didushik
20.08.09,12:29
riešim ďalšiu dôležitú otázku.
Zatepliťa alebo nezatepliť
budeme stavať z tehly asi LEIER 44.
radek666
20.08.09,10:34
riešim ďalšiu dôležitú otázku.
Zatepliťa alebo nezatepliť
budeme stavať z tehly asi LEIER 44.

záleží kolko chceš mat v budúcnosti náklady na život. podla mna zateplit určite. ale možno by som išiel do slabšieho muriva. 30-40cm. 44 je zbytočne veľa.

Radek
misomiso
20.08.09,10:42
Jasne - vsetko smeruje k 15 cm beton + 30 - 40 cm polystyren. V buducnosti to bude nevyhnutnost.
chandler
20.08.09,12:11
budes si na to musiet vziat hypoteku, alebo nevies co s peniazmi?
yahman
26.08.09,14:37
ak sú peniaze zatepliť.
Nachtigal
26.08.09,16:52
ak už teraz uvažuješ o zateplení, tak zatepli lebo i tak to neskôr urobíš!
Ferdosondo
27.08.09,05:09
V prvom rade neurob chybu a nestavaj z tehly 44 cm. Je to nezmysel, dobrý akurát pre výrobcu a predajcu. Neviem aký dom ideš stavať, ale pravdepodobne bude stačiť 25 cm (Statik vypočíta). Na to dáš 20 cm EPS výsledná hrúbka 45 cm, ale výsledný tepelný odpor bude 3x vyšší ako u tehly 44 cm a k tomu sa Ti ešte zvýši vnútorná plocha na bývanie. Ešte raz 44-ka nieeé!
radek666
27.08.09,06:20
V prvom rade neurob chybu a nestavaj z tehly 44 cm. Je to nezmysel, dobrý akurát pre výrobcu a predajcu. Neviem aký dom ideš stavať, ale pravdepodobne bude stačiť 25 cm (Statik vypočíta). Na to dáš 20 cm EPS výsledná hrúbka 45 cm, ale výsledný tepelný odpor bude 3x vyšší ako u tehly 44 cm a k tomu sa Ti ešte zvýši vnútorná plocha na bývanie. Ešte raz 44-ka nieeé!

Trocha napíšem svoj názor.
Ako tu čítam rady všetci majú tendenciu dať čo najtenšie steny a najväčšiu hrúbu izolácie aká sa len vyrába. podľa mojho názoru to nieje až tak správny smer s tou izoláciou. treba si uvedomiť že na tej 25 stene leží niekoľko ton dalších materiálov ktorá musí to zaťaženie preniesť. ísť na hranu s unosnosťou steny to je trocha sebevražda. určite by som neišiel do 25 steny. Ideál 30 alebo 40 (ked beriem do úvahy napr. ten leier alt. porotherm). Pokial ideš na poschodie že nie len bungalov tak určite.
Druhá vec je tá izolácia. spýtam sa : načo budem mať na fasáde 20 cm polystyrénu a výsledná hodnota muriva+izolácie bude dosahovať R=6 ked teplo ti uniká najviac cez okná a všetko ti cez neho aj utečie. nespomínam ani také detaily ako ostenia okien, tepelné mosty, strešné okná a pod. tých miest a detailov je veľa kadiaľ ti teplo utečie a nezachrániš to stenou 25+20. Potom ked začnú praskať steny už bude neskoro a tá izolácia to neudrží :)

Mimochodom v ideálnom prípade by R steny malo odpovedať R okien alebo aspoň čo najbližšie. neviem si tie okná predstaviť. to ani 3sklo nedosahuje.

Izoláciu by som dal ale ked tak nie kvoli dosiahnutiu najvyššieho tepelného odporu ale kvoli posunutiu rosného bodu a ten vytiahneš z muriva aj s 10cm hrúbkou.

Dá sa o tom polemizovať ale podľa mojho názoru 25+20 nieje najštastnejšie riešenie. Išiel by som asi do 40+10 alebo 30+10až15.

PS: niečo upevniť na fasádu pri 20cm izolácii bude asi umenie. Poštová schránka by bola asi na stene prilepená :D

Radek
ciners
27.08.09,06:30
Radek vobec sa nemusis obavat. V 25ke stene na RD dosiahnes maximalne do pol megapascalu a pevnost je podstatne vacsia. 20ky betonove steny su bezne pri 20 podlaznych budovach.
:)
radek666
27.08.09,07:07
Radek vobec sa nemusis obavat. V 25ke stene na RD dosiahnes maximalne do pol megapascalu a pevnost je podstatne vacsia. 20ky betonove steny su bezne pri 20 podlaznych budovach.
:)

je to možné veď ty si od fochu takže to ti neberiem s tou stenou. len som chcel vysvetliť že je zbytočné dosahovať vysokých hodnot tepelného odporu na murive ked niesu doriešené všetky detaily na dome.
Kludne nech si tam dá aj tých 20cm polyšu ale načo ked dá plastové okná s dvojsklom a do strechy napr. 18 cm izolácie. To na fasádu nemusí dať aj nič.
ALEBO???

Radek
ciners
27.08.09,08:11
Tie detaily su problem, to nemoze robit hocikto a porjektiky to moc neobsahuju,ako na to. Dnes je trend davat take hrubky izolacie,ze bezny clovek kruti hlavou a byt obklopeny tolkym polystyrenom tiez nie je moj sen. Ja si myslim,ze cas ukaze,kde je optimum. Predajca tehal tvrdi,ze je najlepsie ich riesenie, zateplovaci s polystyrenom ich riesenie atd. Mame kadejake superneprievzdusne obaly budov, rekuperaciu, vetracie systemy a pritom syndrom chorych budov je vo svete vseobecne znamy. Budes mat v budove tak dokonalu klimu,ze stratis imunitu, proste ta vonku ofukne a kasles. O tom predajcovia samozrejma mlcia. Inak, aj ked asi nie si z fachu,je super,ze sa takto zaujimas a snazis sa poradit :)
didushik
27.08.09,09:22
Poriešili sme to takto, tehla 45 a minimum alebo vôbec žiadne zateplenie. Neviem či to je dobré riešenie. Čas ukáže.
radek666
27.08.09,09:30
Tie detaily su problem, to nemoze robit hocikto a porjektiky to moc neobsahuju,ako na to. Dnes je trend davat take hrubky izolacie,ze bezny clovek kruti hlavou a byt obklopeny tolkym polystyrenom tiez nie je moj sen. Ja si myslim,ze cas ukaze,kde je optimum. Predajca tehal tvrdi,ze je najlepsie ich riesenie, zateplovaci s polystyrenom ich riesenie atd. Mame kadejake superneprievzdusne obaly budov, rekuperaciu, vetracie systemy a pritom syndrom chorych budov je vo svete vseobecne znamy. Budes mat v budove tak dokonalu klimu,ze stratis imunitu, proste ta vonku ofukne a kasles. O tom predajcovia samozrejma mlcia. Inak, aj ked asi nie si z fachu,je super,ze sa takto zaujimas a snazis sa poradit :)

Od fochu niesom to máš pravdu ale dost dlho sa zaoberám touto problematikou a hladám nejaké najschodnejšie riešenie nakoľko tiež momentálne idem stavať dom.
Ja mám zatial rozmyslené takto : 40porotherm + 10 čadičová vata (ešte niesom a 100% rozhodnutý), okná osadené do XPS, okná dvojskla + tepelnoizolačné vonkajšie hliníkové rolety zabudované pod fasádou, vence klasika vencová tehla, podkrovie izolácia 30 cm. Primárny zdroj tepla podlahové vykurovanie, sekundárny krbová vložka + rozvody vzduchu na podkroví, na prechodné obdobia bude ešte klimatizácia.

Ešte mám čas na rozmýšlanie aký máš na to názor???

Radek
ciners
27.08.09,09:50
Podla mna je to riesenie energeticky dost setrne a ma to hlavu aj patu. Ked sa pohrajkas s detailami,tam sa uz mozes blizit k nizkoenergetickemu domu. :)
ciners
27.08.09,09:51
Poriešili sme to takto, tehla 45 a minimum alebo vôbec žiadne zateplenie. Neviem či to je dobré riešenie. Čas ukáže.

Ked minimum,tak to uz radsej ziadnu. Minimom tomu mozes akurat uskodit, ak pokaslete difuznu skladbu obvodovej steny.
radek666
27.08.09,09:59
Podla mna je to riesenie energeticky dost setrne a ma to hlavu aj patu. Ked sa pohrajkas s detailami,tam sa uz mozes blizit k nizkoenergetickemu domu. :)

Akým detailom by som sa mal venovať??? nechcem to podceniť. od nízkoenergetického to má daleko ale snažím sa stlačiť na čo najnižšie náklady na prevádzku do budúcna sice v počiatočných nákladoch to bude trocha stáť ale návratnosť tam neni až tak ďaleká ako u tepelného čerpadla alebo solaru.

Radek
ciners
27.08.09,10:13
praveze nizkoenergetike sa vies priblizit, uz pasivnemu domu nie, ale podla mna to dost dobre vymyslene. detaily, hlavne styk roznych materialov, rozne rohy, izolovanie zakladov, vhodne umiestnenie okien, orientacia na svetove strany, toto vsetko si este domysli a bude to parada. projekt uz mas? nemyslim na to,ze aj ti nakreslim, len ak nemas,tak este mozes kopec veci prisposobit, ako orientacia sklenenych ploch a podobne.
radek666
27.08.09,10:27
praveze nizkoenergetike sa vies priblizit, uz pasivnemu domu nie, ale podla mna to dost dobre vymyslene. detaily, hlavne styk roznych materialov, rozne rohy, izolovanie zakladov, vhodne umiestnenie okien, orientacia na svetove strany, toto vsetko si este domysli a bude to parada. projekt uz mas? nemyslim na to,ze aj ti nakreslim, len ak nemas,tak este mozes kopec veci prisposobit, ako orientacia sklenenych ploch a podobne.

Dom mám v radovej zástavbe takže si vieš predstaviť asi že s tými oknami veľa čarovať nemožem (takže len do svojho pozemku a do ulice k susedovi nemožem aj ked tam by mi najviac sekli).
Projekt už mám hotový dávali sme ho dohromady cca pol roka než sme sa dostali do nejakého finále.
Jedna vec čo ma ešte trocha trápi je kolko tej izolácie. Nejde ani o to R-ko ako som spomínal v skorších príspevkoch, skorej o to aby som dostal rosný bod z muriva von. A ešte neviem že či poliš, vata alebo ten styrcon

Radek
legolas
27.08.09,11:17
...ja odporúčam : nezatepľovať. Dôvod : v prvom rade sú dôležité okná ktoré majú cca 30% účinnosť, na druhom mieste je strop s účinnosťou cca13-15% a až na treťom mieste je murivo s účinnosťou cca 3-5%. Pri dnešnej technológii je to ešte nižšie. Takže ja by som na Tvojom mieste zvážil za a proti.

...úniku tepla z domu.
radek666
27.08.09,11:23
...ja odporúčam : nezatepľovať. Dôvod : v prvom rade sú dôležité okná ktoré majú cca 30% účinnosť, na druhom mieste je strop s účinnosťou cca13-15% a až na treťom mieste je murivo s účinnosťou cca 3-5%. Pri dnešnej technológii je to ešte nižšie. Takže ja by som na Tvojom mieste zvážil za a proti.

účinnosť coho???
ciners
27.08.09,11:39
Radek, ja by som ti odporucil knizku Vsetko o nizkoenergetickom dome, da sa objednat za cca 9eur. najdes tam pre aj proti,je jednoducho pisana, nenabada k nicomu, nie je to reklama a najdes tam kopu typov, kde si co ako mozes vylepsit. S tymi oknami to netreba prehanat, celkovo tvoria malu cast obvodoveho plasta a vhodnou orientaciou na svetove strany mozu energiu ziskavat. Pri oknach je najpodstatnejsia ich vzduchotesnost.
radek666
27.08.09,11:51
Radek, ja by som ti odporucil knizku Vsetko o nizkoenergetickom dome, da sa objednat za cca 9eur. najdes tam pre aj proti,je jednoducho pisana, nenabada k nicomu, nie je to reklama a najdes tam kopu typov, kde si co ako mozes vylepsit. S tymi oknami to netreba prehanat, celkovo tvoria malu cast obvodoveho plasta a vhodnou orientaciou na svetove strany mozu energiu ziskavat. Pri oknach je najpodstatnejsia ich vzduchotesnost.

Dík za typ. a s tým zateplením by si to ako riešil. (do akej varianty a hrubky by si išel ty pri murive 40cm) s tým rosným bodom je to pravda???

Radek
ciners
27.08.09,12:11
Bez ohladu na peniaze by som pridal 8cm mineralnej vlny, s ohladom na peniaze polystyren :(
Rosny bod by som si posudil doma rucne s kalkulackou sa to da :) ked mas patricne podklady alebo by som si zohnal nejakeho studaka naprikald 4taka alebo 5taka na pozemnych stavbach nech mi to za 40evro spocita,tesil by sa ze ma na pivo a ja ze mam "istotu".
ciners
27.08.09,12:16
este k rosnemu bodu,tam sa pocita rocna bilancia, kolko sa vypari a kolko nakondezuje a to sa porovnava, skus si to niekde vyhladat
radek666
27.08.09,12:31
Bez ohladu na peniaze by som pridal 8cm mineralnej vlny, s ohladom na peniaze polystyren :(
.

tiež sa priklánam k tej vlne (o peniaze ide ale radšej ušetrím niekde inde) ako dať polystyrén. Údajne je aj rozmerovo a vlastnostne nestáli.

Radek
mendo933
27.08.09,15:31
43ka a ktomu este zateplovat je financna sebevrazda, bohuzial neplati priama umera,cim sirsi mur tym mensia izolacia...treba si vypociat rosny bod. Ja by som sa osobne zameral este na podlahu lebo stadial je "pri standardnej hrubke projektantov 8cm EPS" dost velka strata
entonyl
27.08.09,15:49
Tehlové murivo po statickej stránke prevážne postačuje aj z 25cm hrubej tehly,ale aby sa zlepšili zvukovo a tepelné izolačné schopnosti muriva preto sa obvodové steny navrhujú z hrúbok 40,44cm.Čiže môžeme povedať,že po statickej stránke musíme dodržať určitú hrúbku steny napr. 25cm ktorá za bezpečuje statické vlastnosti stavby a na zabezpečenie zvukovo - tepelných vlastností zvolíme zateplenie - vonkajší plášť fasády a na ten máme niekoľko možností.
Napríklad: zväčšenie hrúbky muriva na 44cm s omietkou.
sendvičové murivo t. j. nosná tehla + izolant lícová tehla alebo obyčajná tehla s omietkou
nosná tehla +zateplenie fasády polystyrénom alebo min vlnou
alebo zvolíme iný konštrukčný sistém
Spôsob a hrúbky zateplenia navrhne projektant a ktorý systém sa použije rozhodnú financie.
Pre porovnanie jeden príklad na takú sedliacku kalkuláciu:
Murivo z 44cm tehly:
Tehla 44,vonkajšia omietka hrubá,minerálna omietka
Murivo z 25cm tehly + 10cm polystyrén s omietkou
tehla 25 cena na materiály takmer o 50% menej,menej za dopravu,menej za maltu menej murárovi.Vypadne hrubá omietka t.j. žiaden materiál a práca.Za tieto ušetrené náklady s nejakým doplatkom zateplíme murivo,povrchová minerálna omietka ostáva ako pri tehle.
Ja som si raz porovnával takto jednu stavbu a zateplenie mi vyšlo lacnejšie.
radek666
27.08.09,18:39
43ka a ktomu este zateplovat je financna sebevrazda, bohuzial neplati priama umera,cim sirsi mur tym mensia izolacia...treba si vypociat rosny bod. Ja by som sa osobne zameral este na podlahu lebo stadial je "pri standardnej hrubke projektantov 8cm EPS" dost velka strata

Písali sme o 40 tehle ale to bol asi preklep. naprosto mi je jasné že neplatí priama úmera. tých 8 cm EPS neviem kam si myslel. my sme sa bavili o 10 cm minerálnej vlny na fasádu. ak myslíš pod podlahovku tak tam bucem dávať EPS100 hrúbky 10cm.

No a k tej ekonomickej samovražde : rozdiel medzi 25kou a 40kou v cene je 4,50 s DPH. Pri cca 2500 tehlách na rodinný dom je 40ka drahšia o 11250,-SKK.Podmienky dopravy skladky lepidla sú rovnaké u 25ky aj u 40ky.

Stále si myslíš že je to ekonomická samovražda pri baráku za 2,5 mega???:D

Radek
radek666
27.08.09,18:46
tehla 25 cena na materiály takmer o 50% menej,menej za dopravu,menej za maltu menej murárovi.Vypadne hrubá omietka t.j. žiaden materiál a práca.Za tieto ušetrené náklady s nejakým doplatkom zateplíme murivo,povrchová minerálna omietka ostáva ako pri tehle.
Ja som si raz porovnával takto jednu stavbu a zateplenie mi vyšlo lacnejšie.

Prepáč entonyl nenarážam priamo na tvoj príspevok ale je tu ako posledný kde sa spomína 50%. kde beriete všetci čo si to myslíte že 40ka je o 50% drahšia ako 25ka. Dajte si urobiť cenové ponuky alebo pozrite len zakladný cenník od tehál aký je tam rozdiel.

Radek
AndrejG
27.08.09,23:49
No a k tej ekonomickej samovražde : rozdiel medzi 25kou a 40kou v cene je 4,50 s DPH. Pri cca 2500 tehlách na rodinný dom je 40ka drahšia o 11250,-SKK.Podmienky dopravy skladky lepidla sú rovnaké u 25ky aj u 40ky.

Pozor, tie tehly roznej hrubky maju aj uplne iny celkovy rozmer! Neexistuje aby bol taky maly rozdiel v cene a to ani nemusim poznat aktualne ceny tehal, staci trosku zapojit logiku. Cena za m3 tehly bude podobna, bez ohladu na hrubku, je to stale tehla a m3 je m3. 1m2 steny z 40cm tehly ma 0.40m3 a 1m2 tehly z 25cm tehly ma 0.25m3. Takze rozdiel v cene je +60%!!!
Ferdosondo
28.08.09,05:14
Zaujímavé názory. Tiež som bol presvedčený na začiatku stavby, že čím hrubšia stena tým lepšie. Značne ma ovplyvnil technický poradca z Ytongu slovami, že to už ani zatepľovať nie je treba. Mal sčasti pravdu, pretože prekračuje normu, avšak nestaviame pre normu, ale pre seba. Takže som kúpil Ytong 375.Časom som sa aj vďaka diskusiám naučil počítať tepelné straty a z toho mi vyplynul jednoznačný záver hrúbka steny 25cm + 20 EPS. Takisto s ďalekou rezervou poriešený rosný bod, čo u hrubej steny a tenkého zateplenia je problém. Okrem toho by mi rozdiel 12,5cm spravil pekných 8m2 viac na obytnej ploche. Nehovoriac o úspore na lepidle.
Milan.Žiška
28.08.09,09:27
Zatepliť určite.
Energie idú stále hore aj keď je "kríza" a Fico sľuboval...
Lepšia pomalá návratnosť ako narastajúca strata.
entonyl
29.08.09,17:41
Odpoveď pre RADKA666.
Andrej G ti dal odpoveď ako sa počíta cena muriva,pozri si cenník materiálov,zopakuj matematiku a nebalamuť ľudí.Ja ak občas tu niečo napíšem tak preto,aby som niekomu poradil čo som získal počas 20ročnej praxe v stavebníctve ako stavbyvedúci alebo stavebný dozor.A nehnevaj sa za moju uprimnosť
mendo933
30.08.09,08:42
Písali sme o 40 tehle ale to bol asi preklep. naprosto mi je jasné že neplatí priama úmera. tých 8 cm EPS neviem kam si myslel. my sme sa bavili o 10 cm minerálnej vlny na fasádu. ak myslíš pod podlahovku tak tam bucem dávať EPS100 hrúbky 10cm.

No a k tej ekonomickej samovražde : rozdiel medzi 25kou a 40kou v cene je 4,50 s DPH. Pri cca 2500 tehlách na rodinný dom je 40ka drahšia o 11250,-SKK.Podmienky dopravy skladky lepidla sú rovnaké u 25ky aj u 40ky.

Stále si myslíš že je to ekonomická samovražda pri baráku za 2,5 mega???:D

Radek

40ku treba zateplit min. 15kou kvoli rosnemu bodu. cenovy rozdiel 40 vs. 30 z cenniku heluz je 14 € na m2 co stoji uz za uvazenie

k tej hrubke som narazal na projektantov. Podlahou ide najviac strat, tam je aj 10cm malo
AndrejG
31.08.09,07:21
k tej hrubke som narazal na projektantov. Podlahou ide najviac strat, tam je aj 10cm malo

Podlahou unika nie najviac ale najmenej tepla. Najviac unika dohora, cez strechu, potom okna/dvere, potom steny a az na konci je podlaha, ktora tvori mozno 10% tepelnych strat.
mendo933
31.08.09,08:11
v projekte som mal cez podlahu najvatsiu stratu 0,4 , steny strop, okna mali odost menej

na tomto linku je tato ista tema ale odost rozsiahlejsia: http://www.ostavbe.sk/viewtopic.php?f=4&t=145&sid=7d7ab979fd858fcc0e1e67f53412e145
AndrejG
31.08.09,08:35
v projekte som mal cez podlahu najvatsiu stratu 0,4 , steny strop, okna mali odost menej

0,4 je hodnota prestupu tepla, inde si mohol mat menej jedine vtedy, ked tam bolo dostatok izolacie...ale okna pod 0,4 zatial neexistuju(bezne v predaji)
millanos
31.08.09,10:30
v projekte som mal cez podlahu najvatsiu stratu 0,4 , steny strop, okna mali odost menej


Možno jedine ak by si mal nezavretú pivnicu a neizolovanú podlahu.
mendo933
31.08.09,17:24
sorry okna beriem spat 20x som nato hladel a akosi som tu jednotku na zaciatku nevidel. Ale aj tak 8cm EPS na podlahe sice splna normu ale oproti streche a obvodovom plasti je to stale poddimenzovane( konkretnu stratu mam 0,430 W/m2). V projekte urcite nebolo riesenie zateplenie sokla, to by urcite znizilo tep. stratu. Podla mna treba si strechu ,podlahu,obvod. plast prisposobit tak aby to bolo vyrovnane. (Tkakze u mna ,kedze som pridal odost viac do strechy + obvod.mury, musim aj s podlahou nieco robit)
AndrejG
31.08.09,22:22
Jasne, musi to byt vyrovnane vsetko. Ale takych 10cm v podlahe je ekvivalent nejakych 12-15cm na stenach a 25cm v streche.
220870
02.09.09,11:44
Citát zo časopisu Život č 33. článok s nadpisom Viete čo doma dýchate?
Starosti robí aj brómovaný spomaľovač horenia pridávaný do polystyrénu, s ktorým sa hromadne zatepľuje...

Spomaľovače horenia sú skupinou látok a jedna z nich – hexabrómocykladodekan – HBCD – sa používa pri výrobe polystyrénu, pretože samotný polystyrén je veľmi horľavý. HBCD sa spolu s ftalátmi dostal na čiernu listinu Európskej únie a v súčasnosti sa bude rozhodovať buď o jeho zakázaní, alebo aspoň obmedzení. Problém je jeho stálosť a bioakumulácia. Uvoľňuje sa najmä pri výrobe, v okolí tovární je ho veľká koncentrácia. Je zaujímavé, že najmä v strednej a vo východnej Európe sa používa veľké množstvo. Napríklad vo Švédsku, kde sa zatepľuje oveľa viac ako u nás, už používajú iné izolačné materiá ly, ako je trebárs minerálna vlna alebo polystyrén bez HBCD.
http://zivot.lesk.cas.sk/cl/100010/248064/Viete--o-doma-d-chate-
alltracboy
30.11.09,08:42
pivko
08.12.09,18:41
Zaujímavé názory. Tiež som bol presvedčený na začiatku stavby, že čím hrubšia stena tým lepšie. Značne ma ovplyvnil technický poradca z Ytongu slovami, že to už ani zatepľovať nie je treba. Mal sčasti pravdu, pretože prekračuje normu, avšak nestaviame pre normu, ale pre seba. Takže som kúpil Ytong 375.Časom som sa aj vďaka diskusiám naučil počítať tepelné straty a z toho mi vyplynul jednoznačný záver hrúbka steny 25cm + 20 EPS. Takisto s ďalekou rezervou poriešený rosný bod, čo u hrubej steny a tenkého zateplenia je problém. Okrem toho by mi rozdiel 12,5cm spravil pekných 8m2 viac na obytnej ploche. Nehovoriac o úspore na lepidle.
Aj ja uvažujem o podobnom variante ,ale 30 tehla + zateplenie. 25 sa mi zdá na obvodove múry dosť málo aj keď majú obe 25 a 30 skoro rovnakú pevnosť v tlaku. Len dumem čím zatepliť:mee: 150 EPS ? min. vlna?/bolo tu písané že ak zvlhne tak stráca tep.iz.vlastnosti/ tak teda čím:rolleyes:
pivko
09.12.09,18:32
Aj ja uvažujem o podobnom variante ,ale 30 tehla + zateplenie. 25 sa mi zdá na obvodove múry dosť málo aj keď majú obe 25 a 30 skoro rovnakú pevnosť v tlaku. Len dumem čím zatepliť:mee: 150 EPS ? min. vlna?/bolo tu písané že ak zvlhne tak stráca tep.iz.vlastnosti/ tak teda čím:rolleyes:
Posúvam:mee:
mendo933
10.12.09,07:40
Stym zateplenim by som zacal tak , ze najprv si ujasnim koncepciu domu co vlastne chcem
Ferdosondo
10.12.09,08:25
Stym zateplenim by som zacal tak , ze najprv si ujasnim koncepciu domu co vlastne chcem
Teraz si to vystihol úplne presne. Väčšina ľudí to robí z opačnej strany. Najprv postavia dom z muriva, ktoré im poradili predavači v stavebninách, potom sa pýtajú aké okná, potom aký kotol, potom či zatepliť...
Málokto má v tom jasno už pred stavbou. Musím sa priznať aj ja som bol na tom rovnako.
pivko
20.01.10,18:49
Dobry večer. potrebujem súrne vedieť cenu zateplenia komplet vrátane materialu napr.EPS 70f 100mm bez konečnej úpravy fasády./mám na mysli fasádnu omietku/
Vopred ďakujem za skoré rady.
ešte poprosím uvisť cenu bez EPS.
Thanks;);)
AndrejG
20.01.10,19:13
Aj ja uvažujem o podobnom variante ,ale 30 tehla + zateplenie. 25 sa mi zdá na obvodove múry dosť málo aj keď majú obe 25 a 30 skoro rovnakú pevnosť v tlaku. Len dumem čím zatepliť:mee: 150 EPS ? min. vlna?/bolo tu písané že ak zvlhne tak stráca tep.iz.vlastnosti/ tak teda čím:rolleyes:

25 ma tusim este vacsiu pevnost v tlaku ako 30, kedze je robena prioritne ako nosna, to je aj vsetko co ma murivo splnat, nema sa miesat do zateplenia. Taka 44-ka je krehkejsia ako 25, co hovori za vsetko...

Zatepli polystyrenom, cim viac budes v tomto spekulovat, tym horsie nakoniec urobis. A daj aspon 20cm.
pivko
20.01.10,19:28
25 ma tusim este vacsiu pevnost v tlaku ako 30, kedze je robena prioritne ako nosna, to je aj vsetko co ma murivo splnat, nema sa miesat do zateplenia. Taka 44-ka je krehkejsia ako 25, co hovori za vsetko...

Zatepli polystyrenom, cim viac budes v tomto spekulovat, tym horsie nakoniec urobis. A daj aspon 20cm.
Andrej ja tu cenu zateplenia teraz riešim pre brata. Ale už keď vieš poradiť tak stači na obvodové múry Heluz 30 STI brúsená čo má pevnosť v tlaku len 8:confused:alebo radšej tá ktorá má 15? ta ale nemá taký vysoký R:rolleyes:
krvak
20.01.10,20:00
1m2 zateplenia stroji cca 800-1000 Sk cez firmu pri 12 EPS. (teraz mozno 600-700) Aspon stalo. Spocitaj si plast a mas cenu zateplenia. Na moj dom to bolo fakt dost. Nejakych 140-150 tisic.
Podla mna, opakujem PODLA MNA si daj nacenit
Heluz family 44 cm a na zateplovanie kasli,
alebo si daj Porotherm 38 a hod na to 10-12 vatu,
alebo chod do Lambdy.

Porovnaj si ceny a zistis sam, co je pre teba lepsie a financne znesitelnejsie, ci chces NED a tomu prisposobis aj filozofiu byvania(rekuperacia, solar, krb -vodnik), alebo znesies ucty a nestaras sa. Obvodovy plast nieje vsetko. napriklad: na figu ti stena s R 6, ked do stropu das 20 izolaciu. Toto bol iba priklad, aby si videl, kam smerujem. Zvaz si vsetko. Okna, podlahy, strop, vetranie....
ciners
20.01.10,20:40
Andrej ja tu cenu zateplenia teraz riešim pre brata. Ale už keď vieš poradiť tak stači na obvodové múry Heluz 30 STI brúsená čo má pevnosť v tlaku len 8:confused:alebo radšej tá ktorá má 15? ta ale nemá taký vysoký R:rolleyes:

Pri RD sa v stene dostanes tak do 0,5MPa, tak s tym,ci 8MPa alebo 15MPa sa netrap. Takto medzi nami, pevnost tehly nie je pevnost muriva, murivo je kompozitny material tehla+malta,tak sa s takou kalkulaciou ohladom pevnosti tehly vobec netrap. Vysledna pevnost je podstatne nizsia,ale stale je to bohate postacujuce oproti napatiu v stene RD.
AndrejG
21.01.10,01:53
1m2 zateplenia stroji cca 800-1000 Sk cez firmu pri 12 EPS. (teraz mozno 600-700) Aspon stalo. Spocitaj si plast a mas cenu zateplenia. Na moj dom to bolo fakt dost. Nejakych 140-150 tisic.
Podla mna, opakujem PODLA MNA si daj nacenit
Heluz family 44 cm a na zateplovanie kasli,
alebo si daj Porotherm 38 a hod na to 10-12 vatu,
alebo chod do Lambdy.

Ja som platil za to iste 600 za m2, treba kupit material sam a ludi zaplatit iba za pracu...lebo inak nacenia material na 2x tolko za kolko si ho clovek vie zohnat sam.

44cm tehla bude stat viac ako 25-30 + zateplenie. To je aj pre pivka...vobec neries ci 30 alebo 25, pevnost staci ako bolo spomenute, tak to pocitaj len podla toho co kolko stoji.
alltracboy
21.01.10,08:49
dom treba tak ci tak nejak zvonku upravit. otazne je, aky je rozdiel medzi m2 nejakej omietky na tehlu a zateplenim s lepidlom, kotvami a povrchovou upravou.
AndrejG
21.01.10,10:20
dom treba tak ci tak nejak zvonku upravit. otazne je, aky je rozdiel medzi m2 nejakej omietky na tehlu a zateplenim s lepidlom, kotvami a povrchovou upravou.

Velmi maly...pri starom dome ma zmysel prepocitavat navratnost zateplenia...pri novom dome je non-sens nezateplit...lebo ked uz clovek ma lesenie a robi iba omietku(potrebuje uplne inu hrubku ako na zateplenie), usetri par korun oproti zatepleniu s 2mm omietkou, mozno nic, zavisi od firmy, ktora to robi.
alltracboy
21.01.10,10:28
pri ytongu by to ale tak jednoznacne byt nemalo. Pre ludi co nechcu zateplit by asi bol lespi ytong
AndrejG
21.01.10,12:27
pri ytongu by to ale tak jednoznacne byt nemalo. Pre ludi co nechcu zateplit by asi bol lespi ytong

Pri ytongu moze byt rovnako zateplenie...len tam to musi byt este viac ako na tehlu, kvoli rosnemu bodu.
alltracboy
21.01.10,12:30
rosny bod nemusi existovat pri ytongu aj pri zatepleni 5cm. Dolezite je cim zateplit.
AndrejG
21.01.10,12:50
rosny bod nemusi existovat pri ytongu aj pri zatepleni 5cm. Dolezite je cim zateplit.

Ludia si myslia, ze ked zateplia vatou, ze ich rosny bod nemusi zaujimat. Ale castokrat daju na vatu rovnake lepidlo ake ide na polystyren a potom je zbytocne ked je vata paropriepustna, ked lepidlo a omietka nie. A ked ma clovek dat vsetko paropriepustne, aj lepidlo aj omietku, potom je lacnejsie dat 2-3x tolko polystyrenu a rosny bod cloveka tiez nemusi trapit.
ciners
21.01.10,13:23
Osobne, netvrdim ze vseobecne, nevidim v zateplovani Ytong Lambda 375 zmysel. Iny mozu mat iny nazor samozrejma. Dat na to 20cm izolacie, tak 60cm steny netuzim mat, to radsej dam 15cm beton a 30cm izolacie (len ako priklad).
Co sa tyka tepelnych strat,tak pri zvysovani hrubky tepelnej izolacie nad tepelny odpor dany normou rastie setrenie energie kozmeticky. Kozmeticky znamena ze tepelna strata domu je v XX MW/h a uspora 0,YY MW/h, cize nejake desatiny.
ciners
21.01.10,13:48
Ludia si myslia, ze ked zateplia vatou, ze ich rosny bod nemusi zaujimat. Ale castokrat daju na vatu rovnake lepidlo ake ide na polystyren a potom je zbytocne ked je vata paropriepustna, ked lepidlo a omietka nie. A ked ma clovek dat vsetko paropriepustne, aj lepidlo aj omietku, potom je lacnejsie dat 2-3x tolko polystyrenu a rosny bod cloveka tiez nemusi trapit.

V podstate suhlasim, len ludia by mali pochopit, ze tak ako si sami neopravuju novodobe auta,lebo to nevedia, tak by si nemali sami zateplovat,lebo to nevedia. Nemyslim tym nalepit polystyren, to dokaze kazdy, ale vsetky tie zasady ako ho nalepit, ako riesit detaily a este k tomu fyzikalna skladba steny,tak to nie je pre rychlokvasenych vseodbornikov. Ti tipci co zatepluju maju na to aj certifikat.
alltracboy
21.01.10,14:07
Ta alfa 105 splna technicku normu, aj bez zateplania, ale nieje na urovni nizkoenergetickeho domu ani s 8cm izolaciou. Ako je to mozne?
Zitulda
21.01.10,14:07
V prvom rade neurob chybu a nestavaj z tehly 44 cm. Je to nezmysel, dobrý akurát pre výrobcu a predajcu. Neviem aký dom ideš stavať, ale pravdepodobne bude stačiť 25 cm (Statik vypočíta). Na to dáš 20 cm EPS výsledná hrúbka 45 cm, ale výsledný tepelný odpor bude 3x vyšší ako u tehly 44 cm a k tomu sa Ti ešte zvýši vnútorná plocha na bývanie. Ešte raz 44-ka nieeé!
Zo staického hľadiska by som nešla pre obvodové a nosné murivo pod jeho hr.30 cm a potom na to tých 10 cm izolantu. S ostatným plne súhlasím.
alltracboy
21.01.10,14:16
Ludia si myslia, ze ked zateplia vatou, ze ich rosny bod nemusi zaujimat. Ale castokrat daju na vatu rovnake lepidlo ake ide na polystyren a potom je zbytocne ked je vata paropriepustna, ked lepidlo a omietka nie. A ked ma clovek dat vsetko paropriepustne, aj lepidlo aj omietku, potom je lacnejsie dat 2-3x tolko polystyrenu a rosny bod cloveka tiez nemusi trapit.
No ja neviem ci sa na vatu dava lepidlo celoplosne. Omietky su zrejme take iste ako na ytong: vodoodpudive- paropriepustne. Cize navyse je tam len to lepidlo. V podstate si napisal len to co snad berieme po tom roku diskusii uz ako samozrejmost. Chcel by som vidiet hlupaka co by daval vatu a zadusil to nejakou nevhodnou omietkou. Sa mi paci ako ked sa tu povie nejaky nazor ako by nieco malo byt, zrazu sa hlada protiargument zalozeny na cene daneho riesenia. Niekto chce mozno kvalitu a na cenu nepozera. Jasne ze vacsina by sa rada zavrela do domu z betonu obaleneho EPS, pokial by to bolo vyrazne lacnejsie ako ine materialy, ale nieje.. kazdy chce zarabat a pokial si nieco clovek nerobi sam, tak ceny su dane tak , aby boli viacmenej vyrovnane.
ciners
21.01.10,14:23
Zo staického hľadiska by som nešla pre obvodové a nosné murivo pod jeho hr.30 cm a potom na to tých 10 cm izolantu. S ostatným plne súhlasím.

To staticke hladisko by ma zaujimalo :)
ciners
21.01.10,14:25
Ta alfa 105 splna technicku normu, aj bez zateplania, ale nieje na urovni nizkoenergetickeho domu ani s 8cm izolaciou. Ako je to mozne?

Uplne jednoducho, tepelne straty nezavisia len od izolacii,ale aj od tvaru a roznych detailov. kriterium je pre NED potreba tepla na vykurovanie, t.z. ze nie len tepelne straty, ale aj vynikajuce tepelne zisky. NED je cela veda, ako to navrhovat a konstruovat, to z obycajneho domu tazko spravit.
Zitulda
21.01.10,15:03
...ja odporúčam : nezatepľovať. Dôvod : v prvom rade sú dôležité okná ktoré majú cca 30% účinnosť, na druhom mieste je strop s účinnosťou cca13-15% a až na treťom mieste je murivo s účinnosťou cca 3-5%. Pri dnešnej technológii je to ešte nižšie. Takže ja by som na Tvojom mieste zvážil za a proti.

...úniku tepla z domu.
Nesúhlasím s Tebou, že nezateplovať a postupnosť dľa mňa, to skôr steny tie zaberajú väčšiu plochu cez ktoré uniká teplo,ako okná...ibaže ak nemáš na mysli veľkorozmerné okná či zasklené steny, až v tom prípade máš pravdu. A naozaj, ako sa pýtal Radek...čo máš na mysli pod účinnosťou prosím vysvetli.
Zitulda
21.01.10,15:17
To staticke hladisko by ma zaujimalo :)
Myslela som to tak, že murivo hr.30 cm má väčšiu únosnosť ako hr 20 cm. Alebo sa mýlim?:)
ciners
21.01.10,15:20
Myslela som to tak, že murivo hr.30 cm má väčšiu únosnosť ako hr 20 cm.

To bol z mojej strany len zartik, neber to nijako vazne :)
Zitulda
21.01.10,15:26
To bol z mojej strany len zartik, neber to nijako vazne :)
No však ja to viem, preto som ešte dopísala, že alebo sa mýlim pochopila som Ťa ...a teraz mimotemyukončiť som chcela svoju vetu oslovením" pán profesor" ale nevedela som ako na to Ty zareaguješ ;):)
korzar
21.01.10,15:50
Vždy sa o tom dá o tom polemizovať tak sa nedaj odradiť o čom si presvedčení.
AndrejG
21.01.10,17:02
Myslela som to tak, že murivo hr.30 cm má väčšiu únosnosť ako hr 20 cm. Alebo sa mýlim?:)

Ani nie...ale 20cm je uz malo hlavne kvoli stropu. Ked tam clovek chce tak aspon nejaku tu izolaciu kvoli tepelnemu mostu.

Inak ja mam vacsinu domu z 24, par stien z 30cm a nikde ziadna prasklina zatial, takze staticky to drzi dobre. :)
mendo933
21.01.10,18:20
ja by som u tenkeho muriva videl problem este vo vencoch, taky veniec pomurnice siroky 20cm s hambalkovym krovom neviem neviem
ciners
21.01.10,18:39
ja by som u tenkeho muriva videl problem este vo vencoch, taky veniec pomurnice siroky 20cm s hambalkovym krovom neviem neviem

Pri ŽB strope to nie je problem.
AndrejG
21.01.10,20:46
Pri ŽB strope to nie je problem.

Je, ked tam chce clovek dat este nejake zateplenie aspon 5cm...potom to uz je iba 15 na tehle...
ciners
21.01.10,20:54
Je, ked tam chce clovek dat este nejake zateplenie aspon 5cm...potom to uz je iba 15 na tehle...
teoreticky 15cm tehla+15cm polystyren.
Na tehle ZB doska, konce ukoncene vencovou vystuzou. Nie je problem :)
mendo933
22.01.10,05:21
teoreticky 15cm tehla+15cm polystyren.
Na tehle ZB doska, konce ukoncene vencovou vystuzou. Nie je problem :) a pri montovanom strope?
alltracboy
22.01.10,06:10
neda sa setrit na vsetkom, vacsinou je to v zivote, BUĎ-ALEBO

vacsinou su potom nahradne riesenia, drahsie a zbytocne komplikovane
ciners
22.01.10,08:07
a pri montovanom strope?

Ako uz napisal alltracboy, ak chcem nieco, musim nieco ine prisposobit. Ale pri montovanom strope sa to tiez da, to je v podstate betonovy rebierkovy strop.
mendo933
22.01.10,15:43
Ako uz napisal alltracboy, ak chcem nieco, musim nieco ine prisposobit. Ale pri montovanom strope sa to tiez da, to je v podstate betonovy rebierkovy strop.
Suhlasim, toto ale nieje môj pripad. Projektant ma od uzsej ako 25ky odhovaral kvoli vencom. Skoda ze ma neodhovoril od 38ky:(
alltracboy
22.01.10,16:04
mimotemymimotemymimotemy hadam by si nechcel mat mur tensi ako je dlzka prirodzenia priemerneho afroamericana
220870
22.01.10,16:11
Najužší nosný múr u Ytong a Porotherm je 250mm.200-ka jedine plná tehla , Ytong slika,alebo betón.
mio23
14.03.10,18:31
...ja odporúčam : nezatepľovať. Dôvod : v prvom rade sú dôležité okná ktoré majú cca 30% účinnosť, na druhom mieste je strop s účinnosťou cca13-15% a až na treťom mieste je murivo s účinnosťou cca 3-5%. Pri dnešnej technológii je to ešte nižšie. Takže ja by som na Tvojom mieste zvážil za a proti.

...úniku tepla z domu.

mrkni si toto video a nedristaj, ze stenou ide 3-5% :) Vela ludi si mysli, ze strechou ide najviac, ale zabuda na to, ze o dom sa opiera aj vietor, prudenie vzduchu, ktore nam chladi.. : natukaj si toto do prehliadaca: ekooszczedni.pl/video-porady/izolacje-termiczne
pica
04.04.10,13:13
zle.Múr nechaj 44 a zateplí,ja osobne by som dal 12 cm Nobasil alebo ovčiu vlnu pozri .daemwool.sk.Múr[/by mohol byť aj 30 cm,ale menej nie.Nezabúdni na dobrý veniec,aby sa svatba podarila.Ak chceš drevenú fasádu,pošlem ti foto a popies zadarmo.
ciners
04.04.10,13:53
60-ka stena, to uz mi je len skvela rada, bez urazky. kto chce zateplovat nech dava uzke nosne steny 200ky a kto nechce, ten nech dava superizolacne tehly 40 az 50cm siroke (rozni vyrobcovia maju rozne rozmery). Ta 44ka je na to, aby sa nezateplovala. Ked planujem zateplit, tak nebudem kupovat 44ku tehlu. Sprostostami o statike uzsich stien prosim neargumentovat, reci typu 200ka je malo su na smiech. Pri bezno dome: plosne zatazenie na strop cca 10kN/m2. Zo zatazovacej sirky cca 4,5 metra do dava zatazenie na stenu cca 45kN/mb. Napatie v stene 45kN/0,2m2=225kPa. To je pri 200ke stene a uz predimenzovane. Cize 0,225MPa, pevnost muriva je cca 1,5MPa, pre nechapavych je to cca 6,6 krat predimenzovane. Cize kto chce zateplovat, 200ku stenu a zbytok izolacia, nie 440ku stenu,lebo co ked nam to padne....
pica
04.04.10,20:00
pravda je vždy iná,než sa očakáva...
pica
04.04.10,20:05
...este chcem pridat.V Nemecku sme zateplovali múry hrubé 50 cm a davali tam 20 cm polystyren,Žeby ti Nemci boli blbí,???ale podľa toho ako si tam žijú,to tak nevypadá.My im môžeme tak boty luxovať a menej múdrovať!!!
ciners
04.04.10,20:27
50cm tehly s odporom 4 ? Tak to su potom fakt blbi. Za to, ze to bolo niekde v Nemecku, este to neznamena, ze je to dobre. Nie je to ani zle, to netvrdim, ale je to financne a architektonicky neefektivne a hlavne pre plat Slovaka nepochopitelne riesenie.
pivko
04.05.10,03:33
Ako zatepliť základ a sokel medzi domom a terasou?Keď nalepím styrodur treba ho aj presieťkovať? Budem to potom zasypávať a a hutniť pod deku na terasu.
220870
04.05.10,03:35
Sieťkovať netreba ale v miestach kde bude zasypané treba dať nopovú fóliu.
pivko
04.05.10,04:36
Sieťkovať netreba ale v miestach kde bude zasypané treba dať nopovú fóliu.
Tam si to trúfnem urobiť aj sám nakoľko to nebude vidieť . Aké lepidlo je na styrodur najvhodnejšie? ktorou stranou otočiť dosky k stene? ako sa nanáša lepidlo?/ po celom obvode ,alebo len buchty , treba aj na spoje-boky?/
220870
04.05.10,17:10
Otočiť draplavou stranou von,lepidlo to isté čo na fasádny polystyrén,natrieť čo najväčšiu plochu.Na buchty nieje moc dobré pretože na to bude tlačiť hlina najmä cez zimu je to veľký tlak
janopo
24.12.10,20:24
Ideme stavať pasívny dom a zatiaľ máme plánovaný na obvodový múr Ytong25cm + 25cm tepelnej izolácie. Statik to zatiaľ kvalifikovane odhadol, že by to mohlo vydať ale nemá to ešte prepočítané. Dnes ma otec zneistil, že je to málo. Okrem toho som našiel na nete nový fenomén-projekt na tzv. Odolný dom – so silnejšími nosnými konštrukciami odolnými voči extrémom prírody (vietor, zemetrasenie, sneh). Teraz som z toho už úplný magor, nechať ytong25 alebo dať niečo hrubšie, pre istotu keď sa napr. zachveje zem? Prosím poraďte. Ďakujem.
day
24.12.10,21:49
janopo v pripade, ze sa skutocne zachveje zem nepomoze nam ani 44cm tehla, v pripade, ze sa chces vyhnut vsetkym moznym extremom tak to asi nie je mozne
otca, svokra inych akoze radcov vyluc zo stavby
220870
24.12.10,21:57
Ideme stavať pasívny dom a zatiaľ máme plánovaný na obvodový múr Ytong25cm + 25cm tepelnej izolácie. Statik to zatiaľ kvalifikovane odhadol, že by to mohlo vydať ale nemá to ešte prepočítané. Dnes ma otec zneistil, že je to málo. Okrem toho som našiel na nete nový fenomén-projekt na tzv. Odolný dom – so silnejšími nosnými konštrukciami odolnými voči extrémom prírody (vietor, zemetrasenie, sneh). Teraz som z toho už úplný magor, nechať ytong25 alebo dať niečo hrubšie, pre istotu keď sa napr. zachveje zem? Prosím poraďte. Ďakujem.
Ja osobne by som z 250mm Ytongu nikdy nestaval.Ak chcete dom odolný zemetraseniu tak by to musel byť liaty železobetonovy skelet s výmurovkou.Pri zemetrasení je takmer jedno či je tam 250mm alebo 300mm.
day
24.12.10,22:21
tvoje otazky vyriesi statik
TomasHC
25.12.10,07:27
Ja mam Ytong 250 (+12cm EPS) a zatial nepadol :D V takychto otazkach musi mat jasno statik, nie otec, alebo pradedkovho kona suseda brata svagor...
marleau
25.12.10,07:41
Ja osobne by som z 250mm Ytongu nikdy nestaval.Ak chcete dom odolný zemetraseniu tak by to musel byť liaty železobetonovy skelet s výmurovkou.Pri zemetrasení je takmer jedno či je tam 250mm alebo 300mm.
Na zemetrasenie skelet a nie monolit,ale z dreva.V Taliansku riešim aj túto problematiku.
220870
25.12.10,08:24
Súhlasím.Drevenné domy sú voči zemetraseniu najodolnejšie.Drevo je najodolnejší stavebný materiál.
Tak nejak.
janopo
25.12.10,10:53
Ja osobne by som z 250mm Ytongu nikdy nestaval.Ak chcete dom odolný zemetraseniu tak by to musel byť liaty železobetonovy skelet s výmurovkou.Pri zemetrasení je takmer jedno či je tam 250mm alebo 300mm.

Prečo by si z ytongu 250mm nikdy nestaval?
janopo
25.12.10,10:56
tvoje otazky vyriesi statik

Povolí to statik aj keď to bude blízko hranice únosnosti?
janopo
25.12.10,10:58
Ja mam Ytong 250 (+12cm EPS) a zatial nepadol :D V takychto otazkach musi mat jasno statik, nie otec, alebo pradedkovho kona suseda brata svagor...

Si spokojný s výberom toho materiálu, alebo by si to už teraz urobil inak? Máš dvojposchodový dom?
Ďakujem.
TomasHC
25.12.10,16:33
Si spokojný s výberom toho materiálu, alebo by si to už teraz urobil inak? Máš dvojposchodový dom?
Ďakujem.

Bungalow 22 od PRODOM-u. Spokojny som, lebo som si sam robil drazky na elektriku a sam som staval priecky. Ak by som to dal robit majstrom, tak by mi to bolo jedno, takto sa to dalo robit svojpomocne a bezbolestne.
marleau
25.12.10,18:40
Odpoveď na povodnú otázku v nadpise témy je podľa mňa - JEDNOZNAČNE ZATEPLIŤ.
day
25.12.10,19:21
Povolí to statik aj keď to bude blízko hranice únosnosti?

nevidim, dovod na obavy, stavaju aj z tensich, urcite to nebude na hranici unosnosti
na Tvoje otazky odpovie statik, ale musi skutocne pocitat, statik je minimalne tak dolezity ako architekt, odporucam osobny kontakt, vid aj temu

http://www.porada.sk/t141575-stavba-rd-nosne-mury-20ka-tehla.html


Označenie tvárnic P znamená pórobetón, 2 označuje charakteristickú pevnosť v tlaku 2 MPa. Druhá časť označenia – číslo 400, 500 alebo 600 znamená maximálnu strednú objemovú hmotnosť vo vysušenom stave v kg na m3.
Martin Žofaj
26.12.10,15:25
Všetci ti radia zateplit, len sa pridavam ku názoru ,ano ,tenší mur nie pod 30 cm a hrubšia izolácia. oceniš to časom
alltracboy
26.12.10,16:11
len co je to hrubsia izolacia? Niekto sa ocenovania rozdielu medzi 8 a 12cm nemusi ani dozit :D
pivko
26.12.10,17:15
38 Porotherm + 12 vata;) ani nekúrim a v dome teplo:D
day
26.12.10,17:33
Všetci ti radia zateplit, len sa pridavam ku názoru ,ano ,tenší mur nie pod 30 cm a hrubšia izolácia. oceniš to časom

preco nie pod 30cm?

alltracboy ako to myslis? pri prepoctoch musis ratat aj s rastom cien, predpokladam, ze ceny plyn/el pojdu len a len hore
pivko
26.12.10,17:37
preco nie pod 30cm?

alltracboy ako to myslis? pri prepoctoch musis ratat aj s rastom cien, predpokladam, ze ceny plyn/el pojdu len a len hore
Lebo si to neviem predstaviť ako mohol Tomi postaviť dom Ytong 250 a ešte do neho sekal drážky.Veď keď hlbšie sekol:D tak odbil možno aj 100mm Ytongu tak že akokeby podrezal múr:mee:A rozdile v cene Ytong 250 a Ytong 300 bude zanedbateľný .Prídeš na to sám keď začneš dokončovať hrubú stavbu. / Ja som tiež kade tade zháňal tehlu ,5centov lacnejšie som sa vytešoval a potom prišlo na rad kúrenie, elektrika, atd atd a až tam idú LÓVE do domu./
day
26.12.10,17:44
Lebo si to neviem predstaviť ako mohol Tomi postaviť dom Ytong 250 a ešte do neho sekal drážky.Veď keď hlbšie sekol:D tak odbil možno aj 100mm Ytongu tak že akokeby podrezal múr:mee:A rozdile v cene Ytong 250 a Ytong 300 bude zanedbateľný .Prídeš na to sám keď začneš dokončovať hrubú stavbu. / Ja som tiež kade tade zháňal tehlu ,5centov lacnejšie som sa vytešoval a potom prišlo na rad kúrenie, elektrika, atd atd a až tam idú LÓVE do domu./

to moze byt, Ty mas poschodak, my bungalisti setrime priestor kde sa da ;)mimotemy

inak tato tema riadne odskocila
pivko
26.12.10,17:50
Odpoveď je jednoznačná ZATEPLIŤ/ale nestavať z tehly 44/ , tak že téma sa može uzavrieť.
day
26.12.10,17:51
zateplit
pivko
26.12.10,18:09
to moze byt, Ty mas poschodak, my bungalisti setrime priestor kde sa da ;)mimotemy

inak tato tema riadne odskocila
Ja so staval poschoďák /upravený Prodom/ lebo som mal taký pozemok- nechcel som hodinu dochádzať do centra-teraz to mám 5min;) ,ale keď máš pozemok na Bungalow tak Ťa nemá čo zaujímať či tá stena bude hrubšia o 5cm. Vieš ako to je , najlepší ,,múr,, je dlhý a hrubý:D
day
26.12.10,18:21
Ja so staval poschoďák /upravený Prodom/ lebo som mal taký pozemok- nechcel som hodinu dochádzať do centra-teraz to mám 5min;) ,ale keď máš pozemok na Bungalow tak Ťa nemá čo zaujímať či tá stena bude hrubšia o 5cm. Vieš ako to je , najlepší ,,múr,, je dlhý a hrubý:D

mimotemyto je ine, to je cinsky mur :D zlezaradil
pivko
26.12.10,18:36
Ten je naozaj fest hrubý a dlhý.
alltracboy
26.12.10,18:40
Lebo si to neviem predstaviť ako mohol Tomi postaviť dom Ytong 250 a ešte do neho sekal drážky.Veď keď hlbšie sekol:D tak odbil možno aj 100mm Ytongu tak že akokeby podrezal múr:mee:A rozdile v cene Ytong 250 a Ytong 300 bude zanedbateľný .Prídeš na to sám keď začneš dokončovať hrubú stavbu. / Ja som tiež kade tade zháňal tehlu ,5centov lacnejšie som sa vytešoval a potom prišlo na rad kúrenie, elektrika, atd atd a až tam idú LÓVE do domu./
pokial tu drazku nespravy po celom obvode tak nemoze byt problem. dvere mas v podstate tiez jednu velku drazku :D extremnu. Drazky problem niesu. garaz budem stavat z 200 porobetonu, alebo z dreva.. uvidim co bude lacnejsie.
pivko
26.12.10,18:44
Dvere Bárs niesu drážka ak je nad dverami preklad.Preklad má inú pevnosť ako Ytong na murovanie.
alltracboy
26.12.10,18:46
pokial ta drazka nieje dlha a hlboka tak je to zanedbatelne.
janopo
26.12.10,21:39
Nemá murivo z ytongu 250mm s pevnosťou 4MPa väčšiu únosnosť ako murivo z ytongu 300mm, kt. má iba 2MPa pevnosť?
Jarka Č.
26.12.10,21:45
Prečo by si z ytongu 250mm nikdy nestaval?

Pri tejto skladbe pozor aj na zvukovoizolačné hľadisko.
Jarka Č.
26.12.10,21:50
Ja mam Ytong 250 (+12cm EPS) a zatial nepadol :D V takychto otazkach musi mat jasno statik, nie otec, alebo pradedkovho kona suseda brata svagor...

A so zvukom zvonku máte akú skúsenosť? Ste v tichej lokalite?
Jarka Č.
26.12.10,21:58
Odpoveď na povodnú otázku v nadpise témy je podľa mňa - JEDNOZNAČNE ZATEPLIŤ.

Tu by som si dovolila polemizovať. Podľa mňa neexistuje jasná všeodpoveď.
TomasHC
27.12.10,06:36
A so zvukom zvonku máte akú skúsenosť? Ste v tichej lokalite?

Tazko posudit. Zvuk ide aj cez okna, a iny dom v inej lokalite sa neda porovnavat. Ale ano, pocujem prechadzajuce auta, cestu kade chodi dost aut (ked su na hlavnej zapchy) mam cca 4m od rohu domu. Tam mam pracovnu, a pocujem ich tak primerane, v spalni na opacnej strane domu ich nepocujem vobec. Tam pocujem len sprosteho psa mojho sprosteho suseda :D
day
27.12.10,07:59
http://www.zateplit.sk/
mozno pomoze

ytong sa skutocne so zvukovo-izolacnymi vlastnostami na stranke, pripadne v tech.listoch nechvali (okrem grafu kde dostal 2dB bonus :)),
nasiel som, ale od inych vyrobcov:

solbet
240 - > 42dB
360 - > 48dB

porfix
250 - > 44dB
375 - > 46dB

heluz
250 - > 37dB
380 - > 43dB
440 - > 46dB
lutec
29.12.10,21:54
To všetko sú rozumné argumenty. Kompromis 30+10 je dobrý pre energeticky úsporný dom. Už zostáva len "málo", pohrať sa s detailami...