laicka
20.08.09,20:21
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?
Blankake
20.08.09,18:25
Vôbec sa tým netráp, určite varenie z Teba neurobí dobrú mamu. Akurát, keby si varila dobre (nehovorím, že Ťa to musí aj baviť), tak by to rodinka len ocenila. :)
Ale buď to rokmi príde samo, alebo sa naučí medzitým variť Tvoj partner/manžel. :D
arizona
20.08.09,18:31
Najideálnejšie by bolo, ak by si si našla muža, ktorého varenie baví :D
imino
20.08.09,18:36
Laicka, ziadny strach. :):):):) Moja kralovnicka mala este o cosi viac rockov, ked sme si svoje "ANO" dali pred oltarom a s varenim na tom bola podobne, ako ty. Po takmer strnastich rokoch zvladne vo vareni aj to, o com ani len pred tym nesnivala. :):):):):) Kolkokrat sme jej uz vybozkavali jej sikovne rucky. ;););) A obcas nieco navarim aj ja. :):):):) Dokonca niektore jedla chcu nasi chlapci odo mna, ked prave som doma a nie odcestovany. Tak sa pre to netrap. ;););) Vsetko ma svoj cas. A mozno sa vydas za kuchara, ako moja krstna mama... :D:D:D:D:D:D:D
martina0203
20.08.09,18:36
Varenie nie je v živote podstatné, slovo žena a matka neznamená vedieť perfekne variť. Vieš možno lepšie iné veci a tí druhí nie. Ale treba skúšať, ak sa podarí navariť niečo lepšie, snáď ťa to chytí a nebudú ťa môcť od varenia odtrhnúť.
Bionda
20.08.09,18:38
Ja si myslím, že sú rodiny, kde muž varí a žena rieši ostatné domáce práce- je to všetko vec dohody medzi partnermi. Som toho názoru, že možno ak nájdeš v tom varení zmysel, prečo to robiť, možno si sama k tomu cestu nájdeš, ak nie, určite nebudeš ani prvá a ani posledná. Určite nebudeš horšia mama ako tie čo varia :D
laicka
20.08.09,18:40
Hm, ked ja uz ho mam a varit teda moc nevie
Darina1234
20.08.09,18:41
Neboj, hladni nebudete.
laicka
20.08.09,18:42
Dik za podporu, len dnes som opat obycajneho peceneho kralika pokaslala. Uz sa aj sama hanbim a skor rozmyslam, ako sa tomu vyhnut. Mna to proste nebavi, najradsej by som bola, keby niekto vymyslel tabletky, ktore nahradia jedlo :)
laicka
20.08.09,18:43
No a ako by si riesila moju situaciu? Co ked pride fakt to dieta a ja nebudem vediet navarit, ucit sa pri dietati bude asi peklo a nebyvam v tom istom meste ako mama? :(
martina0203
20.08.09,18:44
Tak to mi je ľúto.
Mária.K.
20.08.09,18:44
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?
Určite môže byť dobrá mama, dobrá partnerka, aj dobrá manželka. A neboj sa. Ak budeš variť, časom sa vo varení určíte zlepšíš. Ja najradšej varím vtedy, keď viem, že to má kto jesť.:)
ivka70
20.08.09,18:44
Hm, ked ja uz ho mam a varit teda moc nevie

Tak mozete skusat a experimentovat obaja :)

Inak, ked sa pozrem na tu otazku, tak mi napada:

Musi byt dobra kucharka aj dobrou mamou?
Myslim, ze ani takato umera nefunguje, rovnako ako ta v tvojej otazke.

Tvoje deti budu stastne, aj ked ich mama nebude vyvarat honosne jedla :)
buchač
20.08.09,18:46
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi.
30 rokov varím ...a baví ma to
Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?
Nič , ono to príde samo ...


Najideálnejšie by bolo, ak by si si našla muža, ktorého varenie baví :D
Tu som...


Ja si myslím, že sú rodiny, kde muž varí a žena rieši ostatné domáce práce- je to všetko vec dohody medzi partnermi. Som toho názoru, že možno ak nájdeš v tom varení zmysel, prečo to robiť, možno si sama k tomu cestu nájdeš, ak nie, určite nebudeš ani prvá a ani posledná. Určite nebudeš horšia mama ako tie čo varia :D
Presne tak ...

Nechcem , aby to vyznelo blbo , ako samochvála , no všetko je pravda ....viď zvýraznené ....
Bionda
20.08.09,18:46
Moja svokra je už 42 rokov vydatá a veľmi variť nevie a o pečení radšej nehovorím :D:D:D , ale vždy mala mamu a svokru a u jednej jedli a k druhej chodili na koláče :D:D:D ... to už potom treba len zariadiť :D ... vychovali dvoch synov :D
Darina1234
20.08.09,18:48
No j som strašne nerada piekla, ale ozaj strašne, kolače som lubila , ale upiect ich ma nebavilo. Teraz, ked moji chalani pubertaci potrebuju sa dojest, aby som mala pokoj, videla by si . k comu ma prinutila moja laska k nim, peciem kedykolvek, ani sa nenazdaš, ako zmeniš časom svoj postoj, ked prvy raz dobre navariš.
martina0203
20.08.09,18:49
Poznám tiež takých ľudí, ktorí chodia na obed radšej k rodičom. Dieťa ťa donúti navariť základné jedlá, snáď ho nechceš nechať hladné. Tak hor sa do varenia a pečenia. Skúšaj, skúšaj, skúšaj a hlavne to nevzdávaj.
Darina1234
20.08.09,18:51
Bionda mimotemy, ked si spomenula svokru, ja som si spomenula na tie prispevky o jej tangačoch, tričkach .... a smejem sa do popuku.
Bionda
20.08.09,18:52
Dievčatá , ale veď existuje mraznička, jedlá navarené od mamy :D alebo mám, zamraziť a podľa potreby vyberať :D - keď sa chce spôsob sa vždy nájde :D
Ja aj hotové ragú zvyknem dať zamraziť a keď potrebujem je vždy po ruke :D
Blankake
20.08.09,18:52
No a ako by si riesila moju situaciu? Co ked pride fakt to dieta a ja nebudem vediet navarit, ucit sa pri dietati bude asi peklo a nebyvam v tom istom meste ako mama? :(
Začni jednoduchými jedlami (kuchárskych knižiek je teraz habadej). Najprv sa Ti bude zdať, že Ti trvá straaašne dlho, ale keď budeš to isté jedlo variť 10-krát, tak už to budeš robiť naspamäť a popritom stihneš aj iné domáce práce. Neboj, každá sme nejako začínala, žiadna z nás nespadla múdra z neba. :)
Dav
20.08.09,18:53
Také tabletky by občas uvítal každý.:) A aj skúsenej kuchárke sa jedlo nepodarí. Ak "musíš" variť, skús si zohnať nejakú kuchársku knihu, ktorá predstavuje varenie ako zábavu. Mám na mysli Jamieho Oliviera, alebo starúúúúú kuchársku knihu Petr Hora: Péťa Vařič, prípadne A. Gregor : Muž v zástěre. Aby si nebrala varenie ako nutné zlo, navyše maximálne nepríjemné, ale ako napríklad tvorivú činnosť či chemický pokus.
Bionda
20.08.09,18:55
Bionda mimotemy, ked si spomenula svokru, ja som si spomenula na tie prispevky o jej tangačoch, tričkach .... a smejem sa do popuku.
mimotemy
Darinka a teraz nedávno sme boli na jednej oslave a tričko - špci blúzku bez rukávikov s ovisnutými rukami ( úžasný pohľad), o číslo menšie vyfodričkované s volánikmi na nie práve štíhlej postave ( To treba jednoducho vidieť a..... nemáte slov :D:D:D).... och jáj, moja 17-tka povedala, že trošku je to pre mladšie :D:D:D a to bola slušná :D:D:D - ale to poznáte : chcela stará mladou byť , šuchala si pieskom r... ť ....
laicka
20.08.09,18:59
Dik za podporu, pravdupovediac, dufala som, ze mi niekto ponukne nejaky "hrncek, var" ale asi to budem musiet zvladnut sama Evidentne ale vacsina zien ovlada toto mne zahadne umenie, klobuk dole
silviamb
20.08.09,19:00
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?

Tak hlavne vobec, ale vobec nezufaj - mam znamu, ktora ma 4 deti, jej kucharske zrucnosti teda nie su nic moc, ale jej detom aj tak najviac chuti to, co navari ona ;)
Blankake
20.08.09,19:00
Dik za podporu, pravdupovediac, dufala som, ze mi niekto ponukne nejaky "hrncek, var" ale asi to budem musiet zvladnut sama Evidentne ale vacsina zien ovlada toto mne zahadne umenie, klobuk dole
Život nás donútil :D;):)
jozka56
20.08.09,19:00
mimotemy laicka ja do podnes deň som pečeného králika ani neskúšala, a to mám už aký-taký vek. Knižku a maminu ber k sebe, a uč sa, ale hlavne začni jednoduchými jedlami. Držím palčoky, budeš dobrá mamina, lebo hlavne chceš.:---
Darina1234
20.08.09,19:01
Bionda mimotemy tak to vieš presne s citom opisať, že ja ti naozaj verim a horšie, že si to hned aj viem živo predstaviť. Lebo mne strašne vadi, ked si žena nevie uvedomiť, že starne a chce sa vyrovnat mladým 17 kam, akoby im zavidela, ale, ved každa sme si 17 užili.
MartuskaN
20.08.09,19:04
Tiež si myslím, že by si sa nemala trápiť. Mám 8 mesačnú dcéru, varím tak ako mnohé iné ženy a aj tak jej viac chutí strava kúpenská :) /ja som sa zo začiatku obávala, aké chemikálie to všetko môže obsahovať, ale teraz varujú aj pred chemikáliami v ovocí a zelenine ktoré kúpiš. Napriek tomu, že mám záhradu a väčšinu si dopestujem, z času na čas jej dám aj takúto stravu/. Takže čo sa týka malých detí, tak to môžeš vyriešiť práve touto formou. Dokonca mám kamošku s rovnako starým dieťaťom, tiež nevie variť a malý prekypuje zdravím a je to veľmi veselé dieťa... Takže čo sa týka detí, tak sa netráp. A čo sa týka chlapa - mnoho mužov varí /aj také kamošky mám, ktorých muž varí a dokonca aj uprace a sú to manželstvá ako každé iné/- tak ak máš takého, tak si zavodou :D /a mnohé ti budeme aj závidieť/ a ak nie, tak by mu to hlavne nemalo vadiť. Lebo ak mu to vadí, mohli by neskôr vznikať problémy - to by som sa asi radšej posnažila, a sem-tam niečo navarila - veď je určite veľa žien, ktoré varia nie z radosti z varenia, ale pretože aj jesť treba ;). Hlavne najväčší problém asi je: Čo budem dnes variť? Muž mi vždy povie že zje hocičo a potom ohrňa nosom :D /rezník by ho viac potešil/.
Dav
20.08.09,19:04
Dik za podporu, pravdupovediac, dufala som, ze mi niekto ponukne nejaky "hrncek, var" ale asi to budem musiet zvladnut sama Evidentne ale vacsina zien ovlada toto mne zahadne umenie, klobuk dole
Aj na Porade je mnoho receptov, niektoré sú veľmi jednoduché. Pozri si napríklad tému http://www.porada.sk/t113919-co-dnes-na-obed.html. Iste nájdeš aj nejakú inšpiráciu.
lenkak
20.08.09,19:11
Moja mamina nevedela variť, ocino ju učil. Naučila sa. A tiež ju to moc nebaví. Mňa hneď zapriahla do varenia, boli jedlá, ktoré som len ja varila a každú sobotu mal ocino koláč. Teraz keď dojdem, tak si poklebetíme o varení, čo som nové vymyslela a pod. Ale keď som potrebovala niečo vedieť, tak som vždy išla za ocinom. Aj tak mám najradšej jedlá, ktoré urobia moji rodičia, lebo viem, že vždy je to pripravované s láskou.
Neboj sa aj ty, naučíš sa.
laicka
20.08.09,19:12
A najvacsi problem mam s masovymi jedlami, co je alfou a omegou jedalnicka takmer kazdeho chlapa...nehovoriac, ze mi je surove maso nechutne, ale ked ho niekto uvari, mozem ho jest donekonecna...takze skusim teda najst nejake jednoduche recepty s masom ahor sa do toho :)
Bionda
20.08.09,19:12
Dievčatá, ja mám mám v pamäti stále obraz rodiny môjho muža :
Svokor varí a umýva riad, svokra si maľuje nechty a pije kávičku, svokor k nej beží, aby jej pripálil cigaretku, aby si čerstvé nechty neodrela..... :D prosím vás! priznajme už, že ako si to naučíme , tak to budeme mať :D:D
Laicka, trochu to smeruj ku tomu, že variť bude muž a ty budeš milujúca mama a manželka ....:) a koniec koncov, budeš mať aspoň viac času hrať sa s deťmi - ako to tu už bolo napísané lepšia mama, neznamená mama, ktorá varí! Plne súhlasím .
arizona
20.08.09,19:18
Dievčatá, ja mám mám v pamäti stále obraz rodiny môjho muža :
Svokor varí a umýva riad, svokra si maľuje nechty a pije kávičku, svokor k nej beží, aby jej pripálil cigaretku, aby si čerstvé nechty neodrela..... :D prosím vás! priznajme už, že ako si to naučíme , tak to budeme mať :D:D
Laicka, trochu to smeruj ku tomu, že variť bude muž a ty budeš milujúca mama a manželka ....:) a koniec koncov, budeš mať aspoň viac času hrať sa s deťmi - ako to tu už bolo napísané lepšia mama, neznamená mama, ktorá varí! Plne súhlasím .
Bionda, zaujímalo by ma prečo si Tvoja svokrička takto nevyučila aj svojho syna...
Inak, čo na to hovorí on? mimotemy:D:D:D
Bionda
20.08.09,19:19
mimotemymimotemymimotemy

Darinka, ale tá blúzka bola naozaj pekná, ale bola aj úplne priesvitná:D:D:D
to som ešte zabudla dodať :D:D biela - ale naozaj veľmi pekná- ale tak pre
-násť ročné.:D:D:Dmimotemy:rolleyes:

:D:D:D toho jej syna, to som si naučila ja :D:D - nie je to ako môj svokor- to zas sa mi bridí- :D
jozka56
20.08.09,19:25
palacinky zrovna viem, len ten moj ich moc nemusi, ja by som ich robila aj kazdy druhy den...
Veď mu ich urob s mäsovou plnkou, so špenátom, ...mimotemyvymazala som text, lebo to nezobrazovalo, asi neviem ešte kopírovať. Zemiakové placky vieš?
Blankake
20.08.09,19:26
palacinky zrovna viem, len ten moj ich moc nemusi, ja by som ich robila aj kazdy druhy den...
Tak to si dobrá, to nie každý vie ;)
laicka
20.08.09,19:27
placky neviem ani masovz plnku, ale dobry napad, spenat viem robit
jozka56
20.08.09,19:28
Tak to si dobrá, to nie každý vie ;)
mimotemynáhodou už rok ich viem, aj cesto spravím bez nákuku do receptu:)
Blankake
20.08.09,19:32
mimotemynáhodou už rok ich viem, aj cesto spravím bez nákuku do receptu:)
No vidíš, a takto to pôjde aj s ostatnými jedlami... najprv budeš každú chvíľu pozerať do receptu a potom to bude pre Teba hračka. :)
Len začni jednoduchšími jedlami (pečený králik to podľa mňa veľmi nie je ;))
jozka56
20.08.09,19:32
Ja som prve jedlo vedela urobiť: kelová polievka, moje dieťa malo už vyše roka;)
jozka56
20.08.09,19:37
Laicka chceš môj recept na zemiakové placky?
laicka
20.08.09,19:40
jasne, tie fakt lubim a rada sa ich naucim, lebo moja mama mi povie, tam das muku, zemiaky....ale pomery mi nepovie a som v koncoch
ondrejvla
20.08.09,19:48
Laicka, každá ti píše, ja som nevedela variť, ani piecť, a ver, že je to pravdou. Aj ja som voľakedy (pred 42 rokmi)vedela uvariť len polievku
z kocky, placky a zemiakový prívarok o pečení ani nehovorím...No a kíl, tých som mala ani nie 50. Teraz, vraj som veľmi dobrá kuchárka, kilá sa zdvojnásobili, nebojím sa žiadneho pečenia, ani varenia, som už veľmi dávno za časom, keď som obzerala varechu, ako ju asi použiť. Myslím si, že som bola dobrou mamou, aj keď som vedela uvariť len 5-6 druhov polievky a keď som potajomky u mäsiara stála za ženičkami, akéže si to mäso pýtajú, a len tak som utrúsila, poraďte, čo variť no a pridali aj receptíky...Vtedy PC a teda aj nety neboli ešte ani vo sne, varila som zo života a začala som experimentovať a zvlášť, keď som videla, že rodinke chutí. A ver mi, že teraz by som aj bola radšej, keby im chutilo menej, lebo hoci varím vo veľkých hrncoch, sú o chvíľu hneď prázdne. Predomnou ti radili pokukať po Porade, určite tu nájdeš veľa dobrých a jednoduchých receptov... Mimochodom pečený králik, najskôr ho dobre potri olejom, oblož nakrájanou cibuľkou a posyp okrem soli mletou rascou, najskôr ho opeč na platni, len pár minút, podlej horúcou vodou, nechaj dusiť na platni cca 1/2 až 3/4 hodiny pod pokrievkou, potom ho daj do rúry na pekáč, prikry alobalom a nechaj do mäkka zapiecť. Pred koncom odlož alobal, nechaj len trošku zapiecť, lebo zajac nemá kožtičku ako kura. Daj pozor, aby ti cibuľa nezhnedla, musí byť akurát, ako rozvarená.
jozka56
20.08.09,19:54
Tak skúsim. Očistíš surové zemiaky škrabkou, napr. 6ks, potom ich nastrúhaš na strúhadle /ako strúhaš mrkvu, teda nie na najväčšom/ do misky, pridáš 1 celé surové vajce, soľ medzi prsty, viac ako medzi prsty majorán, múku hladkú 1 lyžicu/ ja ju niekedy aj nedám/ ale môžeš dať aj viac, 2-3 strúčiky očisteného a pretlačeného cesnaku. Cesto premiešavaš rukou, aby sa spojilo, to zistíš. Na panvicu dáš rozpáliť tuk, alebo masť a veľkou lyžicou na ňu ukladáš cesto, ja robím na panvici 4 malé placky. Opečieš z jednej a druhej strany do jemného pripečenia. Robím malé placky, veľké sa mi nepáčia.
veronikasad
20.08.09,20:02
A najvacsi problem mam s masovymi jedlami, co je alfou a omegou jedalnicka takmer kazdeho chlapa...nehovoriac, ze mi je surove maso nechutne, ale ked ho niekto uvari, mozem ho jest donekonecna...takze skusim teda najst nejake jednoduche recepty s masom ahor sa do toho :)
laicka, pozri túto tému. Tu máš rád, receptov a inšpirácii habadej ...

http://www.porada.sk/t113919-co-dnes-na-obed.html?highlight=dnes+obed
misoft
20.08.09,20:28
Očistíš surové zemiaky škrabkou, napr. 6ks, potom ich nastrúhaš na strúhadle /ako strúhaš mrkvu, teda nie na najväčšom/ do misky, pridáš 1 celé surové vajce, soľ medzi prsty, viac ako medzi prsty majorán, múku hladkú 1 lyžicu/ ja ju niekedy aj nedám/ ale môžeš dať aj viac, 2-3 strúčiky očisteného a pretlačeného cesnaku.
Tak to ja sa snažím využívať mechanizáciu. Zemiaky na "robote" nastrúham spolu s cesnakom a cibuľou, pridám vajce (alebo vajcia - nie svoje :D), soľ, korenie, múka, majorán, rasca - všetko "přiměřeně" - čiže odhadom. A bisťu, stále sa trafím do vhodného pomeru. Už vôbec nerozmýšľam, koľko tam toho treba dať.

A to si stihnem popri tom urobiť kávičku a vypáliť zobák cigaretkou :D
jozka56
20.08.09,20:31
Tak to ja sa snažím využívať mechanizáciu. Zemiaky na "robote" nastrúham spolu s cesnakom a cibuľou, pridám vajce (alebo vajcia - nie svoje :D), soľ, korenie, múka, majorán, rasca - všetko "přiměřeně" - čiže odhadom. A bisťu, stále sa trafím do vhodného pomeru. Už vôbec nerozmýšľam, koľko tam toho treba dať.
Misoft, máš tam aj rascu, nechcela som ju písať, ale tiež dávam drvenú:D, som si myslela, že môj výmysel. Robot mám, ale nepoužívam, veď vieš zdravé SK rúčky:D
Blankake
20.08.09,20:34
Misoft, máš tam aj rascu, nechcela som ju písať, ale tiež dávam drvenú:D, som si myslela, že môj výmysel. Robot mám, ale nepoužívam, veď vieš zdravé SK rúčky:D
A ja zvyknem niekedy pridať aj sušené huby na chuť (vopred namočené).
jozka56
20.08.09,20:41
A ja zvyknem niekedy pridať aj sušené huby na chuť (vopred namočené).
Sa máš, ja sušené huby/u nás hríby/ nemám:rolleyes:, iba okolo vianoc j:---
tixi
20.08.09,20:55
Nie kazdy z nas sa 'narodil ako James Oliver', ale predsa raz v zivote sa nim moze stat, ak to clovek bude chciet.;) a nikdy nie je neskoro zacat, ver mi.

Laicka, ja som tiez nevedela varit, tiez ma to nebavilo.Obdobie,ked ma to nebavi (poz. autora ze musim varit), mam aj teraz, preto mam aj 1 den kucharskeho volna:) Manzel mi to schvaluje, ale musim mu dat vediet dopredu, aby sa uz nejako on sam zariadil.

Aj ja som zacinala s jednoduchymi receptami.Neskor som si k tomu nasla vztah a teraz ma to bavi , asi zrejme preto, ze kazdemu chuti a ma aj pochvali. V zaciatkoch to tak nebyvalo a preto ma to nebavilo.
účtovník 007
21.08.09,06:18
No neviem, či je možné, aby žena nevedela vôbec variť. To však nevylučuje, že nemôže byť super mama. Stravovať sa u svokrovcov, alebo v reštaurácií nie je možné donekonečna. Ono nenadarmo sa hovorí, že hladný chlap, hotová pohroma. A keď má plné bruško, jáááj čo všetko sa dá vybaviť!:):):) Dnes je na internete veľa stránok, kde nájdeš varenie aj s obrázkami a podrobným postupom. Treba skúšať. Myslím, že keď príde prvý úspech, aj odpor k vareniu sa zmenší.;)

PS: Moja dcéra má tiež odpor k vareniu, napriek tomu som jej založila vlastnú kuchársku knihu, kde si po somársky píše nejaké recepty. :D
O inom nesníva, len že nebude variť, bude chovať koňa....no a našla si frajera, čo bol vyučený kuchár a volal sa Koník.:D No nebolo to úžasné.:D
kero64
21.08.09,06:43
Nečítal som všetky príspevky k téme, možno sa budem opakovať, ale dobrou matkou a partnerkou sa žena nestáva tým, že vie dobre variť. Sú aj iné prednosti, ktoré chlapi uznávajú. Moja manželka to vyriešila tak, že naučila variť mňa a aj keď ona varí super, teraz varím ja. Mám dovolenku a ona chodí do práce. Mne to nevadí, varím rád a hlavne, keď to ostatným chutí. Tak aj ty by si mohla do tajov kulinárskeho umenia zasvätiť svoju polovičku. Možno ho to tiež chytí a keď ho pochváliš, bude aj on tebe variť dobroty. A ty sa budeš môcť venovať iným povinnostiam. Ani naša dcéra nemá vzťah k domácim prácam a už vôbec nie varenie alebo pečenie. Dokáže, ale nechce. Vraj sa toho narobí dosť, keď bude mať vlastnú rodinu. A to jej potvrdila aj manželka, tiež bola v jej veku taká. A dnes je super. Aj mama a aj partnerka. Tak nemaj obavy, všetko časom príde.:)
najag
21.08.09,11:19
Mne by stacil iba dobry sex, upratal, navaril a opral by som uz sam :D:D:D
ajale
21.08.09,11:23
Mne by stacil iba dobry sex, upratal, navaril a opral by som uz sam :D:D:D
myslim, ze si si prave zvysil navstevnost verejneho profilu:D
kero64
21.08.09,11:27
Mne by stacil iba dobry sex, upratal, navaril a opral by som uz sam :D:D:D
Pokiaľ máme zdravé ruky, nemáme sa čoho báť.:D:D:D
Kazu
21.08.09,12:41
Mne by stacil iba dobry sex, upratal, navaril a opral by som uz sam :D:D:D

Skúsime ti to pripomenúť keď budeš hladný a so špinavými ponožkami :D:D:D
buchač
21.08.09,13:25
Mne by stacil iba dobry sex, upratal, navaril a opral by som uz sam :D:D:D


Kazu Re: Moze byt zena, ktora nevie varit dobra mama a manzelka?
Citát:Pôvodca textu príspevku: najag
Mne by stacil iba dobry sex, upratal, navaril a opral by som uz sam
Skúsime ti to pripomenúť keď budeš hladný a so špinavými ponožkami

Dokedy ....?
Zvyknem vravieť , že pokiaľ to nie je ........tak je to vždy to isté ...:rolleyes:

Staré známe porekadlo :

" Láska ide cez žalúdok "

Ponožky si kúpiš , ale dobrú ženskú musíš , kua , hľadať s lampášom vo dne hľadať ...nieto ešte v noci po disco baroch ....
Nestihal by si meniť , myslím tie čajočky ....pokiaľ by si našiel ...:cool:
arizona
21.08.09,13:47
Dnes je už iná doba, ako ked matky boli doma, nepracovali iba čakali na rodinu s plnými hrncami.
Dnes nie je výnimočné, ak sa v mladej rodine nevarí. Prestravujú sa v práci, žijú z polotovarov, či bufetov rýchleho občerstvenia.
Často cestujem do Rakúska, kde je úplne normálne nevariť !!! , a ked , tak vysypať niečo práškové do hrnca.
Často si pripadám ako "blbec" , ked namiesto zemiakov v prášku si k mäsu urobím "normálne" zemiaky. Rakúšanky sa mi vždy čudujú, prečo zabíjam čas, veď bruchu je to jedno...;):D:---

Môj syn má dlhoročnú známosť a tú jeho frajerku tiež varenie doteraz nechytilo za srdce. Ale našli sa, lebo môj syn sa okolo hrncov najradšej zvŕta sám, má veľkú fantáziu, vymýšľa stále nejaké nové špecialitky. Je šťastný, že má volnú kuchyňu, ona mu na oplátku poumýva riady:D;)
najag
21.08.09,14:07
Ja som mal nahodou to stastie, ze som nasiel zenu aj do voza aj koca.Ale poznam hodne takych, co hladali zenu iba do koca. Dreli doma ako mulice, starali sa o domacnost a deti a nakoniec im manzelka zdrhla s inym v paradnom "kociari". Uznavam emancipaciu, ale aj tak si myslim, ze zena v rodine je zena, ci chceme, alebo nechceme. Ak u zeny su prioritne v jej zivote ine veci, napr. jej kariera, ako je postavenie a funkcnost rodiny, tak by sa mala venovat iba svojim prioritam, ak nie je ochotna pristupit na nejaky kompromis.A nevstupovat do manzelstva, ci zit s partnerom a mat deti. Samozrejme, vsetci sa mozeme najest cestou domov v rychlom obcerstveni, mozeme to naucit aj male deti, cestou z ihriska sa mozu deti zastavit v pracovni a nechat sa aj oprat, len potom nechapem, preco a z akeho dovodu by sa mali stretnut doma v spolocenstve, ako rodina :D Ak nie su deti, tak je to fajn, aspon netrpia a zena aj muz sa mozu venovat iba svojim karieram a aj spat v praci, ale ak privedu na svet deti, tak je to zavazok pre oboch, alebo mal by byt. Najma pre zenu. Potom sa nedivme, ked v rodinach podnikateloch sa laska nahradza materialnymi statkami a detom nic v zivote nechyba, mimo lasky a citu, nevedia casto, co to je.Holt emancipacia ma klady, ale aj zapory. Ano, ked je muz zamilovany, tak casto robi hluposti od radosti, ze ma taku nadhernu zenu. Ale ked casom vytriezvie, tak pozna, ze krasa doma zovsedla, ale darebacik ostal, ak nahodou neutiekol.Ale to plati aj o druhej strane, aby som bol spravodlivy aj k zenam.
Endžinka
21.08.09,14:20
moja zlatá nemaj žiadny problém časom zistíš,že či chceč alebo nie budeš musieť sa naučiť variť ako ja.som pomaly 15 r.vydatá a nič iné my nezostávalo len sa to naučiť,mňa tiež to nebaví,ale musím sa priznať,že som si manžela napravila v tom zmysle slova-on si nevedel ani tričko uložiť a teraz on my varí!!!!máme medzi sebou dohodu,vždy v sobotu varí a ja upratujem nakoľko som oboje nestíhala a končila okolo 16,00,unavená ako kôň a on si chodil len na pivko a tak..k tomu pridal futbal,kamarátov tak som si povedala dosť!nie som predsa služka aby som sa naháňala a popritom si cez víkend ani neoddýchla.
prijal moju ponuku a teraz koľko krát navarí lepšie ako ja!!!ale jeho to baví na rozdiel odo mňa.všetko to zhruba trvá asi 3,5 roka.
alikam
21.08.09,15:01
Veľmi dobrá knižka je od Eleny Paulenovej: Varíme aj bez skúseností. Je tam kopec veľmi jednoduchých receptov, mne ju voľakedy dávno darovala kolegyňa a veľmi mi pomohla pri začiatočníckych pokusoch.
legolas
21.08.09,15:09
... možno nebudeš musieť variť ale si musíš najsť partnera kuchára a potom sa to naučíš aj Ty a začne Ťa to baviť:) Apropo, prečo by žena ktorá nevie variť nemohla byť dobrou matkou a manželkou?
tetrisss
21.08.09,15:52
Ked budes mat pre koho, tak sa naucis varit a mozno, ked uvidis, ako to tvojim najdrahsim chuti, tak ta to bude aj bavit.
HankaS
21.08.09,16:13
Ja kým som bola slobodná tak som nevedela variť, iba čaj a vajca na tvrdo, to som ich mohla variť aj pol hodiny vždy boli tvrdé. Vôbec ma to nebavilo.
Ale založila som si písanku a do nej som si písala recepty všetky čo varila moja mama. Postupne a neuveríte ako sa písanka zapísala. Keď som sa vydala, bývali sme u našich rodičov a ja som ešte stále nevarila. Varila mama.
Kuchyňa bola proste jej. Po 2 rokoch narodil sa mi syn a ja som varila len preňho. Len detskú stravu.
Pre všetkých ostatných varila mama. Mal už rok keď sme sa presťahovali do terajšieho domova a ja som prišla , otvorila som si písanku v ktorej som mala recepty od mamy. A začala som variť. Pekne postupne, a varím dodnes a celkom dobre. Nezomreli sme od hladu.
dad111
21.08.09,20:13
Je chvályhodné,že si to uvedomuješ, len by ma zaujímalo. Keď sa radíš na tomto fóre, radila si sa o tom aj s Tvojim ešte vtedy budúcim manželom? Vedel o tom? Súhlasil s tým? Ak áno nie je čo riešiť. Dúfam, že to hodnotil s chladnou hlavou.
Ak ale ste túto otázku neriešili, ešte stále máte čas, zakiaľ nie sú na svete deti nič sa nedeje. Spýtaj sa na jeho názor teraz, ešte je čas.
Ak ale nemáte ne toto spoločný a rovnaký názor, prosím Vás, nedopustite aby na svet prišli deti v takej rodine.
Dokiaľ nebudete zajedno v tejto otázke, nerobte nič, čo by bolo v budúcnosti príčinou nedorozumení.
Melnick
21.08.09,21:07
No a ako by si riesila moju situaciu? Co ked pride fakt to dieta a ja nebudem vediet navarit, ucit sa pri dietati bude asi peklo a nebyvam v tom istom meste ako mama? :(

Budeš mať zrejme vysoké poplatky za telefón, ako som ich kedysi mala ja, lebo ja som naozaj vedela iba ten čaj.:o A dnes...???? No problem.:D:D:D
aj keď priznám sa, varenie sa dodnes nestalo mojou srdcovou záležitosťou.
sito
21.08.09,21:44
Jasné, jistéé, môže, ale najprv musí mať manžela, potom deti a potom jej už nič neostáva len sa pri nich, pre nich naučiť variť. Ak nie, tak potom môžeš uvažovať, či chceš byť matka, manželka, alebo... nejak to dopadne. Jednoducho sa nevzdávaj, ak chceš mať rodinu? Čas lieči, ale aj rieši.
ALDA
22.08.09,09:46
Mne moja mamina vždy hovorila: Dievča Ty sa nevydávaj, veď sa vôbec nevenuješ domácim prácam a o varení už ani nehovorím. A ručné práce ako tak. Aká bude z teba mamina a manželka. Je fakt, že ked som bola malá /12-13 ročná/ som už vedela variť, ale potom som pretekala v turistickom oddiele a závodne hrala volejbal, bola členkou AMK až do 25 rokov.Takže som iba doma prekladala tašky a stále niekde behala. A ked som sa vydala, iba všetci kukali: varila som /a vraj dobre/,tých štyroch chlapov bolo treba stále kŕmiť.:D vyšívala, štrikovala, háčkovala-všetkým trom synom som si do pôrodnice uháčkovala súpravičky, iba AMK som zostala verná , vďaka čomu ma aj moji chlapci uznávali.
Takže sa neboj, život Ťa donúti a naučíš sa všetko.:)
ALDA
22.08.09,12:10
Môj príbeh o varení som už napísala. Naša najstaršia nevesta nie je priateľka s kuchyňou , ale ako sa im narodili dvojíčky, začala vyvárať a varí dodnes skoro každý deň. Malí majú už 8 rôčkov a stále tvrdí, že kuchyňa nie je jej priateľkou a pritom varí dobre, dokonca na niektoré jedlá je špecialistka a dokonca na chalupe nakŕmi celú rodinu, myslím tým nás starkých a aj švagrov s rodinami a chutí nám to. Mám aj niekoľko svedkov z Porady:).
Takže ako som už napísala, život nás veru mení, netreba sa ničoho obávať.:D
bettylou
22.08.09,16:47
: Najideálnejšie by bolo, ak by si si našla muža, ktorého varenie baví

to Buchač: cit Tu som ...

A si voľnýýý?
:---:---
buchač
22.08.09,17:40
: Najideálnejšie by bolo, ak by si si našla muža, ktorého varenie baví

to Buchač: cit Tu som ...

A si voľnýýý?
:---:---

No nie cica , ale keby že hej , ako by sme vyriešili problém s tým praním a s tým .....akože sa to ....jéžiš - skleróza .......no to , čo robia muž a žena každý deň ....???

Niečo na záver , na ponaučenie :

Výzkum preukázal, že ženy je možné vzrušovat rôznymi mechanickými hračkami. Ako najvhodnejsia sa zatial javí Porsche 911.
bettylou
22.08.09,18:14
Laicka, každá ti píše, ja som nevedela variť, ani piecť, a ver, že je to pravdou. Aj ja som voľakedy (pred 42 rokmi)vedela uvariť len polievku
z kocky, placky a zemiakový prívarok o pečení ani nehovorím...No a kíl, tých som mala ani nie 50. Teraz, vraj som veľmi dobrá kuchárka, kilá sa zdvojnásobili, nebojím sa žiadneho pečenia, ani varenia, som už veľmi dávno za časom, keď som obzerala varechu, ako ju asi použiť. Myslím si, že som bola dobrou mamou, aj keď som vedela uvariť len 5-6 druhov polievky a keď som potajomky u mäsiara stála za ženičkami, akéže si to mäso pýtajú, a len tak som utrúsila, poraďte, čo variť no a pridali aj receptíky...Vtedy PC a teda aj nety neboli ešte ani vo sne, varila som zo života a začala som experimentovať a zvlášť, keď som videla, že rodinke chutí. A ver mi, že teraz by som aj bola radšej, keby im chutilo menej, lebo hoci varím vo veľkých hrncoch, sú o chvíľu hneď prázdne. Predomnou ti radili pokukať po Porade, určite tu nájdeš veľa dobrých a jednoduchých receptov... Mimochodom pečený králik, najskôr ho dobre potri olejom, oblož nakrájanou cibuľkou a posyp okrem soli mletou rascou, najskôr ho opeč na platni, len pár minút, podlej horúcou vodou, nechaj dusiť na platni cca 1/2 až 3/4 hodiny pod pokrievkou, potom ho daj do rúry na pekáč, prikry alobalom a nechaj do mäkka zapiecť. Pred koncom odlož alobal, nechaj len trošku zapiecť, lebo zajac nemá kožtičku ako kura. Daj pozor, aby ti cibuľa nezhnedla, musí byť akurát, ako rozvarená.

to sa ako dáva pozor aby cibuľa nezhnedla??:confused:
nubi
22.08.09,18:27
...hm... asi by ste si to mali s partnerom vyjasniť hneď na začiatku. Ja mam rovnaký problém, až na to, že som vydatá už 23 rokov, mám dve deti 23 a 20 rokov, žijú, a v pohode vyrástli aj na mojej hnusnej strave. Varenie ma stále k smrti nebaví a myslím si, že v mojom prípade to už lepšie nebude. Manžel ma zvykne podpichnúť, že teda na mojej strave nikdy tučný nebude... a viem, že občas mu to vadí a dosť... Ale sám uvarí tak figu borovú. Ja mu kontrujem, že tak ako on nikdy nebude domáci kutil /obe ručičky má ľavé/, tak zo mňa nebude nikdy dobrá kuchárka. Bojím sa ale, že mu tých 23 rokov stačilo a zbalí svojich 5 slivák a poďho pápá za inou... ale to už je o inom... Mňa teší aspoň to, že verím, že hodnota človeka nie je v tom, či dokáže perfektne variť alebo, každý je dobrý v niečom inom... a verím, že aj ja mám nejaké dobré stánky i keď nie som majster kuchár.
bettylou
22.08.09,18:36
No nie cica , ale keby že hej , ako by sme vyriešili problém s tým praním a s tým .....akože sa to ....jéžiš - skleróza .......no to , čo robia muž a žena každý deň ....???

Niečo na záver , na ponaučenie :

Výzkum preukázal, že ženy je možné vzrušovat rôznymi mechanickými hračkami. Ako najvhodnejsia sa zatial javí Porsche 911.

cica - to má bežne v slovníku moja švagriná, hmm :D odkial asi:---

hmmm... :cool:
inak posielal si foto do fantázie v kuchyni, to nebolo zlé, podobné čosi dokážem aj ja .. len veela zeleninové a to ne všetci :Dmusia..
misoft
22.08.09,18:58
Moja 3/4 (:D) sa učila od svojej mamy (už nebohá :() od svojich 14-tich rokov (tak som to pozisťoval). Ja som sa k "vareniu" dostal ako slepé kura k zrnu - núdza (ako slobodný som sa musel naučiť, ako ženatý som experimentoval). Dôležité ale je to, že čo si navarím, to si aj zjem. Ak niekomu nechutí, tak viem, prečo a upravím (operatívne) recept.
BTW: aj tak recepty nečítam - používam systém podľa Wericha - "přiměřeně, přiměřeně...". Postup je http://www.youtube.com/watch?v=Lurpc1Lem04 :D
buchač
23.08.09,07:47
cica - to má bežne v slovníku moja švagriná, hmm :D odkial asi:---

Nemám síce také foto v profile ako Ty , ale robil som v sídle TOP GUN ....a teraz buď múdra ......:---:D

hmmm... :cool:
inak posielal si foto do fantázie v kuchyni, to nebolo zlé, podobné čosi dokážem aj ja .. len veela zeleninové a to ne všetci :Dmusia..

To bola len malá ukážka , neie je potrebné všetko dať na známosť ...;)
Dav
23.08.09,08:00
Laicka, prezri si aj tému http://www.porada.sk/t118308-pomaly-hrnniec.html - možno by Ti taký pomocník uľahčil život.
Lotarka
23.08.09,08:15
...hm... asi by ste si to mali s partnerom vyjasniť hneď na začiatku. Ja mam rovnaký problém, až na to, že som vydatá už 23 rokov, mám dve deti 23 a 20 rokov, žijú, a v pohode vyrástli aj na mojej hnusnej strave. Varenie ma stále k smrti nebaví a myslím si, že v mojom prípade to už lepšie nebude. Manžel ma zvykne podpichnúť, že teda na mojej strave nikdy tučný nebude... a viem, že občas mu to vadí a dosť... Ale sám uvarí tak figu borovú. Ja mu kontrujem, že tak ako on nikdy nebude domáci kutil /obe ručičky má ľavé/, tak zo mňa nebude nikdy dobrá kuchárka. Bojím sa ale, že mu tých 23 rokov stačilo a zbalí svojich 5 slivák a poďho pápá za inou... ale to už je o inom... Mňa teší aspoň to, že verím, že hodnota človeka nie je v tom, či dokáže perfektne variť alebo, každý je dobrý v niečom inom... a verím, že aj ja mám nejaké dobré stánky i keď nie som majster kuchár.

To ako by som písala ja. No ja som vydatá len 10 rokov a deti menšie. Tiež vždy počúvam od muža, že neviem variť, no paradoxne nejako veľmi priberá. Ale aj na to má odpoveď:nevarím dosť pestro. A to mu musím uznať. Snažím sa variť pestrejšie kvôli deťom. Najlepšie mužova fráza je, že láska ide cez žalúdok. Ale zase nemôžem povedať, aj on sem-tam navarí.

Zo začiatku som varila skôr tie základné jedlá. A keď sa mi podarili, tak som si sama a aj doteraz to tak robím napísala postup, ako som to robila. A naozaj podrobne - hlavne mám niekedy problémy s koreninami. Zvyčajne v receptoch nie je napísané presné množstvo, tak si ho potom ja presne dopíšem, koľko som dala. Takto som si nazbierala dosť jedál.
sito
23.08.09,14:40
Že vraj, ľudia jedia preto, aby žili, niektorí žijú preto, aby jedli. Ale človek je všežravec a k tomu aj pohodlný, ešte chce aj, aby sa mu vyváralo. Asi k vôli tomu je človek? Domestikovaný.
DanielaSL
23.08.09,14:54
Mne varenie nerobilo problémy, dokonca ma aj bavilo..ale čím som staršia , tým viac si uvedomujem, že život sa kráti a treba si ho vedieť vychutnať a žiť. Kým predtým som varievala klasiku, ktorá zabrala veľa času pri peci, dnes som prešla na jednoduché a rýchlo uvariteľné jedlá - najlepšie v jednom hrnci. Ja používam hlinený.
Dnes už život a hlavne život mladých nie je len o jedle. A ako vidím moje deti, tiež varia rýchlo, aby im to nezabralo veľa času.
Takže si myslím, že dobrá mamina a manželka je tá, ktorá sa venuje deťom a manželovi a nie trávi čas pri varení náročných jedál.
bettylou
23.08.09,15:15
to Buchačl v svojom príspevku: Nemám síce také foto v profile ako Ty , ale robil som v sídle TOP GUN ....a teraz buď múdra ......:D:---

Sa ti nelúbi moj anjel strážny? Šak on tak ráád varí, aj keď niekedy sa to len ťažko prehltnúť dáá. Inokedy z tanierov všetko zmizne šmahom ruky:D:D
Dav
23.08.09,15:43
Varila som od detstva a veľmi rada. Doma varievala predovšetkým mama, cez prázdniny ja, ale ani otcovi nerobilo problém chytiť sa varechy, a tak je to u nich dodnes.Potom som sa vydala, a môj drahý, dnes už bývalý, mi varenie absolútne znechutil. Podotýkam, že jeho mama, tiež výborná kuchárka, sa u mňa najedla vždy s chuťou a niektoré jedlá sa dokonca naučila odo mňa. Moja nechuť k vareniu zašla až tak ďaleko, že s výnimkou detí a rodičov som sa nedokázala prinútiť ponúknuť inú osobu, tak som bola zakompexovaná. Potom sme sa rozviedli, a keď som chcela tráviť čo najviac času s deťmi, tmolili sa okolo mňa aj v kuchyni a pomáhali. Mám odpor k zbytočnej práci, tak som aj deťom dávala pracovné úlohy pri varení veku a schopnostiam primerané. Najprv vyberali zeleninu, potom ju krájali,keď boli staršie,aj čistili. Vyberali potraviny a príchute, odhadovali, koľko asi zjeme. Dávali príchute do jedla, miešali ho, obaľovali syr, pripravovali nálevy na šaláty, atď...až po úplný obed cca v 10 rokoch. Dnes sa smejeme, že absolvovali kurz prežitia. Potom ku nim začali chodiť priatelia, a ja som mala strašný problém - ako dať tým deťom jesť, keď sa bojím, či im to bude chutiť. Moju dilemu medzi kompexami a pohostinnosťou prekonala jedna horda návštevníkov. Vítali ma pri dverách, moje aj požičané, že všééétko zjedli. Tak som varila aj do zásoby, lebo dakedy nás veru bolo...postupne sa tí stabilnejší dotiahli aj za mnou do kuchyne, a kým sme ohovorili učiteľov,skritizovali futbal, prebrali módu, pochválili Eminema, bola večera pre hordu hotová...aj s ich pomocou...ani sme nevedeli ako.
Teraz varím málokedy. Deti sú preč z domu, psa chovám granulami, ja mám obedy v práci, tak sa mi variť nechce.
P.S. A bývalému po rozvode bola lahôdka polievka zo sáčku, ktorú sám varil pre svoju manželku a deti. Zdroj informácie - jeho mama, teda moja bývalá svokra.

P.S. 2. Vzťah naozaj nestojí len na varení, ale zase, hlad je hlad...
ondrejvla
23.08.09,16:58
to sa ako dáva pozor aby cibuľa nezhnedla??:confused:

Musíš ju mať ponorenú v šťave, zajačika len tak trošku "prehnať ohňom", nesmie byť do hneda, tak ako aj cibuľka, Dá sa prekryť aj alobalom.
bettylou
23.08.09,18:40
Musíš ju mať ponorenú v šťave, zajačika len tak trošku "prehnať ohňom", nesmie byť do hneda, tak ako aj cibuľka, Dá sa prekryť aj alobalom.

to prehnať ohňom je 180 stupňov alebo viacej alebo menej?
duves
23.08.09,18:53
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?
Ja myslim, že prave hodnoty su niekde inde a potom mužovi nevadi, že navari on (cez vikend) a cez tyzden nema teplu večeru.
Darina1234
23.08.09,19:01
keby sme spravili anketu, ktory muž je spokony, ked doma nie je navarene, potom by sme zistili, aka je skutočnosť v realnom živote ....
Stanislav 1975
23.08.09,19:26
Ak možem aj ja prispieť svojím názorom do tejto debatky- aby žena vedela variť je doležité,ale určite nie najdoležitejšie- sú v manželstve aj ovela doležitejšie veci a vlastne variť sa može postupne naučiť...,a ak aj muž to zo začiatku pochopí,tak je to OK-takže moja odpoveď na otázku znie- ÁNO, žena ,ktorá nevie variť može byť dobrou manželkou a matkou-toť z mojej strano vsjo...;)
Darina1234
23.08.09,19:30
Stanislav 1975, ale moja otazka v ankete by bola trochu ina, ako ta, na ktoru si odpovedal. určite, ýe byť matkou a varenie nema nič spoločne.Ale zadavatelka temy sa pýta aj na partnera, čo bude , ked nevie a nema zaujem variť
hnedoočka
23.08.09,19:33
spolunažívanie je nielen o varení ,ale o dopĺňaní sa navzájom.môj brat varí a pečie niekedy lepšie než ja a zase jeho manželka sama prerobila bytové jadro a reparuje rybie hlavy.ich spolunažívanie s tromi deťmi je normálne ,takže si nerob vopred komplexy.
Stanislav 1975
23.08.09,19:39
Stanislav 1975, ale moja otazka v ankete by bola trochu ina, ako ta, na ktoru si odpovedal. určite, ýe byť matkou a varenie nema nič spoločne.Ale zadavatelka temy sa pýta aj na partnera, čo bude , ked nevie a nema zaujem variť

Darinočka, tu je velký rozdiel v slovíčkach-keď nevie ale sa snaží a chce,tak je to OK-ale keď "kašle" na to-to je problém...
Stanislav 1975
23.08.09,19:47
Darinočka, tu je velký rozdiel v slovíčkach-keď nevie ale sa snaží a chce,tak je to OK-ale keď "kašle" na to-to je problém...

ešte doplním príklad-mne moc v škole nešlo technické kreslenie,proste som bol ľavý na kreslenie ozubených kolies a pod. a keď sa uzatvárali známky, tak mi dali 2 a vtedy začali poniektorí protestovať a pomaly vypisovať petície(:mad:), že oni sú lepší a majú tiež dvojku ako ja ale učiteľ to vyriešil jednoznačne a vysvetlil to- ale pozrite sa ako snaží a ja oceňujem aj tú jeho(teda moju) snahu, a tak to to je aj s tým varením...
rozum
23.08.09,19:48
Moja známa keď sa vydala tak tiež nemala vzťah k vareniu.Spolu s manželom na začiatku boli sami a ona mu za tri mesiace robila vyprážany syr a hranolky.:)Doteraz jej manžel nechce o syre a hranolkách ani počuť a sú spolú už 18 rokov.Teraz je z nej gazdinka ako má byť.
judita1971
23.08.09,20:00
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?

Milá laicka, v prvom rade zmeň prístup k vareniu. Nezačínaj variť s tým, že sa ti to určite nepodarí. Každá z nás, len sama dobre vie, koľko krát nám niečo prihorelo, koľko jedál zjedol pes, koľko koláčov sme vyhodili do koša,aby to niekto nevidel. Ak sa ti niečo podarí, pekne si to aj uprav, hoci si to aj odfoť a napíš - môj úspech. Zo začiatku si vytypuj jedlá, ktoré dokážeš uvariť, napíš si zoznam a uvidíš že to nie je málo. Napr. čaj, kakao, puding, krupicu, zemiaky s mliekom..... Špagety s kečupom,varené párky, opečené klobásky so zemiakmi, polievky: a zistíš že to nie je málo...... a potom pomaličky skúšaj nové. Kúp si kuchynskú váhu, kúp si kuchársku knižku /nie medzinárodnú :D /, alebo googli na internete a hľadaj jednoduché recepty, recepty pre začiatočníkov. Nehanbi sa pri varení používať váhu. Ja dodnes niektoré veci - hlavne pri múčnych jedlách - vážim a nehanbím sa za to, ale viem, že sa mi to určite podarí. Napr. parené buchty, bože ako zo začiatku vyzerali, kým som robila odhadom, potom som niekde našla presný recept a dodnes ho používať /a vážim/ a viem že budú také, že aj svokra povie, že jej sa také nepodaria. :D A ešte :Vieš koľko domácich prác musí žena robiť, ktoré robí z donútenia? Napr. ja neznášam žehlenie, ale žeby som bola zlou matkou ? Čiže ešte raz - v hlave vymaž,že nevieš variť, ale že sa učíš variť, si začiatočník.Var jednoduché jedlá, jednoduché polievky. Ak sa ti niečo podarí, zaraď to do jedálnička, ak nie. Pozri sa radi ti pomôžeme, Raz dva sa naučíš, ak sa ti niečo podarí, radi ťa pochválime. Niekde sú na internete aj videorecepty. Tam uvidíš aj postup.Ak sa ti niečo nepodarí, podržíme ťa a stopneme v sebapochybovaní. Poradíme ako to nerobiť na druhý raz.
rozum
23.08.09,20:07
Dobré je aj uvedomovať si že komu varíš.Potom je to trošku ľahšie.Variť manželovi a deťom s láskou,keď vidíš ako im to chutí je tiež ocenením.Som presvedčená o tom že to zvládneš, lebo s láskou to ide ľahšie.http://thumbnail078.mylivepage.com/chunk78/1702088/1615/small_Srdíčko-kapka.png.jpg
duves
24.08.09,04:04
Este sa vratim k uvodnej otazke zakladatelky, zvlast k tomuto bodu:


...ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti....
Vela veci cloveka nebavi, ani nas mužov nebaví vsetko. Neviem akeho mas partnera, či sa vie/musí premocť do niečoho robiť. Doležite je najst vo vareni nejaky zmysel. Napr. už ten, že stravovať sa po reštikach cez víkend zanecha stopy na zdraví (vysoka hladina tuku v krvi a pod.). Možno by pomohli pozitívne afirmácie.
Kazu
24.08.09,05:26
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?

Ani moju mamu nebavilo varenie a ak varila, trvalo jej to do nekonečna, aj nás prešla zatiaľ chuť. Preto som s varením, ako jej najstaršia dcéra, začala veľmi skoro. Varím dlho, varím veľa a vraj aj dobre. Ale či aj rada, nad tým som veľmi nerozmýšľala. Je pravda, že aj ja rozdeľujem prácu na takú čo robím rada a čo nerobím rada. A tú čo rada nerobím delím na takú čo sa nemusí a čo sa musí. A ak sa už musí tak viac nerozmýšľam a robím. Ale keď už som sa nad tým zamyslela spiatočnou dedukciou mi vychádza, že nevarím rada :--- lebo variť sa musí. Keby som nevarila, čo by som robila? Pozerala na to ako sa manžel a deti prehŕňajú v chladničke a rozhodujú, či otvoriť vlašák, rybací šalát alebo nejakú inú konzervu, prípadne si ohriať párky, alebo si dopriať ten luxus a zaliať sáčkovú polievku? To teda nie je predstava ideálnej rodinnej pohody. Nevravím, že u nás sa v chladničke také niečo občas nenájde ale živiť sa len tým a len preto, že ma varenie nebaví? Och, pri tej predstave som si uvedomila, že tie ich blažené ksichtíky nad plným tanierom za to varenie predsa len stoja.:--- Ide to však aj tak, že uvariť môže aj muž, určite mu ruky neodpadnú. U nás sa však dodržiava tradičná deľba práce. Bývame na dedine a tam má muž iné povinnosti okolo domu a preto môj manžel sa v kuchy zvŕta len v prípade mojej neprítomnosti. A teraz ani to nie, má už nevesty :D
Ale aby som neodbočila od témy: Podľa môjho názoru, aj mama ktorá nevie variť môže svoje deti ľúbiť a byť im dobrou mamou. Ale treba si uvedomiť, že deti sa medzi sebou bavia o všetkom možnom a ich úprimnosť je nekonečná. Taká mama musí rátať aj s možnosťou, že jej detičky vytárajú do sveta, že ich mama nevie variť. A to nemusí byť v každej situácii príjemné. Takže podľa môjho názoru mama nemusí variť strááášne rada, nemusí vedieť variť ako šéfkuchár interhotela ale niečo variť musí vedieť. Aj keď v dnešnej dobe nastáva výmena povinností medzi pohlaviami, ešte stále patrí k stredoeurópskym dobrým mravom aby mama vedela variť.
frederyka
24.08.09,06:04
laicka, tento obed zvládneš

- instantná polievka- mne chutí francúzska

- Zapekané údené kuracie stehná

Podľa chuti 0,5 kg zemiakov, 250 ml smotany, jednu paprikovú nátierku Hajvart, 3 – 4 strúčiky cesnaku, vegeta, čierne korenie, 2 celé údené kuracie stehná

Zemiaky nakrájame na kolieska a vložíme do nádoby, v ktorej budeme jedlo piecť. Potom zmiešame smotanu, paprikovú pomazánku, cesnak, čierne korenie a vegetu. Na zemiaky poukladáme na menšie kúsky nakrájané údené kuracie stehná a polejeme ich smotanovou zmesou. Vložíme do rúry a pečieme pri 160 stupňoch asi hodinu.

- Desaťminútová torta

Piškótový korpus, broskyňový kompót, 6 balíčkov práškovej šľahačky, 1 čokoláda na varenie

Piškótový korpus rozrežeme na tri časti. Štyri balíčky nevyšľahanej práškovej šľahačky premiešame s broskyňovým kompótom, 2 balíčky vyšľaháme podľa návodu. Každý plát potrieme najprv zmesou kompótu s práškovou šľahačkou, potom šľahačkou pripravenou podľa návodu. Nakoniec polejeme tortu roztopenou čokoládou na varenie. Príprava netrvá viac ako 10 minút.
dzastinka1
24.08.09,08:21
som na tom podobne ako ty, viem uvariť iba zopár jedál, nakoľko stále bývam s mamou, a keď prídem z práce, jedlo je už uvarené. Ale našla som na porade tému http://www.porada.sk/t112296-recepty-s-obrazkami-rozne.html . Pre začiatočníka sú ako stvorené.Síce nič z toho zatiaľ nevyváram, ale pomaly si ich tlačím a keď raz budme mať vlastnú domácnosť, začnem skúšať.
Bionda
24.08.09,11:12
Ja ešte pridám jeden môj postreh : radšej menej a dobré ako veľa a na h...no :D
Kazu
24.08.09,18:45
Ja ešte pridám jeden môj postreh : radšej menej a dobré ako veľa a na h...no :D

Rokmi overená pravda: Aj toho málo a dobrého skončí rovnako :D:D:D:D
martina0203
24.08.09,19:29
Ja zasa veľmi nerada pečiem. Radšej niečo uvarím, ale pečenie ma nikdy nebavilo. No hrôza.
kukučka
24.08.09,19:52
Neviem, ci som sa trafila v rubrike, ale snad ano. Mam dilemu. Som 30-rocna zena a varenie ma vobec nebavi. Co-to navarim, samozrejme okrem caju, mam zopar receptov, ktore su fakt jedle, aj ked to navarim ja, ale fakt je, ze ma to vobec nebavi a ani nevidim nejake pokroky v tejto oblasti. Takze rozmyslam, ci je vobec mozne byt napriek tomu dobrou mamou a partnerkou alebo je nutne sa prinutit a zlepsovat sa. Ale je mi to strasne proti srsti. Poradte, co mam robit?

variť, variť, variť!!! :D :D :D
nie tak celkom mimotemy, z čoho žiješ? Čo jedávaš? ;)
Valcake
24.08.09,22:45
Ahoj, nájdi si tu: www.akosatorobi.sk (http://www.akosatorobi.sk) jedlá, a zvládneš to na jednotku:)
ajale
25.08.09,15:17
Ak ti to pomoze, ja som lava v peceni. Ozdobim, ale neupeciem. Dcerke som kupila na 1 narodeniny take hotove rezy, dala som ich do kopy a ozdobila. Mame vo zvyku raz za cas nieco spolocne upiect, ale v zime sme tym krmili 5 drozdov, niekolko vrabcov a dva holuby. Teraz mame obrovskeho psa z utulku tak on bude jest tie kolace, drozdy, vrabce a mozno aj holuby:D:D:D
jaros5
26.08.09,12:25
Ak tvoj partner nie je nejaká "fajnovka" na jedlo a obaja máte radi zdravú stravu, tak je to malina.

Moja skúsenosť
Zdravé stravovanie = jednoduché varenie;
Niekedy sa aj uvarený zemiak dá položiť na tanier tak, že sa zbehnú slinky;

Zbožňujem čas jedla ( nie pre jedlo samotné ), ale keď sa celá rodina stretne pri spoločnom stole (či už sú to raňajky, obed alebo večera);
Je to úžasný rituál, kde jedlo nikdy nie je to najdôležitejšie ;)
janasv
26.08.09,12:36
Ja teda len toľko, že ani Ildikó a ani Tunde nevedia variť a aký je Laszló spokojný :D:D:D.....
yahman
26.08.09,14:46
Ja si myslím, že v dnešnej dobe už nie je žena vnímaná ako kuchárka. Takže asi toľko. Variť môže aj manžel. :-)
tetrisss
26.08.09,15:03
Tak,...moze, ale lepsie, ak sa varit naucis ty. Samozrejme, ak si sefka niektorej banky alebo SPP, nemusis, zvladne to aj manzel.
Nachtigal
26.08.09,15:47
moja dcérka keď chodila na strednú sa vždy vyhrážala, že ona veru variť nebude, a keď tak len polotovary. Dnes má priateľa s ktorým žije a neverili by ste aká je z nej kuchárka. Vraj tak relaxuje!!!! V rámci úsporného režimu varí a pečie na dva dni a to si berú ešte aj do práce. Preto si myslím, že časom sa to naučíš aj ty a vhupneš do toho ani nebudeš vedieť ako! Ja si pamätám ako som prvý krát piekla čerešnový kysnutý koláč. Cesto som rozvaľkala na doske, dala mak s cukrom a nato čerešne. Čím viac čerešní tým lepšie, lenže ako som cesto zavínala zavinák hrubol a hrubol až bol ako peceň chleba. No čo s tým, manžel mi ho pomohol dať na plech a pieklo sa... doteraz sa na tom smejeme:D:D:D:D
MeganX
13.09.09,15:56
Som strasne rada ze nie som sama, lebo mna tiez hrozne nebavi varit a to som uz par rokov vydata a vobec sa to nezlepsilo. Varim lebo musim, ale mam stastie lebo moj manzel vie varit a vari rad.
silviaz
15.09.09,07:25
No podľa môjho názoru, je dobrá mama taká čo miluje svoje deti je im oprou, priateľkou a matkou zároveň
a má obrovskú dávku trpezlivosti. Vie deti pochopiť a vcítiť sa do ich problémov.
A dobrá manželka je podľa mňa žena, ktorá miluje a chápe svojho muža, vie vytvoriť príjemny pocit domova a stabilitu rodiny. Vie vytvoriť svojou prirodzenosťou domov, do ktorého sa vždy všetci budú radi vracať a budú sa tam cítiť bezpečne.

To či vie, alebo nevie variť podľa mňa človeku na kvalite nepridá. Jedine že by bola šéfkuchárka v reštike to by mohol byť problém :D

Ak vie žena variť je to príjemné, ale dobrého človeka to z nej nespraví.
Ja viem variť vraj dobre, ale to neznamená, že sa so mnou dá vždy vydržať, alebo že by som bola vynimočná manželka :---
Moja bývalá svokra napríklad vie variť ako malý boh, ale inak je to harpia a to ešte aj podľa svojich synov, a to k nim je teda extremne mila / sorry exmami / :---

Takže keď ťa to baví tak to rob, keď nie tak to nerob. V manželstve sa vždy partneri doplnajú je to podľa mňa správnejšie ako sa nútiť do vecí len s povinnosti. A pokiaľ rodina nehladuje a netrpí tak si nemáš čo vyčítať.
alabut
16.03.10,10:19
Najskor som si myslel, ze to pisala moja manzelka :-)

Ale je s nou veselo. Vzdy sa tesim hladny na domov.
korcka
16.03.10,20:16
Ja varím tiež len keď musím, a to sa snažím vymyslieť jedlá, ktoré sa "uvaria samé". Keď sme chodili obaja do roboty, bolo to jednoduché, v robote sme sa naobedovali, večere boli studené, víkend sa dal zvládnuť. Keď sa narodili deti a bolo im treba variť, ale hlavne ja som bola hladná, ono to nejak prišlo samé, aj inšpirácie sa našli, aj keď dodnes varím málo ochutené jedlá, ale myslím, že v pohode to zvládneš aj Ty.:o
kyblik
16.03.10,20:46
Ja som ešte mladý a neskúsený... :mee: Ale starí chlapi vravievali, že základom dobrého manželského života je " teplá kuchyňa a teplá posteľ...".

Tak neviem,:rolleyes: ak Ťa nebaví jedno skús druhé:eek::rolleyes::D
Mgr.Shrek
16.03.10,21:12
Nech si kúpi termofor :D:D
Xanti
16.03.10,21:13
Ja som ešte mladý a neskúsený... :mee: Ale starí chlapi vravievali, že základom dobrého manželského života je " teplá kuchyňa a teplá posteľ...".

Tak neviem,:rolleyes: ak Ťa nebaví jedno skús druhé:eek::rolleyes::D


Nech si kúpi termofor :D:D
Chlapci ste vtipný :D:D:D