acco
21.08.09,09:16
Prosím poraďte mi:
S.r.o. má jediného spoločníka - zahraničného občana. Ten chce previesť svoj podiel na iného spoločníka - občana SR. Konateľ je tiež občan SR a zostáva ten istý. Podiely v s.r.o. sú stále v SK.

1. Musíme previesť v OR najskôr podiely na eurá a až potom na nového spoločníka? Alebo sa to dá urobiť naraz? Aký je postup?

2. Môžu sa previesť podiely bezodplatne? Je na to nejaká formulácia?

3. Vyplývajú ešte nejaké iné povinnosti z tohto prevodu, okrem zápisu v OR? Napr. aj v súvislosti s tým, že vlastník bol zahraničný občan?

Vopred ďakujem všetkým múdrym poraďákom ;)
acco
24.08.09,13:53
posúvam....
casch
24.08.09,18:44
Ak má s r.o. jediného spoločníka, ten vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia. Vyhlásením jediného spoločníka by som najprv vyriešila premenu jeho vkladu na menu euro - je to bezplatná zmena v OR. Predkladá sa vyhlásenie jediného spoločníka, príslušný formulár - asi 29 na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) a úplné zmenie notárskej zápisnice, kde sú už Sk premenené na eurá.
Potom na základe zmluvy o prevode obchodného podielu sa prevedie podiel v EUR na nového spoločníka, je to vzťah nadobúdateľa obchodného podielu a prevodcu, môže byť aj bezodplatný. V účtovníctve s r.o. sa účtujelen o zmenách AU na 411. Táto zmena v OR je spoplatnená.
zalobaba
24.08.09,19:37
Ak má s r.o. jediného spoločníka, ten vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia. Vyhlásením jediného spoločníka by som najprv vyriešila premenu jeho vkladu na menu euro - je to bezplatná zmena v OR. Predkladá sa vyhlásenie jediného spoločníka, príslušný formulár - asi 29 na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) a úplné zmenie notárskej zápisnice ?????, kde sú už Sk premenené na eurá.
Potom na základe zmluvy o prevode obchodného podielu sa prevedie podiel v EUR na nového spoločníka, je to vzťah nadobúdateľa obchodného podielu a prevodcu, môže byť aj bezodplatný. V účtovníctve s r.o. sa účtujelen o zmenách AU na 411. Táto zmena v OR je spoplatnená.

úplné zmenie notárskej zápisnice ????? sa určite nepredkladá, takýto pojem nepoznám.... môžeš nám priblížiť, čo tým bolo myslené????
acco
25.08.09,09:02
Casch premenu na euro vykonáva konateľ, nie spoločník.

Mňa hlavne zaujíma, či to môžem dať na OR jedným podaním - premenu a euro a zároveň prevod obchodného podielu na nového spoločníka, alebo každé zvlášť - najprv premenu na euro, počkať na zápis a potom prevod podielov.
zalobaba
25.08.09,09:08
Casch premenu na euro vykonáva konateľ, nie spoločník.

Mňa hlavne zaujíma, či to môžem dať na OR jedným podaním - premenu a euro a zároveň prevod obchodného podielu na nového spoločníka, alebo každé zvlášť - najprv premenu na euro, počkať na zápis a potom prevod podielov.


NESÚHLASÍM - o premene môže rozhodnúť konateľ alebo spoločník/ci, len treba nájsť tú správnu formu. Okrem toho je celá téma: zlezaradil
acco
25.08.09,09:11
Zalobaba ale v tej celej téme som nenašla odpoveď na moju otázku a to som ju prečítala celú
liba2
25.08.09,09:46
Ak má s r.o. jediného spoločníka, ten vykonáva pôsobnosť valného zhromaždenia. Vyhlásením jediného spoločníka by som najprv vyriešila premenu jeho vkladu na menu euro - je to bezplatná zmena v OR. Predkladá sa vyhlásenie jediného spoločníka, príslušný formulár - asi 29 na www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) a úplné zmenie notárskej zápisnice, kde sú už Sk premenené na eurá.
Potom na základe zmluvy o prevode obchodného podielu sa prevedie podiel v EUR na nového spoločníka, je to vzťah nadobúdateľa obchodného podielu a prevodcu, môže byť aj bezodplatný. V účtovníctve s r.o. sa účtujelen o zmenách AU na 411. Táto zmena v OR je spoplatnená.Len malá poznámočka: bola legislatívna zmena (neviem presne od kedy, ale tak asi r.2006) v súčasnosti sa jednoosobové s.r.o.-čky zakladajú "zakladateľskou listinou" (nie notárskou zápisnicou).
kaupke
25.08.09,10:20
Spoločníci urobili prevod obchodného podielu : mám schválenie na VZ , Zmluvu o prevode obch.podielu,úplné znenie Spoločenskej zmluvy a chcem vypísať Návrh na OR , vypisujem prílohu P8 ? , A ak hej, tak zakladám všetkých 27 strán (vrátane poučení) , alebo len 17 strán -posledná končí overeným podpisom konateľa .
Stačia mi vymenované listiny ?
casch
25.08.09,10:55
Možno som sa zle vyjadrila, teda ak obchodná spoločnosť má viac spoločníkov, do OR sa určite predkladá úplné znenie spoločenskej zmluvy - po premene na menu euro.
Ak je s r.o. jednoosobová, tak logicky by tam mala byť uložená "zakladateľská listina" po premene na menu euro.