sihl
21.08.09,09:47
Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že je takáto stránka, je to super. chcela by som vedieť, či je povinnosťou tlačiť si ku každému účt. dokladu denník účtovania, resp. ku každému dňu, doteraz som to robila ku každému dokl. osobitne, ale nedávno sa nám zmenil program na novší a tam je na to trošku iný systém. tak, čo mám ich tlačiť alebo nemusím, mne sa to zdá trošku zbytočnosť, len neviem, ako to berie napr. taký DÚ, keď nám príde kontrola na účtovníctvo. viete mi niekto povedať? ďakujem Vám už vopred;)
m.hladka
21.08.09,08:01
Neviem presne, čo tým myslíš, ale asi kontáciu dokladov. Ja si nič nevytláčam, všetko kontujem priamo do dokladov, napr. do faktúry, na výpis BU a do pokladničného bloku, kde máš v pravo dole "účtovací predpis".
Tweety
21.08.09,08:09
Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že je takáto stránka, je to super. chcela by som vedieť, či je povinnosťou tlačiť si ku každému účt. dokladu denník účtovania, resp. ku každému dňu, doteraz som to robila ku každému dokl. osobitne, ale nedávno sa nám zmenil program na novší a tam je na to trošku iný systém. tak, čo mám ich tlačiť alebo nemusím, mne sa to zdá trošku zbytočnosť, len neviem, ako to berie napr. taký DÚ, keď nám príde kontrola na účtovníctvo. viete mi niekto povedať? ďakujem Vám už vopred;)Zákon o účtovníctve

§ 10 Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.