brejo
20.08.09,20:48
Prosim o radu, na co vsetko treba mysliet a nezabudnut pri zlucovani 2 spolocnosti. Jedna sa od preklapania informacneho systemu, zjednotenia pracovneho poriadku, dochadzkoveho systemu az po spustenie prvych vyplat. Samozrejme nevyhneme sa aj hromadnemu prepustaniu zamestnancov.
Dakujem.
ľudka
21.08.09,04:21
Jedná sa o prechod práv a povinností z jednej spoločnosti na druhú, alebo zamestnanci budú mať rozviazaný pracovný pomer u jedného zamestnávateľa a u druhého budú nové pracovné pomery? Je to rozdiel, ja som zlučovaním s prechodom práv a povinností prešla.
Nesmieš zabudnúť na SP - vyžadujú tzv. delimitáciu zamestnancov. Zanikajúca spoločnosť musí zaslať svojej pobočke oznámenie o delimitácii zamestnancov (zoznam poistencov, u ktorých sa mení zamestnávateľ). Ja osobne som poslala takého oznámenie aj svojej pobočke, aby si pani v SP vedela skontrolovať, či príslušné pobočky delimitovali všetkých zamestnancov.
Zdravotné poisťovne vyžadujú prihlášky a odhlášky zamestnancov.
Nezabudni na priemery pre pracovno právne účely, nároky na dovolenku, dlhodobé zložky mzdy (ak nejaké mali - my áno)- ostávajú im pôvodné.
Odhláška zo SP a ZP zanikajúceho zamestnávateľa. My sme si žiadali zo všetkých inštitúcií (ZP, SP, DDP, DÚ) potvrdenia, že zanikajúca spoločnosť má vyrovnaný stav účtov.
V budúcom roku pozor na RZZP.
Je v tom veľa záludností, ale momentálne si spomínam na tieto. Zlučovali sme sa s ďalšími 4 spoločnosťami, takže z piatich vznikla jedna. Bolo veselo. V prípade ďalších nejasností sa kľudne ozvi, ak budem vedieť rada poradím.
Ozaj a ešte pracovné zmluvy. Nemala by to byť nová pracovná zmluva, ale iba zmena (zmena názvu zamestnávateľa), alebo ja som robila nové zmluvy, s tým, že to bolo: Úplné znenie pracovnej zmluvy, v ktorom som okrem iných náležitostí uviedla, že dňom nástupu do zamestnania sa považuje ................. (dátum nástupu k prvému zamestnávateľovi).
Niamh
25.08.09,15:26
Dobrý deň,
naši súčasní zamestnanci prešli prechodom práv a povinností na nás - nového zamestnávateľa v roku 2005. Teraz rušíme jedno z pracovísk a potrebujeme dať zamestnancom výpoveď podľa §63 ods.1 písm.a).
Doba trvania pracovného pomeru pre účely výpočtu nároku na odstupné ( do 5 rokov, alebo nad 5 rokov ) sa počíta: ako súčet odpracovaných rokov u pôvodného zamestnávateľa a rokov u nás? Alebo len to obdobie čo pracujú u nás? Ďakujem...
Tweety
25.08.09,15:32
Dobrý deň,
naši súčasní zamestnanci prešli prechodom práv a povinností na nás - nového zamestnávateľa v roku 2005. Teraz rušíme jedno z pracovísk a potrebujeme dať zamestnancom výpoveď podľa §63 ods.1 písm.a).
Doba trvania pracovného pomeru pre účely výpočtu nároku na odstupné ( do 5 rokov, alebo nad 5 rokov ) sa počíta: ako súčet odpracovaných rokov u pôvodného zamestnávateľa a rokov u nás? Alebo len to obdobie čo pracujú u nás? Ďakujem...
Prvá odpoveď je správna.
Niamh
25.08.09,17:22
ĎAKUJEM TWEETY :-))) !!!
brejo
25.08.09,17:51
Ďakujem za Vašu odpoveď. Nateraz mi dosť pomohla aspoň sa zorientovať. Ak budem do budúcna niečo potrebovať, určite sa ozvem.