adam
11.08.05,09:47
Podnikateľ FO má s súkromnom vlastníctve nehnuteľnosť, nevyuživa ju na podnikanie. Chce ju predať. Príjem za nehnuteľnosť sa nejako prejaví v Daňovom priznaní FO? Teda, mám na mysli, či sa mu o túto cenu zvýšia príjmy
na výpočet odvodov do poisťovní a nebude sa musieť stať platcom DPH, ak jeho príjem za rok prekročí spolu s príjmom za predaj nehnuteľnosti 1.500.000,- Z predaja nehnuteľnosti zaplatí 19% daň ?
Vopred ďakujem.......
KEJKA
11.08.05,07:58
príležitostný predaj neovplyvňuje povinnosť v oblasti DPH.
v oblasti dane z príjmu - ak sa SV neprenajímalo, a bol tam trvalý pobyt, tak je to oslobodené - vid zákon o DP.
Inak to zvyšuje príjem a základ dane, výdavky sa dajú odpočítať percentom, alebo skutočné výdavky (obstarávacia cena, ine preukázateľné výdavky na rekonštrukciu ap.)
odvody do poisťovne nie.
adam
11.08.05,08:07
Trvalý pobyt tam nemá, neprenajíma ju, je to hala v dezolátnom stave, ktorú kúpil v r.2003.
Ak by ju predal za napr. 500.000,- v DP to uvenie ako príjem z prílež. predaja, zaplatí daň 19%, na registráciu za platcu DPH to nemá vplyv?
martinez
11.08.05,09:33
Otazka znie, ci je nehnutelnost byt alebo dom, resp. stavba?.... kedze z doplnenia tvojej otazky je zrejme, ze sa jedna o halu, tak :

1/ predaj nehnutelnosti/haly je oslobodeny od dane z prijmu ak odo dna jej nadobudnutia do vlastnictva a predajom uplynulo 5 rokov (§9,1,b).... ak uplynulo, predaj haly je oslobodeny od dane, cize sa nezdanuje a ani sa neuvadza do danoveho priznania FO ... a v ziadnom pripade neovplyvnuje zaklad dane pre podnikatelsku cinnost (§6 ZDP) a ani prislusne odvody do poistovni... ako si uviedol, hala nie je v majetku podnikatelskej cinnosti a ani sa nevyuzivala v suvislosti s podnikanim... co sa tyka DPH, predaj nevstupuje do obratu v zmysle zakona o DPH, nakolko hala nie je predmedom podnikania a teda nemoze ovplyvnit pripadnu registraciu DPH...

tvoj pripad je vsak iny, lebo halu si nadobudol v roku 2003 a teda neuplynulo 5 rokov od jej nadobudnutia, cize

2/ predmetom dane je prijem z predaja uvedenej nehnutelnosti.... zakladom dane je vsak rozdiel medzi prijmom z predaja a vydajom, ktory si vynalozil pri kupe haly (ak si halu nadobudol v ramci dedicstva, resp. darovania a nie je v darovacej zmluve nehnutelnost ocenena, za vydaj sa povazuje pre tento pripad cena obvykla v case nadobudnutia-§8,5,b)...predpokladajme, ze si halu kupil v roku 2003 a predal v roku 2005...v tomto pripade uvedies do danoveho priznania FO do tabulky Ostatnych prijmov (§8) sumu prijmu z predaja a sumu vydaja pri nakupe... rozdiel Ti vstupuje do ciastkoveho zakladu dane, ktory sa Ti na konci DP zagreguje s ostatnymi ciastkovymi zakladmi dane a odvedie sa dan..... kedze vsak hala nebola predmetom podnikania a nebola ani zahrnuta do majetku podnikatela, jedna sa o ekonomicku operaciu, ktora nespada do tvojej podnikatelskej cinnosti a teda nema ani ziadny dopad na pripadnu registraciu v ramci DPH..... odvody do poistovni to tiez neovplyvnuje...
adam
11.08.05,12:15
Martinez,Lida, ďakujem veeeľmi pekne za odborný a všetky moje otázky pokrývajúci výklad.....Srdečná vďaka........Pekný deň......:)
alex1
13.10.05,07:39
FO (ako občan) vlasní nehnuteľnosť, ktorú po 4 rokoch predá. Ešte nie je zapísaná zmena na katastri. Túto nehnuteľnosť prenajímala.

Prosím poradiť, ako má táto osoba postupovať, čo zdaniť a nezdaniť, kam nahlásiť...
Ďakujem.
Johanka
13.10.05,07:58
Nerozumiem. Ide Ti o zdanenie príjmu z prenájmu nehnuteľnosti za rok 2005?
alex1
13.10.05,08:34
Ide mi o príjem z predaja nehnuteľnosti, kedy a ako zdaniť...
Ď.
Johanka
13.10.05,08:54
Toto sme tu nedávno preberali, ale neviem to rýchlo nájsť. Myslím, že sa téma volala " poradíte ? ", ja som tam pripojila aj názorný výpočet. Ak to nenájdeš , napíš a prejdeme to ešte raz.
alex1
14.10.05,10:42
Johanka ďakujem, pozerala som tú tému,ale tam sa bavia o príjme z prenájmu a ja nemám jasno v príjme z predaja, takže ak by si vedela poradiť, skús.
Johanka
14.10.05,12:16
Ja som sa nechala popliesť, keď si spomínala , že sa nehnuteľnosť prenajíma.
Len teraz nechápem, či tie 4 roky práve uplynuli a bude sa predávať nehnuteľnosť teraz alebo naozaj až za 4 roky ?
alex1
21.11.05,10:41
Ja som sa nechala popliesť, keď si spomínala , že sa nehnuteľnosť prenajíma.
Len teraz nechápem, či tie 4 roky práve uplynuli a bude sa predávať nehnuteľnosť teraz alebo naozaj až za 4 roky ?

Nehnuteľnosť predáva teraz. Má ju cca 4 roky.
alex1
04.03.06,18:31
Čo všetko si môže FO (občan) uplatniť ako výdavok pri predaji nehnuteľnosti, ktorú vlastnil 4 roky. Ďakujem
Johanka
05.03.06,10:05
Pozri § 8 ods.5 ZoDP.
Melnick
09.03.06,22:12
Milí poraďáci, neviem či nie som mimotemy , ale už niekoľko dní sa
"prehrabávam" v nehnuteľnostiach. Totižto viem, že v niektorej
téme sa už rozoberal nasledovný problém :
-Kúpa nehnuteľnosti
-Oprava
-Následný predaj
no proste obchodovanie s nehnuteľnosťami.
ak môžete presmerujte ma a ukážte mi správny smer.
Vopred všetkým pekne ďakujem.

PS. Dosť súrny problém. Alebo veľmi súrny?;)
Melnick
10.03.06,08:14
Prosím poraďte ,ešte stále som to nenašla.:mee:
Johanka
10.03.06,08:38
Tak už nehľadaj a napíš, o aký problém ide:) .
Melnick
10.03.06,17:44
SZČO- v ŽL má uvedené :prenájom bytov,obchodov,konfer.
sál, prenájom pozemkov pre obytné prívesy.
/nič čo by sa týkalo predaja nehnuteľností/
V roku 2005 nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti
/list vlastníctva 28.II.2005 - ako súkr. osoba nie podnikateľ/ Túto budovu počas roka rekonštruoval a vo februári 2006
predal. Takto chce podnikať s ďalšími nehnuteľnosťami.
- kúpiť
-opraviť
-predať
Budovu v roku 2005 neprenajímal. Mal v nej zariadený
byt ,kde mal prihlásený aj trvalý pobyt.
Jeho príjmom v roku 2005 bol nájom za priestory patriace
k budove - parkovisko, prekládka tovaru.
A k týmto príjmom mi vysypal množstvo bločkov na rek. budovy.:confused: :confused:

Ospravedlňujem sa ,že som súrila s odpoveďou, ale posledný
prázdninový deň si ma vnuci jednoducho ukradli od PC.
Preto môj problém píšem až teraz.
Johanka
10.03.06,18:00
Bločky za rekonštrukciu nech si odloží. Do výdavkov ich zahrnie, keď bude byt predávať. Jeho príjmom nebol prenájom nehnuteľnosti ako takej, preto si myslím, že to nie sú výdavky súvisiace s príjmom. Do výdavkov mu daj 25 % z príjmu za prenájom parkovacej plochy a samozrejme uplatni oslobodenie (22.900).
Na trvalom pobyte v budove v súvislosti s budúcim možným oslobodením nech si moc nezakladá. Dvojročný trvalý pobyt zakladá nárok na oslobodenie pre byty a obytné domy s najviac dvoma bytmi.
Melnick
10.03.06,18:16
Ďakujem Johanka,
Obidvaja manželia sú dobrovoľne nezamestnaní,takže
keď im uplatním NČZD tak povinnosť = 0
Práveže v ŽL má prenájom pozemkov...