jaja9
20.08.09,14:24
Bola som so 6-ročným synom na prehliadku u novej zubárky. Vraj sa už nič nedá robiť s mliečnymi stoličkami, ktoré mu zanedbala stará zubárka. To už len ozaj čakať, kým vypadnú a narastú nové? Hrôza. Vraj som mala k nim prísť skôr. Ale ja chodím pravidelne na prehliadky, dvakrát do roka s ním. Stará zubárka bola názoru, že mliečne zuby sa neplombujú, aby sa dieťa zbytočne nestresovalo. Z jedného mu teraz umožnila vytekanie hnisu, máme ho vyšparovať, ale on ma ani do úst nepustí, vraj to bolí. Ja sama mám ešte dva mliečne zuby, stoličky, a ani nemám nové založené. Bojím sa, že to po mne zdedí. Čo teraz z jeho zhnitými zúbkami?
saki10
20.08.09,19:22
Aj nasa pani zubarka je nazoru ,ze mliecne zuby neplombuje.Aj my sme mali podobny problem,vzdy,ked ho zubok zacal boliet,mu len navrtala dierku,aby mu vytiekol hnis a poslala nas domov.Raz mu ho na moje zelanie zaplombovala a do hodiny komplet opuchol,takze mu plombu aj tak vybrala.Mal si len " srkanim" sam vytahovat prebyrocne kusky stravy z diery a samozrejme casto zuby umyvat. Takto fungujeme uz 3 roky.Ked ho chyti raz za rok bolest,tak to 2-3 dni vydrzi a prejde to. Ked vidim, ako trpi ,ide mi srdce rozpuknut, no videla som ,ze plombovanie nema u nas zmysel.A mimichodom trhat tiez nechce,aby sa trvaly chrup neposunul..... Myslim,ze co zubar ,to iny nazor. Konzultovala som s viacerymi.Tak Vam drzim palce.
pasuliatko
20.08.09,20:25
poteším ťa, onedlho budem mať 21 rokov a mám jeden mliečny zub je to konkrétne ľahá horná trojka :) a to isé má aj moja sesternica z otcovej strany,tiež jej chýbajú trvalé zuby.okrem toho mi chýba 6 trvalých zubov.čiže je dosť pravdepodobné,že to zdedí po tebe alebo jeho deti ak máš niečo také. vezmite ho na RTG zúbkov a ta, sa uvidí či má zárodky trvalých zubov či nie. nijak inak sa to nedá zistiť. nie je to nič zlé...aspoň by mal o bolesti z trhania zubov menej :) mne chýbajú všetko 8čky čo som maximálne rada :D držím palce a vyskúšajte ten RTG
pasuliatko
20.08.09,20:29
mne raz jeden zubár zablomboval mliečny zub keď ma bolel... celú noc som plakala čo ma to tak bolelo a musel mi to urobiť znova na druhý či tretí deň.otec mi tam urobil špendlíkom dierku do tej blomby aby mi ju otvotil to mu poradila moja zubárka po konzultácií (večer) ale samozrejme,že mi tou ihlou pichol do ďasna (nechtiac) :D mňa to veľmi bolelo ale nakoniec ako vytiahol ihlu okamžite bolesť ustúpila.preto som aj ja názoru,že mliečne zuby sa nemajú blombovať nerobí to dobre.to píšem z vlastnej skúsenosti a to som bola ešte malá.
Zdenka175
23.08.09,11:33
No my sme boli minule s 5r. na prehliadke. Zuby má katastrofálne. :confused:Vrchné predné skoro vyhnité. Stoličky hrôza a to som mu nedávala sladké keď bol malý:mad:! Všetko mu urobili ATBC mal od 5 mesiacov. :mee:Keď ho bolí stolička tak mu ju zubár len vyvrtá, hovorí blomba nemá význam v mliečnom zube. Raz mu dal vložku no o chvíľu vypadla a tiež ho to s ňou bolelo. My sme boli minule už jednú hornú stoličku pečatiť - má už trvalú. Vraj sa tak rýchlo nepokazí.
alla66
23.08.09,11:54
poteším ťa, onedlho budem mať 21 rokov a mám jeden mliečny zub je to konkrétne ľahá horná trojka :) a to isé má aj moja sesternica z otcovej strany,tiež jej chýbajú trvalé zuby.okrem toho mi chýba 6 trvalých zubov.čiže je dosť pravdepodobné,že to zdedí po tebe alebo jeho deti ak máš niečo také. vezmite ho na RTG zúbkov a ta, sa uvidí či má zárodky trvalých zubov či nie. nijak inak sa to nedá zistiť. nie je to nič zlé...aspoň by mal o bolesti z trhania zubov menej :) mne chýbajú všetko 8čky čo som maximálne rada :D držím palce a vyskúšajte ten RTG
neteš sa predčasne;)...osmičky, inak povedané „zuby múdrosti“, Ti môžu začať rásť aj v tridsiatke. ...
ja.nus.ka34
23.08.09,17:34
Ja mam zas taku skusenost,ze nasa zubarka mojim detom,mimochodom dievcatam mliecne zuby vzdy vytrhla ked ich mali velmi derave a boleli.Niekolko krat im vybrala uz len pol zubku a koren,to uz mali nahnisane a bolel ich.A mozem povedat,ze starsia dcera ma 15 rokov a na trvalych zuboch nema este ani jeden kaz a ma ich pekne,ani jeden nie je posunuty.Ked jej vysli prve mliecne stolicky tak onedlho ich mala pokazene a museli ist von.Ja som takeho nazoru,ze naco nechat deti trpiet,ked nemusia.Neviem si predstavit,ze by mali jestvovat uz od malicka s bolestami zubov...A mimochodom ani mne nenarastli niektore trvale zuby,ani zuby mudrosti a mam 35 rokov.Dufam ze uz ani nenarastu...
bettylou
23.08.09,19:33
My sme chodievali od 1. triedy raz za rok spoločne na povinné zubné prehliadky. Potom, kto mal kaz, dostal pozvánku, vždy nás bolo 4-5 detí pokope čo sme šli k zubárke na termíny a ak boli mliečne zuby pokazené, tak sa plombovali. Ešte tými "striebornými" plombami, a ak sa zúbok už nedal zachrániť, tak sa trhalo. Nepamatám sa, že by niekedy niekomu niečo bolo, len tie injekcie ... a potom už všetko ok. Asi boli iní zubári - štátni.
jaja9
24.08.09,12:28
Tak som si dnes vypýtala RTG-panoramatický snímok, či s malým nemôžem ísť, aby som vedela, či má založené trvalé zúbky. No ale vraj to by bolo len pre moju spokojnosť, načo malého ožarovať zbytočne. S tými starými zúbkami už nejako dobojuje, len ak ho budú bolieť, mám prísť, inak bude chodiť pravidelne na prehliadky zo škôlky.
pasuliatko
24.08.09,18:35
neteš sa predčasne;)...osmičky, inak povedané „zuby múdrosti“, Ti môžu začať rásť aj v tridsiatke. ...

omyl nemám ich a nikdy ani mať nebudem lebo na RTG snímku som nemala ich zárodky čiže zubárka ma ubezpečila,že ich mať nebudem :) ako aj daľšia dva zuby :) :D
pasuliatko
24.08.09,18:39
Tak som si dnes vypýtala RTG-panoramatický snímok, či s malým nemôžem ísť, aby som vedela, či má založené trvalé zúbky. No ale vraj to by bolo len pre moju spokojnosť, načo malého ožarovať zbytočne. S tými starými zúbkami už nejako dobojuje, len ak ho budú bolieť, mám prísť, inak bude chodiť pravidelne na prehliadky zo škôlky.

a to si sa nehala odbiť nejakou frázou,že načo malého ožarovať zbytočne?ja by som sa teda nenehala.
martina0203
24.08.09,19:27
Každý zubár inak, tak ktorému veriť? Keď som bola malá, chodili sme zo školy zubárke na prehliadky.Na predné zuby mi dala parádnu čiernu plombu, čo vyzeralo fakt strašne. Keď som prišla domov, mame som sa pochválila, že sme boli u zubárky a vycerila som krásny úsmev, až skoro odpadla. Utekali sme súkromníkovi a odznova, vyvŕtať a zaplombovať. Odvtedy k nej nechodím.
milanco
25.08.09,09:22
prosim vas je mozne ze mliecny zub ostane nastalo? ze sa nevytvori novy zarodok? je to mozne? prosim o odpoved
Zdenka175
25.08.09,09:36
No moja známa bude má 28 a ešte má niektoré zuby mliečné. Najlepšie je poradiť sa u zubára.
milanco
25.08.09,10:06
a co potom v pripade ze vypadne neskor a dalsi tam nepojde. sa vsetky ostatne vykrivia nie?
elpka
25.08.09,10:16
mojej neteri sa to stalo....máš dve možnosti, buď si dáš urobiť umelý, alebo ti zostáva nosiť zubadielko....:rolleyes:
bettylou
25.08.09,11:01
milanco
25.08.09,11:37
zatial som pocul len o zenach ktore maju mluiecne zuby resp. nemaju trvale a ani mat nebudu. stalo sa to aj nejakych chlapom?
jaja9
25.08.09,14:05
Myslíš, že mužov mliečny zub natrvalo môže tiež "postihnúť"?:)
Neviem, či to záleží od pohlavia. Som žena a mám dve mliečne dolné stoličky, päťky, z panoramatického snímka bolo jasné, že ani nie sú trvalé založené, čiže zostáva len dúfať, že tie mliečne vydržia čo najdlhšie. No a potom asi zostane ako najlepšia možnosť korunka.
jaja9
25.08.09,14:10
V podstate si myslím, že má lekárka pravdu, veď každý RTG znamená žiarenie. Neviem, ako tých pár RTG za život môže ovplyvniť telo človeka. Ale asi je fakt, že keď by som aj zistila, že tam trvalý zub nemá, no čo by som urobila? Je už raz zničený, zubárka ho nechce robiť, lebo by vraj opuchol (a v príspevkoch k tejto téme som si prečítala vaše skúsenosti s opuchmi), tak asi nič iné nezostáva, len dúfať, že tam trvalý raz bude.
pasuliatko
25.08.09,19:59
prosim vas je mozne ze mliecny zub ostane nastalo? ze sa nevytvori novy zarodok? je to mozne? prosim o odpoved

podľa mňa určite nie každý mliečny zub musí raz vypadnúť či tam je alebo nie je zárodok na trvalý zub (napr ako mám ja. stale mam mliečny zub a zatiaľ si zaklopem sa nekýve)