Marew
11.08.05,10:50
Ahojte, potrebujem pomôcť s daným výkazom ... Pracujem v novej spoločnosti, ktorá v tomto výkaze vypĺňa len časť „mesačné hlásenie o zahraničných pasívach“ (vzhľadom na to, že má priameho zahraničného kapitáloveho investora, resp. účastinára na na základnom imaní r. 211 a taktiež vzhľadom na zahraničné faktúry za tovar r.201). Avšak v protfóliu cenných papierov má spoločnosť aj zahraničné cenné papiere a ja sa domnievam, žeby sa mali reportovať v časti „mesačné hlásenie o zahraničných aktívach“ r.112, r.113. Nie je to však podmienené tým, že to musia byť doslova cenné papiere emitované spoločnosťou, ktorá má v spoločnosti nejakú účasť? Alebo sa reportuje aj o cenných papieroch, ktoré sú vydané aj inými spoločnosťami (čo nemajú podiel na základnom imaní v našej spoločnosti)?

Navyše, nie je mi jasné vymedzenie osôb, ktoré majú devízovú ohlasovaciu povinnosť. Podľa devízoveho zákona č. 202/1995, §8 majú devízovú povinnosť tuzemec (právn. osoba so sídlom v tuzemsku atď...podľa § 2) a organ. zložka cudzozemca. Znamená to, že sú to banky, poisťovne, rôzne finanč. inštitúcie a súkromná sféra, podnikatelia?

Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi pomôže akákoľvek odpoveď.
Kobra
11.08.05,10:38
Konkrétne neporadím, ale z mojej skúsenosti sme pri nejasnostiach kontaktovali priamo NBS - pani/pána, ktorý nás mal na starosti (pri zaslaní výkazov NBS, v sprievodnom liste). Vždy sme sa stretli s ochotou a niektoré údaje sme aj dodatočne opravili po ich odkonzultovaní.
zuzi
11.08.05,10:49
Na stránke http://www.nbs.sk/ je zverejnená metodika, skús prečítať, možno ti pomôže. Je to v časti Menu, Hlásenia pre devízovú ohlasovaciu povinnosť, DEV 1-12 a Metodika.