martina0203
20.08.09,09:53
Môj priateľ pracuje v stavebníctve, na živnosť, zákazky si zháňa sám, všetko okolo toho si vybavuje sám. No verili by ste tomu, že sa v murárstve nenájdu spoľahlivý murári, za ktorými netreba chodiť, kontrolovať ich ako, čo robia, opravovať po nich? Je to neuveriteľné. Keby mohol tak robí sám, no zameriava sa na strojové omietky a tam sám teda nemôže byť. Už rozmýšľal aj nad tým, že stavbu prichystá na omietanie, nájde firmu, ktorá to nastrieka na steny a vyplatí ich. Tí ľudia, ktorí si hovoria murári nevedia pochopiť, že je to zmluva na jeho meno. A neverili by ste koľko chcú za mesiac zarobiť. Zoberie 60,000 Sk zákazku, trávia tam mesiac a z toho by chcel jeden 15,000,- druhý dvaja 20,000,-, to je dokopy 55,000,- a zostane mu 5,000,- na benzín a žiť bude zo vzduchu. Samozrejme, že im toľko nedá, to je len príklad, ako si to predstavujú murári. No ale je pravda, že on je veľký pedant a vyhovie málokto. Snaží sa len o to, aby stavbu odovzdal v poriadku, čistú a bez chýb. Lenže, keď príde domov z práce je vynervovaný, unavený a vo veľkom strese. Máme starší rodinný dom, kde ho nahováram na niečo iné, nech začne podnikať v niečom inom. Je skôr na manuálne práce. Viete poradiť v čom?
rickman
22.08.09,09:23
Keby mohol tak robí sám, no zameriava sa na strojové omietky a tam sám teda nemôže byť.

Nebude lepšie nájsť niekoho, kto by mu pomáhal, než inú "firmu"?
judy
22.08.09,13:13
Nebude lepšie nájsť niekoho, kto by mu pomáhal, než inú "firmu"?
spolahlivy partner sa tazko hlada
Bejka74
23.08.09,10:03
Ahoj Martina

Aj keď ti neporadím, ale úplne s tebou súhlasím. Mám priateľa a tiež robí v stavebníctve no u jedného, čiže nerobí sám na seba, ale problém je v tom,že vedúci mu dal 5 akože robotníkov a priateľ ich má na celú stavbu sám, presne chodí domov tak vynervovaný že až, presne najradšej by robil sám,ale nestíhal by samozrejme...musí ich neustále kontrolovať a opravovať za nimi chyby, je tiež neskutočnáý pedant a nemá rád zle odvedenú prácu...Preto ti prajem aspoň pevné nervy a veľa energie, aby si ho aspoň ty vedeľa podržať....
Bejka74
23.08.09,10:07
Ahoj Martina....
Nepomôžem ti, len ti chcem napísať, že môj priateľ má presne ten istý problém, preto ti pajem aspoň pevné nervy...
a-lena
23.08.09,12:21
Žiaľ opäť sa potvrdzuje, že naši ľudia majú "veľké oči". A neraz aj kvalita práce týchto odborníkov je malá. Vraj čo kvalitatívne dobré zutekalo za prácou do zahraničia a doma zostali iba tí, ktorým sa veľmi nechce robiť ale nároky majú preveliké. Meniť profesiu za inú by asi ani veľmi nemalo zmysel, opäť by priateľ stretol "tiež odborníkov" a z modrej by sa to zmenilo na fialovú. Možno by riešením bolo nájsť si kvalitných odborníkov napr. z Ukrajiny (z časti bývalej Podkarpatskej Ukrajiny - kde žije veľa potomkov Slovákov), ktorých by si vyskúšal a nemali by také prehnané finančné nároky.
stevo1979
23.08.09,12:58
no ja musim nesuhlasit. zoberie zakazku co trva mesiac a ma komplet 60 tisic? a treba k nej 3+1 ludi? to je strasne malo. ak ja a spolocnik nedostaneme za tri tyzdne aspon 1000 eur (ja aj on) po odpocitani vydavkov a zaplateni murarov tak to jednoducho nezoberieme. kontrolu murarov riesim tak, ze sme dvaja a jeden je stale snimi a druhy zhana robotu.
ak tam snimi nikto nieje je ten vysledok na zaplakanie.
musis uznat ze ked chce niekto za mesiac prace 15 resp 20 tisic nieje to az tak nehorazne vela, hlavne ak sa ako u nas pracuje nejakych 10 hodin denne aj v sobotu
martina0203
23.08.09,18:33
Nesúhlasím s tebou v žiadnom prípade, pretože môj priateľ chodí taktiež do práce aj v sobotu, aj sviatky a dokonca aj sám, keď druhý nejdu. Samozrejme, že sa dá zarobiť viac peňazí, ale to by museli aj tí druhí robiť, tí, čo si hovoria murári, aby stihli viac vecí v mesiaci. Na zháňanie roboty nepotrebuje nikoho, pretože ľudia už sami volajú, lebo má dobré referencie. Na zákazku sa chodí pozerať zväčša až po pracovnej dobe, čiže večer. Na stavbe je neustále, pretože ich nemôže nechať samých. Vedieť vypýtať veľa peňazí od zákazníkov je najmenej, ale vedieť im ušetriť peniažky na materiály a inde je umenie.
jumo
24.08.09,05:35
Tento problem poznam. Ja Ti poradim jedno, co mam tak trochu vyskusane. Nech zoberie cerstvo vyucenych murarov co prave vysli zo skoly - stredoskolaci a tych nech si "vycvici". Takyto cerstvy absolventi totiz este nemaju take maniere, ze sa snazia vsetko odflakat ale vo vseobecnosti sa snazia. Ak na nich dohliadne a nauci ich robit kvalitne, tak si myslim ze by to mohlo ist.
martina0203
24.08.09,12:03
Vynikajúca myšlienka. Možno by sa dalo s tým niečo robiť. Ďakujem za rady.
belo72
24.08.09,13:00
Bude to mat stale tazke. Murar by v dnesnej dobe chcel zarobit viac ako lekar pracovat menej ako poslanec a aby ho este niekto obskakoval ako pop hviezdu. Riesenie je psycholog tabletky alebo zmena partnera :) Mladych zauci a oni utecu za vidinou velkych penazi SZCO. Myslim ze kriza trosku zrealni ceny prac a platy a poziadavky robotnikov aj ked povalacov stale chrani vlada s min. mzdou. Mala by platit rovnica nepracujes = nezarobis.
Don133
24.08.09,13:35
martina nepises aký je rozsah prác za uvedenú cenu, ale z kontextu cítit, že si myslela, že tam nemali roboty na viac ako 2týždne. Preto, ked si nieco dávam vyhotoviť dodávatelsky snazim sa dohodnuť cenu napr. za m2 potom sa sami snazia skoncit podla možnosti, čo najskor :))) lebo aj tak viac nezarobia a clovek sa vyhne naslednemu "handrkovaniu" o konečnej cene.
belo72
24.08.09,13:54
Suhlasim s don133. Je tu vela dobrych rad ako by sa ciastocne dalo pomoct ale kym si ludia nezacnu vazit pracu a tych co im ju davaju furt to bude podobne. Mozno by este pomohol pristup nepracujes - vypadni ale na to treba povahu. Nema vyznam drzat ludi co nechcu pracovat lebo aj ked im da viac ako zarobi tak si to nebudu vazit a furt budu posedavat a hovorit o tom kolko ten podnikatel zarobi a oni musia makat.
martina0203
24.08.09,18:44
Nie nebolo tam roboty veľa, tak max. na dva týždne. Uvidíme, koľko bude trvať ďalšia, ktorú zobral minulý týždeň. Tá je asi tiež tak na 2 - max. 3 týždne. Ja by som bola najradšej, aby skončil a uvažoval nad niečím iným. Mohol by skúsiť podnikať v niečom inom, pretože toto je dosť na nervy. On je skôr manuálny typ, tak neviem. Priestory na niečo iné by mal, len v čom je otázka. Uvidíme, ako to dopadne. Nieje jednoduché zohnať naozaj šikovných ľudí, ktorý vedia čoho sa majú chytiť, nie stáť a čakať, čo im kto prikáže a hlavne ukáže, pomôže, skontroluje a opraví. Takto musí stíhať robiť svoje a neustále opravovať po druhých. Nemôže predsa stáť za ich chrbtom a robiť v jednej miestnosti kvôli tomu, aby nič nepokazili. Tak by asi nespravil už vôbec nič.