Suejang
23.08.09,17:00
Dobry den,
chcela by som sa spytat ako by sa dal znizit zaklad dane z predaja bytu...
Moja situacia je nasledovna:
Rodicia na mna prepisali byt, nebola ziadna kupno-predajna zmluva ani darovacia, iba sa rozhodli ze ho prepisu na mna, slobodne rozhodnutie.
Ja som ho predala za sumu 1 600 000 Sk.
Bolo tu uz popisanych mnoho clankov na tuto temu, ale ja ho nemam ani 5 rokov v osobnom vlastnictve a ani dva roky trvaly pobyt ako majitel...mam tam iba trvaly pobyt od narodenia.
Takze oslobodenie od dane v pripade splnenia tychto podmienok sa ma netyka.
Chcela by som kupit za tieto peniaze byt a tu je moja otazka:
Ak kupim byt dajme tomu za 1 500 000 Sk, da sa tato suma odratat od sumy za ktoru som byt po rodicoch predala a dan zaplatit z tohto rozdielu? Alebo sa to tyka iba nadobudacej a predajnej sumy z tej nehnutelnosti po rodicoch a rozdiel mozem vyratat iba z tychto poloziek.
Dakujem pekne za prispevky.
Suejang
23.08.09,17:20
Dakujem za odpoved.
Citala som si ten zakon, ale neda mi to este raz nespytat sa...takze som oslobodena od platenia dane aj ked som ho mala v osobnom vlastnictve iba nejaky mesiac (a majitelka som bola asi 3 mesiace) ale trvaly pobyt som tam mala cca 24 rokov? nemam s tymto moc skusenosti a preto by som si chcela byt ista.
Dakujem
Xanti
23.08.09,17:28
Neboj sa,
naozaj sa na teba vzťahuje ten zákon. Ak si mala trvalý pobyt pred predajom bytu viac ako dva roky ( ty píšeš, že si mala 24 r. trvalý pobyt ).
Nemusíš byť vlastníkom ( príkladom sú družstevné byty, predávajú sa a ludia neplatia dane, lebo nemusia ak tam majú pobyt ).
Suejang
23.08.09,17:54
No precitala som si cely ten zakon niekolkokrat a v podstate jedine co mi z toho vychadza je ze som teda oslobodena od dane.
Stale tomu neverim lebo co som sa pytala znamych co predavali tak mi tvrdili ze ano dan musis platit ale myslim ze cerpali zo stareho zakona a bolo to pred marcom...
nemate link na nejaku debatu tu kde ma niekto skusenost s tymto oslobodenim po novom zakone?
lebo stale sa mi nezda to ze rodicia na mna prepisali byt pred 3 mesiacmi a ja som ho v zapeti predala...a teraz ze som oslobodena...dufam ze na danovom o tom vedia a nepride mi domov o par rokov papier ze som nezaplatila dan..:D
Xanti
23.08.09,18:01
Naozaj sa neboj,
ten zákon platí dlhšie. A tiež som sa na tie zákutia informovala priamo na DU, a tam mi to vysvetlili .
Dan neplatíš ak :
a) máš v byte trvalý pobyt minimálne 2 roky
b) si vlastníkom nehnuteľnosti aspon 5 rokov ( to keby si nemala trvalý pobyt , napr. vlastníš pozemok alebo chatu, nemáš tam trvalý pobyt, ale vlastníš to viac ako 5 rokov tak neplatíš daň z predaja )

Nemusíš splniť obe podmienky, stačí jednu. Buď patríš do skupiny a) alebo b)
Ak neveríš chod sa opýtať na DU, povedia Ti to isté. Si oslobodná od dane.
k.i.n.o.
23.08.09,18:30
No precitala som si cely ten zakon niekolkokrat a v podstate jedine co mi z toho vychadza je ze som teda oslobodena od dane.
Stale tomu neverim lebo co som sa pytala znamych co predavali tak mi tvrdili ze ano dan musis platit ale myslim ze cerpali zo stareho zakona a bolo to pred marcom...
nemate link na nejaku debatu tu kde ma niekto skusenost s tymto oslobodenim po novom zakone?
lebo stale sa mi nezda to ze rodicia na mna prepisali byt pred 3 mesiacmi a ja som ho v zapeti predala...a teraz ze som oslobodena...dufam ze na danovom o tom vedia a nepride mi domov o par rokov papier ze som nezaplatila dan..:D

Presne si to vystihla, vychádzali zo starého zákona, keď platilo, že počas dvoch rokov si musela mať trvalý pobyt a zároveň aj byt vo vlastníctve (alebo 5 rokov vlastníctvo bez pobytu). Po novom to platí tak, ako si sa dočítala v zákone aj tu v diskusii.
Asi je ťažké uveriť, že v nejakom prípade tento štát od teba nechce peniaze, ale je to tak, ver tomu...;)
Suejang
23.08.09,18:32
Naozaj sa neboj,
ten zákon platí dlhšie. A tiež som sa na tie zákutia informovala priamo na DU, a tam mi to vysvetlili .
Dan neplatíš ak :
a) máš v byte trvalý pobyt minimálne 2 roky
b) si vlastníkom nehnuteľnosti aspon 5 rokov ( to keby si nemala trvalý pobyt , napr. vlastníš pozemok alebo chatu, nemáš tam trvalý pobyt, ale vlastníš to viac ako 5 rokov tak neplatíš daň z predaja )

No ja ti verim a som vdacna za odpovede..len si ma teraz trosku zmiatla..si napisala ze zakon plati dlhsie uz..to myslis ten z 1.3.2009??alebo ono to bolo este skor novelizovane ohladom tohto? nemas prosim ta znenie stareho zakona bez tej novely?
takze naposledy, nevadi ze rodicia prepisali byt na mna nedavno a ja som ho v zapeti predala?
Dakujem este raz..
Xanti
23.08.09,18:35
No ja ti verim a som vdacna za odpovede..len si ma teraz trosku zmiatla..si napisala ze zakon plati dlhsie uz..to myslis ten z 1.3.2009??alebo ono to bolo este skor novelizovane ohladom tohto? nemas prosim ta znenie stareho zakona bez tej novely?
takze naposledy, nevadi ze rodicia prepisali byt na mna nedavno a ja som ho v zapeti predala?
Dakujem este raz.. Naozaj ten zákon platil minimálne minulý rok, vtedy som sa rozprávala o bytoch a podmienkach dane z predaja na DU u nás. A toto bolo zmenené skôr. Naozaj neboj sa. Nebudeš platiť daň. Neviem Ti teraz hodiť presné §.
alla66
23.08.09,18:53
Od 1. januára 2005 je dôležitejšia podmienka dvojročného trvalého pobytu ako vlastníctva bytu
Táto právna úprava oslobodenia od dane z príjmov pri predaji bytu platila do 31.12.2004. Podľa predchádzajúcej právnej úpravy naozaj platilo, že predávajúci bol oslobodený od dane z príjmov z predaja bytu, ak ho vlastnil a súčasne v ňom mal trvalý pobyt najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Túto podmienku považoval zákon za splnenú, ak sa občan preukázal návrhom na povolenie vkladu do katastra nehnuteľností starším ako dva roky. V súčasnosti už platí nová benevolentnejšia právna úprava.

Od 1.1.2005 sa na oslobodenie od dane z príjmov pri predaji bytu vyžaduje splnenie už len jednej podmienky – tou je podmienka trvalého pobytu. Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov platí, že od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Na oslobodenie od dane z príjmov z predaja bytu podľa tohto ustanovenia sa už nevyžaduje, aby predávajúci bol počas minimálne dvoch rokov pred predajom súčasne vlastníkom bytu. Stačí, ak tam bol po túto dobu prihlásený na trvalý pobyt. Splnenie podmienky dvojročnej doby trvalého pobytu v predávanom byte preukážete potvrdením o trvalom pobyte, ktorý vám na požiadanie vydá príslušný obecný či mestský úrad.

Ak nespĺňate podmienku dvojročného trvalého pobytu, môžete ísť na podmienku vlastníctva. Tá vyžaduje, aby ste boli vlastníkom predávaného bytu dlhšie ako 5 rokov. V takom prípade si môžete zinkasovanú kúpnu cenu z predaja bytu oslobodiť od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia je od dane z príjmov oslobodený príjem z predaja bytu po uplynutí piatich rokov odo dňa nadobudnutia bytu alebo jeho vyradenia z obchodného majetku.

Pokiaľ ide o počítanie dvojročnej lehoty trvalého pobytu ako podmienky oslobodenia od dane z príjmov, tá sa počíta bezprostredne pred predajom bytu. V tomto prípade je dôležitý moment nadobudnutia účinnosti kúpnej zmluvy, a nie deň podania návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Kúpna zmluva o predaji bytu nadobúda účinnosť až povolením vkladu vlastníckeho práva v prospech kupujúceho do katastra nehnuteľností. Dvojročná lehota trvalého pobytu sa teda počíta spätne od povolenia vkladu vlastníckeho práva katastrálnym úradom, čiže od predaja bytu v právnom zmysle slova.
Suejang
23.08.09,19:14
Taakze dakujem velmi pekne vsetkym za prispevky...velmi ste mi pomohli...este sa to pojdem spytat nasich tetusiek na danove ci o tom vedia aj ony...:rolleyes:
este raz dakujem
Xanti
23.08.09,19:16
...este sa to pojdem spytat nasich tetusiek na danove ci o tom vedia aj ony...:rolleyes:
este raz dakujem :D:D:D:D:D to je dobré, hádam sa za tie 4 roky toto naučili. Som sa aspoň zasmiala mimotemy