Matulienka15
19.08.09,22:20
Dobrý večer. Potrebovala by som sa poradiť. S prateľom žijeme spolu dva roky. Mám dcéru s minulého vzťahu. V rodnom liste nemá uvedeného otca. Chcel by si moju dcéru osvojiť , kedže sa o ňu riadne stará. Je to možné ked ešte nie sme zosobášení? A ak áno ako máme postupovať? Dakujem
Meggi 1
19.08.09,20:35
Osvojenie
(Podľa zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine)

Osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom rovnaký vzťah, aký je medzi rodičmi a deťmi. Medzi osvojencom a príbuznými osvojiteľa vzniká osvojením príbuzenský vzťah. Osvojitelia majú pri výchove detí rovnakú zodpovednosť a rovnaké práva a povinnosti ako rodičia. O osvojení rozhoduje súd na návrh osvojiteľa.

Osvojiteľom sa môže stať len fyzická osoba ktorá:

1. má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu,
2. osobné predpoklady,
a. najmä zdravotné,
b. osobnostné a morálne,
3. je zapísaná do zoznamu žiadateľov o osvojenie
4. spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že osvojenie bude v záujme maloletého dieťaťa.

Medzi osvojiteľom a osvojencom musí byť primeraný vekový rozdiel. Osvojiť možno len maloleté dieťa, ak je osvojenie v jeho záujme.

Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môževýnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.

Ako spoločné dieťa môžu maloletého osvojiť len manželia. Ak je osvojiteľ manželom rodiča maloletého dieťaťa, môže osvojiť maloleté dieťa len so súhlasom druhého manžela; súhlas nie je potrebný, ak druhý manžel stratil spôsobilosť na právne úkony alebo ak je zadováženie súhlasu spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.
Pred rozhodnutím súdu o osvojení musí byť maloleté dieťa najmenej po dobu deviatich mesiacov v starostlivosti budúceho osvojiteľa. Náklady spojené s predosvojiteľskou starostlivosťou uhrádza budúci osvojiteľ. O zverení maloletého dieťaťa do starostlivosti budúcich osvojiteľov rozhodne na návrh budúceho osvojiteľa súd.
Súd je povinný na základe lekárskeho vyšetrenia zistiť, či zdravotný stav osvojenca a osvojiteľov nie je v rozpore s účelom osvojenia. S výsledkami vyšetrenia oboznámi osvojiteľa, zástupcu osvojenca a poučí ich o účele, obsahu a dôsledkoch osvojenia.
Osvojením zanikajú vzájomné práva a povinnosti medzi osvojencom a pôvodnou rodinou, ako aj medzi osvojencom a poručníkom alebo opatrovníkom, ktorý mu bol ustanovený súdom.
Ak je osvojiteľ manželom jedného z rodičov osvojenca, príbuzenské vzťahy medzi osvojencom, rodičom a jeho príbuznými zostávajú zachované. Ak je to v záujme osvojenca, osvojitelia mu môžu sprostredkovať prístup k informáciám o jeho rodičoch alebo poskytnúť informácie, ktorými disponujú, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Osvojenie môže súd zrušiť z vážnych dôvodov, ktoré sú v záujme maloletého dieťaťa, do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o osvojení na návrh osvojenca alebo osvojiteľa alebo aj bez návrhu. Zrušením osvojenia vznikajú znovu vzájomné vzťahy medzi osvojencom a pôvodnou rodinou. Osvojenec bude mať opäť svoje predošlé priezvisko.

Zdroj: UPSVAR.SK


V piatom odstavci o tom hovorí prvá veta: Ako spoločné dieťa môžu maloletého.......
emilia18
23.01.13,15:00
Dobrý deň,
môj brat je vdovec s maloletým synom a žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, s ktorou plánujú uzavrieť manželstvo a následne na to by si chcela priateľka (budúca manželka) chlapca osvojiť. Chcem sa opýtať ako dlho približne trvá proces osvojenia a čo tomu predchádza?
Ďakujem za odpoveď.
Emilly
Mila123
23.01.13,15:02
Dobrý deň,
môj brat je vdovec s maloletým synom a žije v spoločnej domácnosti s priateľkou, s ktorou plánujú uzavrieť manželstvo a následne na to by si chcela priateľka (budúca manželka) chlapca osvojiť. Chcem sa opýtať ako dlho približne trvá proces osvojenia a čo tomu predchádza?
Ďakujem za odpoveď.
Emilly
mojej sestre to trvalo krátko......podala návrh na súd, bolo konanie, právoplatnosť.....cca do 6 mesiacov (cez právničku a asi aj tlačenku na súde, aby vytýčili rýchlo pojednávanie)
emilia18
24.01.13,16:10
Ďakujem ti veľmi pekne za odpoveď a želám krásny dníček. Emilly