trewq
20.08.09,21:57
Ahojte, chcel by som sa poradiť. Manželka je momentálne zamestnaná na hlavný pracovný pomer, plánujeme si však založiť sročku. Ona bude figurovať ako jediný spoločník a konateľ, ja plánujem pristúpiť niekedy v budúcom roku odkúpením časti obchodného podielu. Moja otázka je: akú ma oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi? Je potrebné túto skutočnosť oznámiť? Nebude zamestnancom zakladanej s.r.o.. Podotýkam, že predmety činnosti zakladanej s.r.o. a firmy kde je zamestnaná sa nezhodujú, ani nemá v pracovnej zmluve nič také zakázané. Bude si robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a danové priznanie sama? V tom prípade by o tom zamestnávateľ asi musel vedieť kôli podkladom ktoré bude potrebovať.
trewq
21.08.09,07:17
Tak ako, poradí mi niekto?
gogina
21.08.09,07:57
Ahojte, chcel by som sa poradiť. Manželka je momentálne zamestnaná na hlavný pracovný pomer, plánujeme si však založiť sročku. Ona bude figurovať ako jediný spoločník a konateľ, ja plánujem pristúpiť niekedy v budúcom roku odkúpením časti obchodného podielu. Moja otázka je: akú ma oznamovaciu povinnosť voči zamestnávatelovi? Je potrebné túto skutočnosť oznámiť? Nebude zamestnancom zakladanej s.r.o.. Podotýkam, že predmety činnosti zakladanej s.r.o. a firmy kde je zamestnaná sa nezhodujú, ani nemá v pracovnej zmluve nič také zakázané. Bude si robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a danové priznanie sama? V tom prípade by o tom zamestnávateľ asi musel vedieť kôli podkladom ktoré bude potrebovať.
Môj názor: mala by ohlásiť zamestnávateľovi, že sa stane konteľkou v spoločnosti /vo lastnej/ a nebude zamestnancom. Doporučujem aby malav eseročke zmluvu o výkone funkcie konateľa /§63odst.3 OZ/,pretože môj názor, niekto musí riadiť spoločnosť. v tejto zmluve bude mať odmenu,z ktorej odvedie daň, a zdrav. poistenie. Spoločnosť sa prihlási do ZP ako kvázi zamestnávateľ, a mesačne budete odvádzať výkazy ,v SP Vám nehrozí platiť.Je na Vás akú čiastku si dáte do zmluvy .Daňové a RZZP sibude musieť robiť, lebo bude mať príjem zo zamestnania ,a odmenu z výkonu funkcie konateľa,/táto funkcia o výkone konateľa je považovana ako dohoda/To je z moje strany
trewq
21.08.09,08:31
A je potrebné podávať aj daňové priznanie z prijmu FO? Keď bude mať ako konateľka a zamestnankiňa v inej firme v podstate dva príjmi?
gogina
21.08.09,08:35
daňové podávate zo všetkých vašich celosvetových príjmov, takže áno