Pietro1785
24.08.09,08:57
Ahojte.
Mate niekto skusenosti s rekonstrukciou elektroinstalacie v RD? Zaujimalo by ma ako sa riesi vymena rozvodnice (kde je momentalne elektromer a "gulate" poistky). Chcem dat novu rozvodnicu s isticmi, prudovymi chranicmi atd, ktoru by som dal nad povodnu staru rozvodnicu s elektromerom ,t.j. vystup z elektromera by bol vstupom pre novu rozvodnicu. Da sa to takto riesit, resp. ako sa to robi v praxi? Rozvodnica sa nachadza na stene RD pri dverach.

Dakujem
ono79
24.08.09,07:07
Takže obdoba ako u nás. Keď sme prehadzovali staru rozvodnu skriňu za novú a už sme sekali do siet nové drážky, tak sme dali hlavny istič do oplotenia. My to máme privedené cez strešník, zvedené dole po stene a priťiahnuté až k dverám, kde máme všetky ističe. Určite treba k tomu projekt, lebo mne osobne sa stalo, že prišli traja po sebe iní elektrikári a každý to chcel robiť inak. Ak budeš mať projekt (cca 1700 až 2500 SKK), tak budeš mať nadimenzované všetko na spotrebiče, jednotlivé okruhy, svetelné a zásuvkové a iné. aj 380V. Ale ten projekt určite. Elektrárne zaujíma všetko po oplotenie. Vnútro budeš mať projekt a reviznú správu. a hlavne sa snaž predimenzovať všetko, aby si mal rezervy, nie že potom budeš nanovo sekať alebo ťahať po stenách nejaké lišty. Radšej viac a nepýta jesť, ako potom problém naviac.
radek666
24.08.09,07:17
Ahojte.
Mate niekto skusenosti s rekonstrukciou elektroinstalacie v RD? Zaujimalo by ma ako sa riesi vymena rozvodnice (kde je momentalne elektromer a "gulate" poistky). Chcem dat novu rozvodnicu s isticmi, prudovymi chranicmi atd, ktoru by som dal nad povodnu staru rozvodnicu s elektromerom ,t.j. vystup z elektromera by bol vstupom pre novu rozvodnicu. Da sa to takto riesit, resp. ako sa to robi v praxi? Rozvodnica sa nachadza na stene RD pri dverach.

Dakujem

Elektromer je na verejne prístupnom mieste???

Radek
Pietro1785
24.08.09,07:41
Je na vonkajsej stene RD vo dvore, t.j. treba ist do dvora
ono79
24.08.09,08:31
práve to uloženie sme mali rovnaké. Máme stary gazdovsky dom do L-ka. takže bol elektromer na vnutornej strane. Máme 2 havov, takže už by sa aj tak nedostali dnu. A elektrarne nam povedali, že aj keď pri oprave RD netreba prehadzovať do oplotenia (podmienka pri novostavbe alebo novom pripojení) my sme mali len prepis starého uživateľa na nového, takže sme ten hlavný istič aj s elektromerom dali do oplotenia. KeĎ už bolo všetko pripravené, tak prišiel monter z VSE a urobil prekladku elektromera zo steny domu do oplotenia, zaplomboval a bolo. Tak je to lepšie, lebo aj keď si robime evidenciu každy mesiac aby nás neošmekli, tak nemusíme už dodatočne nahlasovať stav elektromera ako to bolo donedávna. Nehovoriac o tom, že je to aj výhodné z pohľadu požiaru, lebo ťa odpoja ihneĎ z vonku. Chceli sme dať vrtať pod cestu, lebo sme napojený vzduchom cca 10-12m, ale potom že je to v norme a že síce europske nariadenia už nedovoľujú takéto napojenie, lebo to všetko tlačia do zeme, tak nám k tomu nemali doslov. Sme temer na konci obce, takže máme to šťastie, že je tam betonový stlp. Sused na druhej strane obce musel si postaviť takýto stlp postaviť sám a potom ho prišli zapojiť. Nie je to malá položka a povolenia k tomu.
Pietro1785
24.08.09,10:06
Takze ak budem robit rekonstrukciu elektroinstalacie, musim prehodit ten elektromer alebo nie? Mne by vyhovovalo ak by zostal tam kde je, len dorobim dalsiu skrinku, dam tam istice a hotovo.
ono79
24.08.09,10:33
z pohľadu do buducna, je predpoklad že budeš robiť ďalšie zmeny alebo je to nastálo? My sme to dali do toho oplotenia aby to už bolo podľa nového. Nie že to príde náhodou (polemizujem) nejakým nariadením a potom čo? Teda ak máš len prehlásiť starého novým, tak to netreba. Ja som zisťoval na VSE a povedali mi to, ako to tu už spomínam hore. Ak si mal na stavbe vypnutú elektriku alebo si nebol vôbec pripojený a žiadaš o zapojenie tak musíš. Inak môžeš len nahlásiť zmenu, ku dňu stav elektromera a číslo elektromera, prípadne vybrať si sadzbu. Ešte som sa vtedy pýtal, či je možné zapojiť nás na denný a nočný prúd. To by si vyžadovalo viacero zmien a medzi nimi aj elektromer v oplotení. Pokiaľ ti nevadí odpočet nahlasovať tak je to v poho. A tieto zmeny môžeš robiť aj telefonicky, potom ti príde z ich callcentra domov zmluva v dvoch vyhotoveniach a ty jednu podpíšeš a v ofrankovanej obalke to pošleš naspäť. Potom je to už vybavené. Ak sa dobre pamätám tak máme štandard mini, to znamená že nemáme väčšiu spotrebu ako ... do 1000 kWh. takže máme drahší kwh ale nižšiu sadzbu za hodiny.
radek666
24.08.09,10:35
Takze ak budem robit rekonstrukciu elektroinstalacie, musim prehodit ten elektromer alebo nie? Mne by vyhovovalo ak by zostal tam kde je, len dorobim dalsiu skrinku, dam tam istice a hotovo.

može ti zostať aj tam kde je pokial nerobíš novú prípojku. Ale aj tak ti bude musieť prísť týpek z EONu a pripojiť ti tam ten odvod z hodín lebo ten si sám nepripojíš lebo je to pod plombou. najlepšie je tam ani neprirábat dalšiu skrinku a narvať všetko do tej jestvujúcej skrinky a vodiče z elektromera použiť ako prívod pre hlavný vypínač iank sa nevyhneš odplombovania elektromera a zapojenia nového odvodu (to nejakú tú korunku stojí)

Radek
Pietro1785
24.08.09,11:20
A neda sa pouzit tie vodiče z elektromera ako prívod pre hlavný vypínač ktory bude v novej skrinke? (Skrinka bude cca 5-10cm nad povodnou skrinkou)
Poprip. ake vodice by mali vystupovat z elektrometra? L1-L2-L3-PEN? (na dvore je aj 400V zasuvka). Ak to dobre chapem, tak tieto vodice budu na jednej strane zablombovane k elektromeru a druha strana vodica vedie k tym poistkam?
radek666
24.08.09,11:42
A neda sa pouzit tie vodiče z elektromera ako prívod pre hlavný vypínač ktory bude v novej skrinke? (Skrinka bude cca 5-10cm nad povodnou skrinkou)
Poprip. ake vodice by mali vystupovat z elektrometra? L1-L2-L3-PEN? (na dvore je aj 400V zasuvka). Ak to dobre chapem, tak tieto vodice budu na jednej strane zablombovane k elektromeru a druha strana vodica vedie k tym poistkam?

Ak ti dĺžka tých vodičov bude stačiť tak ich použiť možeš ale určite je tam ešte hlina. ale može byť aj hlina inak sa použína už všade meď. Chápeš to dobre. kedysi sa to robilo takto. teraz sa dáva po novom ešte hlavný istič pred elektromer ale s tým ťa pliesť nebudem. Určite to máš urobené : prívodný kábel niekde zo stĺpa ide do poistkovej skrine ktorá je niekde na stlpe upevnená, dalej nástrešákom je to dovedené do hodín a z hodín to ide do jestvujúcich poistiek. Hodiny sú však zaplombované takže tam sa nedostaneš. čiže varianta jedna použiješ vodič čo tam máš, varianta dva vodiče vymeníš ale musia ti odplombovat elektromer a zapojit ti tam nové vodiče.

Prierez vodičov býva podľa hlavného ističa v dome ale poklial nemáš elektrické vykurovanie tak stačí CYKY 5Cx6 z elektromera po hlavný vypínač tej novej skrinky. Treba počítať L1+L2+L3+PE+N čiže 5 žilový.

Radek

Dodatok: pre upresnenie

Pokial ti tam zostanú tie staré vodiče tak z hodín idú len 4 vodiče po starom. len v tej novej skrinke si potom treba rozdeliť PEN na PE+N aby si mohol dať prúdové chrániče.
Pietro1785
24.08.09,11:58
Ak ti dĺžka tých vodičov bude stačiť tak ich použiť možeš ale určite je tam ešte hlina. ale može byť aj hlina inak sa použína už všade meď. Chápeš to dobre. kedysi sa to robilo takto. teraz sa dáva po novom ešte hlavný istič pred elektromer ale s tým ťa pliesť nebudem. Určite to máš urobené : prívodný kábel niekde zo stĺpa ide do poistkovej skrine ktorá je niekde na stlpe upevnená, dalej nástrešákom je to dovedené do hodín a z hodín to ide do jestvujúcich poistiek. Hodiny sú však zaplombované takže tam sa nedostaneš. čiže varianta jedna použiješ vodič čo tam máš, varianta dva vodiče vymeníš ale musia ti odplombovat elektromer a zapojit ti tam nové vodiče.
Privod tam ide uz v zemi...


Prierez vodičov býva podľa hlavného ističa v dome ale poklial nemáš elektrické vykurovanie tak stačí CYKY 5Cx6 z elektromera po hlavný vypínač tej novej skrinky. Treba počítať L1+L2+L3+PE+N čiže 5 žilový.

Radek
Toto je v pripade ak by som zavolal ZSE aby mi tam dali a zablombovali novy kabel? V tomto pripade by som tam aj mohol dat hned ten hlavny istic nie?

Takze zhrnutie:
Ak by som to riesil prvym sposobom, nemal by som hlavny istic a hlavny privod by bol z hliniku. V druhom pripade by som mal privod tak ako ma byt aj s isticom, ale musel by som otravovat ZSE, vsak?

Dakujem velmi pekne za odpovede na moje otazky
radek666
24.08.09,12:10
Privod tam ide uz v zemi...


Toto je v pripade ak by som zavolal ZSE aby mi tam dali a zablombovali novy kabel? V tomto pripade by som tam aj mohol dat hned ten hlavny istic nie?

Takze zhrnutie:
Ak by som to riesil prvym sposobom, nemal by som hlavny istic a hlavny privod by bol z hliniku. V druhom pripade by som mal privod tak ako ma byt aj s isticom, ale musel by som otravovat ZSE, vsak?

Dakujem velmi pekne za odpovede na moje otazky

Ked by si zavolal ZSE tak si tam možeš dať aj ten istič aj nový kábel. Ak chceš robiť bez ZSE nesmieš porušit plombu čiže musíš použit vodiče čo tam sú. Ešte som doplnil do predchádzajúceho príspevku dodatok že treba si potom rozdelit PEN na PE+N

Radek
Pietro1785
24.08.09,12:32
dakujem