Zuziana
10.08.05,16:41
Potrebujem poradiť. V kovovýrobe sú nakupované nástroje na opracovávanie kovov - ozubených kolies a pod. Sú to rôzne frézy, hroty a pod. ktoré sa upevnia k stroju (bolo mi povedané že je to niečo podobné ako vrtáky) a cena ktorých sa mnohokrát pohybuje nad 30 000,- Sk. životnosť takého nástroja je 6 mesiacov niekedy 1 a pol roka. Je možné takéta nástroje účtovať do prevádzkovej réžie. Účtujem v jednoduchom účtovníctve
Kačena I.
10.08.05,16:41
Potrebujem poradiť. V kovovýrobe sú nakupované nástroje na opracovávanie kovov - ozubených kolies a pod. Sú to rôzne frézy, hroty a pod. ktoré sa upevnia k stroju (bolo mi povedané že je to niečo podobné ako vrtáky) a cena ktorých sa mnohokrát pohybuje nad 30 000,- Sk. životnosť takého nástroja je 6 mesiacov niekedy 1 a pol roka. Je možné takéta nástroje účtovať do prevádzkovej réžie. Účtujem v jednoduchom účtovníctve

Podľa §22 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa za hmotný majetok považjú samostatné hnuteľné veci, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie. Podľa mňa vrtaky nesplňajú podmienku samostatnosti, tak by som to dala do nákladov
durisovad
10.08.05,17:00
Ja by som uctovanie do nakladov zdovodnovala aj tym, ze nastroje nemaju zivotnost ani jeden rok.
liba2
10.08.05,17:29
Potrebujem poradiť. V kovovýrobe sú nakupované nástroje na opracovávanie kovov - ozubených kolies a pod. Sú to rôzne frézy, hroty a pod. ktoré sa upevnia k stroju (bolo mi povedané že je to niečo podobné ako vrtáky) a cena ktorých sa mnohokrát pohybuje nad 30 000,- Sk. životnosť takého nástroja je 6 mesiacov niekedy 1 a pol roka. Je možné takéta nástroje účtovať do prevádzkovej réžie. Účtujem v jednoduchom účtovníctveJa by som najskôr určila hlavný predmet (asi fréza), k tomu sa zrejme môžu používať rôzne nádstavce v závislosti od toho aký úkon treba urobiť. Tieto nádstavce by som považovala za príslušenstvo hlavného predmetu (frézy). Toto by som zaúčtovala v závislosti od ceny obstarania, ktorá bude určite vyššia ako 30.000 Sk, teda DD hmotný majetok. A to čo sa síce pri práci používa ale súčasne sa opotrebováva by som zaúčtovala ako spotrebný materiál aj keby cena obstarania bola vyššia ako 30.000 Sk za kus. Tu je dôležitá životnosť týchto predmetov. Hovoríš že do roka sa opotrebujú, tak je to materiál.
Zuziana
10.08.05,17:44
Aby som ešte upresnila, tieto nástroje sa postupne opotrebovávajú, dajú sa niekoľkokrát nabrúsiť a používať ďalej, ale spravidla nevydrží dhšie ako 2 roky, podľa toho, koľko s a s ním opracováva. Preto som to prirovnala k vrtákom alebo tiež k nožom.
Ďakujem Vám za názory.