Llívia
23.08.09,15:01
Bývalý zamestnanec mal na prelome mesiacov február - marec 10 dní OČR ( 7 + 3, z toho boli 3 dni víkend). Vo výplatách za dané obdobie to však nie je zahrnuté, t.j. jeho mesačná mzda nebola krátená o dobu OČR. Mzdu dostal, ako keby odpracoval všetky dni v daných mesiacoch.
1. Môže zamestnávateľ požadovať neoprávnene vyplaten časť mzdy späť? Na základe akého predpisu a do akej doby?
2. Ak by došlo k vráteniu mzdy od bývalého zamestnanca, tak do zdravotnej poisťovne a sociálnej poisťovne by sa poslali opravné mesačné výkazy v mesiaci, keď by došlo k vráteniu mzdy?
3. Keďže za r. 2007 bolo u zamestnanca urobené ročné zúčtovanie, ako by sa opravila suma preddavku na daň?
4. Ako by sa opravil evidenčný list dôchodkového poistenia, ktorý bol zaslaný na Sociálnu poisťovňu? Opravil by sa vymeriavací základ za r. 2007 alebo by sa vrátená mzda zohľadnila až v tomto roku, t.j. v r. 2009 by sa znížila suma vymeriavacieho základu?
Tara1
23.08.09,13:15
A ešte naviac, nemáte dobre vyčíslený základ dane firmy za rok 2007, pretože vyplatená mzda naviac nie je vašim daňovým nákladom, tiež odvody k tejto sume sa vzťahujúce. Príliš veľa opráv. Všetky treba robiť k obdobiu, ktorého sa týkajú. Treba zvážiť či ide o takú položku, ktorá je pre firmu zaujímavá.
veronikasad
23.08.09,13:36
Lívia, OČR bola vykázaná v evidencii dochádzky a zaslaná na preplatenie do sociálnej poisťovne ?
Llívia
23.08.09,14:44
Vtedy sa viedla kniha dochádzky, ale písali sa tam len dni, keď bol zamestnanec v práci. Dovolenky, návšteva lekára, OČR-ky, iná neprítomnosť sa nepísala, od nich sa iba zakladali potvrdenia (ak si ovšem predchádzajúca mzdárka od nich urobila kópiu). A do Sociálnej poisťovne OČR zaslaná bola, práve oni ma upozornili, že to nemám napísané na potvrdení o príjme pre účely výpočtu dávky v nezamestnanosti.
abel
23.08.09,14:55
Ja by som pravdepodobne naviac vyplatené peniaze uviedla ako nejakú odmenu, ako všetko -VŠETKO- opravovať (sociálna, zdravotná, prehľady, daň, ....). Čiže v dochádzke by som dala napr. 13 dní odpracovaných a 7 dní OČR a aby mi sedela hrubá mzda, z ktorej sa počítali odvody a daň, tak tie peniaze dať ako napr. prémie. A v marci podobne.
Llívia
23.08.09,15:14
Vo výkaze, ktorý išiel na sociálnu poisťovňu, je uvedené, že zamestnanec odpracoval v 02/2007 - 28 dní a v 03/2007 - 31 dní. Zaujímavé, že im pri nahrávaní do systému nevadilo, že zamestnanec pracoval a súčasne bol na OČR. Na výkaze pre zdravotnú poisťovňu je tiež uvedené 28 + 31 dní, ale nebolo jej nahlásené prerušenie poistného.