvedenú budovu s pozemkom pri skončení podnikania preradil do osobného vlastníctva nemusí urobiť úpravu DPH, a ani mu zostatková hodnota nevstupuje do základu dane z príjmov, pokiaľ ju nepredá do 5 rokov odo dňa preradenia do osobného vlastníctva.

Poprosím Vás, skontrolujte ma, či som to pochopila správne. Veľká vďaka
BUK
24.08.09,16:32
Prosím, odsúhlaste, alebo ma opravte. Ďakujem
BUK
26.08.09,07:04
prosím,prosím,prosím