tibor_mt13
20.08.09,20:02
Smaragdove tuje - našiel som v suchých vetvičkách chodbičky plné čiernych chrobákov a úplne vyžraté konáriky zvnútra. Takže lykožrút. :mad:
Neviete co s tym? Vdaka
arizona
20.08.09,19:07
Drevine napadnutej týmto podkôrnym škodcom sa dá pomôcť len spílením napadnutej časti, čiže konára alebo vrchnej časti koruny, ak ide len o čiastočné napadnutie, alebo úplným výrubom v prípade, že je drevina zasiahnutá celá.
Na lykožrúta funguje aj jed – a to ten istý, ktorý na naše „mandelinky“, teda pásavky zemiakové. Jed by sa mal dostať hlavne k vnútorným vetvičkám, teda bližšie ku kmeňu. Lykožrút sa častejšie vyskytuje v horných a slnečných častiach stromu. Taktiež je vraj nutné do roztoku jedu pridať nejaký kontaktný prípravok (napr. „Jar“), aby chemikália vydržala čo najdlhšie nalepená na vetvičkách.
Na jar bude potrebné vysledovať 2-týždňové obdobie, keď sa hmyz rojí a sedí aj na povrchu stromu. Vtedy je zásah najúčinnejší.
tibor_mt13
21.08.09,05:46
ano tento clanok som uz nasiel tiez, ale vdaka.
len som dufal, ze niekto vie toho viac :-)
tibor_mt13
30.08.09,14:08
lykozrut tujovy - Opakovane ich osetrujte v dvojtyzdnovych intervaloch beznymi pripravkami proti zravym skodcom (Actara, Calypso, Karate, Mospilan a pod.)