zuzkic
21.08.09,13:36
Dobrý deň ,
chcela by som sa spýtať, mám známu, ktorej neviem poradiť, ide o to, že , má 52 r. od 01/09 na ÚP , 6mes.poberala dávku, prácu si neúspešne hľadá, má si platiť dobrovoľne do SP //dôchodok/, má odpracovaných 35 rokov, ale do penzie ďaleko...

poradí mi niekto?

ďakujem
Andyke
21.08.09,15:42
Dúfam, že si to nemyslela vážne, že ešte má platiť ďalších cca 10 rokov poistné na dôchodkové poistenie?!
A z čoho ? Však je uchádzačom o zamestnanie .
Má odrobených 35 rokov a možno sa jej podarí zamestnať sa o ½ roka alebo o rok, a
pri výpočte dôchodku jej táto krátka doba nebude chýbať.
Keby aj platila z dnešného minimálneho vymer.základu t.j. z 295,50 € tak to nemá zmysel,
lebo by tým ponížila doterajší "možno relatívne dobrý" priemerný mzdový bod.

Nepísala si koľko má detí, takže orientačne :
Ak je narodená v r. 1957, tak dôchodkový vek dosiahne pri 1 dieťati aj bez detí keď dosiahne 62 rokov, pri 2 deťoch 61 rokov a 9 mesiacov, pri 3-4 deťoch 60 rokoch, a pri 5 a viac 5 detí je 58 rokov a 3 mesiace.

Takže môj súkromný názor : ja by som to neplatila.
zuzkic
22.08.09,05:44
ďakujem za odpoveď, len na spresnenie, má 2 deti, čo v prípade, čiste teoreticky, že by sa nezamestanala do dôchodku vôbec /vek, zákl.vzdelanie./,v doterajšom zamestaní to bolo vždy niekde nad hranicou min.mzdy.

viem, že je to iba teória, ale zaujímalo by ma to, ja dúfam, že sa niekde zamestná.

ďakujem
veronikasad
22.08.09,05:58
Podmienkou nároku na starobný dôchodok je doba poistenia 15 rokov /podmienku už splňa/ a dosiahnutie dôchodkového veku.

Starobný dôchodok sa vypočíta ako súčin doby poistenia x priemerného osobného bodu x aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

V prípade invalidity - od 1.1.2010 platí novela zákona, na základe ktorej sa doba poistenia už sleduje z celého obdobia poistenia.

Priemerný osobný mzdový bod si vie zistiť z výpisu zo sociálnej poisťovne
zuzkic
23.08.09,09:15
veľmi pekne ďakujem