Maňuša
21.08.09,08:56
Veľmi by som Vám bola povďačná za radu : môj brat má ŽL a pracoval, takže nevykonával živnosť. Teraz ukončil pomer a chce pokračovať ďalej ako živnostnik. Bol aj na sociálke a tam mu povedali, že nemusí nič platiť, na zdravotnej, že áno. Keďže mám s Vami veľmi dobré skúsenosti a Vaše rady využívam, chcem mu to pomôcť povybavovať. Našiel by si niekto z Vás čas a poradil mi ako začať, čo mám urobiť, aby to bolo v poriadku ? Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
21.08.09,07:02
Veľmi by som Vám bola povďačná za radu : môj brat má ŽL a pracoval, takže nevykonával živnosť. Teraz ukončil pomer a chce pokračovať ďalej ako živnostnik. Bol aj na sociálke a tam mu povedali, že nemusí nič platiť, na zdravotnej, že áno. Keďže mám s Vami veľmi dobré skúsenosti a Vaše rady využívam, chcem mu to pomôcť povybavovať. Našiel by si niekto z Vás čas a poradil mi ako začať, čo mám urobiť, aby to bolo v poriadku ? Ďakujem veľmi pekne.
Do 8 dní od skončenia prac. pomeru musí v zdr. poisťovni nahlásiť zmenu. Budú od neho chcieť asi doklad o skončení prac.pomeru /zápočet, dohodu.../.
Ako SZČO bude platiť odvody z min. vymer.základu - do 31.12.2009 14 % z 295,50€ = 41,37€ mesačne.
Podával do ZP RZZP za rok 2008 ?
abel
21.08.09,07:05
V zdravotnej poisťovni musí byť človek poistený od narodenia až do úmrtia. Ak je SZČO, platí si do zdravotnej poisťovne v súčasnosti minimálne 41,37 €.
Do sociálnej poisťovne, pokiaľ z podnikania v roku 2008 nemal príjem, mu povinnosť platiť zatiaľ nevznikla, záleží až od dosiahnutia obratu za rok 2009 a následne potom by musel platiť najskôr od 1. 7. 2010.
Môže, ale nemusí sa prihlásiť napr. na dobrovoľné nemocenské poistenie.
Maňuša
21.08.09,07:32
Brat bol vo VšZP a tam mu povedali, že nemá platiť nič, takže neplatí, ale mne sa to nezdá, lebo aj keď síce z podnikania nemal príjem, ale teraz keď už bude pokračovať ako SZČO by mal platiť... RZZP nepodával ako živnostník, podával mu iba zamestnávateľ. Veľmi pekne ďakujem za promtnú odpoveď...
Maňuša
21.08.09,07:35
Ešte som zabudla a do SP mu netreba nahlásiť zmenu ? A koľko tvorí dobrovoľné zdravotné poistenie ?
abel
21.08.09,07:37
Brat bol vo VšZP a tam mu povedali, že nemá platiť nič, takže neplatí, ale mne sa to nezdá, lebo aj keď síce z podnikania nemal príjem, ale teraz keď už bude pokračovať ako SZČO by mal platiť... RZZP nepodával ako živnostník, podával mu iba zamestnávateľ. Veľmi pekne ďakujem za promtnú odpoveď...
Zrejme v zdravotnej poisťovni neoznámil, že má živnosť. Ak mal živnostenské oprávnenie aj v roku 2008 (alebo skôr) mal povinnosť urobiť RZZP on a nie zamestnávateľ, aj keď zo živnosti nedosiahol žiadny príjem. Je potrebné ísť do ZP, zobrať kópiu ŽL a vypísať tam tlačivo. Platiť poistné musí hneď od nasledujúceho dňa po skončení prac. pomeru.
abel
21.08.09,07:40
Ešte som zabudla a do SP mu netreba nahlásiť zmenu ? A koľko tvorí dobrovoľné zdravotné poistenie ?
V soc. poisťovni mu zatiaľ nevzniká žiadna povinnosť.
Dobrovoľné zdravotné poistenie neexistuje.
Ak si mala na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie, to je 4,4 % z vymeriavacieho základu, ktorý si zvolí, najmenej však v súčasnosti zo sumy 295,50 €, čo je mesačne 13.- €.
Maňuša
21.08.09,09:14
Ďakujem, už tam bol a zaplatil so spätnou platnosťou. Ešte dobre, že mi to len tak medzi rečou spomenul a ešte dobré, že ste mi hneď poradili. A ešte sa opýtam, najbližšie bude platiť do 8. sept. lebo teraz neviem, či je to mesiac dopredu alebo mesiac dozadu...
veronikasad
21.08.09,09:18
Ďakujem, už tam bol a zaplatil so spätnou platnosťou. Ešte dobre, že mi to len tak medzi rečou spomenul a ešte dobré, že ste mi hneď poradili. A ešte sa opýtam, najbližšie bude platiť do 8. sept. lebo teraz neviem, či je to mesiac dopredu alebo mesiac dozadu...
preddavky na ZP sa platia pozadu - do 8. kal. dňa nasl. mesiaca / za august do 8.9./
Maňuša
23.08.09,10:49
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu a odbornú pomoc. Prajem všetkým pekné dni .
Maňuša
26.08.09,12:30
Ešte by som sa chcela opýtať, či brat ako SZČO - vlastník ŽL musí mať založený podnikateľský účet alebo mu postačí aj bežný ?
ZuzanaP
26.08.09,12:32
Ešte by som sa chcela opýtať, či brat ako SZČO - vlastník ŽL musí mať založený podnikateľský účet alebo mu postačí aj bežný ?
Nikde nie je napísané, že to musí byť podnikateľský účet, ale len účet. Takže rozhodnutie je na ňom.:)
Blankake
26.08.09,12:34
Ešte by som sa chcela opýtať, či brat ako SZČO - vlastník ŽL musí mať založený podnikateľský účet alebo mu postačí aj bežný ?
Stačí aj bežný osobný účet, ale musí ho nahlásiť na DÚ.
Maňuša
26.08.09,13:21
Ďakujem Vám veľmi pekne a ešte, ktorý je výhodnejší ?
ZuzanaP
27.08.09,05:00
Ďakujem Vám veľmi pekne a ešte, ktorý je výhodnejší ?

Výhodnejší v čom? Bežný účet je lacnejší v porovnaní s podnikateľským.
Maňuša
28.08.09,07:45
To som chcela vedieť, len zle som sa vyjadrila. Ďakujem.Prajem pekné dni.