Janka-)
24.08.09,10:44
Prosim o radu: Ak si účtovná jednotka uplatňuje koeficientom DPH na vstupe a mala dodávku SW (dodávateľ iný členský štát EU), kde si DPH odpočítala a zároveň aj zaplatila (dodávateľ nie je platiteľ SR), počíta sa koeficient aj z tohto dodania???
macula
24.08.09,09:43
Áno, daň na vstupe sa bude krátiť koeficientom, ak ten SW bude použitý aj na oslobodené plnenia.
Tinika
26.08.09,12:12
Dobrý deň, dúfam, že mi niekto poradí, lebo som uz z toho jelen. S.r.o. minulý rok dostala faktúru za prenájom priestorov bez dph. V r. 2009 tento prenájom prefaktruje (teda jeho časť) dvom neplatcom dph tiež bez dph. Musím počítať koeficient? Nijaké nákalady čo sa týka toho prenájmu nie sú. Prefakturovala nájom raz ročne. V 1.q. som mala len vystavenú faktúru za nájom bez dph, žiane iné príjmy neboli. Teda ak by, tak koeficient je 1? V 2.q. boli už aj príjmy s dph. A ešte otázocka, tie faktúry, kde sa prefakturoval prenájom som nemala uvedené v DPH priznaní, je to veľká chyba? malo to byť v riadku 13? Mám dať dodatočné DPH?ďakujem.
macula
26.08.09,12:34
Dobrý deň, dúfam, že mi niekto poradí, lebo som uz z toho jelen. S.r.o. minulý rok dostala faktúru za prenájom priestorov bez dph. V r. 2009 tento prenájom prefaktruje (teda jeho časť) dvom neplatcom dph tiež bez dph. Musím počítať koeficient? Nijaké nákalady čo sa týka toho prenájmu nie sú. Prefakturovala nájom raz ročne. V 1.q. som mala len vystavenú faktúru za nájom bez dph, žiane iné príjmy neboli. Teda ak by, tak koeficient je 1? V 2.q. boli už aj príjmy s dph. A ešte otázocka, tie faktúry, kde sa prefakturoval prenájom som nemala uvedené v DPH priznaní, je to veľká chyba? malo to byť v riadku 13? Mám dať dodatočné DPH?ďakujem.

Ak nemáte žiadne náklady, ktoré súvisia s oslobodenými plneniami, tak koeficient nepoužívate. Nájom mal byť v DP DPH, takže podať dodatočné DP.
Tinika
26.08.09,12:41
Ak nemáte žiadne náklady, ktoré súvisia s oslobodenými plneniami, tak koeficient nepoužívate. Nájom mal byť v DP DPH, takže podať dodatočné DP.

dakujem krásne za radu, čiže dam dodatočne aj za 1 aj za 2 kvartal ale koeficient nepočitam a treba mi sledovat či nahodou nebudu nejake naklady ohladne najmu? Predpoklad je ze nič take nebude, lebo udržbu budovy ma na starosti ina firma.
macula
26.08.09,12:55
dakujem krásne za radu, čiže dam dodatočne aj za 1 aj za 2 kvartal ale koeficient nepočitam a treba mi sledovat či nahodou nebudu nejake naklady ohladne najmu? Predpoklad je ze nič take nebude, lebo udržbu budovy ma na starosti ina firma.
Áno, je potrebné sledovať náklady a ak ste doteraz nepoužívali koeficient a vznikne Vám povinnosť ho použiť, tak najskôr treba poslať na DÚ žiadosť na odsúhlasenie koeficientu, ktorý si určíte odhadom.
Tinika
26.08.09,12:59
Áno, je potrebné sledovať náklady a ak ste doteraz nepoužívali koeficient a vznikne Vám povinnosť ho použiť, tak najskôr treba poslať na DÚ žiadosť na odsúhlasenie koeficientu, ktorý si určíte odhadom.

dakujem este raz. a odhadom to sa myslí, vypočítať koeficient podla vzorca čo je v zákone?
macula
26.08.09,13:04
dakujem este raz. a odhadom to sa myslí, vypočítať koeficient podla vzorca čo je v zákone?

áno
Tinika
26.08.09,13:08
áno

vďaka, prajem krásny zvyšok dňa
Tinika
30.08.09,08:34
dakujem krásne za radu, čiže dam dodatočne aj za 1 aj za 2 kvartal ale koeficient nepočitam a treba mi sledovat či nahodou nebudu nejake naklady ohladne najmu? Predpoklad je ze nič take nebude, lebo udržbu budovy ma na starosti ina firma.

Potvrdila mi to aj kontrolórka na DU. Vďaka
betka
31.08.09,17:19
Dobrý deň, dúfam, že mi niekto poradí, lebo som uz z toho jelen. S.r.o. minulý rok dostala faktúru za prenájom priestorov bez dph. V r. 2009 tento prenájom prefaktruje (teda jeho časť) dvom neplatcom dph tiež bez dph. Musím počítať koeficient? Nijaké nákalady čo sa týka toho prenájmu nie sú. Prefakturovala nájom raz ročne. V 1.q. som mala len vystavenú faktúru za nájom bez dph, žiane iné príjmy neboli. Teda ak by, tak koeficient je 1? V 2.q. boli už aj príjmy s dph. A ešte otázocka, tie faktúry, kde sa prefakturoval prenájom som nemala uvedené v DPH priznaní, je to veľká chyba? malo to byť v riadku 13? Mám dať dodatočné DPH?ďakujem.

Ak by ste prijali i FA od dodavatela prenájmu za teplo, elektrinu..... a bola by v režime DPH, už by ste si vy nemohli odpočítať DPH , pretože poskytujete plnenia oslobodené od dane. Tu by bol potrebný koef.



Príklad:
Spoločnosť A s.r.o. prenajíma nehnutelnosť spoločnosti B (Váš subjekt), pričom ide o vzťah prenajímatel a nájomca= nájomná zmluva, subjekty sa dohodli, že bude prenájom oslobodený od DPH v zmysle par. 38. Nájomca (Vy) ste si našli podnájomníkov 2 subjekty-neplatitelov DPH. Váš prenájom je oslobodený v zmysle par. 38=zmluva o podnájme.
Spoločnosť A s.r.o. prefakturuje spoločnosti B podla spotreby energie v režime DPH.
Spoločnosť B musí vecne priradiť tieto tovary k predmetnej nehnutelnosti s tým, že nemá nárok na odpočítanie DPH, pretože poskytuje plnenia oslobodené od dane subjektom C a D, z titulu podnájmu

Spoločnosť B vykonáva činnosti, ktoré sú predmetom dane v režime DPH (predaj tovarov), ako i činnosti, kt. sú od dane oslobodené (podnájom). Vtedy používa koef., buď si ho dohodne pre aktuálny rok so psrávcom, alebo použike koef. z min. obdobia.

Napr. ste mohli pre svojich podnáj. vymalovať predmetné priestory, kúpiť tam samost. hnutelné veci, kanelársky stol....., a s týchto stolov, farieb nemožete odpočítať DPH, pretože sú priradené k činnostiam oslobodeným od DPH.