ucho99
20.08.09,15:42
Pekný deň všetkým poraďákom. Potreboval by som poradiť ohľadom DPH. Naša firma nakupuje tovar z Veľkej Británie. Niektorý tovar je však nakúpeny vrámci maloobchodu vrátane DPH. Viete mi poradiť ako je možné požiadať o vrátenie dane príp. či by to bol niekto ochotný urobiť? Na koho by som sa mal obrátiť?

Vopred vďaka za rady.
majoneza
29.08.09,21:51
Viem, ze pred 10 rokov v Anglicku veci boli tak, ze bezny blocek v obchode alebo restike nestacil podnikatelom, stale sa pytali "can I have a VAT receipt" teda blocek s rozpisom DPH.

Ak este je to tak, a vasi kupcovia nevypytali take bloceky tak moze byt tazke.
betka
31.08.09,18:07
Viem, ze pred 10 rokov v Anglicku veci boli tak, ze bezny blocek v obchode alebo restike nestacil podnikatelom, stale sa pytali "can I have a VAT receipt" teda blocek s rozpisom DPH.

Ak este je to tak, a vasi kupcovia nevypytali take bloceky tak moze byt tazke.

Tu by som pripomenula, že kedysi pred 10 rokmi chceli mať Slováci VAT, len preto, že neboli členom Europskeho spoločenstva a mohli si "pýtať vrátenie VAT" napr. na základe oslobodenia od dane napr. tovaru v osobnej batožine, na svoju osobnú spotrebu...... Išlo o dovoz a tu sme museli mať a obsolvovať určité procedúry...... ale to je momentálne mimotemy

V SR platí tento par., ibaže mi potrebujeme poznať par. Great Britain, ako oni uplatňujú dané vrátenie dane, snažila som sa surfovať, ale nenašla som. Je potrebné však z Vašej strany urobiť samozdanenie. Možno Vám trošku pomože náš par., a preorientujte sa do Angl., ibaže tam možu byť o niečo odlisšné podmienky, možno nájdete i na porade
Vrátenie dane uplatnenej v cenách tovarov a služieb
Vrátenie dane zahraničným osobám
§ 56



(1) Zahraničná osoba, ktorá nie je platiteľom podľa tohto zákona, má nárok na vrátenie dane uplatnenej pri hnuteľnom majetku a službách, ktoré jej dodal platiteľ v tuzemsku, a nárok na vrátenie dane, ktorú zaplatila v tuzemsku pri dovoze tovaru, za podmienok uvedených v odseku 2 a v § 57 a 58.

(2) Zahraničná osoba má nárok na vrátenie dane, ak

a) je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby v štáte, v ktorom má sídlo, prevádzkareň alebo bydlisko,
b) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nemala v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko,
c) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nedodala tovar ani službu v tuzemsku s výnimkou
1. prepravných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
2. prepravných služieb a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
3. služieb a tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou, ak je osobou povinnou platiť daň príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
4. dodania zemného plynu a elektriny, ak je osobou povinnou platiť daň platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
5. dodania tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, ak zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa §
6. dodania tovaru v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom sa zahraničná osoba zúčastnila ako prvý odberateľ,
69a,
d) daň by bola odpočítateľná podľa § 49.

(3) Zahraničná osoba nemá nárok na vrátenie dane podľa odseku 1 pri tovare, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo prepravený z tuzemska, a dodanie tohto tovaru je alebo môže byť oslobodené od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 ods. 2; nárok na vrátenie dane pri službách cestovného ruchu nemá zahraničná osoba, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu uplatňovania dane pre cestovné kancelárie.

§ 57
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Zahraničná osoba uplatňuje nárok na vrátenie dane podaním žiadosti o vrátenie dane Daňovému úradu Bratislava I na tlačive, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 2. Žiadosť o vrátenie dane môže zahraničná osoba podať, ak suma dane za tovary a služby je za kalendárny rok viac ako 1 000 Sk. Žiadosť o vrátenie dane sa podáva najneskôr do šiestich mesiacov po skončení kalendárneho roka, v ktorom bola daň za tovary a služby uplatnená alebo daň pri dovoze tovaru zaplatená. Žiadosť o vrátenie dane môže zahraničná osoba podať pred skončením kalendárneho roka za obdobie kratšie ako kalendárny rok, pričom žiadosť sa musí vzťahovať na obdobie najmenej troch kalendárnych mesiacov kalendárneho roka a suma dane za tovary a služby za toto obdobie musí byť najmenej 8 000 Sk. Ak zahraničná osoba podala v kalendárnom roku žiadosť o vrátenie dane za obdobie kratšie ako kalendárny rok, môže po skončení kalendárneho roka podať žiadosť o vrátenie dane neuplatnenej v žiadosti o vrátenie dane podanej v priebehu kalendárneho roka.
(2) Zahraničná osoba k žiadosti o vrátenie dane musí doložiť

a) originál faktúry vyhotovenej platiteľom, v ktorej je uvedená suma dane v slovenských korunách, a v prípade dovozu tovaru príslušný dovozný doklad a doklad preukazujúci platbu dane,
b) potvrdenie daňového úradu štátu, v ktorom má sídlo, prevádzkareň alebo bydlisko, osvedčujúce, že zahraničná osoba je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby, pričom potvrdenie nesmie byť staršie ako jeden rok; vzor tlačiva potvrdenia je uvedený v prílohe č. 3.

(3) Zahraničná osoba musí v žiadosti o vrátenie dane vyhlásiť, že

a) spĺňa podmienky § 56 ods. 2,
b) údaje uvedené v žiadosti o vrátenie dane sú pravdivé,
c) sa zaväzuje vrátiť späť akúkoľvek neoprávnene vrátenú daň.

§ 58
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Daňový úrad Bratislava I rozhodne o žiadosti o vrátenie dane do šiestich mesiacov odo dňa podania žiadosti. Ak zahraničná osoba podá žiadosť o vrátenie dane za obdobie kratšie ako kalendárny rok, pričom nesplní podmienky na podanie žiadosti za obdobie kratšie ako kalendárny rok, rozhodne Daňový úrad Bratislava I o žiadosti o vrátenie dane do šiestich mesiacov od konca kalendárneho roka, v ktorom bola žiadosť o vrátenie dane podaná. Všetky faktúry a dovozné doklady priložené k žiadosti o vrátenie dane opatrí Daňový úrad Bratislava I odtlačkom úradnej pečiatky a vráti ich zahraničnej osobe; ak ide o zahraničnú osobu, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v inom členskom štáte, vráti faktúry a dovozné doklady do 30 dní od ich predloženia.

(2) Ak Daňový úrad Bratislava I rozhodne o vrátení dane, vráti daň v lehote na rozhodnutie o žiadosti podľa odseku 1. Daň vráti v slovenských korunách na účet vedený v banke v tuzemsku alebo na náklady zahraničnej osoby na účet vedený v banke v zahraničí; daň môže vrátiť aj prostredníctvom zástupcu zahraničnej osoby, ak zástupca predloží daňovému úradu plnomocenstvo na zastupovanie zahraničnej osoby.

(3) Ak Daňový úrad Bratislava I dodatočne zistí, že daň bola vrátená na základe nepravdivých údajov, má právo žiadať späť neoprávnene vrátenú daň a uložiť pokutu vo výške 50 % z neoprávnene vrátenej dane. Ak zahraničná osoba nevráti neoprávnene vrátenú daň, Daňový úrad Bratislava I má právo odmietnuť ďalšie žiadosti o vrátenie dane počas dvoch kalendárnych rokov nasledujúcich po podaní žiadosti o vrátenie dane na základe nepravdivých údajov.

(4) Nárok na vrátenie dane nemá zahraničná osoba z tretieho štátu, ak štát, v ktorom má táto zahraničná osoba sídlo, prevádzkareň alebo bydlisko, neposkytuje vrátenie dane zdaniteľným osobám, ktoré sú platiteľmi podľa tohto zákona.
majoneza
02.09.09,17:33
Postup bude podobne ako na Slovensku pretoze zakony musia byt v sulade s Europskymi predpisami (presne kvoli tomu slovensky zakon o DPH hovori o trajektoch smerujucich na azorske ostrovy a podobne veci).

Skoro som si isty, ze sa este dava fyzickym osobam iba skratene blocky, pretoze mam skusenost, ze v restikach na Slovesnku anglicania sa stazovali, ze "Co priratali 19%? To ma byt ako trinkgeld?". Tak to bude problem, ze aj v anglicku aj na slovesnku sa na da odratat DPH ked nemate DPH doklad.

Neviem blizsie info o anglickych zakonoch pretoze som tam nikdy nepodnikal.

Skuste spatne ziadat DPH doklady od samotnych obchodov.
zdendo
10.09.09,23:09
Ked mas ako platca dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) fakturu z UK, musi tam byt uvedene DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) cislo dodavatela? pokial fakturuje bez dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html).
Aku formu ma mat VAT cislo?
Moze tam byt VAT number: 123 (http://www.porada.sk/t59463-123-vyrobky.html)-4567-89, alebo to musi byt GB123-4567-89
Vsimol som si u viacerych, ze udavaju len VAT number bez GB
Vilma2
15.06.10,07:32
Toto už tu zbytočne rozoberáte, ako osoba z členského štátu EU nemáte nárok na vrátenie VAT. Na to majú nárok len osoby, ktoré vyvezú tovar z EU do tretej krajiny (takej, čo nie je v EU). Čiže pred 10 rokmi to bolo aktuálne aj pre našinca, dnes už nie je. Darmo, treba si zvyknúť, že platíme aj na papalášov v európskom parlamente.