zlatko7979
20.08.09,16:46
Ahojte. Som prvý krát na vašej stránke. Potreboval by som aj ja poradiť. Som konateľ bez spoločníkov (jednoosobovej) s.r.o. bez zamestnancov - no pracujem v nej len ja. A chcem sa spýtať - musím mať pracovnú zmluvu (ako zamestnanec)? Odvádzam si len ZP. Nechcem mať žiadnu odmenu za prácu (budem mať podiel zisku na konci roka) - lebo nechcem odvádzať ďalšie odvody do SP. Je to možné maž PZ bez nároku na odmenu za prácu? A keď pracujem mám nárok na stravné lístky. Dočítal som sa že práve musím mať prac. zmluvu a to ako - to si budem 45% platiť neviem z čoho ked nebudem mať nárok na odmenu a 55% zasa ja lebo s.r.o. je moja. Mohol by mi to niekto vysvetliť? Veľmi pekne ďakujem. som s toho :eek:
DanielaSL
20.08.09,14:56
Skús si tu nájsť odpoveď na tvoje otázky....

http://www.porada.sk/search.php?searchid=8898273
liba2
20.08.09,19:09
Ahojte. Som prvý krát na vašej stránke. Potreboval by som aj ja poradiť. Som konateľ bez spoločníkov (jednoosobovej) s.r.o. bez zamestnancov - no pracujem v nej len ja. A chcem sa spýtať - musím mať pracovnú zmluvu (ako zamestnanec)?
NIE

Odvádzam si len ZP. Nechcem mať žiadnu odmenu za prácu (budem mať podiel zisku na konci roka) - lebo nechcem odvádzať ďalšie odvody do SP. Je to možné maž PZ bez nároku na odmenu za prácu?
Pracovná zmluva sa uzatvára podľa zákonníka práce a ten uvažuje so mzdou za vykonanú prácu.
A keď pracujem
ako zamestnanec! lebo iba zamestnanec má nárok na SL; povinnosť zabezpečiť stravovanie vyplýva zamestnávateľovi práve z tohto zákonníka práce.
mám nárok na stravné lístky. Dočítal som sa že práve musím mať prac. zmluvu a to ako - to si budem 45% platiť neviem z čoho ked nebudem mať nárok na odmenu
prečo? veď zamestnanec má nárok na mzdu za prácu; treba uzatvoriť PZ, určiť mzdu a bude z čoho...

a 55% zasa ja lebo s.r.o. je moja.
spoločník je majiteľom sro, avšak tržby a náklady patria s.r.o. (nie spoločníkovi) ; spoločníkovi patrí podiel na zisku po zdanení sro-čkou a to je rozdiel.
Mohol by mi to niekto vysvetliť? Veľmi pekne ďakujem. som s toho :eek:... pokúsila som sa o to :)
liba2
20.08.09,19:29
Pripadá mi, že toto všetko je ten istý prípad, ktorý sa tu dnes riešil, zadanie je takmer identické.
Riešenie vidím v uplatňovaní stravného podľa zákona o CN vzhľadom na to, že v zadaní je uvedené, že konateľ takmer denne vykonáva pracovnú cestu do BA. V závislosti od časových pásiem môže byť v niektorých dňoch priznané stravné aj vyššie ako je príspevok na stravovanie podľa ZP.



ahojte poraďáci. Mám takýto problém. Mám klienta, ktorý je konateľ s.r.o. nemá zamestnancov, nemá spoločníkov. V s.r.o. pracuje sám nemá ani žiadnu pracovnú zmluvu. Má nárok na stravné - stravné lístky? A môže si uplatniť aj soboty - nedele? prosím pomôžte. :( díky


Pokiaľ konateľ nemá so svojou s.r.o. žiadnu zmluvu, t.j. ani mandátnu na výkon funkcie, ani pracovnú, potom nemá nárok na stravné lístky.
Doplňujem ešte: má nárok na stravné podľa zákona o cestovných náhradách v prípade, že vykonáva pracovné cesty.


Z archívu:

http://www.porada.sk/887830-post20.html


Dobrý deň. Majiteľ a zároveň konateľ jednoosobovej s.r.o., pracuje vo svojej s.r.o. Mal by mať uzatvorenú pracovnú zmluvu ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracovného odevu a pod.? Nechce mať žiadnu odmenu za prácu, chce len podiel na hospodárskom výsledku po skončení roka. Ako konateľ - samoplatiteľ si platí ZP. Ale nechce mať ďalšie odvody. dakujem :mee:


Musí mať uzatvorenú pracovnú zmluvu - ako zamestnanec so svojou s.r.o. ak chce mať nárok na stravné lístky, nákup pracov. odevu a pod.? díky


odpoveď k stravným lístkom je tu:

http://www.porada.sk/887830-post20.html

Je to stanovisko DR

Pokiaľ ide o OOPP, ak vykonáva prácu takého charakteru, že je nevyhnutný k tomu pracovný odev a vie to zdôvodniť = obhájiť , môže jeho nákup dať do nákladov. Správne má byť vypracovaná interná smernica (nájdeš na porade).
Ja by som to v tomto prípade riešila písomným odôvodnením, ktoré by som priložila k dokladu o nákupe.
Je to môj názor.


ahojte. Mám problém. Konateľ s.r.o. (nemá podpísanú mandátnu zmluvu ani pracovnú zml.) ale pracovne cestuje do BA skoro každý deň vlastným autom ktoré tiež nieje majetkom s.r.o. - má nárok na náhradu cestovného a stravného? díky:rolleyes:


má nárok na všetko čo umožňuje zákon o CN ak súčasne splnil zákonné podmienky. Pritom nemusí mať PZ ani MZ uzavretú so svojou s.r.o.
Za použitie jeho vlastného vozidla bude s.r.o. platiť daň z MV v januári 2010 - nezabudnúť na to.
JANULA999
23.08.09,20:13
Ahojte, vážne je to podobná téma. Dievčatá, ale aj tak ďakujem za pomoc. Podľa zákona mi to bolo jasné, že nemá nárok na stravné, ale klient mi nedal pokoj a stále mi tvrdil že má nárok. Tak som Vás poprosila a dala som mu to prečítať - konečne to mal čierne na bielom. ešte raz vďaka.