aliiica
21.08.09,13:28
Ahojte.. mam takyto problem..
povodne neplatca.. ktory sa v priebehu mesiaca 7/09 stal mesacnym platcom DPH. Prisla mu fa vystavena 1.8.09 datum doadnia 31.7.09. No na fa nie je IC DPH. Takze tuto DPH si nemoze odpocitat v DP k DPH? neda sa im opravit fa :(

a tiez mame fa za internet.. datum dodania a vystavenia je 10.7.09.. (od tohto dna sme mesacnymi platcami DPH).. mozem si v DP k DPH uplatnit DPH?

dakujem
evina
21.08.09,13:01
Ahojte.. mam takyto problem..
povodne neplatca.. ktory sa v priebehu mesiaca 7/09 stal mesacnym platcom DPH. Prisla mu fa vystavena 1.8.09 datum doadnia 31.7.09. No na fa nie je IC DPH. Takze tuto DPH si nemoze odpocitat v DP k DPH? neda sa im opravit fa :(

a tiez mame fa za internet.. datum dodania a vystavenia je 10.7.09.. (od tohto dna sme mesacnymi platcami DPH).. mozem si v DP k DPH uplatnit DPH?

dakujem





Koho IC DPH nie je na faktúre?. Ak jeho- nech ho tam dopíšu rukou a podpíšu, že opravu vykonali oni.

Fa za internet - áno môže
aliiica
25.08.09,06:41
No chyba IC DPH danovnicka (teda nase). Je to fa za telefonovanie, teda nasa dosla fa.
Lenka1979
25.08.09,06:48
No chyba IC DPH danovnicka (teda nase). Je to fa za telefonovanie, teda nasa dosla fa.

Takáto faktúra mne osobne pri kontrole DPH neprešla. Treba si dávať pozor, aby boli správne uvedené všetky náležitosti faktúry, vyhnete sa tak zbytočnému konfliktu s DU.
evina
25.08.09,06:50
No chyba IC DPH danovnicka (teda nase). Je to fa za telefonovanie, teda nasa dosla fa.

Nechápem argumenty typu, že nedá sa opraviť. Ak ho dopíšu do adresára malo by sa na faktúre zobraziť. Poproste ich o ten postup, ktorý som popísala vyššie.

Osobne to, že chýba Vaše považujem za menší problém, najmä ak sa stalo v čase prechodu na platiteľa.V tomto prípade by som osobne "riskla" naše IČ DPH dopísala a v prípade kontroly dôvodila tým, že zmena u nich nestihla prebehnúť. Ak ide o faktúru za telefón výška DPH nemôže byť vysoká.
Tretiu možnosť máte - neuplatniť si odpočet.
aliiica
25.08.09,06:56
No ja som im volala. A prepajali ma niekolko krat, no vsade mi bolo povedane, ze sa im uz neda spatne opravit fa.

Nic, radsej si ju neuplatnim, je to asi najlepsie riesenie.

Vdaka za rady ;)
promont maja
25.08.09,06:59
Lenka1979, neprešla ti pri kontrole faktúra už s rukou dopísaným IČ DPH?
Lenka1979
25.08.09,06:59
No ja som im volala. A prepajali ma niekolko krat, no vsade mi bolo povedane, ze sa im uz neda spatne opravit fa.

Nic, radsej si ju neuplatnim, je to asi najlepsie riesenie.

Vdaka za rady ;)

Asi to tak bude lepšie Alica. Radšej si tú DPH neuplatňuj.
Lenka1979
25.08.09,07:01
Lenka1979, neprešla ti pri kontrole faktúra už s rukou dopísaným IČ DPH?

Nie, neprešla mi faktúra od dodávateľa (presnejšie Orange), na ktorej odberateľ neuviedol (nechcelo sa mu... zabudol... aj keď som mu to sto krát hovorila,že to musí ísť zmeniť) IČ DPH keď sa stal platcom. Preto píšem,že si treba na to dávať pozor.
Džudi
25.08.09,07:07
Aj ja mám s týmto večný problé, tí klienti čo sú stáli si dávajú pozor ale prišiel nový a povedal, že jeho bývalá účtovníčka to od neho nepotrebovala, ale tiež mám skúsenosť, že môže pri kontrole byť fa bez náležitostí vyradená z odpočtu. Ale môžem poradiť, nie je problém dať si dopísať IĆ DPH , dajú razítko, že opravili a je to ok. Napr . to urobili aj v METRE bez problémov, aj
ORANGE mi poslali opravené fa.
Lenka1979
25.08.09,07:20
Aj ja mám s týmto večný problé, tí klienti čo sú stáli si dávajú pozor ale prišiel nový a povedal, že jeho bývalá účtovníčka to od neho nepotrebovala, ale tiež mám skúsenosť, že môže pri kontrole byť fa bez náležitostí vyradená z odpočtu. Ale môžem poradiť, nie je problém dať si dopísať IĆ DPH , dajú razítko, že opravili a je to ok. Napr . to urobili aj v METRE bez problémov, aj
ORANGE mi poslali opravené fa.

Len je to na klientovi-nie na účtovníčke...a to si málokto uvedomí, resp.uvedomí až pri kontrole.:rolleyes:
svetluska55
15.04.12,17:11
prosím o radu - podobný prípad - klient nemá na došlej faktúre uvedené svoje IČ DPH. z toho čo ste tu napísali radšej DPH neuplatním, aj tak je to malá čiastka. Ale - do daňových výdavkov prevádzkovej réžie zahŕňam iba základ, alebo môžem aj tú neuplatnenú DPH, t.j. celú sumu faktúry? ide o JÚ. ďakujem