olkos
23.08.09,19:56
Ahojte Poradaci,

chcem Vas poprosit o pomoc.

Ideme predat nedoodpisovany dlh. majetok.
1.
ZC je 10 000 EUR, ale predat ho ideme za 8000 EUR . Neviem aky dopad to bude mat na dan z prijmov a na DPH.
2.
Majetok bol kupeny 02/O8 a predat ho ideme 10/09.

K 31.12 uz nebude v majetku tym padom ho nemozem v 2009 danovo odpisat??? ale uctovne ho do 10/09 este doodpisujem ??? robime mesacne uctovne odpisy a mame UO=DO.

Ako to cele zauctujem ??,

:eek: dakujem za pomoc
ondrejvla
23.08.09,18:08
Odpíšeš za mesiace, ktoré ho máš v majetku. Píšeš, že 10 tis.€, ale nie v ktorej skupine ho máš zaradený. Keďže nebol ešte odpisovaný, použi tie odpisy, ktoré sú výhodnejšie. Zaúčtuješ ako všetky odpisy 551/082, vyradenie predajom : 541/082, 311/A/641, 082/022. Teda, pokiaľ sa Ti o toto jedná.
olkos
23.08.09,18:10
Odpíšeš za mesiace, ktoré ho máš v majetku. Píšeš, že 10 tis.€, ale nie v ktorej skupine ho máš zaradený. Keďže nebol ešte odpisovaný, použi tie odpisy, ktoré sú výhodnejšie. Zaúčtuješ ako všetky odpisy 551/082, vyradenie predajom : 541/082, 311/A/641, 022/082. Teda, pokiaľ sa Ti o toto jedná.
Ahoj Vlasta
presne oto... cize nie je ziadny danovy DPH ani prijmu problem ze predavm za menej ako je zostatkova cena?? Je doleyite v ktorej skupine je ???
ondrejvla
23.08.09,18:17
Ahoj Vlasta
presne oto... cize nie je ziadny danovy DPH ani prijmu problem ze predavm za menej ako je zostatkova cena?? Je doležite v ktorej skupine je ???
Ak si platiteľ DPH, samozrejme z predajnej ceny aj DPH, ale o tom si nepísala.
No predsa kde to máš zaradené, do ktorej skupiny majetku, či je to 1,2,3alebo 4, či odpisuješ 4,6,12 alebo 20 rokov, lebo majetok sa predsa odpisuje zaradenie do skupín, ale to už asi vieš. Ak tvoj odpis bude nižší, ako je rozdiel medzi zostatkovou a predajnou cenou, ten rozdiel bude pre teba pripočítateľnou položku k základu dane z príjmov.
marjankaj
23.08.09,18:31
Mohol by si napísať, či účtuješ v JÚ alebo v PÚ, obstarávaciu cenu, skupinu do ktorej si zaradil DM a druh odpisov(zrýchlené alebo rovnomerné). Daňové odpisy sa v tvojom prípade nerovnajú účtovným, iba ak by si si na to vyrobil špeciálne smernicu. Ale tá by mala platiť pre všetok odpisovaný majetok.

Dosaď si do tabuľky tvoje hodnoty
http://www.porada.sk/blog_attachment.php?attachmentid=300&d=1249855037
olkos
23.08.09,18:31
Ak si platiteľ DPH, samozrejme z predajnej ceny aj DPH, ale o tom si nepísala.
No predsa kde to máš zaradené, do ktorej skupiny majetku, či je to 1,2,3alebo 4, či odpisuješ 4,6,12 alebo 20 rokov, lebo majetok sa predsa odpisuje zaradenie do skupín, ale to už asi vieš. Ak tvoj odpis bude nižší, ako je rozdiel medzi zostatkovou a predajnou cenou, ten rozdiel bude pre teba pripočítateľnou položku k základu dane z príjmov.
ahoj Vlasta

je to druha odpis. skupina. 541 bude danova ?? a nepochopil som : Ak tvoj odpis bude nižší, ako je rozdiel medzi zostatkovou a predajnou cenou, ten rozdiel bude pre teba pripočítateľnou položku k základu dane z príjmov.
ondrejvla
24.08.09,18:06
ahoj Vlasta

je to druha odpis. skupina. 541 bude danova ?? a nepochopil som : Ak tvoj odpis bude nižší, ako je rozdiel medzi zostatkovou a predajnou cenou, ten rozdiel bude pre teba pripočítateľnou položku k základu dane z príjmov.

No myslím, že by si trošku mal doštudovať účtovníctvo a tým aj pripočitateľné položky k dani z príjmov. V PÚ si môžeš analyticky rozčleniť, ktoré účty chceš mať daňovo uznané a ktoré nie, takže si môžeš zaúčtovať nasledovne :
551/082- odpisy zrýchlené pre rok 2009 za 10 mesiacov 1389,00 €, vyradenie predajom : 541/A/082/A 8000,00€ (daňovo uznané)541/A/082 611,00 €,(daňovo neuznané,to máš ten rozdiel 2000,00 €, o ktoré znižuješ predajnú cenu) 311/A/641 = 8000,00 €,DPH 311/A/343/A 1520,00 €, 082/022 10000,00 €. Dúfam, že som to dobre spočítala. Už viac polopatisticky to neviem, krásnu tabuľku máš od marjankaj, ja ju za to ocením...
azla
24.08.09,19:58
Ahojte Poradaci,

chcem Vas poprosit o pomoc.

Ideme predat nedoodpisovany dlh. majetok.
1.
ZC je 10 000 EUR, ale predat ho ideme za 8000 EUR . Neviem aky dopad to bude mat na dan z prijmov a na DPH.
2.
Majetok bol kupeny 02/O8 a predat ho ideme 10/09.

K 31.12 uz nebude v majetku tym padom ho nemozem v 2009 danovo odpisat??? ale uctovne ho do 10/09 este doodpisujem ??? robime mesacne uctovne odpisy a mame UO=DO.

Ako to cele zauctujem ??,

:eek: dakujem za pomoc

V účtovníctve učtujeme iba o účtovných odpisoch a o účtovnej zostatkovej cene, preto nemôžeme vychádzať z nejakej analytickej evidencie na účtoch, čo je daňový náklad a nedaňový náklad .
Podklady musíme čerpať aj z daňovej evidencia majetku.
Je to jedno, či je to na papierovej karte, či v podsystéme dlhodobého majetku.


Ja to napíšem všeobecne.
V účtovníctve učtuješ o účtovných odpisoch (podľa smernice firmy) a na účtoch
účet ....551 - máš účtovné odpisy
účet ....022 mínus 082 je zostatková cená účtovná.

Účtovné odpisy učtuješ každý mesiac, až kým majetok nepredáš.
Ostane Ti nejaká zostatková cena účtovná.

Okrem toho si vedieš evidenciu daňových odpisov - tie sú podľa zákona o dani z príjmov (nemusia sa rovnať účtovným) a v roku predaja sa určite rovnať nebudú, lebo účtovné máš za 10 mesiacov a daňové žiadné, lebo majetok neeviduješ k 31.12.
Ale nemusíš byť sklamaný, že žiadné daňové odpisy v roku 2009, lebo daňovým výdavkom v plnej výške, bez ohľadu na predajnú cenu majetku bude daňová zostatková cena.

Čiže,
daňovým výdavkom sa daňové odpisy DO (nie účtovné UO)
daňovým výdavkom je daňová zostatková cena DZC. (nie účtovná UZC)

Na konci roku si urobíš také porovnanie týchto dvoch veličín a bude to podklad na stanovenie pripočitateľných a odpočítateľných položiek.

ak UO sú väčsie ako DO ........... rozdiel je pripočítateľná položka (lebo v účtovnom HV máš zahrnuté viac a daňové môžeš uznať iba výšku daňovú),
v tomto roku pri tomto predanom majetku sú to celé účtovné odpisy, lebo daňové sú nula.

ak ZCU je menšia ako ZCD ........ rozdiel je odpočítateľná položka, lebo v účtovnom HV máš na účte 541 zaúčtovanú účtovnú zostatkovú cenu a Ty máš podľa zákona o dani z príjmov nárok na celú daňovú zostatkovú cenu, preto si ešte odpočítaš ten rozdiel a budeš v daňových výdavkoch celú daňovú zostatkovú cenu.

Záver: nie si poškodený, lebo ak si neuznáš daňové odpisy, uznáš si daňovú zostatkovú cenu.

Dph pri predaji odvádzaš z dohodnutej predajnej ceny (nevadí, že bude nižšia ako zostatková cena).

(- iba pri pozemkoch je to ináč)
ondrejvla
24.08.09,20:43
V účtovníctve učtujeme iba o účtovných odpisoch a o účtovnej zostatkovej cene, preto nemôžeme vychádzať z nejakej analytickej evidencie na účtoch, mám pocit, ba dokonca som presvedčená,
že tieto analytiky pomôžu pri zisťovaní nedaňových nákladov pri zúčtovaní HV v DP, preto som uviedla to porovnanie, čo je : daňový náklad a nedaňový náklad .
Podklady musíme čerpať aj z daňovej evidencia majetku.
Je to jedno, či je to na papierovej karte, či v podsystéme dlhodobého majetku.


Ja to napíšem všeobecne.
V účtovníctve učtuješ o účtovných odpisoch (podľa smernice firmy) a na účtoch
účet ....551 - máš účtovné odpisy
účet ....022 mínus 082 je zostatková cená účtovná.

Účtovné odpisy učtuješ každý mesiac, až kým majetok nepredáš.
Ostane Ti nejaká zostatková cena účtovná.

Okrem toho si vedieš evidenciu daňových odpisov - tie sú podľa zákona o dani z príjmov (nemusia sa rovnať účtovným) a v roku predaja sa určite rovnať nebudú, lebo účtovné máš za 10 mesiacov a daňové žiadné, lebo majetok neeviduješ k 31.12.
Ale nemusíš byť sklamaný, že žiadné daňové odpisy v roku 2009, lebo daňovým výdavkom v plnej výške, bez ohľadu na predajnú cenu majetku bude daňová zostatková cena.

Čiže,
daňovým výdavkom sa daňové odpisy DO (nie účtovné UO)
daňovým výdavkom je daňová zostatková cena DZC. (nie účtovná UZC)

Na konci roku si urobíš také porovnanie týchto dvoch veličín a bude to podklad na stanovenie pripočitateľných a odpočítateľných položiek.

ak UO sú väčsie ako DO ........... rozdiel je pripočítateľná položka (lebo v účtovnom HV máš zahrnuté viac a daňové môžeš uznať iba výšku daňovú),
v tomto roku pri tomto predanom majetku sú to celé účtovné odpisy, lebo daňové sú nula.

ak ZCU je menšia ako ZCD ........ rozdiel je odpočítateľná položka, lebo v účtovnom HV máš na účte 541 zaúčtovanú účtovnú zostatkovú cenu a Ty máš podľa zákona o dani z príjmov nárok na celú daňovú zostatkovú cenu, preto si ešte odpočítaš ten rozdiel a budeš v daňových výdavkoch celú daňovú zostatkovú cenu.

Záver: nie si poškodený, lebo ak si neuznáš daňové odpisy, uznáš si daňovú zostatkovú cenu.

Dph pri predaji odvádzaš z dohodnutej predajnej ceny (nevadí, že bude nižšia ako zostatková cena).

(- iba pri pozemkoch je to ináč)

No a teraz mám pocit, že som písala to isté len v konkrétnych číslach, či vari nie?
azla
25.08.09,07:23
Nemám pocit, že sme písali o tom istom.
V tomto prípade ťažko uvažovať v číslach, lebo potrebujeme hodnoty aj učtovné aj daňové - a toto v zadaní chýba. - preto iba všeobecný návod.



Ak si platiteľ DPH, samozrejme z predajnej ceny aj DPH, ale o tom si nepísala.
No predsa kde to máš zaradené, do ktorej skupiny majetku, či je to 1,2,3alebo 4, či odpisuješ 4,6,12 alebo 20 rokov, lebo majetok sa predsa odpisuje zaradenie do skupín, ale to už asi vieš. Ak tvoj odpis bude nižší, ako je rozdiel medzi zostatkovou a predajnou cenou, ten rozdiel bude pre teba pripočítateľnou položku k základu dane z príjmov.

Tomuto som nerozumela ani ja, lebo predajná cena je dôležitá iba pre zaúčtovanie účtu 641 a vôbec nemá vplyv na pripočítateľné a odpočítateľné položky.

Účet 541 je hodnota, ktorá je zostatková cena účtovná. Ak zadávateľ mal na mysli hodnotu 10 000,-, že je to zostatková cena účtovná, tak na učte 541 bude zaúčtovaná táto suma. Žiadne iné kombinácie.
Porovnanie odpisov (účtovných a daňových) a zostatkovej ceny (účtovnej a daňovej) bude mimo účtovníctva, lebo účtovníctvo poskytne iba časť podkladov. O daňových odpisoch neúčtujeme, tie uba uplatňujeme v daňovom priznaní. A aby sme to vedeli správne uplatniť, musíme mať daňovú evidenciu - opakujem - je to mimo účtovníctva.

Súhlasím, že niektoré analytiky (daňové a nedaňové) čerpeme z účtovníctva - napr. repre a pod. , ale v tomto príspevku píšeme o odpisoch a zostatkovej cene a tu v tomto prípade si s účtovníctvom nevystačíme.
promont maja
25.08.09,08:46
Celkom súhlasím s azlou, hoci ja si v tomto prípade vystačím aj s účtovníctvom .. doporučujem si v analytike rozčleniť účet 551 napr, 551100 účtovné odpisy, 551200 - daňové odpisy a 551300 rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi - hlavne sa ti to zíde spracovaní daňového priznania, keď si budeš uplatňovať pripočítateľné a aj odpočítateľné položky. Podobne to mám aj pri účte 541 a aj 641.
azla
25.08.09,09:20
Už len (možno) posledný vstup k tejto problematike....

Neviem si predstaviť ako zaučtuješ situáciu, ak napr. OC je 12 000,-, ročný odpis 3 000, mesačný 250,- , HM obstaraš 1.11. a odpisuješ účtovne aj daňovo 4 roky.

Predsa účet 551 100 bude obsahovať 2mesiace x 250=500 ...účtovný odpis
Daňový odpis v tomto pripade bude 3000,-

a ako dostaneš na účet 551 200 hodnotu ? ved o daňových neučtuješ.
Ak by si chcela o nich účtovať, už máš skreslené účtovníctvo.

V účtovníctve môžu byť iba účtovné odpisy.
Hv účtovný Ti môžu ovplyvňovať iba účtovné odpisy.
promont maja
25.08.09,09:54
Takže:

1. 30.11.2009 ... účtovný odpis 551100/082* ... 250,00
2. 31.12.2009 .... účtovný odpis 551100/082* ... 250,00

3. 31.12.2009 ...
účtovný odpis 551100 .... - 500,00
daňový odpis 551200 .... 3 000,00
rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom ... - 2 500,00

tento rozdiel sa ti zíde aj pri zúčtovaní odloženej dane a jeho súčet za všetky odpisované roky je rovný 0,00.

A presne takto postupujem aj pri 541 100 - zostatková cena účtovná, 541 200 - zostatková cena daňová a 541 300 - rozdiel medzi ZCU a ZCD.

Inak som ti chcela poslať bodík, ale nechce ma pustiť, že nie som registrovanýnm členom, hoci som prihlásená.
promont maja
25.08.09,10:25
Prepáč, ešte je tam potrebné doplniť, že ide o účet 551 300 - rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
liba2
25.08.09,10:54
Prepáč, ešte je tam potrebné doplniť, že ide o účet 551 300 - rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.O sume rozdielu medzi účtovnými a daňovými odpismi sa neúčtuje.
Na účte 551 k 31.12. bude celková suma účtovných odpisov - a nič viac.
Daňové odpisy sa uvádzajú v daňovom priznaní.
Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi sleduješ v operatívnej evidencii (napr. na IK).
promont maja
25.08.09,11:52
Je mi známe, že z hľadiska zásad postupov účtovania poznáme účtovný odpis.

Ale je mi známe aj to, že mám účtovať o všetkých skutočnostiach týkajúcich sa účtovnej jednotky.

Ide v tomto prípade iba o pomôcku ... napokon zúčtovanú v rámci analytickej evidencie.
ondrejvla
29.08.09,20:01
Tomuto som nerozumela ani ja, lebo predajná cena je dôležitá iba pre zaúčtovanie účtu 641 a vôbec nemá vplyv na pripočítateľné a odpočítateľné položky.

Účet 541 je hodnota, ktorá je zostatková cena účtovná. Ak zadávateľ mal na mysli hodnotu 10 000,-, že je to zostatková cena účtovná, tak na učte 541 bude zaúčtovaná táto suma. Žiadne iné kombinácie.
Porovnanie odpisov (účtovných a daňových) a zostatkovej ceny (účtovnej a daňovej) bude mimo účtovníctva, lebo účtovníctvo poskytne iba časť podkladov. O daňových odpisoch neúčtujeme, tie uba uplatňujeme v daňovom priznaní. A aby sme to vedeli správne uplatniť, musíme mať daňovú evidenciu - opakujem - je to mimo účtovníctva.

Súhlasím, že niektoré analytiky (daňové a nedaňové) čerpeme z účtovníctva - napr. repre a pod. , ale v tomto príspevku píšeme o odpisoch a zostatkovej cene a tu v tomto prípade si s účtovníctvom nevystačíme.[/QUOTE]
__________________________________________________ ______________
Azla ďakujem za opravu, vidím, že toto si musím doštudovať aj ja, ešte dobre, že som nepredávala žiaden nedoodpisovaný majetok, už by bola chyba na svete.
promont maja
02.09.09,08:07
Pozri si ešte raz príspevok č. 8 od azly
vierka6
28.09.09,16:48
Naša firma vstúpila dňa 1.9.2009 do likvidácie, takže všetok majetok ktorý
sme mali, sme predali alebo zlikvidovali do konca augusta. Iba dva majetky a to: oplotenie skladu a technické zhodnotenie prenajatej budovy (obidva sa ešte odpisovali aj účtovne aj daňovo) som vyradila v dôsledku likvidácie organizácie. Pracujem v Softipe a v tlačovej zostave "prehľad ročných odpisov", kde sú odpisy účtovné aj odpisy daňové mi program vypočítal daňové odpisy na tieto dva majetky. Pri ostatnom majetku sú daňové odpisy nulové. Je to správne, alebo majú byť aj tieto daňové odpisy nulové. Poradí mi niekto? Vďaka
vierka6
29.09.09,07:14
Naša firma vstúpila dňa 1.9.2009 do likvidácie, takže všetok majetok ktorý
sme mali, sme predali alebo zlikvidovali do konca augusta. Iba dva majetky a to: oplotenie skladu a technické zhodnotenie prenajatej budovy (obidva sa ešte odpisovali aj účtovne aj daňovo) som vyradila v dôsledku likvidácie organizácie. Pracujem v Softipe a v tlačovej zostave "prehľad ročných odpisov", kde sú odpisy účtovné aj odpisy daňové mi program vypočítal daňové odpisy na tieto dva majetky. Pri ostatnom majetku sú daňové odpisy nulové. Je to správne, alebo majú byť aj tieto daňové odpisy nulové. Poradí mi niekto? Vďaka

posúvam...
hannahg
19.10.09,10:18
V účtovníctve učtujeme iba o účtovných odpisoch a o účtovnej zostatkovej cene, preto nemôžeme vychádzať z nejakej analytickej evidencie na účtoch, čo je daňový náklad a nedaňový náklad .
Podklady musíme čerpať aj z daňovej evidencia majetku.
Je to jedno, či je to na papierovej karte, či v podsystéme dlhodobého majetku.


Ja to napíšem všeobecne.
V účtovníctve učtuješ o účtovných odpisoch (podľa smernice firmy) a na účtoch
účet ....551 - máš účtovné odpisy
účet ....022 mínus 082 je zostatková cená účtovná.

Účtovné odpisy učtuješ každý mesiac, až kým majetok nepredáš.
Ostane Ti nejaká zostatková cena účtovná.

Okrem toho si vedieš evidenciu daňových odpisov - tie sú podľa zákona o dani z príjmov (nemusia sa rovnať účtovným) a v roku predaja sa určite rovnať nebudú, lebo účtovné máš za 10 mesiacov a daňové žiadné, lebo majetok neeviduješ k 31.12.
Ale nemusíš byť sklamaný, že žiadné daňové odpisy v roku 2009, lebo daňovým výdavkom v plnej výške, bez ohľadu na predajnú cenu majetku bude daňová zostatková cena.

Čiže,
daňovým výdavkom sa daňové odpisy DO (nie účtovné UO)
daňovým výdavkom je daňová zostatková cena DZC. (nie účtovná UZC)

Na konci roku si urobíš také porovnanie týchto dvoch veličín a bude to podklad na stanovenie pripočitateľných a odpočítateľných položiek.

ak UO sú väčsie ako DO ........... rozdiel je pripočítateľná položka (lebo v účtovnom HV máš zahrnuté viac a daňové môžeš uznať iba výšku daňovú),
v tomto roku pri tomto predanom majetku sú to celé účtovné odpisy, lebo daňové sú nula.

ak ZCU je menšia ako ZCD ........ rozdiel je odpočítateľná položka, lebo v účtovnom HV máš na účte 541 zaúčtovanú účtovnú zostatkovú cenu a Ty máš podľa zákona o dani z príjmov nárok na celú daňovú zostatkovú cenu, preto si ešte odpočítaš ten rozdiel a budeš v daňových výdavkoch celú daňovú zostatkovú cenu.

Záver: nie si poškodený, lebo ak si neuznáš daňové odpisy, uznáš si daňovú zostatkovú cenu.

Dph pri predaji odvádzaš z dohodnutej predajnej ceny (nevadí, že bude nižšia ako zostatková cena).

(- iba pri pozemkoch je to ináč)

Prosím Vás, mám ešte jednu otázku k tomuto super zrozumiteľnému postupu: tento rok budem prvý krát robiť sama daňové priznanie a nie je mi jasné kde uvediem ten rozdiel (ktorý riadok v DP)ak ZCU je menšia ako ZCD, čiže odpočítaľnú položku. Veľmi pekne vopred ďakujem.
azla
19.10.09,10:48
ZCU < ZCD ...........rozdiel uvedieš v r. 290
hannahg
24.11.09,07:34
Dobrý deň prosím Vás ešte jedna otázka k tomuto: Ak predám HIM 04.11.2009 budem mať účtovný odpis aj za 11/2009 alebo nie? Vopred ďakujem za odpoveď.
Anja111
24.11.09,11:13
Dobrý deň prosím Vás ešte jedna otázka k tomuto: Ak predám HIM 04.11.2009 budem mať účtovný odpis aj za 11/2009 alebo nie? Vopred ďakujem za odpoveď.
Ja by som už odpis nedávala... Do VOZD (nákladov) pôjde ZC DHM.
L-M
24.11.09,11:19
Pekný deň prajem,
ja by som sa chcela opýtať. SZČOv októbri tohoto roku predal automobil,kt. bol zaradený do majetku vo februári 2007. Je platca DPH, vedie JÚ.
Príjem z predaja sme dali ako POZD- DPH sme odviedli. Suma bola o pár eur nižšia ako DZC.
DZC dám na konci roku ako uzáv.účtovnú operáciu- prev.réžia VOZD,to mi je jasné ,aspoň dúfam ale neviem čo s ÚO.
Tie sa iba v plnej sume zaevidujú v knihe DHM k dátumu predaja, alebo k dátumu ročnej uzávieky?Alebo mesačne do októbra a potom ostatok jednou sumou? vážne neviem čo s nimi.:confused:

DZC je 3907,92€ a ÚZC je 4071,07€.

Každá rada mi veľmi pomôže.
L-M
24.11.09,12:27
Nájde sa dajaká dobrá duša...?