Evelyn36
20.08.09,09:39
potrbovala by som vzary interných smerníc pre obec:
stravné
cestovné
významné chyby v účtovníctve
ďakujem
Sabadka
20.08.09,08:13
potrbovala by som vzary interných smerníc pre obec:
stravné
cestovné
významné chyby v účtovníctve
ďakujem

mimotemy Teda som už prišla do styku s kadejakými smernicami od výmyslu sveta, ale významné chyby v účtovníctve:eek::eek:.

To akože čo usmerňuje, ak môžem byť zvedavá?:confused:

V účtovníctve by podľa môjho názoru nemala byť žiadna chyba, ani významná ani bezvýznamná.
Evelyn36
20.08.09,08:16
od akej hodnoty sa chyba minulých rokov účtuje na 5xx
a od akých hodnôt na 428
kunkelovaa
20.08.09,08:27
Podľa mňa patrí usmernenie významných a nevýznamných chýb do všeobecnej smernice účtovania, netreba na to zvláštnu smernicu. Ja som ich k tomuto roku ešte nestihla urobiť:)
MILKA58
20.08.09,17:22
Chcem sa opýtať, možno pre ostatných smiešne, ale tohto roku som prvýkrát robila Smernice. Mám už niektoré zatiaľ v počítači, ale chcem ich vytlačiť a neviem, ako ich mám číslovať. Či každý druh smernice ako č. 1/09, alebo zaradom. Napr. Smernica o cestovných náhradách č. 1, Smernica o obehu účt.dokladov č.2 atď..Sme MŠ, ktorá je právnym subjektom od 1.1.2009, takže sú to vlastne nové smernice. Ďakujem.
liba2
20.08.09,18:37
O systéme číslovania smerníc rozhoduje účtovná jednotka, takže premysli si to a zaveď do praxe.:)
adi11
21.08.09,06:16
Dôležité je, aby boli vypracované v zmysle platných právnych predpisov a samozrejme ich dodržiavanie v praxi. Číslovanie je na účtovnej jednotke aký postup si zvolí.
Evelyn36
21.08.09,08:25
Takže smernicu o významných sumách v účtovníctve nemá nik.
potrebujem len omáčku. sumy si stanovím sama podľa potreby.
liba2
21.08.09,08:53
Takže smernicu o významných sumách v účtovníctve nemá nik.
potrebujem len omáčku. sumy si stanovím sama podľa potreby.samostatnú smernicu nepotrebuješ, na splnenie úlohy stačí 1 maximálne 3 vety. To zamontuj medzi všeobecné veci.
koniky
21.09.09,10:19
K tým smerniciam mám jeden dotaz - kto schvaľuje škole s právnou subjektivitou smernice - napr. o účtovníctve, zásady hospodárenia s majetkom alebo s fin.prostriedkami a iné.? Zriaďovateľ - t.j. zastupiteľstvo alebo len riaditeľ školy?
Ako je to so smernicami, ktoré schváli zriaďovateľ kde je uvedené, že platia aj pre nimi zriadené rozpočtové organizácie - platia pre nich alebo nie ???
Sabadka
21.09.09,10:41
K tým smerniciam mám jeden dotaz - kto schvaľuje škole s právnou subjektivitou smernice - napr. o účtovníctve, zásady hospodárenia s majetkom alebo s fin.prostriedkami a iné.? Zriaďovateľ - t.j. zastupiteľstvo alebo len riaditeľ školy?riaditeľ
Ako je to so smernicami, ktoré schváli zriaďovateľ kde je uvedené, že platia aj pre nimi zriadené rozpočtové organizácie - platia pre nich alebo nie ???platia v plnom rozsahu

Odpoveď v texte
gzihlavnikova
22.09.09,05:10
píšem od témy, ale neviem nájsť tému, ktorá by sa mojou otázkou zaoberala. Chcem sa opýtať čo dáva škola pri štvrťročnej uzávierke svojmu zriaďovateľovi. Dávate mu nejaké podklady? čerpanie rozpočtu? odsúhlasujete sa nejako?
Sabadka
22.09.09,05:16
píšem od témy, ale neviem nájsť tému, ktorá by sa mojou otázkou zaoberala. Chcem sa opýtať čo dáva škola pri štvrťročnej uzávierke svojmu zriaďovateľovi. Dávate mu nejaké podklady? čerpanie rozpočtu? odsúhlasujete sa nejako?

Výkazy FIN 01, FIN 02, FIN 07 tieto výkazy idú štvrťročne a čerpanie rozpočtu a zborník každý mesiac. Teda aspoň od nás to zriaďovateľ (KŠÚ) vyžaduje, ale ako je to s obecnými a mestskými školami to neviem, možno sa ešte niekto ozve.
zsstefanika
22.09.09,06:40
Ahoj, práve dnes som s kolegyňou riešila tému "smernice", kde by som našla aké všetky smernice by škola mala mať. Existuje niekde nejaký zoznam, alebo by som ich našla niekde vypracované? Pokiaľ viem sú nejaké firmy, kt. poskytujú tieto veci na CD, len sa mi zdá, že je to príliš drahé. Vie mi niekto poradiť. Ďakujem
susann2
22.09.09,06:59
Ahoj, práve dnes som s kolegyňou riešila tému "smernice", kde by som našla aké všetky smernice by škola mala mať. Existuje niekde nejaký zoznam, alebo by som ich našla niekde vypracované? Pokiaľ viem sú nejaké firmy, kt. poskytujú tieto veci na CD, len sa mi zdá, že je to príliš drahé. Vie mi niekto poradiť. Ďakujem
Priložím jeden pracovný materiál, ktorý som obdržala na jednom školení, mne moc pomohol. Ja som niektoré smernice pospájala, tak napr. miesto 3 mám jednu.
zsstefanika
22.09.09,07:34
Ďakujem, tento materiál mám aj ja, ale pravdu povediac ani neviem čo s tým ďalej... Podľa tohto vzoru si napísala nejakú smernicu? V bode IV je ich uvedených 18!!!!!!
susann2
22.09.09,08:05
Ďakujem, tento materiál mám aj ja, ale pravdu povediac ani neviem čo s tým ďalej... Podľa tohto vzoru si napísala nejakú smernicu? V bode IV je ich uvedených 18!!!!!!
Z toho materiálu som použila všetko to, čo bolo potrebné prerobiť podľa nových zákonov. Veď nejaké smernice určite máte v organizácii, stačí z nich odstrániť neplatné, doplniť nové. Až budeš tvoriť úplne nové smernice, tak by sa ti zišiel konkrétny vzor. Až taký budem mať, môžem poskytnúť.
zsstefanika
22.09.09,08:30
Bola by som veľmi rada, zatiaľ veľmi pekne ďakujem.
koniky
22.09.09,14:05
vďaka za odpoveď, išlo mi o to že ak zriaďovateľ/obec/ schválil zásady hospodárenia napr. s finančnými prostriedkami a majetkom , kde je uvedené že plati aj pre RO, ako má reagovať RO, ktorá už má schválené zásady riaditeľom školy. Ktoré sú platné?
Mimo témy - rozpočtové opatrenia RO schvaľuje zriaďovateľ/starosta/ alebo riaditeľ. Ide o presun fin.prostriedkov na položkách, kde nebol rozpočet?
Diky
Sabadka
23.09.09,04:38
vďaka za odpoveď, išlo mi o to že ak zriaďovateľ/obec/ schválil zásady hospodárenia napr. s finančnými prostriedkami a majetkom , kde je uvedené že plati aj pre RO, ako má reagovať RO, ktorá už má schválené zásady riaditeľom školy. Ktoré sú platné?
Mimo témy - rozpočtové opatrenia RO schvaľuje zriaďovateľ/starosta/ alebo riaditeľ. Ide o presun fin.prostriedkov na položkách, kde nebol rozpočet?
Diky

Ak presúvaš finančné prostriedky v vrámci 610, 620,630 z jednej položky EK na druhú tak to schvaľuje riaditeľ a presúvaš si ich podľa potreby. Aj zo 620 ky na 630ky a opačne si presúvaš fin. prostriedky podľa potreby, len musí byť dodržaná zásada, že 620 ti musia % -ne sadnúť na 610ky, teda musíš mať tam tých 35,25% zo 610. No a 610 ky nemôžeš upravovať teda navyšovať alebo znižovať objem finančných prostriedkov na 610 kach spolu, pretože to je záväzný ukazovateľ a môže ti ho upraviť len zriaďovateľ. Ale presunúť zo 611-ky na 612 ku a podobne môžeš. Dúfam že som to napísla aspoň trošku zrozumiteľne.

A k tej 1. otázke platí smernica schválená zriaďovateľom, alebo si do tej svojej zapracuj podmienky, ktoré udáva zriaďovateľ.
Sojka 007
23.09.09,04:56
vďaka za odpoveď, išlo mi o to že ak zriaďovateľ/obec/ schválil zásady hospodárenia napr. s finančnými prostriedkami a majetkom , kde je uvedené že plati aj pre RO, ako má reagovať RO, ktorá už má schválené zásady riaditeľom školy. Ktoré sú platné?
Mimo témy - rozpočtové opatrenia RO schvaľuje zriaďovateľ/starosta/ alebo riaditeľ. Ide o presun fin.prostriedkov na položkách, kde nebol rozpočet?
Diky
Ak je v zásadách hospodárenia obce napísané, že platia aj pre RO potom sa týmito zásadami musíte riadiť. Mali by ste si porovnať vaše a obecné zásady a svoje upraviť. Najlepšie ku dňu kedy vstúpili do platnosti v obci. Dúfam, že vám z obce aspoň poslali kópiu, keď sa už nimi musíte riadiť.
Rozpočtové opatrenia RO nemusí schvaľovať zriaďovateľ. Záleží to však od obce akú chce mať nad vami kontrolu a ako sa s vami dohodne. Zavolaj účtovníčke , alebo hlavnému kontrolórovi a opýtaj sa ho. Totiž sú rôzne možnosti. Pri centralizovanom štýle riadenia obec odsúhlasuje rozpočet podľa položiek aj pre RO a aj presuny medzi týmito položkami.Pri decentralizovanom štýle riadenia schváli obec iba celkovú sumu a škola si zostavuje rozpočet sama podľa potreby.Vtom prípade si aj presuny medzi položkami robí škola sama.Mne to takto bolo vysvetlené.
Sojka 007
23.09.09,05:12
Ak presúvaš finančné prostriedky v vrámci 610, 620,630 z jednej položky EK na druhú tak to schvaľuje riaditeľ a presúvaš si ich podľa potreby. Aj zo 620 ky na 630ky a opačne si presúvaš fin. prostriedky podľa potreby, len musí byť dodržaná zásada, že 620 ti musia % -ne sadnúť na 610ky, teda musíš mať tam tých 35,25% zo 610. No a 610 ky nemôžeš upravovať teda navyšovať alebo znižovať objem finančných prostriedkov na 610 kach spolu, pretože to je záväzný ukazovateľ a môže ti ho upraviť len zriaďovateľ. Ale presunúť zo 611-ky na 612 ku a podobne môžeš. Dúfam že som to napísla aspoň trošku zrozumiteľne.

A k tej 1. otázke platí smernica schválená zriaďovateľom, alebo si do tej svojej zapracuj podmienky, ktoré udáva zriaďovateľ.
Ahoj Sabadka. Toto môže ale aj nemusí platiť v jej prípade.Ja s tým síce súhlasím a aj ja to tak robím, ale počula som, že sú obce, ktoré chcú mať nad svojimi RO úplnú kontrolu a vtedy si samé RO nemôžu ani len presúvať medzi položkami bez toho aby o tom zastupiteľstvo nerozhodlo. V takom prípade rozhoduje zriaďovateľ. Musí sa opýtať, inak by mala problémy. Všetko vraj záleží najmä od hlavného kontrolóra. Je to síce strašná hlúposť , ale vážne poznám obce, kde si škola nemôže ani kíchnuť bez toho, aby to prebralo zastupiteľstvo.
Sabadka
23.09.09,05:51
Ahoj Sabadka. Toto môže ale aj nemusí platiť v jej prípade.Ja s tým síce súhlasím a aj ja to tak robím, ale počula som, že sú obce, ktoré chcú mať nad svojimi RO úplnú kontrolu a vtedy si samé RO nemôžu ani len presúvať medzi položkami bez toho aby o tom zastupiteľstvo nerozhodlo. V takom prípade rozhoduje zriaďovateľ. Musí sa opýtať, inak by mala problémy. Všetko vraj záleží najmä od hlavného kontrolóra. Je to síce strašná hlúposť , ale vážne poznám obce, kde si škola nemôže ani kíchnuť bez toho, aby to prebralo zastupiteľstvo.

Súhlasím s tebou, ja som napísala čo môže a čo nemôže presúvať a upravovať, ako to však majú ošetrené oni zo strany zriaďovateľa to už musí vedieť ona. Viem, že niektoré školy to majú tak, že musí každý cent odsúhlasovať zastupiteľstvo, čo je aj podľa mňa blbosť, pretože ak ona neprekročí daný rozpočet len si presúva na podpoložkách podľa čerpania tak to je úplná blbosť, aby sa s tým zaoberalo zastupiteľstvo. Napríklad ak potrebuje zo 633006 presunúť na 632 001-ku nejakých 300,--€ tak to má dať schváliť zastupiteľstvo, veď je to po prvé blbosť, po 2. zbytočná strata času a po 3 to nie je ani efektívne, predsa ona najlepšie vie, na ktorej podpoložke koľko potrebuje a nie poslanci, hlavne ak je to nejaká menšia obec a majú "vysokoerudovanýchposlancov".;)
koniky
23.09.09,06:07
Vďaka za vyjadrenia, aj mne sa zdá logické pokiaľ ide o presum na jednotlivých položkách aby rozpoč.opatrenia schvaľoval riaditeľ, predsa nejde o zmenu rozpočtu len o presun na jednotlivých položkách, ale mam aj obec kde si schvaľovanie rozp.opatrení dalo OZ do zásad o hosp. s fin.prostriedkami a práve tieto zásady platia aj pre školu.V zásadách majú definované že rozp.opatrenia kde ide o presun na jednotlivých položkách v danom oddiely do výšky 1600€ schvaľuje starosta ,nad OZ.V zák.523 ani v 583 to nieje špecifikované, čiže táto obec musi postupovať podľa daných zásad.., preto som dotaz spojila s internými smernicami.
Sabadka
23.09.09,06:21
Vďaka za vyjadrenia, aj mne sa zdá logické pokiaľ ide o presum na jednotlivých položkách aby rozpoč.opatrenia schvaľoval riaditeľ, predsa nejde o zmenu rozpočtu len o presun na jednotlivých položkách, ale mam aj obec kde si schvaľovanie rozp.opatrení dalo OZ do zásad o hosp. s fin.prostriedkami a práve tieto zásady platia aj pre školu.V zásadách majú definované že rozp.opatrenia kde ide o presun na jednotlivých položkách v danom oddiely do výšky 1600€ schvaľuje starosta ,nad OZ.V zák.523 ani v 583 to nieje špecifikované, čiže táto obec musi postupovať podľa daných zásad.., preto som dotaz spojila s internými smernicami.

mimotemy No ale zase, keď sa na to pozrieš z iného uha pohľadu, tak to môžeš zaradiť do kategórie starostlivosti o zamestnancov. Z každým jedným rozpočtovým opatrením musí ísť za starostom a tým sa obecné zastupiteľstvo postaralo aj o dostatočný pohyb zamestnanca, čo pri sedavom zamestnaní je potrebné:D
Sojka 007
23.09.09,09:09
mimotemy No ale zase, keď sa na to pozrieš z iného uha pohľadu, tak to môžeš zaradiť do kategórie starostlivosti o zamestnancov. Z každým jedným rozpočtovým opatrením musí ísť za starostom a tým sa obecné zastupiteľstvo postaralo aj o dostatočný pohyb zamestnanca, čo pri sedavom zamestnaní je potrebné:D

:D:D:D:D:D:D
Sojka 007
23.09.09,09:17
Vďaka za vyjadrenia, aj mne sa zdá logické pokiaľ ide o presum na jednotlivých položkách aby rozpoč.opatrenia schvaľoval riaditeľ, predsa nejde o zmenu rozpočtu len o presun na jednotlivých položkách, ale mam aj obec kde si schvaľovanie rozp.opatrení dalo OZ do zásad o hosp. s fin.prostriedkami a práve tieto zásady platia aj pre školu.V zásadách majú definované že rozp.opatrenia kde ide o presun na jednotlivých položkách v danom oddiely do výšky 1600€ schvaľuje starosta ,nad OZ.V zák.523 ani v 583 to nieje špecifikované, čiže táto obec musi postupovať podľa daných zásad.., preto som dotaz spojila s internými smernicami.
Potom by možno stačilo splnomocnenie od starostu, že presuny do výšky 1600 euro si v RO bude schvaľovať riaditeľ školy. Čo poviete?
mifri
23.01.10,06:56
Dobrý deň priatelia, chcem Vás poprosiť o pomoc - má niekto smernicu o tvorbe a použití SFZ? Doteraz sme to riešili cez kolektívnu zmluvu, ale k 1.1.2010 sme zrušili odbory. Ďakujem.
pavlinka
12.02.10,05:18
Nemá niekto vzor internej smernice o odmeňovaní pedag. zamestnancov platnej od 1.11.2010 ?Ď
pavlinka
13.02.10,18:19
asi este nikto neutvoril smernicu podla noveho zakona
ňaňka01
17.02.10,10:16
smernica o odmeňovani učiteľov od 1.11.2009 by aj mne pomohla
kunkelovaa
17.02.10,11:43
Ahoj Sabadka. Toto môže ale aj nemusí platiť v jej prípade.Ja s tým síce súhlasím a aj ja to tak robím, ale počula som, že sú obce, ktoré chcú mať nad svojimi RO úplnú kontrolu a vtedy si samé RO nemôžu ani len presúvať medzi položkami bez toho aby o tom zastupiteľstvo nerozhodlo. V takom prípade rozhoduje zriaďovateľ. Musí sa opýtať, inak by mala problémy. Všetko vraj záleží najmä od hlavného kontrolóra. Je to síce strašná hlúposť , ale vážne poznám obce, kde si škola nemôže ani kíchnuť bez toho, aby to prebralo zastupiteľstvo.

Nedá mi nereagovať na záležitosti rozpočtovania. Mne určuje zriaďovateľ rozpočet jednou sumou. Delím si ho ako potrebujem. Pre KŠU som to rozpísala na 610, 620, 630, ale istotne tam budú zmeny. Pri akejkoľvek mojej otázke či môžem niečo presúvať, či to netreba dať na zastupiteľstvo reagujú na obci tak, že si mám presunúť, čo potrebujem. Neviem, či je to šťastné riešenie.
Sojka 007
18.02.10,05:30
Nedá mi nereagovať na záležitosti rozpočtovania. Mne určuje zriaďovateľ rozpočet jednou sumou. Delím si ho ako potrebujem. Pre KŠU som to rozpísala na 610, 620, 630, ale istotne tam budú zmeny. Pri akejkoľvek mojej otázke či môžem niečo presúvať, či to netreba dať na zastupiteľstvo reagujú na obci tak, že si mám presunúť, čo potrebujem. Neviem, či je to šťastné riešenie.
To najšťastnejšie. Buď rada, že máte právomoci rozhodovať o rozpočte samy. Sledovala som obec , kde toto nebolo v škole možné a poviem Ti. Je to obyčajná buzerácia. Však väčšina poslancov nevie ani o čom je obecný rozpočet nieto ešte rozpočet školy. Škola vie najlepšie čo potrebuje.