leso25
19.08.09,19:37
Dobrý deň. Chcela by som sa vás opýtať, otec mal 30.8.2008 ťažkú autonehodu, pri ktorej utrpel viacnásobné zlomeniny lebky a tváre, pomliaždenie pľúc, pečene. Bol zamestnaný na skúšobnú dobu. Ku 30.06.2009 dostal z práce výpoveď. Otec je na tom už oveľa lepšie, pľúca a pečeň sú v poriadku, ale stratil čuch, keďže sa mu pri náraze posunulo oko, má zhoršený zrak, zistili mu poúrazovú formu epilepsie, stále chodí na psychiatrické, neurologické a psychologické vyšetrenia. Je nervózny, miestami až agresívny, zakoktáva sa, pri dlhšom pobyte na slnku alebo pri vstávaní sa mu točí hlava. V lebke mu chýba 8 x 6cm veľký kus lebky, ktorý v najbližších týždňoch by sa mal operatívne riešiť. Tento týždeň bol 1x na posudkovej komisii (Trebišov) a priznali mu invalidný dôchodok na 45% a ešte poslali papiere do Bratislavy. Následne sa bol hlásiť na ÚP.
Chcela by som sa opýtať:
1. či tieto diagnózy naozaj sú len na 45% invalidný dôchodok
2. ak posielali papiere do Bratislavy, či tam môžu ešte ovplyvniť výsledok
3. či zamestnávateľ mal právo otca prepustiť počas PN
4. ak bude poberať polovičný invalidný dôchodok, musí sa chodiť hlásiť na ÚP?
5. ak mu uznajú tých 45% môžeme sa ešte nejako odvolať??
6. aké má nároky na zľavy ak mu priznajú polovičný invalidný dôchodok (napr. zľavy na autobus a pod...)?
Xanti
19.08.09,17:55
Dobrý deň. Chcela by som sa vás opýtať, otec mal 30.8.2008 ťažkú autonehodu, pri ktorej utrpel viacnásobné zlomeniny lebky a tváre, pomliaždenie pľúc, pečene. Bol zamestnaný na skúšobnú dobu. Ku 30.06.2009 dostal z práce výpoveď. Otec je na tom už oveľa lepšie, pľúca a pečeň sú v poriadku, ale stratil čuch, keďže sa mu pri náraze posunulo oko, má zhoršený zrak, zistili mu poúrazovú formu epilepsie, stále chodí na psychiatrické, neurologické a psychologické vyšetrenia. Je nervózny, miestami až agresívny, zakoktáva sa, pri dlhšom pobyte na slnku alebo pri vstávaní sa mu točí hlava. V lebke mu chýba 8 x 6cm veľký kus lebky, ktorý v najbližších týždňoch by sa mal operatívne riešiť. Tento týždeň bol 1x na posudkovej komisii (Trebišov) a priznali mu invalidný dôchodok na 45% a ešte poslali papiere do Bratislavy. Následne sa bol hlásiť na ÚP.
Chcela by som sa opýtať:
1. či tieto diagnózy naozaj sú len na 45% invalidný dôchodok
2. ak posielali papiere do Bratislavy, či tam môžu ešte ovplyvniť výsledok
3. či zamestnávateľ mal právo otca prepustiť počas PN
4. ak bude poberať polovičný invalidný dôchodok, musí sa chodiť hlásiť na ÚP?
5. ak mu uznajú tých 45% môžeme sa ešte nejako odvolať??
6. aké má nároky na zľavy ak mu priznajú polovičný invalidný dôchodok (napr. zľavy na autobus a pod...)? Je to smutné čo sa stalo tvoju otcovi. Skúsim Ti ale zodpovedať na tvoje otázky.

1. mám pocit, že tých 45% je taká hranica pre tento typ úrazu, poznám človeka čo mu chýba kus lebky, má 45% zps a je na invalidnom dôchodku

2. v Bratislave to ovplyvniť vedia v podstate len málo. SP z miesta bydliska to poslala na ohodnotenie a kontrolu do BA aby sa nestalo, že by niekto dostal viac % ako stanovuje zákon. Ak chceš o tom vedieť viac pozri si v zbierke zákon 461/2003 a tam si nájdi prílohu č. 4. Podľa tej posúdili tvojho otca na SP. Môžeš si to sama skontrolovať.

3. Pokiaľ zamestnávateľ prepustil otca počas skúšobnej doby, tak mal na to právo

4. pre tvojho otca nie je povinnosť sa evidovať na UP, kedže je invalidný. Ale je to pre neho výhodné, lebo môže požiadať o príspevky na samostatnú zárobkovú činnosť, alebo ho môžu zamestnať v chránenej dielni iný podnikatelia. Viac o tom nájdeš tu http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000AAE a na UP sa hlási raz do mesiaca

5. áno odvolať sa môže, ale otázka je či je to k niečomu dobré, odvolanie ide potom cez súd. V podstate čo som písala o tom podobnom úraze a chýbajúcom kuse lebky tak aj dá pani má 45% invaliditu, takže asi veľmi neuspejete s odvolaním. Musíte zvážiť.

6. no a pýtaš sa na zlavy, tak to by mal tvoj ocko ísť na úrad práce požiadať o preukaz ŤZP. Tým, že ho SP uznala invalidným nemá právo na žiadne zlavy, na to potrebuje preukaz ŤZP, ktorý vydáva UP. Pozri si v zbierke zákon č. 447/2008 podľa toho ho budú posudzovať na UP, tam si prečítaj prílohu č. 3 a tiež aj ostatné prílohy či nemá nárok na nejaké kompenzácie. Ak bude vlastniť preukaz ŤZP, tak nemusí platiť koncesionárske poplatky, má lacnejšiu dopravu vlakom busom, a tiež zlavy pri vstupoch do múzeí a tak.

Ak ťa ešte niečo zaujíma kludne napíš, alebo hladaj na porada.sk je tu toho kopec.
Valcake
19.08.09,20:24
Tiež je mi ľúto čo sa stalo otcovi, ale Xanti to opísala perfektne, ja by som pridala len toľko, že po roku sa dá zdravotný stav znovu prehodnotiť. Držím palce!