koumi
23.08.09,22:04
Dobry den, neviem ci som zvolil spravnu rubriku, ale mozno mi bude vediet niekto poradit, byvam na jednom sidlisku, ktore je v tesnom susedstve s ornou podou, a chcel by som vediet keby som chcel kusok tej pody odkupit ako by som vedel zistit komu ta poda patri? A druha otazka, po akom dlhom case by som na tej pode mohol zacat stavat? Nie barak ci dom, ale garaze...
Dakujem za rady
marko182
23.08.09,20:42
Vlastnika tej ornej pody mozete zistit napr. cez www.katasterportal.sk
Najjednoduchsie by to bolo, ak viete cislo parcely (parciel). Ale ak nie, tak si mozete otvorit katastralnu mapu daneho uzemiu a tam tu parcelu najst.

Co sa tyka moznosti vystavby, tak si treba najskor overit, ci je toto uzemie v uzemnom plane urcene na vystavbu a ak ano, tak na aku (rodinne domy, obcianska vybavenost, ...).
sarasara
23.08.09,20:44
Vlastníka nehnuteľnosti zistíš na katastri, príslušnom pre dané katastrálne územie. Ak poznáš parcelné číslo, zistíš vlastníka na www.katasterportal.sk. Ak parc. číslo nepoznáš, musíš si parcelu, o ktorú máš záujem, vyhľadať v katastrálnej alebo pkn. mape.
Stavať môžeš hneď, keď sa staneš vlastníkom a dostaneš stavebné povolenie.
ciners
23.08.09,20:55
Vlastníka nehnuteľnosti zistíš na katastri, príslušnom pre dané katastrálne územie. Ak poznáš parcelné číslo, zistíš vlastníka na www.katasterportal.sk. Ak parc. číslo nepoznáš, musíš si parcelu, o ktorú máš záujem, vyhľadať v katastrálnej alebo pkn. mape.
Stavať môžeš hneď, keď sa staneš vlastníkom a dostaneš stavebné povolenie.

Trosku to doplnim, ak sa neurazis. Tu ornu podu treba najprv vynat a s pravit z nej stavebnu parcelu. A to,pokial nie si bohac alebo vplyvny clovek, vobec nemusi byt jednoduche, tu nejde o dedinu.
aviator
24.08.09,04:13
Trosku to doplnim, ak sa neurazis. Tu ornu podu treba najprv vynat a s pravit z nej stavebnu parcelu. A to,pokial nie si bohac alebo vplyvny clovek, vobec nemusi byt jednoduche, tu nejde o dedinu.
mimotemyPekne si vystihol pomery na našom krásnom Slovensku :(
jar88
24.08.09,08:51
mimotemyPekne si vystihol pomery na našom krásnom Slovensku :(

Trošku ťa poopravím.
Ja si myslím, že sa skôr jedná o pomery v našich hlavách a tie vytvárajú pomery na Slovensku.
Popísal som to na www.zavodou.estranky.sk (http://www.zavodou.estranky.sk) netreba sa báť kúpiť rolu a stavať. Je pritom jasné, že na rolách stavať nebudeš, ale na dovolenie či áno sa nikoho pýtať nemusíš. Rozhoduješ sa sám slobodne, ako vlastník.
koumi
26.08.09,20:30
Vlastníka nehnuteľnosti zistíš na katastri, príslušnom pre dané katastrálne územie. Ak poznáš parcelné číslo, zistíš vlastníka na ... Ak parc. číslo nepoznáš, musíš si parcelu, o ktorú máš záujem, vyhľadať v katastrálnej alebo pkn. mape.
Stavať môžeš hneď, keď sa staneš vlastníkom a dostaneš stavebné povolenie.

dakujem za info, urobil som tak ako si radil, a zistil som ze ta parcela je velmi velka (vyse 500.000m2) ale ja by som z nej chcel vlastne len kusok :) no ale zistil som na katasterportali ze pri tejto parcele je napisane "list vlastnictva k danej nehnutelnosti nezalozeny", to znamena ze nikomu nepatri? alebo ako mam tomu rozumiet? a este doplnim ze na tej parcele je aj to sidlisko ale za lomitkom tej parcely je ine cislo, a tam sa uz pise o vymere 2000m2, a ze vlastnikom je obec atd... dufam ze som to zrozumitelne napisal, dakujem za rady
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.08.09,21:14
Dobry den, neviem ci som zvolil spravnu rubriku, ale mozno mi bude vediet niekto poradit, byvam na jednom sidlisku, ktore je v tesnom susedstve s ornou podou, a chcel by som vediet keby som chcel kusok tej pody odkupit ako by som vedel zistit komu ta poda patri? A druha otazka, po akom dlhom case by som na tej pode mohol zacat stavat? Nie barak ci dom, ale garaze...
Dakujem za rady

Bez toho aby som sa vyjadroval k predchádzajúcim príspevkom tvoja otázka a bez toho aby som ťa chcel uraziť mi pripadá ako otázka z roku 1990 až 1991, max. 1992.
Zabudni.
Tvoja snaha je úplne zbytočná. Vážne.
Možno sa ti podarí dopracovať k vlastníkom pozemkov , možno sa ti podarí dopracovať ku kontaktom a k osobným stretnutiam, ale ešte stále máš územný plán, ktorý ti určuje záväznosť výstavby na pozemku. Pozri si to predtým, ako začneš.
Možno po uvedenom aspoň jedno plus. Doporučujem pozrieť aj parcelu v katasri nehnutelností "E". Ak to bude "ečkova", tak vlastníkov bude určite menej.



CIMOM
geodet123
28.08.09,12:01
dakujem za info, urobil som tak ako si radil, a zistil som ze ta parcela je velmi velka (vyse 500.000m2) ale ja by som z nej chcel vlastne len kusok :) no ale zistil som na katasterportali ze pri tejto parcele je napisane "list vlastnictva k danej nehnutelnosti nezalozeny", to znamena ze nikomu nepatri? alebo ako mam tomu rozumiet? a este doplnim ze na tej parcele je aj to sidlisko ale za lomitkom tej parcely je ine cislo, a tam sa uz pise o vymere 2000m2, a ze vlastnikom je obec atd... dufam ze som to zrozumitelne napisal, dakujem za rady
Pravdepodobne sa tam nachádzajú EKN parcely a tie jednotlivé parcely majú svojich vlastníkov a preto nie je vlastník v CKN.
rygoll
28.08.09,12:03
Trošku ťa poopravím.
Ja si myslím, že sa skôr jedná o pomery v našich hlavách a tie vytvárajú pomery na Slovensku.
Popísal som to na ..... netreba sa báť kúpiť rolu a stavať.

Je pritom jasné, že na rolách stavať nebudeš, ale na dovolenie či áno sa nikoho pýtať nemusíš.



Na roliach - pokiaľ nie sú vyňaté sa nestavia (iba na čierno ).
A na dovolenie sa treba opýtať napr. stavebného úradu / susedov / líniových stavieb ...
jar88
30.08.09,06:17
Na roliach - pokiaľ nie sú vyňaté sa nestavia (iba na čierno ).
A na dovolenie sa treba opýtať napr. stavebného úradu / susedov / líniových stavieb ...


Rygoll, tvoje vyjadrenie „ na roliach- pokiaľ nie sú vyňaté sa nestavia (iba na čierno )“.
Ja som napísal, že je jasné, že na roliach stavať nebudeš, ale pýtať si dovolenie nemusí (ak je majiteľ) pred tým som napísal, že sa nemusí báť kúpiť roľu a stať sa jej majiteľom.
Písal som hlavne, že je to v našom myslení, že máme bodrel v hlavách, že nevieme že sme slobodní vo svojom konaní. Nikoho sa nemusíme pýtať či nám niečo dovolí. Je jasné, že ak sa na daný pozemok nevzťahuje stavebná uzávera, ochranné pásmo a podobne, tak si tam postavím trebarz kaplnku či Eifelovu vežu, nie tak garáž, dom či chlievik.
5) Rozhodnutie o využívaní územia sa zlúči s rozhodnutím o umiestnení stavby, ak sa má na pozemku, ktorého sa rozhodnutie týka, uskutočniť aj stavba.
2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.

Tu je rovnako chaotické debatovanie (niečo za niečo proti)
http://www.modrastrecha.sk/forum/show.php?vThreadID=88003
Zdravím Vás všetkých! Uvedomujem si že téma vyňatie ornej pôdy tu už bola. Ale chcela by som poprosiť niekoho kto si vybavoval tento rok prevod ornej pôdy na stavebnú. Aké sú podmienky po novom? kedy sa platí a kedy nie? Máme pozemok, ktorý je zahrnutý v územnom pláne obce. Nachádza sa v extraviláne o rozmeroch 6 ár. Niekde som čítala, že aj keď je to zahrnuté v územnom pláne v obci, platí sa za vyňatie pozemku podľa bilancie pôdy. Neplatí sa v prípade, že ak je to pozemok do 10 ár, ale s podmienkou, že v okolí nieje bilancia pôdy nižšia než naša . Neviete či to teda platí, alebo je to výmysel? Ďakujem za odpoveď

smrlak • Dnes o 12:50
Ahoj,mna zaujima skôr intravilan,mam 1147 m2,vedene ako orna pôda,pozemok v zastavanej casti obce,schvalene obcou na stavbu.Myslim ze ak je takto,netreba vynimat do 500 m2 vôbec nic.Ma niekto skusenosti??Vdaka.

tilly • Dnes o 12:58
my sme vynímali 625, ale ešte minulý rok, boli okolo toho behačky, ale neplatili sme nič...


kozojed • 8. máj 2009 o 14:00
prave mam uspesne za sebou vynatie extravilan 615 m2. vybavoval som to cca mesiac. hotova tragedia. v zakone su definovane vynimky kedy sa neplati. napr aj pod 1000m2 na ind. vystavbu. je tam ale dodatok ze vynimku nie je mozne pouzit v pripade citujem: Ustanovenie odseku 1 nemožno použiť, ak sa
v katastrálnom území obce nachádza vhodný pozemok zaradený podľa kódu bonitovanej pôdno-ekologickej
jednotky do 6. až 9. skupiny.“.

vtip je v tom, ze nikto nedefinoval co je vhodny a co je nevhodny pozemok. podarilo sa im to az v stredu, aj to nie vsade. ak som to dobre pochopil, tak plati pravidlo, ze ak sa v danom kat. uzemi nachadza viac ako 70% pody s vysokou bonitou (1 az 4) tak sa za vynatie neplati.

uzemny plan obce ich nezaujima.

saskax • 22. aug 2009 o 07:36

hranica zastavaneho uzemia obce (cize hranica medzi extravilanom a intravilanom) sa nemeni dlhe roky - takze kvoli jednemu pozemku ju urcite (na 1000 %) menit nebudu. Meni sa len v pripade ked vznikne nova lokalita pozemkov urcenych na vystavbu (aj to az po dlhych rokoch ked sa tam postavia domy a potom este dlho dlho nic) - v Bratislave je takychto lokalit milion a dodnes su vedene v extravilane.....

Išlo mi hlavne o ten všeobecne vžitý chaos v myslení ľudí.
rygoll
31.08.09,10:24
Rygoll, tvoje vyjadrenie „ na roliach- pokiaľ nie sú vyňaté sa nestavia (iba na čierno )“.
Ja som napísal, že je jasné, že na roliach stavať nebudeš, ale pýtať si dovolenie nemusí (ak je majiteľ) pred tým som napísal, že sa nemusí báť kúpiť roľu a stať sa jej majiteľom.
Písal som hlavne, že je to v našom myslení, že máme bodrel v hlavách, že nevieme že sme slobodní vo svojom konaní. Nikoho sa nemusíme pýtať či nám niečo dovolí. Je jasné, že ak sa na daný pozemok nevzťahuje stavebná uzávera, ochranné pásmo a podobne, tak si tam postavím trebarz kaplnku či Eifelovu vežu, nie tak garáž, dom či chlievik.
5) Rozhodnutie o využívaní územia sa zlúči s rozhodnutím o umiestnení stavby, ak sa má na pozemku, ktorého sa rozhodnutie týka, uskutočniť aj stavba.
2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.



Keď chce stavať a vie čo (a má za čo aj na čo) :
1. má alebo kúpi pôdu - TAM kde vie, že dostane stavebné povolenie
2. ak je orná - vyjme ju
3. dá si urobiť ÚP
4. môže požiadať o územné rozhodnutie (opýta sa - takto som myslel)
5. dokončí JP, alebo VP
6. požiada o stavebné povolenie.