RKaja
24.08.09,11:24
Ahojte Poraďáci, prosím o radu.
Majiteľ (SZČO) bol v ČR a vyberal v bankomate 5,500 českých korún. Následne na to platil v obchode za náhradné diely do auta čiastku 5.411 čk. Na výpise mi pekne prerátal výber na eurá ( čiastka 213,31 eur) - zaúčtovala som to ako dotáciu pokladne, nakoľko tie súčiastky boli do firemného auta. A tú platbu som si prerátala kurzom NBS v deň platby. Je tento postup správny , je tam totiž rozdiel cca 5 eur ( v čk necelých 100) a to neviem, či môže zostať ako dotácia pokladne, lebo v podstate by to mali byť české koruny ( v pokladni ich ale nemám nemám)
Vďaka za radu.
macula
24.08.09,09:46
Ja by som to účtovala takto:
1. bú - výdaj -PP 213,31 €
2. valutová pokladňa CZK - príjem -PP 5.500,- CZK prerátané kurzom banky t.j. 213,31€
3. nákup súšiastok v sume 5.411,- CZK prerátaná kurzom ECB
4. zostatok na valutovej pokladni 89,- CZK osobná spotreba podnikateľa - VNZD
veronkaj
24.08.09,12:50
Ja by som to účtovala takto:
1. bú - výdaj -PP 213,31 €
2. valutová pokladňa CZK - príjem -PP 5.500,- CZK prerátané kurzom banky t.j. 213,31€
3. nákup súšiastok v sume 5.411,- CZK prerátaná kurzom ECB
4. zostatok na valutovej pokladni 89,- CZK osobná spotreba podnikateľa - VNZD



prosím vyjadrite sa k tomu ale podľa mňa a to čo robíme my je
bod 1/ správny pretože na BU je to prerátané práve tým kurzom v čase výberu aký mala daná banka
- lenže bod 2/ už je robený ako príjem do pokladne a tam by som použila kurz ECB
- bod 3/ nákuú súčiastok áno prerátaný kurzom ECB
- bod 4/ zostatok buď ponechám ako CZK peniaze v pokladni alebo dať ako osobná spotreba

ecb kurzy používať z predošlého dňa nezabudnúť, pretože v ten deň nie sú ale deň pozadu
macula
24.08.09,13:01
prosím vyjadrite sa k tomu ale podľa mňa a to čo robíme my je
bod 1/ správny pretože na BU je to prerátané práve tým kurzom v čase výberu aký mala daná banka
- lenže bod 2/ už je robený ako príjem do pokladne a tam by som použila kurz ECB
- bod 3/ nákuú súčiastok áno prerátaný kurzom ECB
- bod 4/ zostatok buď ponechám ako CZK peniaze v pokladni alebo dať ako osobná spotreba

ecb kurzy používať z predošlého dňa nezabudnúť, pretože v ten deň nie sú ale deň pozadu

K tomu bodu 2: nemôže sa použiť kurz ECB, pretože sa dostanú CZKoruny do pokladne kurzom banky a keby sa dal kurz ECB tak priebežné položky by sa nerovnali.
137Cs
24.08.09,13:25
..- lenže bod 2/ už je robený ako príjem do pokladne a tam by som použila kurz ECB
Zákon o účtovníctve - §24/3:
(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za menu euro použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. ..... Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu.
Výber z bankomatu je nákupom cudzej meny od banky, pri príjme do pokladne sa prijaté CZK musia oceniť kurzom banky.


- bod 4/ zostatok buď ponechám ako CZK peniaze v pokladni alebo dať ako osobná spotreba

...alebo zostatok CZK použiť na (čiastočnú) výplatu cestovných náhrad pri zahraničnej pracovnej ceste ;)
RKaja
07.09.09,11:18
Prosím Vás, a ako sa takéto doklady zakladajú, pokladňu v eur si zakladám do jedného šanóna podľa poradového čísla. Tento doklad je vlastne účtovaný v inej pokladni (čk) takže by mal byť aj zvlášť založený ?
A čo potom na konci roka, robí sa nejaká iná uzávierka ?
Ďakujem
macula
07.09.09,11:31
Prosím Vás, a ako sa takéto doklady zakladajú, pokladňu v eur si zakladám do jedného šanóna podľa poradového čísla. Tento doklad je vlastne účtovaný v inej pokladni (čk) takže by mal byť aj zvlášť založený ?
A čo potom na konci roka, robí sa nejaká iná uzávierka ?
Ďakujem

Ja si pokladne pre každú menu zakladám zvlášť a každá má svoje poradové čísla. A na konci roka sa robia kurzové rozdiely a 4x do roka inventarizácia pokladne.
atka4
07.09.09,11:49
Prosím Vás, a ako sa takéto doklady zakladajú, pokladňu v eur si zakladám do jedného šanóna podľa poradového čísla. Tento doklad je vlastne účtovaný v inej pokladni (čk) takže by mal byť aj zvlášť založený ?
A čo potom na konci roka, robí sa nejaká iná uzávierka ?
Ďakujem

Postupy účtovania JU


Účinnosť od: 5.12.2008

1. zelená farba predstavuje nové ustanovenia
2. červená farba prečiarktnuté písmo predstavuje zrušené ustanovenia

§ 6
Pomocné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zložiek majetku a záväzkov

(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v slovenskej mene eurách a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=128) pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v slovenskej mene eurách a v cudzej
mene. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
§ 21
Cudzia mena

(1) Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu € sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska, platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na eurá ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
(4) Prijaté preddavky alebo poskytnuté preddavky v cudzej mene na zásoby, dlhodobý majetok a služby sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka neprepočítajú kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a). (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.) V účtovnej závierke sa vykazujú ocenené kurzom, ktorým boli ocenené ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.


Zákon o účtovníctve


ZÁKON 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z.z.z 18. júna 2002 o účtovníctve.

Aktuálne znenie zákona o učtovníctve po novele 198/2007 Z.z.

Platnosť od: 1.8.2002
Účinnosť od: 01.12.2008

PIATA ČASŤ
INVENTARIZÁCIA

§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

(2) Inventarizáciu účtovná jednotka vykonáva ku dňu, ku ktorému zostavuje riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku. Účtovná jednotka pre potreby zostavenia priebežnej účtovnej závierky vykonáva inventarizáciu len na účely vyjadrenia ocenenia podľa § 26 ods. 3. Ustanovenia o vykonávaní inventarizácií podľa osobitných predpisov45) nie sú týmto dotknuté.

(3) Pri hmotnom majetku okrem zásob a peňažných prostriedkov v hotovosti môže účtovná jednotka vykonať inventarizáciu v inej lehote, ako je ustanovená v odseku 2, ktorá však nesmie prekročiť dva roky. Peňažné prostriedky v hotovosti musí účtovná jednotka inventarizovať najmenej štyrikrát za účtovné obdobie.
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
:)

t.j. účtuješ a eviduješ o tejto pokladnici osobitne v inom šanóniku...
RKaja
07.09.09,12:04
Ďakujem veľmi pekne