lenkage
20.08.09,12:28
Dobrý deň, prosím Vás, keď chcem zmeniť výplatný termín zamestnancom na iný dátum, musím to nahlasovať aj poisťovňam? Ďakujem... Či stačí len dodatkom k prac.zmluvám..
janka marenistakova
20.08.09,10:31
Ja by som osobne urobila zmenu pracovnej zmluvy zamestnancov a potom by som to nahlásila aj poisťovniam, pretože to súvisí so splatnosťou poistného - je splatné v deň vyplácania mzdy.
Tweety
20.08.09,10:37
Dobrý deň, prosím Vás, keď chcem zmeniť výplatný termín zamestnancom na iný dátum, musím to nahlasovať aj poisťovňam? Ďakujem... Či stačí len dodatkom k prac.zmluvám..
Dodatkom k PZ, tieto termíny si už raz nahlásila, ale pre prípadnú kontrolu z poisťovní by som tam nahlásila.
janka marenistakova
20.08.09,10:41
Tweety, prečo dodatkom a nie zmenou PZ ? My máme v PZ uvedený termín výplaty 30.dňa nasledujúceho mesiaca, keby sa to menilo,urobila by som písomnú zmenu pôvodnej PZ.ďakujem, Janka
Sabadka
20.08.09,11:19
Tweety, prečo dodatkom a nie zmenou PZ ? My máme v PZ uvedený termín výplaty 30.dňa nasledujúceho mesiaca, keby sa to menilo,urobila by som písomnú zmenu pôvodnej PZ.ďakujem, Janka

Dodatok PZ, alebo písomná zmena pôvodnej PZ, ......... každý z nás tomu nadáva ináč, ale ono t v skutočnosti je aj tak Dohoda o zmene pracovných podmienok, ktorou sa riešia všetky zmeny týkajúce sa pracovného pomeru. Len máme viac zaužívaný názov dodatok, je to kratšie.:)
janka marenistakova
20.08.09,11:33
Ja som vždy rozlišovala dodatok a zmenu PZ, teraz som trochu na pochybách, napr. chcem k zmluve niečo doplniť, napr. zákaz o zverejnení platu, tak to nazvem dodatok, ale ak niečo mením, čo je už v zmluve dané, tak urobím tlačivo s názvom zmena.Ja viem, že to nie je nejaký kardinálny problém, ale aj tak by chcela mať v tom jasno.
Sabadka
20.08.09,11:46
Ja som vždy rozlišovala dodatok a zmenu PZ, teraz som trochu na pochybách, napr. chcem k zmluve niečo doplniť, napr. zákaz o zverejnení platu, tak to nazvem dodatok, ale ak niečo mením, čo je už v zmluve dané, tak urobím tlačivo s názvom zmena.Ja viem, že to nie je nejaký kardinálny problém, ale aj tak by chcela mať v tom jasno.

Máš to ošetrené dobre, každá z nás to ináč volá ty to napríklad voláš dodatok ja to mám ošetrené názvom " Oznámenie o ďalších podmienkach vyplývajúcich z pracovno právnych vzťahov. - ktorou ošetrím napr. to zverejnenie o platoch. a zásadné zmeny napr. pracovná doba určitá na neurčitú, zaradenie, skrátenie pracovného času a pod. robím dohodou...
PS nestresuj, život je príliš krátky;):D
pandorasbox
23.08.09,01:07
Nedá mi sa nepripojiť do tohto bloku. Mala som teraz kontrolu z IP - výsledok kontroly síce bez nálezu, ale s vytknutím bodu v PZ. Poviem Vám, riadne mi to vyrazilo dych, lebo naozaj PZ máme 100% ošetrené - aspoň som si to myslela doteraz. Vypracovali to renomovaní právnici z oblasti pracovného práva.
Takže, v zmysle ZP ň 43 ods. 2 musí byť
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
My máme v PZ:
"Mzda zamestnanca je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V prípade ukončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi mzdu pozadu za mesačné obdobie v ktorom zamestnanec ukončil pracovný pomer, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca."
IP vykázal nedostatok s odôvodnením, že sme neuviedli výplatný termín zamestnanca. Stanovisko IP je: výplatný termín je najneskôr do posledného dňa nasledujúceho mesiaca, ale splatnosť môže byť aj o 2 mesiace, čiže výplata sa dá vyplácať iba každý druhý mesiac za 2 mesiace naraz napr.
Ako to máte Vy poraďáci v PZ? Náš právnik skoro z nôh spadol,nečakali, že by IP požadovali obe veci uviesť do PZ - dôležitá je splatnosť .... aké máte Vy skúsenosti prosím?
Podotýkam, že "závadu" musíme odstrániť do týždňa, tak som zvedavá, ako sa právnici popasujú s touto požiadavkou IP... lebo 129 ods. 1
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Takže dáme zamestnancom splatnosť mzdy 60 dní od dátumu výplatného termínu:) to bude srandy kopec;)
Tweety
23.08.09,07:32
Nedá mi sa nepripojiť do tohto bloku. Mala som teraz kontrolu z IP - výsledok kontroly síce bez nálezu, ale s vytknutím bodu v PZ. Poviem Vám, riadne mi to vyrazilo dych, lebo naozaj PZ máme 100% ošetrené - aspoň som si to myslela doteraz. Vypracovali to renomovaní právnici z oblasti pracovného práva.
Takže, v zmysle ZP ň 43 ods. 2 musí byť
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
My máme v PZ:
"Mzda zamestnanca je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V prípade ukončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi mzdu pozadu za mesačné obdobie v ktorom zamestnanec ukončil pracovný pomer, a to najneskôr do 31. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca."
IP vykázal nedostatok s odôvodnením, že sme neuviedli výplatný termín zamestnanca. Stanovisko IP je: výplatný termín je najneskôr do posledného dňa nasledujúceho mesiaca, ale splatnosť môže byť aj o 2 mesiace, čiže výplata sa dá vyplácať iba každý druhý mesiac za 2 mesiace naraz napr.
Ako to máte Vy poraďáci v PZ? Náš právnik skoro z nôh spadol,nečakali, že by IP požadovali obe veci uviesť do PZ - dôležitá je splatnosť .... aké máte Vy skúsenosti prosím?
Podotýkam, že "závadu" musíme odstrániť do týždňa, tak som zvedavá, ako sa právnici popasujú s touto požiadavkou IP... lebo 129 ods. 1
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Takže dáme zamestnancom splatnosť mzdy 60 dní od dátumu výplatného termínu:) to bude srandy kopec;)
V PZ ste mali mať výplatný terním uvedený - § 43 odst. 2., to je fakt. Ale to ich odôvodnenie , že splatnosť môže byť o 2 mesiace, je v rozpore s § 129 ZP.
scame
26.11.09,05:52
Ale to ich odôvodnenie, že splatnosť môže byť o 2 mesiace, je v rozpore s § 129 ZP.
Uvažujem nad tým, či to naozaj je v rozpore so ZP...?
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Čítajúc tento odstavec zisťujem, že sa to dá pochopiť 2 rôznymi spôsobmi, a teda aj tak, že ak sa v pracovnej zmluve dohodnem inak, tak to môže byť inak, t.j. aj 2-3 mesačná splatnosť.
Tohto sa týka aj môj problém. Ak by firma chcela dohodnúť so zodpovedným zástupcom splatnosť mzdy 1x za 3 mesiace, myslíte že by to nebolo možné? Zodpovedný zástupca musí mať jednoznačne len pracovný pomer, nemôže byť zamestnaný na dohodu, preto sa uvažuje o úväzku 1 hod./mesačne, t.j. 0,25 hod./týždenne. Bolo by to však pre spoločosť veľmi neefektívne robiť výplaty mesačne (napríklad už aj kvôli plateniu za samotné spracovanie mzdovej agendy živnostníkovi), a preto by sa chcela dohodnúť s týmito zodpovednými zástupcami na kvartálnom vyplácaní. Oni s tým súhlasia, však odmena je naozaj minimálna suma. Myslíte, že to nie je vôbec možné?
tibor1000
27.11.09,16:03
Prosím Vás, keď firma zmení výplatný termín z 17 na 30-ty deň v mesiaci,oznámi to na Sociálnej+Zdravotnej poisťovni - treba túto zmenu nahlásiť aj na Daňovom úrade:confused:

ďakujem
Tweety
27.11.09,16:37
Prosím Vás, keď firma zmení výplatný termín z 17 na 30-ty deň v mesiaci,oznámi to na Sociálnej+Zdravotnej poisťovni - treba túto zmenu nahlásiť aj na Daňovom úrade:confused:

ďakujem
Nie. Zmena výplatného termínu musí byť riešená cez dodatok k PZ.
tibor1000
27.11.09,16:47
Ďakujem.
A keď firma doteraz zamestnávala iba dohodárov - treba urobiť aj dodatok k DOhodám?
Tweety
27.11.09,16:50
Ďakujem.
A keď firma doteraz zamestnávala iba dohodárov - treba urobiť aj dodatok k DOhodám?
Nepíšeš nič o tom, či a ako ste to mali uvedené v dohode. Ak len jednoducho, že je splatná vo výplatnom termíne, tak tu by som to dodatkom neriešila.
tibor1000
28.11.09,15:37
Ďakujem Vám pekne za rady:)
AdaMtiM
20.10.11,11:17
Prosím o radu : na ako tlačive nahlasujem zmenu výplatného termínu firmy na sociálnu a zdravotnú poisťovňu? Myslím že to ani elektronicky nejde ,len v papierovej forme alebo sa mýlim ? Ďakujem.
evuš
20.10.11,11:26
Prosím o radu : na ako tlačive nahlasujem zmenu výplatného termínu firmy na sociálnu a zdravotnú poisťovňu? Myslím že to ani elektronicky nejde ,len v papierovej forme alebo sa mýlim ? Ďakujem.


Zmena výplatného termínu musí byť ošetrená v PZ, do sociálky dávaš RL zamestnávateľa, zaškrkneš "zmena", v oddieli 4 napíšeš nový dátum výplaty... Do ZP zmenu nahlasuješ cez Oznámenie zamestnávateľa o vzniku, zmene a zániku platiteľa - dôvod zmeny zaškrkneš "4"... ;)dá sa aj elektronicky !
AdaMtiM
20.10.11,11:28
aj socka sa dá elektronicky? tak buď som slepá alebo nevidím pre oči.... inak ZP som neskúšala ale na socke to fakt nikde nevidím a prihlásená som. Ďakujem evuš
evuš
20.10.11,11:50
aj socka sa dá elektronicky? tak buď som slepá alebo nevidím pre oči.... inak ZP som neskúšala ale na socke to fakt nikde nevidím a prihlásená som. Ďakujem evuš

...tak vyplň na nete a pošli DOPORUČENE na poisťovne, kópiu uschovaj ;)... Cez elektronické služby to nejde ani mne...
AdaMtiM
21.10.11,04:26
Tak ale hlavne že treba podávať čo najviac vecí elektronicky .... a takáto vec sa nedá. OK ďakujem.
AdaMtiM
21.10.11,10:35
Nie. Zmena výplatného termínu musí byť riešená cez dodatok k PZ.

aj toto stále platí, že na DU sa nenahlasuje zmena výplatného termínu? postačujú údaje na prehľade?
AdaMtiM
21.10.11,10:36
Prosím Vás, keď firma zmení výplatný termín z 17 na 30-ty deň v mesiaci,oznámi to na Sociálnej+Zdravotnej poisťovni - treba túto zmenu nahlásiť aj na Daňovom úrade:confused:

ďakujem

k tomuto je tá odpoveď tweety