vanilka
24.08.09,12:14
Chcem sa opytat ako preukazujete vyvoz do tretich krajin, ked sa od 1.6 colne konanie vykonava v el. forme....predtym nam posielali JCD, teraz ich mam ziadat o JCD v elektronickej forme? ....alebo sa to zmenilo?

neviem to nikde najst :rolleyes:
vanilka
25.08.09,11:45
nikto nevie?
Aljok
26.08.09,07:31
vanilka
26.08.09,09:41
toto vsetko mi je dobre zname...my mame na colnici colneho deklaranta, formular mame vyplneny...vsetko je ok....ale JCD nam uz neposielaju...ide mi o to, aby som pri pripadnej danovej kontrole vedela podla zakona o DPH preukazat ze ide o oslobodenie vyvoz tretie krajiny ... a toto oslobodenie sa preukazuje JCD (ak sa jedna o tovar) a dokladom o preprave...teraz po 1.6 maj JCD fyzicky nebudem mat....na danovom urade mi povedali, ze sa pripravuje nejake usmernenie, ktore by to malo poriesit ale dovtedy neviem co.....
Jarusik
17.09.09,12:12
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/usme_ec0909.pdf

7.9.2009 bolo zverejnene usmernenie na drsr.sk týkajúce sa preukazovania vývozu do tretích krajín, nie je mi však jasné ako by mali tie doklady vyzerať, jedná sa o elektronicke spravy SK529 A + sprievodka a SK599 + sprievodka, lenže to čo som obdržala od colnej deklarantky vyzerá na papieri ako šifra.... :o( Ak niekto vie, ako presne majú tieto doklady vyzerať, môžete ich sem hodiť? Vďaka za každú odpoveď.
vanilka
30.09.09,11:54
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/usme_ec0909.pdf

7.9.2009 bolo zverejnene usmernenie na drsr.sk týkajúce sa preukazovania vývozu do tretích krajín, nie je mi však jasné ako by mali tie doklady vyzerať, jedná sa o elektronicke spravy SK529 A + sprievodka a SK599 + sprievodka, lenže to čo som obdržala od colnej deklarantky vyzerá na papieri ako šifra.... :o( Ak niekto vie, ako presne majú tieto doklady vyzerať, môžete ich sem hodiť? Vďaka za každú odpoveď.

ahojky, pripajam sa .... usmernenie som citala, pise sa tam, ze " pri vykone danovej kontroly budu danove subjekty preukazovat spravcovi dane vyvoz tovaru predlozenim elektronickych colnych vyhlaseni a potvrdeni vystupu tovaru z colneho uzemia Spolocenstva na technickych nosicoch dat".....to ako CD? alebo ako? taktiez som sa bola nato opytat na nasom danovom urade, spravkyna dane mi povedala, ze si to danovi kontrol. budu zistovat cez internet prostrednictvom cisla, pod ktorym sa trebalo zaregistrovat (cislo je totozne s ICOm DPH) zasa samotny kontrolor mi povedal, ze budu kontrolovat len to ci firma ma opravnenie na preclenie zasielok, resp. ak ju zastupuje v colnom konani ina firma (colny deklarant) tak potom ci tato firma ma nato opravnenie a na DU v BA o tom nevedeli nic......momentalne mi JCD po 1.6 nechodia a neviem ako to osetrit:mee:
vanilka
30.09.09,11:59
teraz som si vsimla ze na tom usmerneni je jun 2009 a to od Jarusik je 09/2009 takze je novsie ...
Jarusik
01.10.09,03:58
Deklaráciu nám robí prepravca a ten nám začal zasielať jednotlivé správy v tlačenej forme, okrem sprievodky k správe SK599, ktorá sa vraj nedá vytlačiť. Preverovala som na Colnej správe ako to teda je s tou sprievodkou k SK599 a výsledok je nasledovný:
- ak výstup robí colník na SK, teda v tuzemsku - posiela deklarantovi všetky správy so sprievodkami, t.j. aj sprievodku k SK599
- ak výstup robí colná správa v niektorej krajine EÚ okrem SK, sprievodka k SK599 sa neposiela, t.j. v tomto prípade neexistuje.

Vzhľadom na usmernie daňového riaditeľstva teda nie je možné preukazovať vývoz do tretích krajín, keďže nie sme schopní doložiť sprievodku k SK599.
Poslala som dopyt na daňovú správu a čakám na odpoveď, ak budem mať nejaké info, hodím to sem.

Čo som sa ešte dozvedela z colnej správy je, že deklarant prepravcu nám nemá zasielať jednotlivé doklady v tlačenej forme, ale v elektronickej vo formáte .xml
Klara321
15.03.13,07:46
Deklaráciu nám robí prepravca a ten nám začal zasielať jednotlivé správy v tlačenej forme, okrem sprievodky k správe SK599, ktorá sa vraj nedá vytlačiť. Preverovala som na Colnej správe ako to teda je s tou sprievodkou k SK599 a výsledok je nasledovný:
- ak výstup robí colník na SK, teda v tuzemsku - posiela deklarantovi všetky správy so sprievodkami, t.j. aj sprievodku k SK599
- ak výstup robí colná správa v niektorej krajine EÚ okrem SK, sprievodka k SK599 sa neposiela, t.j. v tomto prípade neexistuje.

Vzhľadom na usmernie daňového riaditeľstva teda nie je možné preukazovať vývoz do tretích krajín, keďže nie sme schopní doložiť sprievodku k SK599.
Poslala som dopyt na daňovú správu a čakám na odpoveď, ak budem mať nejaké info, hodím to sem.

Čo som sa ešte dozvedela z colnej správy je, že deklarant prepravcu nám nemá zasielať jednotlivé doklady v tlačenej forme, ale v elektronickej vo formáte .xml

Prosim Vas, toto vsetko este plati, teda predkladanie sprav v elektronickej podobe? My sme minuly rok zacali s vyvozom a nam spedicne spolocnosti posielaju JCD a potvrdenie o vystupe iba v papierovej podobe a pritom su to velke spolocnosti, ktore by mali poznat svoje povinnosti voci vyvozcovi. Nie a nie sa dostat k tym xml. suborom, nechapem.
Klara321
19.03.13,10:14
Ako som zistila vsetko plati, aj ked prax je taka, ze niektorym danovym kontrolorom stacia uvedene exportne dokumenty v papierovej podobe. Kedze ale nikdy neviete aky danovy kontrolor k Vam pride na kontrolu, je dobre mat prichystane aj xml. subory. Aj ked mne osobne sa to zda ako zbytocne zatazovanie vyvozcov, kedze ako som zistila danova sprava si vie tieto subory vyhladat aj sama v systeme po zadani cisla vyvozneho JCD.