dufulus
21.08.09,16:54
ahojte poraďáci
chcel by som sa spýtať, že s.r.o.čka má k bankovému účtu kartu, a konateľ (majiteľ) s kartou platí hoci aj v obchode, na pumpe, ...
čo mi poradíte, kde to mám zúčtovať, môžem to dať na 513, lebo neviem kde inde by som to mohol dať :(

Ďakujem za poradenie
Dušan :)
Tweety
21.08.09,15:10
ahojte poraďáci
chcel by som sa spýtať, že s.r.o.čka má k bankovému účtu kartu, a konateľ (majiteľ) s kartou platí hoci aj v obchode, na pumpe, ...
čo mi poradíte, kde to mám zúčtovať, môžem to dať na 513, lebo neviem kde inde by som to mohol dať :(

Ďakujem za poradenie
Dušan :)
Ak sú to náklady, ktoré nemajú nič spoločné s firmou, zaúčtovala by som to na účet 355.
HankaS
21.08.09,15:48
Firma môže mať k účtu aj kartu, ktorou potom platí. Je to dnes už bežné ak nechcú nosiť z hľadiska bezpečnosti veľa peňazí tak platia kartou.
Potom účtuješ o nákladoch firmy, ak sa týkajú firmy do triedy 5.. podľa toho čo kupuješ .
Musí ale ísť o nákupy a náklady firmy.
dufulus
23.08.09,05:35
no ale veď to, nejde o nákupy firmy, ide o konateľove nákupy (v podstate je sám majiteľ s.r.o.čky čiže má aj kreditku k účtu a nakupuje) - tričko, topánky, .... síce by sa to dalo dať na 513podľa mňa, ale.... no neviem,

ale ak to mám dávať na 355ku, potom čo s tou pohľadávkou - zúčtovanie, aby tam nesvietila .... spravím mu úhrade cez pokladňu, nie?
liba2
23.08.09,05:52
ahojte poraďáci
chcel by som sa spýtať, že s.r.o.čka má k bankovému účtu kartu, a konateľ (majiteľ) s kartou platí hoci aj v obchode, na pumpe, ...
čo mi poradíte, kde to mám zúčtovať, môžem to dať na 513, lebo neviem kde inde by som to mohol dať :(
Ďakujem za poradenie
Dušan :)


no ale veď to, nejde o nákupy firmy, ide o konateľove nákupy (v podstate je sám majiteľ s.r.o.čky čiže má aj kreditku k účtu a nakupuje) - tričko, topánky, .... síce by sa to dalo dať na 513 podľa mňa, ale.... no neviem,
ale ak to mám dávať na 355ku, potom čo s tou pohľadávkou - zúčtovanie, aby tam nesvietila .... spravím mu úhrade cez pokladňu, nie?
Keďže sú to jeho súkromné nákupy, je to ako keby si z firmy požičal peniaze pre seba, preto sa to účtuje ako pohľadávka voči spoločníkovi na účet 355. Spoločník má povinnosť túto pohľadávku uhradiť či už kladom hovotosti do pokladne alebo na bežný účet.
V žiadnom prípade nemôže ísť o preddavok na budúci zisk - viď Obch. zákonník.
olip
11.09.09,15:36
a nemohlo by sa to zaúčtovať ako osobná spotreba ?
veronikasad
11.09.09,15:40
a nemohlo by sa to zaúčtovať ako osobná spotreba ?
pýtaš sa na jednoduché účtovníctvo - výbery živnostníka, alebo PU - výbery konateľa ?
atka4
11.09.09,17:11
a nemohlo by sa to zaúčtovať ako osobná spotreba ?
Ak je to s.r.o., tak v PÚ nie je účet "osobná spotreba". Táto možnosť je len v JÚ.
Spoločník (hoci vo vlastnej jednoosobovej s.r.o.-čke) nie je majiteľom peňazí. Je majiteľom vkladu.
Peniaze patria spoločnosti a tá ich používa na svoju činnosť a následne, po vytvorení zisku ho rozdelí na Základe Rozhodnutia, ktorým spoločník vykonáva pôsobnosť Valného zhromaždenia spoločnosti, napr. na vyplatenie dividend pre spoločníka (po zákonnom prídele do rez. fondu, úhrade vykázaných strát min. období a podobne-podľa spol. zml. prípadne Stanov....)
t.j. spoločník/konateľ v jednej osobe si nemôže svojvoľne vyberať peniaze z účtu s.r.o., akoby boli jeho.... ani zálohy na zisk/dividendy a pod.

Každý výber musí zdokladovať, na čo bol vynaložený, t.j. musí vyúčtovať výbery aj použitie platobnej karty.
Inak je to potrebné zaúčtovať ako
- pôžička spoločníkovi, kt. treba vrátiť spoločnosti
- záloha na nákup, služby, kt. treba vyúčtovať a nevyúčtované vrátiť
- pohľadávka voči spoločníkovi/konateľovi, ktorú musí vyrovnať a pod.
olip
12.09.09,13:03
Ospravedlňujem sa,asi som otázku zadala 2x.(učím sa pracovať s Poradou). áno, myslela som v JU. Vďaka za vysvetlenie.:)
veronikasad
12.09.09,14:49
Ospravedlňujem sa,asi som otázku zadala 2x.(učím sa pracovať s Poradou). áno, myslela som v JU. Vďaka za vysvetlenie.:)
výbery živnostníka môžeš účtovať ako osobnú potrebu.