4326
11.08.05,08:16
Prosim o radu - kupili sme nakladny automobil. Mam iba kupnu zmluvu vyhotovenu v juli. Uhrada za auto bude az v auguste. Mozem si uplatnit odpočet DPH v juli na zaklade kupnej zmluvy? Nemam ziadnu faktúru len kupnu zmluvu.
KEJKA
11.08.05,06:32
treba počkať na faktúru. odpočítanie je možné až na základe faktúry - tuším
§ 71,72,73 v zákone o DPH.
Kačena I.
11.08.05,06:36
Nie je aj kúpna zmluva daňový doklad, ak obsahuje všetky náležitosti?
zuzi
11.08.05,06:48
Nie je aj kúpna zmluva daňový doklad, ak obsahuje všetky náležitosti?
A budete mať aj faktúru?
Daska
11.08.05,06:50
Nie je aj kúpna zmluva daňový doklad, ak obsahuje všetky náležitosti?
Na DU mi povedali, ze aj Kupna zmluva je danovy doklad, aj na odpocet DPH, ale musi obsahovat vsetky nalezitosti podla zakona o DPH.
Kačena I.
11.08.05,06:56
Takže, keď máš v KZ všetky náležitosti podľa §71 zákona o DPH, môžeš si DPH nárokovať v 7/05, aj keď úhrada bude v 8/05
liba2
11.08.05,06:57
Na DU mi povedali, ze aj Kupna zmluva je danovy doklad, aj na odpocet DPH, ale musi obsahovat vsetky nalezitosti podla zakona o DPH.§71 zák. o DPH v odseku 3, 4 a 5 hovorí o tom , čo sa považuje za faktúru. KPZ tam uvedená nie je.
zuzi
11.08.05,07:03
Môj názor je, že odpočítať DPH až po obdržaní faktúry. Myslím, že vám ju určite vystavia a potom bude problém. Budete aj na obstaranie (042) účtovať na základe kúpnej zmluvy? Ak áno, potom som nič nepovedala...
Kačena I.
11.08.05,07:10
Zákon o DPH pracuje s pojmom-faktúra-. A čo je faktúra? Podľa mňa účtovný doklad a čo má mať účtovný doklad hovorí §10 zákona o účte.
liba2
11.08.05,07:12
Zákon o DPH pracuje s pojmom-faktúra-. A čo je faktúra? Podľa mňa účtovný doklad a čo má mať účtovný doklad hovorí §10 zákona o účte.Pri DPH má prednosť § 71 zákona o DPH.
symona
11.08.05,08:56
Zo školenia mám informáciu, že za faktúru sa dá považovať doklad, ktorý spĺňa náležitosti faktúry podľa § 71 zákona o DPH. Nemusí byť na doklade nutne označenie "faktúra". Môže ním byť napríklad aj dodací list alebo aj kúpno-predajná zmluva.

Symona
belanicka
11.08.05,09:01
jednoznacne pockaj na fa.
4326
11.08.05,09:31
Dakujem za rady, ako vidim su dost protichodne. Zistim si ci mi vystavia faktúru.

Mam s tymto este jeden problem. Kupna zmluva je zo 7/05. Auto este nie je prepisane ale v juli uz jazdilo. Kedze som dostala kupnu zmluvy do ruky az dnes, kedy mam podat danove priznanie? Az ked budem mat doklad o prepisani auta?
A co PHM za 7/05 - mam narok na odpocet DPH?
KEJKA
11.08.05,10:17
Dakujem za rady, ako vidim su dost protichodne. Zistim si ci mi vystavia faktúru. HMMM, VIDIM SAMA, ZE SA PORADACI ROZSCHADZAJU

Mam s tymto este jeden problem. Kupna zmluva je zo 7/05. Auto este nie je prepisane ale v juli uz jazdilo. Kedze som dostala kupnu zmluvy do ruky az dnes, kedy mam podat danove priznanie? Az ked budem mat doklad o prepisani auta?
A co PHM za 7/05 - mam narok na odpocet DPH?v KUPNEJ ZMLUVE BY MALO BYT UVEDENé, KEDY AUTO PREBERA KUPUJúCI, ALEBO BY MAL BYť PODPíSANý PREBERACí PROTOKOL. TýMTO DáTUMOM JE MOžNé ZARADIť DO MAJETKU A UPLATNOVAT NAKLADY, AJ PHM.
Danové podáš, ked budes mat auto prepísané, je na to lehota. Dan sa pocita na dni - to tu uz bolo niekde uvedené.
ondrejvla
11.08.05,10:32
Ak je na kúpnej zmluve vyčíslený základ a DPH, a je tam dodatok, že nadobúda právoplatnosť dňom podpísania obomi zmluvnými stranami, pre mňa je to daňový doklad. Ale treba si overiť, či aj predávajúci to účtuje ako daňový doklad a DPH odvedie za zdaňovacie obdobie, ktorého sa KZ týka. Ale aj tak by som trvala na faktúre. (Sicher ist sicher!)
evina
14.08.05,08:00
Aj v týchto príspevkoch, ako aj v príspevkoch pokladničné bloky /téma DPH/ je polemika o pojme "faktúra" dovolím si citovať tu preto príspevok od AVO, ktorý napísala v téme pokladničné bloky. Plne s týmto súhlasím a dopĺňnam, že ak KPZ obsahuje všetky náležitosti dokladu, ktorý požaduje § 71 zákona o DPH , je takýto doklad považovaný za "faktúru" na základe, ktorého možno DPH odpočítať. Žiadny zákon neupravuje presne pojem a ani formu "faktúry".

AVO príspevok 34 v téme Pokladničné doklady citujem :

"Je potrebné skontrolovať náležitosti PPD podľa § 71 ods. 2 Zákona o DPH. Ak PPD obsahuje všetky povinné náležitosti, možno ho považovať za faktúru a vzniká z neho právo na odpočítanie dane v prípade, že predmetom fakturácie sú služby súvisiace s podnikateľskou činnosťou platiteľa. Uvedenie pojmu "faktúra" nie je povinnou náležitosťou, t.j. doklad môže mať akýkoľvek názov, ak spĺňa náležitosti, pre účely DPH sa považuje za faktúru."


Ešte pred prípadnou polemikou uvádzam, áno v paragrafe 71 a ďalších používa zákonodarca pojem "faktúra", ale nikde v úvodných ustanoveniach tento pojem neurčuje bližšie, takže má smolu ..... Na takéto "presné" formulácie sme si predsa už zvykli...:) l__________________