zita23
20.08.09,10:56
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 1.12.2008 som evidovaná na úrade práce, požiadala som o dotáciu na začiatok podnikania, absolvovala som aj potrebné školenia, teraz čakam na termín schválenia dotácie pred komisiou, predpoklad je od 1.11.2009 by som mohla byť SZČO. Jedná sa mi o to, čo robiť v prípade ak by som otehotnela, chcela prerušiť živnosť, aby som dostavala rodičovský príspevok, musela by som alikvotne dotáciu vrátiť? ako by sa v mojom prípade dalo dostať k čo najvyšej materskej ? platiť dobrovolne poistenie, alebo sa stači zamestasnat u niekoho pred nástupom? podotýkam, že pred evidovaním na úrade práce som nepretržite pracovala 15 rokov. Ďakujem.
belo72
20.08.09,09:52
Ak sa dobre pamatam a nezmenilo sa to vypocet materskej sa berie priemer za posledny rok. Takze ak by si chcela mat dobru matersku museli by byt vysoke odvody na soc.poistovnu. Co by ti pomohlo je zaplatit nejaky mesiac co najvyssie odvody na soc.poist. /najlepsie ak by ta niekto zamestnal /a potom ak by si tak nedajboze ochorela ze az do matrerskej dovolenky by si marodovala to by ti platila este soc.poistovna :) Tych 15 rokov ti nepomoze. Keby ze nemas odrobenych 15 r. tak ti to nepisem nemam rad ludi co zneuzivaju system ale nema rad ani to ak clovek drie ako otrok a nedostane na co ma narok len nejaku almuznu. Myslim si ze zivnost nie je nutne prerusit a tym padom nebudes musiet vratit dotaciu no to neviem urcite. No dufam ze sa nemylim a ze ti to pomoze. A ked sa mylim urcite ma niekto opravi ved deticky si zasluzia aby sa mali dobre :)
zita23
24.08.09,06:37
Ďakujem za odpoveď, ešte by ma zaujimalo to prerušenie resp. zrušenie živnosti v prípade príspevku na podnikanie a materskej. Ďakujem.
Xanti
24.08.09,06:44
V prípade zrušenia alebo prerušenia živnosti, počas materskej dovolenky, si povinná vrátiť alikvotnu čiastku dotácie UP. Nakoľko porušíš zmluvu z UP. Viac o tom tu http://www.porada.sk/t114229-dotacia-z-up-vratenie-penazi.html

Ináč časom verim, že sa tu zorientuješ a budeš využívať aj hladanie. Tém čo sa týka dotácie je tu kopa, kde je veľa zaujímavých info. Detto aj o dobrovolnom nemocenskom poistení .