lenka333
22.08.09,14:35
Dobry den,
mohol by mi niketo poradit ako formulovat vypoved pre zamestnanca, ked zamestnavatel zomrel(nema nastupcu)..
dakujem, ale vobec mi to nemysli...
terezamaria
22.08.09,18:11
Dobry den,
mohol by mi niketo poradit ako formulovat vypoved pre zamestnanca, ked zamestnavatel zomrel(nema nastupcu)..
dakujem, ale vobec mi to nemysli...
Chceš zrušiť firmu? Viem, že Ti je ťažko, ale pýtaš sa na výpoveď, tak mám za to, že moja otázka bude zodpovedaná - áno, chcem zrušiť firmu.

Pokiaľ je to tak, tak je to Výpoveď podľa § 63, ods. 1, písm.a/ ZP - zrušenie zamestnávateľa.
Môžeš, ak budú zamestnanci súhlasiť so skončením pracovného pomeru dohodou -kombinovať Dohodu § 60 ZP z výpovedným dôvodom § 63, ods.1, písm.a/ ZP.
Mária.K.
28.09.09,14:35
Dobry den,
mohol by mi niketo poradit ako formulovat vypoved pre zamestnanca, ked zamestnavatel zomrel(nema nastupcu)..
dakujem, ale vobec mi to nemysli...
Ako pokračovalo rozväzovanie pracovného pomeru so zamestnancami. Mohla by si sa podeliť so skúsenosťami?
Mária.K.
30.09.09,06:41
Poprosím vás, ak s tým máte skúsenosti, odpovedať na nasledovnú otázku: Kto je kompetentný vystupovať v mene fyzickej osoby-zamestnávateľa, ktorý zomrel, rozviazať pracovný pomer so zamestnancami? V živnosti sa nepokračuje. Môže to byť manželka?
Mária.K.
30.09.09,06:47
Poprosím vás, ak s tým máte skúsenosti, odpovedať na nasledovnú otázku: Kto je kompetentný vystupovať v mene fyzickej osoby-zamestnávateľa, ktorý zomrel, rozviazať pracovný pomer so zamestnancami? V živnosti sa nepokračuje. Môže to byť manželka?
Idem si čiastočne zodpovedať sama. Podľa § 30 Zákonníka práce, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú smrťou zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, na jeho dedičov. Môže byť dohoda o skončení pracovného pomeru podľa § 60 Zákonníka práce uzavretá, alebo výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce daná zamestnancovi pred ukončením dedičského konania?