Wotan
21.08.09,10:50
Ak poziadam urad prace o prispevok na podnikanie na jednu konkretnu cinnost, a ked mi to schvalia, mozem vykonavat aj ine cinnosti?

Priklad: schvalia mi prispevok na podnikanie napr. na sprostredkovanie predaja - maloobchod. Avsak po mesiaci zistim ze mi to nejde, tak zacnem robit nieco uplne ine... Pripadne o pol roka si na zivnostensky dopisem dalsie cinnosti.

Mozem si teda zapisat viac cinnosti, i ked o prispevok ziadam na konkretnu cinnost?
Xanti
21.08.09,08:54
Ak poziadam urad prace o prispevok na podnikanie na jednu konkretnu cinnost, a ked mi to schvalia, mozem vykonavat aj ine cinnosti?

Priklad: schvalia mi prispevok na podnikanie napr. na sprostredkovanie predaja - maloobchod. Avsak po mesiaci zistim ze mi to nejde, tak zacnem robit nieco uplne ine... Pripadne o pol roka si na zivnostensky dopisem dalsie cinnosti.

Mozem si teda zapisat viac cinnosti, i ked o prispevok ziadam na konkretnu cinnost?Ano môžeš vykonávať aj iné činnosti. Ale príspevok musíš použiť v súlade s podnikateľským zámerom.
Tj. príklad ak si dáš maloobchod a napíšeš, že kúpiš za príspevok registračnú pokladňu, a zistíš že Ti to nejde a ne vynáša, ale popri tom vieš napr. účtovať, tak kludne môžeš robiť aj účtovníctvo. Ale nemôžeš predať registračnú pokladnu a kúpiť za to PC aby si mohol účtovať.

Na živnostenský si nedopíšeš nič. Ku každej činnosti sa vydáva nový ZL a stojí 3 eurá.
Wotan
22.08.09,14:36
ja som si myslel, ze prispevok sa dava na pokrytie nakladov na odvody do ZP a SP pocas 2 rokov podnikania.

Ked napriklad poziadam o prispevok na podnikanie napr. na tvorbu webstranok, nepotrebujem z tych penazi kupovat nic - PC a software doma mam. Tak ako pouzijem peniaze na podnikatelsky zamer?

Mozem peniaze pouzit aj na odvody? A treba vsetko vydokladovat, na co som ich pouzil?

Situacia2: po par mesiacoch zistim, ze podnikanie mi nejde, a nebudem vykonavat okrem tej nahlasenej ani inu podnikatelsku cinnost. Napr. si najdem zamestnanie,atd. Samozrejme zivnost nemozem zrusit po dobu 2 rokov, ale v podstate ju nebudem vyuzivat.

Co s peniazmi? jedine platit z nich odvody za zivnost, ktoru vlastne nevykonavam, ale musim ju mat 2 roky ?
camozzi
22.08.09,15:03
Pointa celej tej dotacie je v tom, ze ju v podstate statu vratis v podobe odvodov do ZP a SP. Peniaze z dotacie mozes vyuzit aj na odvody a rovnako aj na hmotny a nehmotny majetok. Ak ides vykonavat napr. tvorbu web stranok, tak si do podnikatelskeho zameru rozpises v casti financny plan cca toto:
1. pocitac: 500€, 2. program na tvorbu stranok: 300€, odovody do ZP a SP: 400€...
Vypises si proste polozky na ktore planujes dotaciu minut a podla toho ju aj pocas tych dvoch rokov vyuzijes. Mozes si napisat financny plan aj nad ramec vysky dotacie. Potom sa uz rozhodnes podla toho ako ti pojde biznis, na co peniaze pouzijes.
Ak si najdes pracu, tak pojdu ciste na odvody.
Xanti
22.08.09,17:06
ja som si myslel, ze prispevok sa dava na pokrytie nakladov na odvody do ZP a SP pocas 2 rokov podnikania.

Ked napriklad poziadam o prispevok na podnikanie napr. na tvorbu webstranok, nepotrebujem z tych penazi kupovat nic - PC a software doma mam. Tak ako pouzijem peniaze na podnikatelsky zamer?

Mozem peniaze pouzit aj na odvody? A treba vsetko vydokladovat, na co som ich pouzil?

Situacia2: po par mesiacoch zistim, ze podnikanie mi nejde, a nebudem vykonavat okrem tej nahlasenej ani inu podnikatelsku cinnost. Napr. si najdem zamestnanie,atd. Samozrejme zivnost nemozem zrusit po dobu 2 rokov, ale v podstate ju nebudem vyuzivat.

Co s peniazmi? jedine platit z nich odvody za zivnost, ktoru vlastne nevykonavam, ale musim ju mat 2 roky ?
Teraz sa bežne využíva dotácia na zaplatenie odvodov, a áno budeš musieť všetko podrobne vydokladovať na čo si použil dotáciu a či si ju použil celú, viď tému http://www.porada.sk/t8850-p13-kontrola-z-uradu-prace-na-krytie-prispevku.html . Ináč tu na porade je dosť veľa informácii čo sa týka dotácie.

Co s peniazmi? jedine platit z nich odvody za zivnost, ktoru vlastne nevykonavam, ale musim ju mat 2 roky ?
Ak by si vzal dotáciu z UP, tak dva roky nesmieš zrušiť živnosť. Ak by si zrušil tak musíš alikvotnu čiastku vrátiť.


Situacia2: po par mesiacoch zistim, ze podnikanie mi nejde, a nebudem vykonavat okrem tej nahlasenej ani inu podnikatelsku cinnost. Napr. si najdem zamestnanie,atd. Samozrejme zivnost nemozem zrusit po dobu 2 rokov, ale v podstate ju nebudem vyuzivat.

V podstate si musíš vyrátať dotáciu tak, aby si mal na zaplatenie odvodov ( na celé dva roky ) a za zvyšok kúpiť nový PC a software ( legálny nie hocaký napálený ). V prípade, že sa zamestnáš tak PC využiješ i potom a peniaze z dotácie za:
A. vrátiš pekne štátu formou odvodov do ZP a SP pri zachovaní živnosti
B. vrátiš štátu vo forme alikvotnej čiastky pri zrušení živnosti
Wotan
11.09.09,10:39
chcem sa spytat este na par predpokladanych situacii:

situacia 1/ som evidovany na urade prace viac ako 3 mesiace. Poziadam o prispevok na SZCO, ale pocas toho si najdem zamestnanie - mozem napriek tomu ziskat ten prispevok? Zivnostnik by som v takom pripade chcel byt popri zamestnani.

situacia 2/ este som nepoziadal o prispevok, ale nasiel som si zamestnanie. Bol som na urade prace evidovany viac ako 3 mesiace, ale uz nie som, kedze mam zamestnanie - chcem vsak byt SZCO popri zamestnani - mozem aj v tomto pripade poziadat o prispevok, ked uz nie som evidovany na urade prace?

situacia 3/ som evidovany na UP viac ako 3 mesiace, ale prisla mi ponuka pracovat niekde na zivnost okamzite. Cize z evidencie ma vyradia, kedze zacnem byt SZCO, avsak mam narok na prispevok ak:

- som poziadal o prispevok este predtym ako som sa stal SZCO avsak este nebol schvaleny a ja uz SZCO vykonavam

- nestihol som poziadat o prispevok a uz vykonavam SZCO. Mozem poziadat o prispevok dodatocne?


Vopred dakujem velmi pekne za odpovede...
veronikasad
11.09.09,10:42
chcem sa spytat este na par predpokladanych situacii:

situacia 1/ som evidovany na urade prace viac ako 3 mesiace. Poziadam o prispevok na SZCO, ale pocas toho si najdem zamestnanie - mozem napriek tomu ziskat ten prispevok? Zivnostnik by som v takom pripade chcel byt popri zamestnani. Po schválení príspevku nie je vylúčený súbeh zamestnania a podnikania. SZČO musíš prevádzkovať najmenej dva roky

situacia 2/ este som nepoziadal o prispevok, ale nasiel som si zamestnanie. Bol som na urade prace evidovany viac ako 3 mesiace, ale uz nie som, kedze mam zamestnanie - chcem vsak byt SZCO popri zamestnani - mozem aj v tomto pripade poziadat o prispevok, ked uz nie som evidovany na urade prace? nie

situacia 3/ som evidovany na UP viac ako 3 mesiace, ale prisla mi ponuka pracovat niekde na zivnost okamzite. Cize z evidencie ma vyradia, kedze zacnem byt SZCO, avsak mam narok na prispevok ak:

- som poziadal o prispevok este predtym ako som sa stal SZCO avsak este nebol schvaleny a ja uz SZCO vykonavam začiatok podnikania musí byť po schválení príspevku

- nestihol som poziadat o prispevok a uz vykonavam SZCO. Mozem poziadat o prispevok dodatocne? nie, nemôžeš


Vopred dakujem velmi pekne za odpovede...
odpoveď v texte
Xanti
11.09.09,10:44
chcem sa spytat este na par predpokladanych situacii:

situacia 1/ som evidovany na urade prace viac ako 3 mesiace. Poziadam o prispevok na SZCO, ale pocas toho si najdem zamestnanie - mozem napriek tomu ziskat ten prispevok? Zivnostnik by som v takom pripade chcel byt popri zamestnani. ak sa zamestnáš pred priznaním príspevku, tak ho žial nedostaneš. lebo nebudeš splnať podmienku nezamestnanosti. živnosť si môžeš otvoriť aj popri zamestnaní ale bez dotácie.

situacia 2/ este som nepoziadal o prispevok, ale nasiel som si zamestnanie. Bol som na urade prace evidovany viac ako 3 mesiace, ale uz nie som, kedze mam zamestnanie - chcem vsak byt SZCO popri zamestnani - mozem aj v tomto pripade poziadat o prispevok, ked uz nie som evidovany na urade prace? jednoznačne nie, ale môžeš požiadať o príspevok na dochádzku do zamestnania http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06504644

situacia 3/ som evidovany na UP viac ako 3 mesiace, ale prisla mi ponuka pracovat niekde na zivnost okamzite. Cize z evidencie ma vyradia, kedze zacnem byt SZCO, avsak mam narok na prispevok ak:

- som poziadal o prispevok este predtym ako som sa stal SZCO avsak este nebol schvaleny a ja uz SZCO vykonavam nie

- nestihol som poziadat o prispevok a uz vykonavam SZCO. Mozem poziadat o prispevok dodatocne? nie


Vopred dakujem velmi pekne za odpovede... odpoved v texte... vidím že ťa chcú zamestnať ale ty chceš zriešiť aj ten príspevok. nedá sa to tak ako si písal ... bohužial
pepus22
14.09.09,17:21
Ja by som sa chcela informovať ohľadom toho príspevku na podnikanie z úradu práce... sú tam vymedzené možnosti podnikania, alebo si môžem zvoliť v čom by som chcela podnikat?????????
veronikasad
14.09.09,17:23
Ja by som sa chcela informovať ohľadom toho príspevku na podnikanie z úradu práce... sú tam vymedzené možnosti podnikania, alebo si môžem zvoliť v čom by som chcela podnikat?????????
a v čom by si chcela podnikať ?
Don133
14.09.09,19:37
Ja by som sa chcela informovať ohľadom toho príspevku na podnikanie z úradu práce... sú tam vymedzené možnosti podnikania, alebo si môžem zvoliť v čom by som chcela podnikat?????????

nezabudaj, že projekt treba aj obhájiť ...prihliada sa aj na to aké máš ukončené vzdelanie a skúsenosti z praxe....takže ak si skončená účtovníčka, tak ťažko asi obhájiš podnikatelský projekt na otvorenie kaderníctva... :).
ajka75
30.09.09,13:08
Dobry den, zaujimalo by ma, ze ak som bola v rokoch 2004 a 2005 sest mesiacov evidovana na UP, potom som nastupila na matersku, ktora sa mi skoncila pred mesiacom, teraz som dobrovolny platca, ci sa musim ist znovu nahlasit na UP na tri mesiace, aby som dostala dotaciu na zalozenie zivnosti.
Dakujem za odpoved
veronikasad
30.09.09,13:11
Dobry den, zaujimalo by ma, ze ak som bola v rokoch 2004 a 2005 sest mesiacov evidovana na UP, potom som nastupila na matersku, ktora sa mi skoncila pred mesiacom, teraz som dobrovolny platca, ci sa musim ist znovu nahlasit na UP na tri mesiace, aby som dostala dotaciu na zalozenie zivnosti.
Dakujem za odpoved
odpoveď máš tu


http://www.porada.sk/1165268-post36.html
Wotan
09.10.09,11:38
s odstupom casu sa vraciam k teme - absolvoval som prvu prednasku predpripravy na ziskanie prispevku SZCO.

Tvrdili mi, ze prispevok na podnikanie je nezdanitelny.. ze aj v uctovnictve sa to berie ako dotacia, z ktorej neplatim dan...

aspon teda tak som to pochopil. Viete mi poradit ako je to s danou? A v danovom priznani to musim pripocitat k mojim prijmom a teda aj riadne zdanit?

Druha vec: je pravda, ze z prispevku mozem platit aj odvody do ZP pocas 2 rokov? Niekde som cital, ze len 22 mesiacov...

A odvody do SP? Prvy rok nemusim platit, to viem, avsak ak by som chcel pocas celych 2 rokov platit aj odvody do SP, mozem v plnej miere cerpat na to z prispevku? Ohladom platby odvodov SP z prispevku na SZCo som cital nieco taketo:

Prispevok sa poskytuje na uhradu poistneho na soc. poistenie po uplynuti 18 mesiacov od zacatia SZCO, NAJVIAC pocas 4 mesiacov.. /§ 50g/

tak tomuto nerozumiem..
veronikasad
09.10.09,13:38
s odstupom casu sa vraciam k teme - absolvoval som prvu prednasku predpripravy na ziskanie prispevku SZCO.

Tvrdili mi, ze prispevok na podnikanie je nezdanitelny.. ze aj v uctovnictve sa to berie ako dotacia, z ktorej neplatim dan...mali pravdu len čiastočne. Príjem z dotácie je príjmom ovpl.základ dane. na druhej strane máš výdavky v zmysle podn.plánu /poistné, nájomné zariadenie.../, ktoré sú výdavkom ovpl.základ dane. Teda dopad na základ dane a z toho daň je nula. Uvedené neplatí ak nebudeš viesť účtovníctvo, ale uplatňovať si paušálne výdavky. Vtedy 60 % príjmu zdaníš.
Pozor - vyčerpaná dotácia (ak živnostník je účtovnou jednotkou a vedie účt.), vstupuje aj do príjmu pre povinnú registráciu platitela odvodov do socialnej poisťovne.

aspon teda tak som to pochopil. Viete mi poradit ako je to s danou? A v danovom priznani to musim pripocitat k mojim prijmom a teda aj riadne zdanit?

Druha vec: je pravda, ze z prispevku mozem platit aj odvody do ZP pocas 2 rokov? Niekde som cital, ze len 22 mesiacov...z dotácie na samostatne zárobkovú činnosť môžeš platiť preddavky na zdr.poistenie v zmysle schváleného podn.plánu. Doba 22 mesiacov platí pre iný typ dotácie.

A odvody do SP? Prvy rok nemusim platit, to viem, avsak ak by som chcel pocas celych 2 rokov platit aj odvody do SP, mozem v plnej miere cerpat na to z prispevku? Ohladom platby odvodov SP z prispevku na SZCo som cital nieco taketo:

Prispevok sa poskytuje na uhradu poistneho na soc. poistenie po uplynuti 18 mesiacov od zacatia SZCO, NAJVIAC pocas 4 mesiacov.. /§ 50g/to nie je dotácia na samostatne zárobkovú činnosť. Odpoveď rovnaká ako v prípade preddavkov na zdr.poistenie.

tak tomuto nerozumiem..

odpoveď v texte
Wotan
09.10.09,18:45
dakujem za odpoved, teda ten paragraf je nieco ine potom.

Co sa tyka vydavkov, tak najom nebudem mat, jedine poistne a tie polozky, ktore uvediem v podn. zamere.

Jedna sa vsak o to, ked budem platit poistne do ZP aj SP cele 2 roky z dotacie, sotva zostane nieco na ostatne polozky :)

No a doteraz ked som v minulosti podnikal, som uctovnictvo nemal, uplatnoval som si 40% pausal.

Nerad by som to teraz zmenil, ale asi by sa viacej oplatilo viest uctovnictvo, ked budem mat jednorazovo velke vydaje na prostriedky na podnikanie - co bude asi viac ako 40 perc. z prijmu. Ale v uctovnictve sa nevyznam, uctovnicku platit nechcem, lebo az tak dobre to podnikanie asi nepojde.
cabada
10.10.09,06:39
situacia 2/ este som nepoziadal o prispevok, ale nasiel som si zamestnanie. Bol som na urade prace evidovany viac ako 3 mesiace, ale uz nie som, kedze mam zamestnanie - chcem vsak byt SZCO popri zamestnani - mozem aj v tomto pripade poziadat o prispevok, ked uz nie som evidovany na urade prace? jednoznačne nie, ale môžeš požiadať o príspevok na dochádzku do zamestnania http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06504644


Prosím ťa, vieš mi poradiť ohľadom toho príspevku na dochádzku do zamestnania ? Je možné ho využiť spolu s príspevkom na začatie podnikania ? Čítala som si o ňom na Upsvar, ale toto som tam nenašla. dík
Xanti
10.10.09,06:54
situacia 2/ este som nepoziadal o prispevok, ale nasiel som si zamestnanie. Bol som na urade prace evidovany viac ako 3 mesiace, ale uz nie som, kedze mam zamestnanie - chcem vsak byt SZCO popri zamestnani - mozem aj v tomto pripade poziadat o prispevok, ked uz nie som evidovany na urade prace? jednoznačne nie, ale môžeš požiadať o príspevok na dochádzku do zamestnania http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06504644


Prosím ťa, vieš mi poradiť ohľadom toho príspevku na dochádzku do zamestnania ? Je možné ho využiť spolu s príspevkom na začatie podnikania ? Čítala som si o ňom na Upsvar, ale toto som tam nenašla. dík Ano je možné využiť ten príspevok aj pokiaľ si otvoríš živnosť. Ale pozor, mám pocit, že miesto bydliska nesmie byť totožné z miestom podnikania.

Tento príspevok sa dáva na základe vzdialenosti od miesta bydliska k miestu výkonu práce.

http://www.upsvarsn.sk/z_9.htm

a sumy sú viď tabuľka
cabada
10.10.09,07:16
ďakujem Ti :)
Xanti
10.10.09,07:19
ďakujem Ti :)
Nemáš začo, opýtaj sa ešte na UP na tento príspevok. Lebo oni ho nedávajú ak máš živnosť na mieste trvalého bydliska. Na toto daj pozor. Pekný deň.
Wotan
18.10.09,12:40
Prosim vas, kedy treba zacat s vypracovanim podnikatelskeho zameru? Bol som uz na druhej prednaske, ale akosi som sa nedozvedel.. ci az po testoch, alebo to uz ma byt hotove pocas prednasok?

A este som niekde nieco zachytil aj ohladom podnikatelskeho planu. Podn. plan a zamer su jedno a to iste? Alebo v zamere je vlastne zahrnuty aj ten plan? teda ci netreba zvlast vypracovavat dve veci...