bolacka
20.08.09,08:23
Ahojte,

najskôr by som sa chcela ospravedlnit za to že túto tému vkladám sem. Netuším kam inde by som ju mala zaradiť a kde inde by mi vedeli pomôcť.

Ide o to že máme novozaloženú s.r.o. (od Februára), sme davaj konateľia a aj spoločníci. Sídlo firmy máme uvedené tam, kde býva jeden z konateľov, čiže rodinný dom. Tento rodinný dom je vo vlastníctve matky konateľa. Celý dom je rozdelený na dve samostatné bytové jednotky (každá má vlastný elektromer a pod.). Dom má tri poschodia. Na prízemí býva matka ktorá vlastní dom, na prvom poschodí v tej druhej samostatnej bytovej jednotke má prenájom úplne iná cudzia firma, tiež s.r.o. A na úplne hore je podkrovná izba cca 25-30m2. Táto podkrovná izba je súčasť bytovej jednotky-prízemia.

A účtovníčka ma upovedomila o tom, že keď sme firma, musíme preukázať kde vykonávame svoju činnosť. Činnosť s.r.o. je hlavne maloobchod-veľkoobchod (budeme otvárať internetový obchod) a grafické práce na počítači. Čiže je jasné že výkon práce môže byť jedine v sídle firmy. Vraj treba toto sídlo, kde sa bude vykonávať činnosť nahlásiť na príslušnom obecnom úrade.
1. Čo všetko budem k tomu potrebovať na tom obecnom úrade? Čo budú odomňa vyžadovať?
2. Oplatí sa mi to, ale je aj iná cesta preukázania miesta činnosti firmy?
3. Ak sa nahlásim na obecný úrad budeme musiť do podkrovnej izby (vraj čím menšia výmera, tým lepšie) namontovať elektromer a vštko možné samostatne-čím by sa z nej stala tretia samostatná bytová jednotka?
4. Bola by možnosť nahlásiť si miesto činnosti, jednu kanceláriu v meste ktorú má prenajatú rodinný príslušník, ktorý je živnostník a on tam vykonáva svoju činnosť? Vtedy by som nemusela možno ani nahlasovať túto kanceláriu ako miesto činnosti firmy, ale keď by prišla kontrola by nám to ten rodinný príslušník dosvedčil že tam vykonávame činnosť pre dosiahnutie zisku našej firmy.

Ak bude niekto vedieť, prosím skúste mi to objasniť aby som v tom mala jasno a aby som vedela čo bude najlepší krok.

Ďakujem.
MonikaHaf
25.08.09,21:29
Ahoj,
no neviem ako je to s tym obecnym uradom, ale mozem sa popytat maminy, kedze tam pracuje. 4. moznost je zrejme realna, ako firma by ste v tej kancelarii mali prevadzku, pricom by ste vsak museli s majitelom, resp. prenajimatelom spisat zmluvu o prenajme priestorov. Sidlo firmy by samozrejme ostalo v rodinnom dome....ak sa mylim, opravte ma, prosim...
bolacka
26.08.09,04:08
Ahoj,
no neviem ako je to s tym obecnym uradom, ale mozem sa popytat maminy, kedze tam pracuje. 4. moznost je zrejme realna, ako firma by ste v tej kancelarii mali prevadzku, pricom by ste vsak museli s majitelom, resp. prenajimatelom spisat zmluvu o prenajme priestorov. Sidlo firmy by samozrejme ostalo v rodinnom dome....ak sa mylim, opravte ma, prosim...
ahoj ak by si sa maminy opytala a zistila mi nieco o tom bola by som ti moc vdacna, naozaj by mi to pomohlo nakolko nikto mi na tuto temu nereagoval...
..pokial viem staci mi v tom dome mat len povolenie od majitela domu ze tam mam sidlo..tu najomnu zmluvu by som tam mala az vtedy ak by som nevedela inak vydokladovat kde robim cinnosti vramci firmy..
..napriklad ked ma uctovnik eserocku a ma sidlo firmy vo svojom dome, ale vie dokazat ze cely den chodi po inych firmach ktorym robi uctovnictvo tak ma po probleme..ale aj by ten uctovnik to uctovnictvo robil aj doma..musi mat na firmu aj elektricke hodiny, vodu..proste nejaku bytovu jednotku ktoru vyuziva firma a tam sa vykonava cinnost..aspon tak mi povedala nasa uctovnicka..lenze ona mi viac nevedela o tom povedat, ze co pytaju na obecnom urade a ze ci je to vobec nutne absolvovat a podobne a ze sa mam obratit na niekoho ineho..cize tak.
akina
26.08.09,04:18
Na ŽÚ sa ohlasuje prevádzkareň , nie miesto činnosti firmy. Prevádzkareň je priestor, kde sa živnosť vykonáva, môže to byť teda adresa, ktorá je totožná so sídlom firmy ale nemusí byť. Vaša činnosť - maloobchod a veľkoobchod + grafické práce na počítači sú jednoznačne viazané na nejaký konkrétny priestor, teda prevádzkareň, ktorú ohlasujete aj na príslušnom obecnom úrade.
bolacka
26.08.09,05:08
Na ŽÚ sa ohlasuje prevádzkareň , nie miesto činnosti firmy. Prevádzkareň je priestor, kde sa živnosť vykonáva, môže to byť teda adresa, ktorá je totožná so sídlom firmy ale nemusí byť. Vaša činnosť - maloobchod a veľkoobchod + grafické práce na počítači sú jednoznačne viazané na nejaký konkrétny priestor, teda prevádzkareň, ktorú ohlasujete aj na príslušnom obecnom úrade.
to znamena ze nemam inu moznost a musim ist na obecny urad nahlasit ze sidlo firmy je teda aj miesto vykonu cinnosti. Vedela by si mi poradit, co vsetko odo mna budu na obecnom urade pytat? Musim si tym padom v disle firmy aj dat urobit na firmu vodomer a elektromer, specialne pre priestor kde sa bude vykonavat cinnost firmy (predpokladam cim mensi priestor asi tym lacnejsie ma to vyde)-je to tak?spravne som to pochopila?
akina
26.08.09,07:07
Čo presne budú od teba chcieť na OcÚ ti neviem povedať, ohlasuješ zriadenie prevádzkarne, prevádzkovú dobu máš určenú prostredníctvom VZN. Keďže ide o nebytový - podnikateľský priestor, daň z nehnuteľností bude platená vo vyššej sadzbe. O všetkom by ťa mali informovať na príslušnom OcÚ, doporučujem preštudovať aj VZN obce.
bolacka
26.08.09,07:42
Čo presne budú od teba chcieť na OcÚ ti neviem povedať, ohlasuješ zriadenie prevádzkarne, prevádzkovú dobu máš určenú prostredníctvom VZN. Keďže ide o nebytový - podnikateľský priestor, daň z nehnuteľností bude platená vo vyššej sadzbe. O všetkom by ťa mali informovať na príslušnom OcÚ, doporučujem preštudovať aj VZN obce.
..no moc tomu nerozumiem..teda to o com som pisala ked som zakladala temu.to je vlastne prevadzkaren?
a je teda nutne zriadit si tam aj vlastny elektromer a vodomer a podobne veci?
..ja neviem kto kontroluje tito veci..asi danovy urad..ked pride danovy urad a ja neviem dokazat ze vykonavam cinnost hocikde inde ako v sidle firmy, tak musim mat zriadenu prevadzkaren napriklad teda v tom sidle, kde budem mat nejaku miestnost ktora bude samostatna "bytova jednotka" s elektromerom a vodomerom napisanym na firmu hej?spravne?
...cinnost nasej firmy maloobchodúvelkoobchod mame vo vypise z orsr kvoli tomu ze mame internetovy obchod. Ale zakaznikom neponukame moznost osobneho odberu. Tovar je mozne zaslat len prostrednictvom dorucovatelov..musim aj tak zriadovat takuto prevadzkaren a nahlasovat to na obecny urad?
akina
26.08.09,09:15
Aj keď neponúkaš osobný odber, čiže nemáš kamennú prevádzkareň, činnosť niekde vykonávaš - v izbe, byte pri PC, tiež asi prostredníctvom PC budeš realizovať grafické práce. Takže tento priestor je u teba prevádzkareň. Sídlo firmy je len adresa zapísaná v OR, čiže reálne pre sídlo stačí mať len poštovú schránku označenú obchodným menom ( sídlo už nie je adresa, odkiaľ sa riadi činnosť firmy, toto bolo zmenené ) , fyzické kancelárske priestory firmy ( nie prevádzkareň ) môžu byť inde, tieto sa na ŽÚ nenahlasujú. Vo vzťahu k DÚ budeš preukazovať oprávnenosť výdavkov, súvisiacich s tvojou činnosťou, mali by ste mať teda nájomnú zmluvu k priestorom, ak nie ste vlastníkmi.Je vecou dohody medzi vlastníkom a nájomcom, ako sa bude faktúrovať odber energií ( paušál, alebo skutočná spotreba ).
P.s. Prevádzkareň je priestor, kde sa vykonáva konkrétna živnosť. Nie sú nim kancelárske priestory , pozri § 17 živ.zákona.
bolacka
26.08.09,09:29
Aj keď neponúkaš osobný odber, čiže nemáš kamennú prevádzkareň, činnosť niekde vykonávaš - v izbe, byte pri PC, tiež asi prostredníctvom PC budeš realizovať grafické práce. Takže tento priestor je u teba prevádzkareň. Sídlo firmy je len adresa zapísaná v OR, čiže reálne pre sídlo stačí mať len poštovú schránku označenú obchodným menom ( sídlo už nie je adresa, odkiaľ sa riadi činnosť firmy, toto bolo zmenené ) , fyzické kancelárske priestory firmy ( nie prevádzkareň ) môžu byť inde, tieto sa na ŽÚ nenahlasujú. Vo vzťahu k DÚ budeš preukazovať oprávnenosť výdavkov, súvisiacich s tvojou činnosťou, mali by ste mať teda nájomnú zmluvu k priestorom, ak nie ste vlastníkmi.Je vecou dohody medzi vlastníkom a nájomcom, ako sa bude faktúrovať odber energií ( paušál, alebo skutočná spotreba ).
P.s. Prevádzkareň je priestor, kde sa vykonáva konkrétna živnosť. Nie sú nim kancelárske priestory , pozri § 17 živ.zákona.
oki uz mi to zacina byt jasnejsie..tym padom mozem ja urobit to ze s majitelom domu sa dohodneme na smiesnom najomnom (nakolko uz jedna firma tam ma najom a aby ta majitelka a ani my sme neboli tym padom stratovi), a odber energii dame tiez pausalne za nejaku smiesnu sumu aby sme nemuseli do tej jednej izby (ktora je spojena stou spodnou bytovou jednotkou spojena pre odbery energii, vody a vlastne vsetkeho-kde byva ta majitelka domu)..moze to tak byt?cize nemusime mat ziadne naklady za vystavbu noveho elektromeru a vodomeru, ale staci hodit na tu jednu hornu izbu na tej adrese najom a pausal za energie. Keby islo o skutocnu spotrebu energii tak by sa do tej jednej izby musel budovat novy elektromer aj vodomer aby to bola realne samostatna bytova jednotka.
Oki zhrnme si to.
1.Co som teraz vyssie napisala je spravne?
2. Nahlasim sa na obecny urad ze tam je prevadzkaren ale budem mat len najomnu zmluvu a pausal na energie v spolocnej bytovej jednotke kde byva fyzicka osoba nepodnikatel ktora vlastni dom a mam po probleme?
Dakujeeem..moc mi pomozu vsetky tie informacie
akina
26.08.09,09:47
Áno, prevádzkareň ohlásiš na ŽÚ, tam nič nepredkladáš a oznamuješ aj na OcÚ. Ostatné ako píšeš, zostáva vecou dohody.
bolacka
26.08.09,10:32
Áno, prevádzkareň ohlásiš na ŽÚ, tam nič nepredkladáš a oznamuješ aj na OcÚ. Ostatné ako píšeš, zostáva vecou dohody.
dakujem naozaj moc..poradabod urcite nieje dostatocna vdaka ale aj tak este raz dakujem:)